homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6-69


#1293 2010-07-05 10:08:27

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

xenona, muulte carucioare incap in lift doar bagate PE DIAGONALA... asa e si al nostru, daca il impingi direct nu merge, doar bagat usor diagonal si apoi fortat putin.

blue, am patit si eu, da raaaar


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#1294 2010-07-05 10:11:05

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Neatza fetele

ce active ati fost! trec sa citesc wink

eu nu stiu daca o sa cumpar ceva pt bebe inainte sa se nasca... si nu stiu cat e superstitie ... probabil o sa-mi aleg model de patut, carut etc dar atat...
Acum o sapt aveam alta parere, acum m-am sucit sad


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#1295 2010-07-05 10:13:21

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

aliy, nu te prosti...d upa ce nasti n-o sa mai ai timp sa umbli prin magazine... ce faci, cari nou nascutul dupa tine? neutral nu merge... da-le naibii superstitii, Dumnezeu nu se uita la ele


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1296 2010-07-05 10:15:30

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

ce inseamna sa asculti povesti... aseara o tipa povestea cum a cumparat degeaba cele necesare pt bebe (nu va povestesc cu detalii ca nu-si are rostul) si gata... am bocit toata noaptea si numai la asta ma gandesc.

In realitate, pana ieri... eram constienta ca nu poti cu bebelus sa faci cumparaturi sad


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#1297 2010-07-05 10:16:47

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Multumesc pt raspunsuri  smile

Eu am de gand sa-i cumpar toate cele necesare puiului meu, mai ales ca in ianuarie nu voi avea chef sa umblu pe frig si gheata, dupa hainute & co  smile  Sa ne ajute Dumnezeu sa mearga sarcina bine, eu sunt convinsa ca daca se intampla ceva nu e din cauza ca am facut eu cumparaturi...


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1298 2010-07-05 10:24:37

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

neatza burtici dragi!

ddunia,maine am eco!nici mie nu-mi vine sa cred ca mai am o luna si ceva,daca nu mai putin,si urmeaza sa nasc...abia astept sa-l tin in brate pe bebe!
Doamne ajuta sa fie bine! rugaciune la eco de maine am emotii mai mari decat la oricare alta,nu stiu cum  o sa ma abtin din plans... grater

blue,nici eu nu am supestitii legate de cumparaturi inainte de nastere;eu as cumpara multe,dar din pacate lipsa banilor ma opreste;deocamdata ma gandesc sa scap de nastere...e timp sa cumpar carut,hainute mai multe si toate cele si dupa;doar nu-l pun in carut din primele zile...
vreau macar lenjerie si salteluta de patut sa cumpar si sa-mi pun la punct bagajul de spital

Ultima oara a fost editat de liliana83 (2010-07-05 10:25:55)


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#1299 2010-07-05 10:27:32

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Buna dimineata!

Xenona, nici eu n-am cumparat nimic. sad Incep sa ma panichez, numai la asta ma gandesc mai nou, ca nu am mai nimic pentru bebe. Si nu din cauza de superstitii, ci din cauza ca nu-mi place nimic din ce vad, iar ce mi-ar place e...extrem de scump. sad Si nici n-am avut timp sa ies la cumparaturi cu toata agitatia asta cu renovarea apartamentului.

Blue, de dormit...n-am mai dormit bine de vreo 8 luni. Si in ultima perioada nu stiu ce am, dar nu inchid un ochi aproape toata noaptea. sad Nu stiu ce m-oi face dupa ce se naste bebe. Cred ca 'oi pica in nas de oboseala.

Aliy, eu zic sa iesi la cumparaturi din timp. Nu te aglomera pe ultima 100 de m...asa, ca mine. sad Nu exista superstitii, ghinioane...exista doar Dumnezeu, asa cum spunea si Katami.


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#1300 2010-07-05 10:29:16

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Asa este, liliana smile

Si eu o sa-mi cumpar doar strictul necesar. Numai ca nu stiu cum sa fac: sa ma apuc de pe-acuma, ca sa impart cheltuielile pe cat mai multe luni, sau sa mai astept un pic, sa vad ce primesc de la rude si cunostinte, si atunci pentru alea nu mai cheltuim banii nustiu

Oricum, trebuie sa economisim si pt nastere, daca vreau la maternitatea privata...

Legat de dormit - eu pana acuma dormeam ca o mormota, numai de vreo 3 nopti fac asa... dorm o ora, o ora jumate, si ma trezesc ca sa ma uit pe pereti  lol

Ultima oara a fost editat de blueeyes (2010-07-05 10:30:51)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1301 2010-07-05 10:29:43

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Daca era sa ma iau eu dupa superstitii n-as mai fi facut bebe  va  ca am cumparat hainutze de bebe de cand am inceput sa "lucram" pentru bebe rodnar  si uite ca am ramas gravi chiar daca am cumparat hainutze big_smile  Aliy nu te mai lua dupa vorbe...sunt cazuri si cazuri si nici o sarcina nu e la fel ca alta. Dumnezeu stie mai bine de ce si ce si cum sa faca  puss
Luna viitoare mergem si noi sa luam tot ce mai avem nevoie big_smile  happydance
Lili rugaciune o sa fie bine la eco! majoreta
LE Lucky si eu eram ca tine  dumbom   rotfl  nimic din ce vedeam nu-mi placea 100% si parca nimic nu era destul de fain si bun pt bebitza. Mi-a trecut acuma cand am luat carutul...in magazin nu eram 100% convinsa sa il iau(imi placea mult...dar tot ma gandeam ca daca am sa gasesc altceva in alta parte dumbom )...a zis al meu ca ii place si asa l-am luat dar cand am ajuns cu el acasa si l-am vazut montat  al9leacer  Eu zic ca mi-a trecut faza rotfl2

Ultima oara a fost editat de dana82 (2010-07-05 10:35:25)

Offline

 

#1302 2010-07-05 10:30:03

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Lili, bafta multa .... am mai vb noi pe aici, trebuie sa ai incredere ca va fi bine ... rugaciune

Nici eu nu pot spune ca sunt superstitioasa ref la hainutele, etc luate inaine... daca eram, nu ma gandeam sa-i cumpar, iar eu pana aseara aveam si magazinele de unde le voi lua notate pe hartie smile Probabil o sa-mi treaca... si maine iar ma gandesc ce sa-i cumpar...

Dana  puss

Ultima oara a fost editat de aliy (2010-07-05 10:31:02)


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#1303 2010-07-05 10:34:51

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

blueeyes a scris:

Eu am de gand sa-i cumpar toate cele necesare puiului meu, mai ales ca in ianuarie nu voi avea chef sa umblu pe frig si gheata, dupa hainute & co  smile ..

ceva imi zice ca tu o sa nasti pe 12 ian rotfl

mai, nush... noi ce n-am luat dinainte... n-am mai luat deloc.

aliy, nu mai asculta povesti... cazuri nefericite sunt garla, dar, cum zicea si blue, fara leg cu lucrurile luate.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1304 2010-07-05 10:44:41

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

katami a scris:

blueeyes a scris:

Eu am de gand sa-i cumpar toate cele necesare puiului meu, mai ales ca in ianuarie nu voi avea chef sa umblu pe frig si gheata, dupa hainute & co  smile ..

ceva imi zice ca tu o sa nasti pe 12 ian rotfl

Tot ce se poate, kata, tot ce se poate  lol


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1305 2010-07-05 10:45:38

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Fetelor, ce facem pana la urma cu celulele stem? Depozitam, sau nu? Ca io tot nu m-am lamurit. Am intrebat si pe la topicul dedicat, insa...
Si daca da, ce firma sa alegem ca sunt o multime acum in Ro.


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#1306 2010-07-05 10:46:46

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

neata
sunt aici, fetelor, gaza mea e tare bucuroasa in burtica si nu da semne ca ar vrea afara, taica-su ii spuena ieri unui preiten,, bah, asta mica s-a speriat de cresterea tva-uului si nu mai vrea afara ,,

vedem maine sau poimaine la eco, o sa o sun pe doctorita sa vedem daca ma duc maine sau miercuri...

noia ma cumparat aproape tot, adica cred ca e cam tot, maica-mea la fel superstitioasa, ca sa nu luam nimic, dari-am zis,,si ce fac iau copilul si ma duc prin magazine?,, apoi a alsat-o mai moale, si a zis macar sa le luam pe ultima suta de metri, bine nu am luat din primul momnet, dar de pe la 15-16 sapt ne-am apucat, caci era iaran si erau si reduceri si am zis sa beneficiem....

mie mi se tot intarese burtica, dar na , cred ca e normal de acum, si ma doar oasele inghinale de numai pot, zici ca am prestat o noapte intrega nin stop , dar de unde big_smile


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1307 2010-07-05 10:47:27

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

multumesc mult dana si alyi si tuturor fetelor care se gandesc la noi!


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#1308 2010-07-05 11:09:15

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Lucky tare faina tu si burtica  puss

Adina  majoreta  dimineata credeam ca gata, a venit micuta ...

Katami, Dana, Blue, asa este ... doar Dumnezeu decide ... niciodata nu m-am gandit ca daca cumpar lucrusoare atrag raul, Doamne Fereste, v-am spus ... de aseara sunt asa; cateodata ma enervezez pe mine ce sensibila si panicata sunt... dar o sa treaca.
Oricum, mai astept un pic pana sa cumpar carut, patut pt ca n-am unde sa le tin ... mai am ceva timp wink

LE: Lucky, chiar ... si eu ma gandesc la recoltarea celulelor, dar trebuie sa ma mai documentez ca nu stiu prea multe

Ultima oara a fost editat de aliy (2010-07-05 11:10:17)


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#1309 2010-07-05 11:14:19

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

adinagrig a scris:

ma doar oasele inghinale de numai pot, zici ca am prestat o noapte intrega nin stop , dar de unde big_smile

rotfl    rotfl

neata, burtici!  puss

Offline

 

#1310 2010-07-05 11:19:03

xenona
Full member
Inregistrat: 2008-07-17
Mesaje: 140

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Katami, la noi e un lift ciudat rau. adik usile se deschid in interior si nu-mi mai ramane decat f putin spatiu sa intru cu el in lift.....si sa stau cu degetele agatata de butoane.....parca nu-mi vine. 

Lucky nici eu nu stiu ce sa fac. Adik am patut si niste hainute primite si atat big_smile. Iar referitor la celule sunt la fel de in ceata ca si tine.

Adina mai ai un pic, acus ne trimiti pozne cu gagalicea ta.


Victor Stefan a dat binete la toata lumea 29 iulie 2010

Offline

 

#1311 2010-07-05 11:24:22

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

neața burtici și mămici  wave

că tot vorbiți de cumpărături pt bebe. noi am cumpărat deja tot și ne mai trebuie doar sterilizatorul de biberoane, cu ele incluse. se merită să iei, ce ziceți mămici?
adina am citit mai sus că te dor oasele inghinale. și pe mine mă dor de c?teva zile. ce să ?nsemne asta oare?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.