homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6-27


#495 2010-06-17 13:45:31

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Am pus-o pe mama sa mearga in piata sa ia porumb sa punem la fiert drool  rotfl2
Carra...noi sigur vom merge anul viitor la mare si munte (tot prin tara) si micutza va aveaaaa cam 8 luni...Pe nepotica mea au dus-o in Austria la cumparaturi 4 zile pe cand avea numai 3 luni chicot  si s-a comportat ft bine...Eu zic, din ce am vazut la frati si prieteni sa se calatoreasca cu bebei in masina numai noaptea...mai greu pt soferi(relativ, ca oricum noaptea e mai liber drumul) dar bebei dorm dusiiii big_smile garatez eu ca am fost cu ei in masina lol  si ei n-aveau nimic al9leacer  Apoi la apa au scos-o in Ungaria la doar 5 luni jumate si la fel nu a avut nimic...ft cuminte ...ce sa mai zic ca la aproape un an a fost la ski chicot  la 1400m pe partie si dormea dusa in scoica chicot 
Si eu am de gand s-o calesc pe Alessia...in limitele bunului simt , dar oricum sa se invete umblata ca apoi nu are nici o treaba...nepotica , acum la 2 ani jumate, e o sociabila si scumpica foc...si calita de numa chicot
LE Blue eu cand am fost weekendul asta la unguri la strand nu am intrat deloc in bazine...nici macar in cel cu apa caldutza...am o retinere...cum ca nu ar fi bine.Dar exact nu stiu nimic nustiu  tare mi-ar place si mie sa stiu...poate ne lamuresc fetele care stiu

Ultima oara a fost editat de dana82 (2010-06-17 13:47:31)

Offline

 



#496 2010-06-17 14:57:38

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Aoleu, v-am facut pofta de porumb fiert rotfl

Dana, eu nu vreau sa-l tin pe Vlad intr-un glob de sticla.....il scot afara fie soare sau ploaie, nu-l infofolesc deloc, ba chiar il imbrac subtire, nu sunt maniaca cu clante sterse de spirt etc, etc, etc, dar consider ca un drum de vreo 4 ore cu masina nu ii face bine si iti spun de ce: la aerul conditionat clar nu putem da drumul, geamurile nu le putem deschide si nici cu masina incinsa fara aer nu putem merge. Am mai scris despre asta pe aici si consider ca este prea mic sa plec cu el la mare. Anul viitor cu siguranta vom merge fara sa stau stresata, acum mi se pare mult prea sensibil.

Carra, este alegerea voastra, eu am spus doar ceea ce fac eu.

Blue, cred ca daca este putin calduta si stai putin este ok, doar cred.....

Ultima oara a fost editat de rruxxy (2010-06-17 14:58:27)

Offline

 

#497 2010-06-17 15:02:09

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

multumesc de raspuns fetele. parerea fiecareia o voiam sa vad celelalte mamici cum ar face.
cat despre porumb fiert .. desi am baut o bere rece ...  drool  drool
puss  puss  puss  puss

Ultima oara a fost editat de carra_verona (2010-06-17 15:02:34)


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#498 2010-06-17 15:08:37

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Ruxxy  puss stiu ce zici...acuma eu din experientele ce le-am avut in familie nici un bebel n-a patit nimic...am mai multe verisoare in strainatate unde e cald mereu si fara aer nu ar putea merge niciunde, deci ar insemna sa fie tinute prizoniere acasa , dar merg si cu masina cu aer pe minim si nu au nici un bai bebeii. Dar este doar gandirea mea din ce am vazut...nu zic ca toti ar trebui sa faca la fel.Oricum la 3 luni bebitza mea va trebui sa calatoareasca cu aer pe cald ca o fi iarna si pe cand o sa fie mai maricica 6 luni va fi primavara/vara ce o fi si cred ca deja ar fi pregatita...
LE cat despre porumb fiert...va invit la mine big_smile  pe toate ca am pus o oala la fiert chicot

Ultima oara a fost editat de dana82 (2010-06-17 15:11:28)

Offline

 

#499 2010-06-17 15:10:59

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Pai cu aerul cald este deja alta poveste wink
Si eu cred ca 6 luni sunt ok, noi cand facem 6 luni e deja toamna de aceea o lasam pe anul viitor.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#500 2010-06-17 15:26:43

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Fetele, ne-am intors... baietelul nostru e bine, are 500 g, e dezvoltat normal.
Oricum, am venit cu un gust amar ... degeaba e dr renumit si profesionist daca nu scoate un sunet... aaa ba da... a zis "offf" la un moment dat... am intrat in panica, chiar am tipat: " ce se intampla?", el raspunde calm "nimic, nu sta la masurat". Pe bune, ziceti voi... era cazul sa zica off ???!!!
Si ma intreaba daca vreau dvd, eu normal... zic da, dar la sfarsit imi spune eco 440 lei si dvd 80 lei  supa  nu-i vorba de bani, dar am ajuns acasa si are 2 filmari a cate 1 min  diablo

Sunt plina de nervi, ma calmeaza faptul ca bebe e bine.

Multumesc fetelor pt incurajari si sustinere.

LE: aaa , cabinet particular, dar am asteptat 2 ore si 20 de min
si colul a scazut din nou grater de data asta multicel (asta din ce vad eu, ca el n-a zis decat "e bine doamna" si a plecat)

Ultima oara a fost editat de aliy (2010-06-17 15:28:27)


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#501 2010-06-17 15:31:41

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

aliy applause pt bebe , sa creasca mare, sanatos si grasun majoreta
E adevarat ca ti-a luat o gramada de bani si cat despre off ul ala si eu cred ca as fi facut infarct sad
Ai grija cu colul aliy


mama mea porumb fiert drool  m-ati terminat

Ultima oara a fost editat de smart lady (2010-06-17 15:32:39)


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#502 2010-06-17 15:35:27

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Aliy, ce ma bucur ca sunteti bine! puss

Bine ca ai putut sa vezi dvd-ul acasa. Am colegi la servici care de banii astia nici nu puteau sa vada dvd-ul. Erau pe la departamentul IT sa vada daca baietii de pe acolo au vreun soft care sa vada acel tip de dvd.
Cel care mi-a facut mie eco de confirmare a sarcinii mi-a zis sec : "da, esti gravida, uite inimioara, hai sa o asculti, facem si o poza de familie si hai jos..." La cate o face pe zi... Nu stiu ce sa mai zic...
puss

Offline

 

#503 2010-06-17 15:40:43

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Aliy majoreta  majoreta ma bucur ca e bine baietzoiul tau! hjarta Sa creasca mare si sanatos si in continuare! Despre medici ce sa mai zic? bang Iti vine sa-i strangi de gat , nu alta. Medicul meu de la 4d era simpatic, relativ, mi-a mai aratat una alta...vorbea cu mine in engleza ca e maghiar, dar mi se parea ff plictisit...parca de abia astepta sa termine bang Chiar ii ziceam la sotul cat am asteptat dupa rezultat ca nu mi se pare normal...adica chiar dc mi-a zis ca totul e ok de ce totusi am un 1% care ma face sa ma intreb dc nu a fost atent...ca era prea plictisit bang mvaiiiii Oricum rugaciune ca totul sa fie bine cu bebeii nostri pana la capat si multumim Domnului ca are grija de ei, ca dupa mediciiiiiiiii bang
P.S. revoltatoare faza si cu dvd-80 lei disperat  eu am dat 350 pe tot si am si poze si dvd de  5 min sau mai mult...adica exact cat s-a plimbat el cu eco pe butika

Offline

 

#504 2010-06-17 15:51:55

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

aliy, felicitari pentru puiutu' pufos !
nu-ti mai face sange rau ... medicii nu sunt in general vorbareti .. aici se aplica vorba aia "no news is good news" smile

baiatu sigur e bine, lasa acel 1 % ... inima ta de mamica stie mai bine puss

cat despre bani ... asta  e , gravidele cred ca au o placuta pe spate :  " jumuliti va rog ! "


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#505 2010-06-17 16:15:28

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

rruxxy,o sa stau acasa cel putin un an;ma gandeam eu mai demult sa ma inscriula grad si sa nu stau decat alea 126 zile,dar acum daca bebe o sa aiba problemuta lui,apoi sa fie operat...normal ca stau sa am grija de el


fetele,si eu,v-am mai zis ,am dat de 3 ori cate 350 la eco,fara poze,fara dvd...acum ultima data am cerut si mi-a dat vreo 5 dar nu cu bebitu',cu capsorul sau ceva,ci doar cu buzita lui cu problema;chiar m-am suparat...
plus d-asta de fiecare data tb sa astept la inceput un min-doua pana cand incepe dr sa-l "vada"pe bebe,yimp in care stau asa incruntati si concentrati de mori de teama,nu alta...pe mine ma termina psihic clipele alea,mai ales ca am mai avut eu experiente urate cand am pierdut sarcinile si aia nu ziceau mai nimic...sau unul mi-a zis ca e extrauterina si sa m-astept sa lesin...


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#506 2010-06-17 16:27:18

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Va multumesc, fete dragi  puss  puss
va doresc si voua bebei sanatosi si care nu aveti sa va ajute dumnezeu sa-i aveti cat mai repede.

Da Smart, o sa am grija cu colul... vesnica pb, numai ca nu ma asteptam ca dupa nici o sapt de serv sa scada atat.

Geo, sa stii ca ai dreptate, aveam emotii, dar in sufletul meu parca simteam ca bebe e bine. Stiu ca medicii nu sunt vorbareti, dar asta parca era mut.

Papu, ar fi fost tare sa nici nu se deschida dvd-ul... asta chiar punea capac  diablo

Dana, macar ti-a aratat ceva... mi-e nu mi-a aratat nimic, ma uitam ca fraiera in monitor...

O sa merg oricum si luni la alt dr.


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#507 2010-06-17 16:43:56

cocof
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-22
Mesaje: 6513

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Aliy, important e ca bebe e bine.  majoreta Unde ai fost, la ce dr. ? Eu la Iosup am dat 250 pentru eco  4D si am primit si o gramada de poze.


mami de cocosel din 12.11.10 hjarta
sjuk    ...O POVESTE... ...DOUA POVESTI...

Offline

 

#508 2010-06-17 16:48:33

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

cocof, asa e, bebe e ok, era tot ce ma interesa.
am mers la albu dinu, la cabinetul lui (l-am ales pt ca a fost singurul care i-a spus cumnatei mele ca fetita ei are o malformatie; consultase mai multi)
250?? eu am dat la cmu 300 , iar  luni o sa dau 390 pt ca suntem in trim 2 smile si na... mai creste pretul

LE: poate dau mai mult pt ca e morfologia fetala... nu stiu, ma gandesc
eco de control poate sunt mai ieftine...

Ultima oara a fost editat de aliy (2010-06-17 16:50:51)


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#509 2010-06-17 16:56:17

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Aliy, important e ca e bebe bine. Mi se pare fff mult 80 de lei dvd-ul dar nah....Eu am dat 320 de lei si am si filmulet si multe poze plus ca a stat sa-l masoare pe bebe 45 de minute.
Dar sunt nelamurita....de ce ai fost si azi si te mai duci si luni???

Lili, am inteles. Oricum eu nu ma prindeam de ce vrei tu sa stai 126 de zile doar cand poti sta linistita 2 ani cu copilul tau, oricum nu ai nimic de pierdut in invatamant. Cat despre grad, te poti inscrie si dupa, astea se dau mereu.

Offline

 

#510 2010-06-17 16:57:19

cocof
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-22
Mesaje: 6513

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Sigur eco de control sunt mai ieftine decat morfo. (cu toate la eco control mi-a masurat tot ce se putea masura la 16 saptamani ). Pe site-ul CMU este afisata 290 lei eco de control dar , nu-mi imaginez de ce mie mi-a cerut 250 la receptie .  dance


mami de cocosel din 12.11.10 hjarta
sjuk    ...O POVESTE... ...DOUA POVESTI...

Offline

 

#511 2010-06-17 17:06:18

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Ruxxy  puss si pt Vladut  puss

Luni merg la ecografista recomandata de dr meu. M-am hotarat s-o fac la 2 dr: 1 pt ca sunt mai linistita daca am 2 pareri
si 2 pt ca , asa cum v-am zis mai sus, ma tot gandesc la experienta cumnatei mele care a mers la un dr si i-a zis ca e ok bebita, doar ca bataile inimii sunt cam scazute, dar e ok; a mai mers la unul si i-a zis la fel, apoi a mers la dr albu (la care am fost eu azi) si i-a spus ca are dsv si asa a fost, asa s-a nascut. am considerat ca e bine sa merg la el; nu regret, doar atitudinea lasa de dorit.

M-am tot gandit si la bani, ca nu-i de colo sa dai aproape 1000 lei in 4 zile, dar ... linistea mea e mai importanta. sad

Coco, norocul tau  wink

Ultima oara a fost editat de aliy (2010-06-17 17:09:46)


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#512 2010-06-17 18:02:48

NafNaf
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 1781

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Aliy bravo pt bb grasunel smile


hjarta M&M=S

Offline

 

#513 2010-06-17 18:04:59

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

alyi, felicitari!!!!!!!   majoreta  majoreta

iar faza cu offff-ul e de toata jena! eu m-as fi scurs de pe masa la cat de panicata sunt.  neutral   

am fost si eu la eco., fetele, am un bebic de 150 de grame  hjarta , statea cu o manuta la ochi si cu picioarele turceste si poponeata inspre noi, din pacate nu am poze pt ca printer-ul era la reparat. 
bebe este mai mare insa, nu are 15 sapt si 5 zile ci 16 sapt si o zi.  neutral 
mi-au venit si rezultatele la dublu test, totul e ok.  smile

Ultima oara a fost editat de passenger (2010-06-17 18:05:42)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.