homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6-8


#134 2010-06-09 21:49:49

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

nu katami, nu-s hotarata pentru nici un fel de nastere, voi naste cum o fi ma bine. dar in ideea ca poate voi face cezariana, caci nu se stie, ma cam sperie sonda. dar sa ajung eu acolo  forgetit

Offline

 



#135 2010-06-09 22:42:23

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Mai fetelor, ce tot aveti cu sonda urinara?  va
Eu nici nu am simtit cand mi-a bagat-o, atat de simplu a fost. Chiar nu aveti de ce sa va temeti, cand te gandesti poate ca pare nasol dar nu e deloc asa. Relaxati-va ca nu e dracul chiar asa de negru.

Pass, cum fata sa preferi sa te rupi toata??? Pai nu e mai usor sa ai o sonda pe care nici nu o simti atata timp cat stai la terapie?
Si oricum sunt sigura ca niciun medic nu te va lasa sa-ti pui papers big_smile in primul rand pentru ca nu am auzit sa faca cineva asta si in al doilea rand ca nu ai voie nici cu chiloti pe tine pentru ca se face toaleta de catre asistente de doua ori pe zi.

Andreea, eu sincer am emotii pentru tine si abia astept sa ne dai de veste. Ma gandesc ca pana acum venea daca mai statea Maria...

Offline

 

#136 2010-06-09 23:27:29

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

rruxxy a scris:

Andreea, eu sincer am emotii pentru tine si abia astept sa ne dai de veste. Ma gandesc ca pana acum venea daca mai statea Maria...

ruxxy, si eu tot urmaresc sa vad noutati despre andreea. si cred la fel ca tine... se intoorcea ea pana la ora asta ...
deci ... majoreta  majoreta  majoreta


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#137 2010-06-09 23:42:23

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

M-am intors acasa. Am stat mai mult pentru ca dr a intrat intr-o cezariana de urgenta. Mi-a facut control pe masa, col inchis deci Maria nu vine inca!

M-a pus la un aparat de stres, sa verifice daca am contractii, acolo unde se aud si bataile inimii si ne-am speriat si eu si dr. Cand a conectat aparatul inima fetitei avea 60 batai/ minut...dupa care si-a revenit...am zis ca mor pe loc...dr a zis ca probabil s-a intamplat ca am stat mult pe spate...oricum m-am speriat rau grater


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#138 2010-06-09 23:58:06

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

fetele,sunt daramata
viata mea nu va mai fi niciodata la fel
am descoperit ca bebelusul meu iubit si micut de tot are buza de sus despicata;s-a vazut ff clar la eco si mi-am dat seama chiar inainte de a se pregati dr sa ne spuna...nu stiu de ce oare sunt pedepsita asa rau
nu stiu cum o sa am puterea sa traiesc cu o asa durere imensa...am plans azi non-stop si la eco  si apoi si la fundeni de mi s-au terminat si lacrimile...
cum o sa se chinuie el mititelul
de ce oare iar eu??????


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#139 2010-06-09 23:59:52

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

liliana83 a scris:

fetele,sunt daramata
viata mea nu va mai fi niciodata la fel
am descoperit ca bebelusul meu iubit si micut de tot are buza de sus despicata;s-a vazut ff clar la eco si mi-am dat seama chiar inainte de a se pregati dr sa ne spuna...nu stiu de ce oare sunt pedepsita asa rau
nu stiu cum o sa am puterea sa traiesc cu o asa durere imensa...am plans azi non-stop si la eco  si apoi si la fundeni de mi s-au terminat si lacrimile...
cum o sa se chinuie el mititelul
de ce oare iar eu??????

Liliana...dr ce a spus? cum adica o are despicata? te rog sa te linistesti...cum se numeste acest defect?


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#140 2010-06-10 00:01:09

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Andreea, bine ai venit... lasa ca e bine sa mai stea Maria in casuta ei. puss

Liliana, imi pare rau. dar ce-a zis dr? ce se poate face?


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#141 2010-06-10 00:10:22

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

e asa zisa denumire populara"buza de iepure"
dr a zis ca se va opera...dar dupa cateva luni
pana atunci ce fac?il vad cum se chinuie?
plus ca aceasta malformatie poate fi asocita si cu altele...


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#142 2010-06-10 00:16:55

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

liliana83 a scris:

e asa zisa denumire populara"buza de iepure"
dr a zis ca se va opera...dar dupa cateva luni
pana atunci ce fac?il vad cum se chinuie?
plus ca aceasta malformatie poate fi asocita si cu altele...

daca te chinui cu gandurile astea, mai rau faci ... se opereaza si o sa fie bine. te rog, incearca sa te mobilizezi.

LE: imi imaginez ce simti, dar ia exemplul andreeei care a luptat continuu.

Ultima oara a fost editat de aliy (2010-06-10 00:18:03)


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#143 2010-06-10 00:30:09

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

tot timpul m-am gandit la ea si am realizat cat de dureros e...mai ales cand ti se intampla tie

sunt furioasa pt ca pana acum toti mi-au spus ca e o sarcina super si n-au fost putine nisci consultatiiile si cat mai ales ecografiile detaliate...


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#144 2010-06-10 00:34:33

guguluta
Full member
De la: Castelul lui Dracula!
Inregistrat: 2010-04-14
Mesaje: 730

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Andreea bine ca totul este bine si  pentru tot ce va urma in zilele viitoare multa bafta, si sa mai stea un pic Maria la caldurica la tine!
Liliana imi pare tare rau pentru voi dar trebuie sa fi totusi puternica pentru bebele tau. Eu cunosc un caz de la o familie care are o fetita cu asa numita "buza de iepure "si sunt si foarte saraci ceea ce nu cred ca este cazul la tine si au reusit sa opereze fetita de mai multe ori(oameni din sat i-au ajutat cum au putut) si acum este totul bine nici nu se mai cunoaste ca ar fi avut ceva la buzita.Asta a durat cam doi ani dar totul sa terminat cu bine asa ca fi optimista si eu iti doresc numai bine! puss

Ultima oara a fost editat de guguluta (2010-06-10 00:35:05)


Din 17 septembrie 2010 mamica de Leonardo Cristian!hjarta  hjarta  hjarta
Multumim doamne pentru minunea trimisa!puss  puss

Offline

 

#145 2010-06-10 00:50:10

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

din ce am citit pe net acest defect nu este hiar grav dak nu este asociat si cu altele la nivelul valului palatin

la eco nu parea decat la nivelul buzei,dar nu era chiar sigur...dr de acolo,cat si dr uscatescu mi-au zis ca se va rezolva...insa dansele vroiau si sa ma incurajeze la cat de speriata eram si cat plangeam...oricum,e cumplit

multumesc fetele de incurajari!Guguluta ,cazul pe care il stii tu e doar la nivelul buzei?


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#146 2010-06-10 01:06:57

guguluta
Full member
De la: Castelul lui Dracula!
Inregistrat: 2010-04-14
Mesaje: 730

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Liliana acum am citit si eu tot pe internet cam tot ce se spune despre boala si este cum spui tu daca nu este asociat cu alte probleme la nivelul valului palatin operatia este mai usoara.Am gasit adresa de la spitalul unde se fac aceste operatii in Bucuresti si scria ca se fac gratuit la bebei si la clinici private se plateste 5000 Ron.Ai aici adresa si tel. de la Spitalul ?Sfanta Maria?:
Spitalul Clinic ?Sfanta Maria? ? Ion Mihalache 37-39, Tel: 01/222.35.50; fax: 01/222.3960.Si da cazul pe care il stiu eu este doar la nivelul buzei si se mai vede doar o mica cicatrice.Dar ceea ce nu este cazul la tine tu nu cred ca il vei neglija pe puiut cum au facut ei,fiind saraci si neavand pregatire si conditii nu au tinut locul curat si cat mai steril, sa infectat si au trebuit medici sa o opereze din nou,dar si asa nu se mai vede mult.Maine o sa o sun pe mama acasa si o sa intreb mai multe despre fetita si iti mai scriu.
Multa putere iti doresc si numai bine.


Din 17 septembrie 2010 mamica de Leonardo Cristian!hjarta  hjarta  hjarta
Multumim doamne pentru minunea trimisa!puss  puss

Offline

 

#147 2010-06-10 07:00:33

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

neata si de la mine

sunt foarte matinala azi, caci sotul a trebuit sa fie devreme la serv si am preferat sa vin cu masina , decat cu mijloacele de transport in comun...

in primul rand liliana, incearca sa te linistesti si roaga-te bunului D-zeu si Maicii Domnului .O sa vezi ca o sa fie bine in final.Doamne-Ajuta sa nu fie decat chestia asta.Stiu ca e greu, si eu as innebuni sa aflu ca are copilul meu ceva, mai ales vorba ta dupa atatea ecografii, dar nu ai ce face, asa e viata si trebuie sa ne luptam cu ea.Eu sunt sigura ca o sa depasiti acest moment, nu suntem nici primii si nici singurii, oriucum o sa nasti la Bucuresti, copilasul va fi operat si o sa vezi ca o sa fie bine.Noi o sa te sustinem si o sa te incurajam cat putem.

Andreea , ce ne-ai speriat, cel putin pe mine cand am citit faza cu 60 batai si cu statul pe spate.Eu in ultimul timp, desi contrar aparentelor cand inainte nu dormeam delco pe spate, stau noaptea destul de mult, uneori e pozitia cea mai ok, pe laterale e din ce in ce mai greu sa stau, plus ca , la intoarcere de pe o parte pe alta e tare greu.Sa speram ca Maria va sta acolo pana luni (parca luni ai zis ca e ziua cea mare) si va veni cand trebuie.

despre mine ce sa va zic, aseara am fost la o noua sedinta de gimnastica, plus respiratiile din timpul travaliului, mi-am facut un nou abonament, sper sa apuc sa-l termin (are 8 sedinte , mai am 7 acum), eu sper ca fetita mea sa stea cat mai mult in burtica si sa vina dupa ce se intoarce doamna doctor din concediu, adica dupa 11 iulie (cred ca sunt slabe sperante, dar nu se stie niciodata).Mi-ar fi placut tare mult sa-mi faca eco , marti cand am fost, macar vedeam ce greutate mai are....apropo ultima data placenta era gradul 1 spre 2.Care e gradul maxim, adica cand trebuie sa iasa , sau trebuie scos copilul?


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#148 2010-06-10 07:43:20

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Neata  coffestudiu

Adina, chiar ca esti matinala... ma bucur ca poti... ca la cate sapt de sarcina ai, eu m-as ridica din pat la 12  chicot
zi buna


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#149 2010-06-10 07:46:59

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Neata!

Lili stiu ca tot ce spunem noi nu te ajuta cu mare lucru insa este foarte important sa te linistesti.
O sa-l operati pe bebe si o sa fie totul ok.Stiu ca este groaznic de greu insa chiar trebuie sa te linistesti.  par


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#150 2010-06-10 07:53:12

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

neatza fetele!
liliana te rog si eu sa te linistesti si sa privesti cu incredere! orice ar fi se va rezolva! rugaciune ma gandesc ca e greu insa trebuie sa lupti si sa nu lasi ca cel mic sa simta.
andreea ma bucur f mult ca maria mai sta inca in burtica. insa mucusul care ziceai tu ca l-ai pierdut ce e?
am si eu o problema,, cand ar trebui sa ma ingrijoresc ca cea mica nu prea misca in burtica. ieri am simtit-o ff rar si mai slab ca intensitate. eram invatata dimineata sa o simt la ora de gimnastica insa si in dimineata asta tot nimic. m-am tot mutat.. am baut o cacao cu lapte si abia abia daca am simtit o lovitura insa nici nu se compara cu zilele trecute. sunt si eu ingrijorata.. imi vine si sa plang ca nu vreau sa pateasca ceva fetita mea..


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#151 2010-06-10 08:01:43

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Mirik  puss

Sanca  puss
Nu te ingrijora. Ai vazut ca si Andreea avea zile cand spunea ca n-o simte pe Maria si totul era ok. Eu stiu ca daca o simti, chiar firav, e in regula. poate si-a schimbat si micuta programul... doarme mai mult de cand stai tu acasa si esti mai relaxata. Te inteleg ca iti faci griji ... eu am cateva sapt de cand il simt si am inceput sa pun muzica tareeee daca nu se misca (nu are efect mereu smile ).
Linisteste-te.


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#152 2010-06-10 08:06:47

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Aliy  puss  cand te intorci la munca?

Sanca exact ce a zis Aliy vroiam sa iti spuns si eu.

Mie trebuie sa-mi vina rez de la ureaplasma astazi  disperat  disperat  disperat pana azi am evitat sa ma gandesc dar acum m-a luat disperarea.  rugaciune sper sa fie negativ de data asta.Inebunesc daca mai iau iar atibiotic  grater


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.