homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6-33


#609 2010-06-20 10:34:33

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

buna dimineata! wave
sper sa nu radeti de mine si sa ziceti ca sunt exagerata insa fetita mea iar e f cumintica. sunt treaza de la ora 8 si pana acum nici un semn ca s-ar fi trezit ceea ce nu e obisnuit pt ea.   sad


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 



#610 2010-06-20 10:36:47

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

neata, fetele!

sanca, nu stiu ce sa zic pt ca si eu sunt panicoasa din fire, dar am tot citit pe aici ca pe masura ce creste, nu mai are suficient spatiu sa se foiasca, sta inghesuita.

Offline

 

#611 2010-06-20 10:40:53

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Neatza par
Sanca stai linistita ca e bine bebitza ta.Eu am observat ca atunci cand vreau eu sa dea nu da nici de beau 5 litri de apa chicot  fa-ti alta treaba...nu te mai gandi sa vezi cum o sa dea chicot

Offline

 

#612 2010-06-20 10:42:50

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Sanca, sa stii ca nici bebele meu nu e foarte activ azi. Cred ca m-a simtit foarte suparata in ultimele zile. Ieri am plans ca o proasta de am crezut ca...ca-l pierd. sad
M-am lasat cuprinsa de tristete si ganduri negre in ultimul timp. Nu-mi sta in fire, dar avand in vedere conjunctura, mai ca nu ma pot abtine...
VREAU ACASA! sad


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#613 2010-06-20 10:56:50

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

lucky  puss va fi bine! te inteleg despre ce vorbesti pt ca am trecut si noi prin aceeasi situatie timp de 1 an de zile!!!! stiu si ca orice iti spun nu ajuta ca tu iti vrei casuta. noi ne-am mutat in ap in care stam acum acum 1 an, adica in 2009 si trebuia sa ne fi mutat in 2008.. insa constructorii au reusit performanta sa intarzie 1 an si ceva timp in care am stat la parintii mei care desi sunt ai mei sunt mult mai in varsta si sunt fff dificili si eu eram la mijloc. la noi a fost mai crunt ca veneam zi de zi la bloc si vedeam ca nu se prea misca. nu o data am cedat nervos si am inceput sa plang ca o disperata. ne faceam planuri ca facem craciunul in casa noastra,, nu a fost asa... apoi ne-am pus speranta ca vom fi de pasti la noi acasa.. nici atunci.. aaa si mai aveam si vreo 30000 euro dati.... veneam de la servici si mergeam si ne plimbam aiurea numai sa uit de situatie. la tine situatia e mai complicata pt ca e bebe in burtica si trebuie sa te gandesti la el! are nevoie de tine si tu de el! gandeste-te la lucruri frumoase, iesiti si va plimbati fa orice altceva sa te relaxezi putin.

dana sper sa fie asa. si eu sunt mai panicoasa din fire si imi vine sa ma dau cu capu de pereti ca ma agit in halu asta


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

 Publicitate


loading...

#614 2010-06-20 11:04:22

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Sanca, te imbratisez cu drag pentru gandul tau bun si-ti multumesc.
Iar legat de miscarile fetale, intr-adevar am citit si eu ca la un moment dat, "locul de joaca" devine prea mic pentru bebe si atunci miscarile se mai imputineaza.
Eu, de exemplu, ca sa verific miscarile bebelusului fac urmatorul lucru: stau culcata pe partea stanga cateva minute, dupa care schimb pozitia pe spate. In momentul in care schimb pozitia, bebe incepe sa se miste. Nu se intampla chiar de fiecare data, dar de cele mai multe ori merge.


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#615 2010-06-20 11:05:28

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Lucky gandeste-te la bebe mereu si nu ai cum sa mai fi trista hjarta Eu inainte sa fiu gravida dc eram trista mergeam in parcul de copii si doar uitandu-ma la ei ma linisteam si parca uitam de toate macar pt tipul cat stateam acolo(parca pare scoasa din filme faza dar la mine mergea) Acum ma gandesc si eu la bebitza ca ii fac ei rau dc plang sau sunt trista si ma abtin...nu stiu dc e bine , dar macar pt ea sa fie bine. Iti doresc sa ti se rezolve problema cat mai repede!Asa de repede cum ii doresc mie sa ne mutam in casutza noastra...ca si noi trebuia de 1 an sa fim mutati in casa dar .... nu ma mai gandesc..important e ca acum suntem in faza de lucru si chiar dc nu ne mutam pana se naste bebe macar la primavara sa fim muati smile
Sanca stai linistita ca nu cred ca exista gravida sa nu se panicheze...dar de aia suntem aici ca sa ne incurajam in momentele mai slabe...ca atunci cam uiti tot chicot

Offline

 

#616 2010-06-20 11:15:37

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Multumesc, Dana.
Incerc si eu pe cat posibil sa ma scot din starea asta prin diverse metode, insa uneori ma copleseste. S-au adunat prea multe pentru mine. sad
Oricum, suportul vostru conteaza foarte foarte mult si va multumesc. smile


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#617 2010-06-20 11:22:27

fany
Sr. member
Inregistrat: 2009-02-13
Mesaje: 1993

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

sanca stai linistita ca si al meu ieri a facut tumbe prin burtic toata ziua aprope iar azi e o putoare abia daca ma bagat in seama de dim. la prima ora si atat

lucky,dana puss  puss

Ultima oara a fost editat de fany (2010-06-20 11:22:53)


minunea din pantec acum e in brate la mami ,galusca mica si iubita
http://www.fertilityfriend.com/home/269b55

Offline

 

#618 2010-06-20 11:23:15

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

lucky si sanca.... daca vi se pare ca nu-l simtiti ca lumea, SUNATI DR, o ecografie ridica moralul mai bine decat noi si decat orice lol

mi s-a intamplat si mie o data, eram la serviciu, am sunat dr si i-am zis (destul de calm, intr-o doara, asa) ca nu l-am prea simtit deloc de dim... a sarit la mine (desi e o femeie super calma) "lasa tot si fugi repede la spital". mi-a facut eco la urgenta, bebe era bine mersi... dar asa s-a calmat si psihicu' meu big_smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#619 2010-06-20 11:27:04

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

fany, katami     kram     kram


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#620 2010-06-20 11:56:04

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

fany kram

Offline

 

#621 2010-06-20 12:58:08

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

am revenit si eu. multumesc fetele!  kram o simt cat de cat in sensul ca periodic parca o simt cum incearca ea sa se mute sau ceva de genul insa slabut. naiba stie cum reusesc tot duminica sa patesc din astea si mi-e asa sa o sun pt dr.. stiti ca a mai avut vreo 2 zile in care tot asa am fost speriata si dupa si-a revenit. ma gandesc ca poate are si ea toane insa inca eu ca toanta nu i le inteleg. la faza cu schimbatul pozitiei si la mine merge insa nu intotdeauna...


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#622 2010-06-20 20:35:05

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Salutam burticile si mamicile! wave
Astazi facem si noi 9 saptamani si ne bucuram tare ca mai sunt vreo 3 saptamani si mergem la urmatoarea eco, parca nu mai am rabdare... chicot
Va pup puss

Offline

 

#623 2010-06-20 20:42:03

tomina
Hero member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-01-19
Mesaje: 3647

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

chicot neata' fetelor ! ca e mai bine sa cred ca iar nu a trecut o zi.

sanca poti fugi la urgente sa iti faca o eco si asa nu deranjezi pe dr tau.

papucica, la mai mare! imediat trece timpul si te vezi cu bebe in brate!


iubesc+Camelia+Matei

Offline

 

#624 2010-06-20 21:11:07

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Fetele, spuneti-mi si mie ce lotiuni de corp putem folosi in sarcina?
Eu mi-am cumparat de la Sanosan una antivergeturi pe care o dau pe burtica si sani, dar pe restul corpului pot sa dau linistita cu lotiunile pe care le foloseam de obicei? Sau trebuie ceva "mai special"? La farmacie am intrebat dar toate recomanda doar cele antivergeturi...Cea pe care mi-am luat-o de la Sanosan are vreo 100 ml, daca dau cu asta peste tot se duce destul de repede, ma gandesc... Voi ce folositi?
Multumesc puss

Offline

 

#625 2010-06-20 21:30:19

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Si noi am facut astazi 11 sapt  dance si peste o sapt mergem la eco  cesafac  cesafac  cesafac .\
Acum fac bagajul  happydance sa plecam la mare  partydance .

M-am ferit sa mananc la fast food dar acum balesc dupa o shaorma de nu mai pot  grater  grater  grater  grater


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#626 2010-06-20 22:40:14

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Mirik, multe inainte! ce trece timpul smile  puss
Sa ai timp frumos la mare si sa te odihnesti.
Eu zic va poti manca o shaorma, eventual fara maioneza. si eu am mancat

Papucica, multe inainte! eu nu folosesc ceva special, pana acum o sapt am fol lotiunile mele obisnuite, acum mi-am luat ulei pt bebelusi.

Lucky, incearca sa te calmezi, faci rau lu' bebe. noi suntem langa tine, macar cu o vb buna.

Sanca, offf si eu mai patesc, dar ma gandesc ca e o zi mai linistita pt bebe.  puss

puss  puss pt celelalte fete si noapte buna, ca deja e tarziu.

Eu maine merg iar la eco si apoi la dr meu. poate nu ma pune sa stau iar acasa sad  signof10


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#627 2010-06-21 00:44:48

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Burtici, va pun un link despre alaptare care pe mine m-a ajutat mult in ultimele saptamani inainte sa nasc
http://www.alaptare.home.ro/

Papucica, pt mamici care alapteaza si pt burtici sunt indicate anumite lotiuni pt ca cele de larg consum pot avea niste substante care ajunge in sange si implicit la placenta. Se stie ca placenta nu poate iltra chiar tot asa ca... atentie.

Eu iti pot recomanda ce am folosit: Mustela crema pt vergeturi (o data sau de 2 ori pe zi) si dupa dus foloseam un ulei de bebelusi. Vezi ca Bubchen au produse pt viitoare mamici la preturi mici. In privinta vergeturilor, oricate creme si  lotiuni am dat, nu am avut decat  2 vergeturi mici pana in ziua in care am nascut, dar la 1 saptamana dupa nastere... aveam vreo 10-15. Concluzia: oricat ne-am cremui, tine de materialul genetic  hmm
ps. sunt niste lotiuni pe baza de elastina si colagen care merg folosite dupa nastere... care impreuna cu lotiunea de la mustela m-au mai ajutat sa le diminuez

Pupaceli


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.