homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6-99


#1863 2010-07-12 08:59:58

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

neata ! smile


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 



#1864 2010-07-12 09:01:44

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Sa dea Domnul sa treaca lighioana cat mai repede, mirikgoodluck

Bafta la inscriere si la disertatie, Papucicapar


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1865 2010-07-12 09:07:38

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

neatza wave


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#1866 2010-07-12 09:09:19

stefany
Sr. member
Inregistrat: 2007-07-22
Mesaje: 1922

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Neata burtici  mornincoffee  puss
De azi stau acasa...mi-a dat medicul concediu de risc fiindca la munca stateam aprox 8 ore in picioare si nu e bine pt bebe. Oare ce-om face noi atata timp acasa?...Voi cum va ocupati timpul burtici?


Din 9.12.2010 viata mea s-a schimbat

Offline

 

#1867 2010-07-12 09:31:33

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

neața fetele!
la noi ?n salon bate soarele ?n geam de la ora 6 și e cumplit de cald sad
vreau acasă!!!sper ca azi să mă vadă dr și să aflu dacă mai răm?n sau plec

legat de cărți de bebei, eu nu mi-am luat niciuna, nici măcar reviste și nici n-am de g?nd. forumul și sfatul medicului pediatru vor fi de ajuns. plus experiența proprie.
ca o ironie, poate, fiul dr spock, cel mai celebru autor de carte pentru creșterea copilului, s-a sinucis sad

stefany, eu mi-l ocup prin spital, pe net, la tv sau cu cărți lol

Ultima oara a fost editat de anabella_n (2010-07-12 09:32:51)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1868 2010-07-12 09:43:56

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Neata

stefany, cat am stat acasa am citit, m-am uitat la tv si calare pe forum  chicot
e un pic mai greu la inceput, dar te obisnuiesti... ajunsesem sa nu mai vreau la serv wink

Mirik, vb azi? sa-mi zici la ce ora aprox  puss
Ma bucur ca te-ai lamurit cu tratamentul.

Papucica, bafta azi! si eu zic sa mergi la medicul de familie. asa cum m-au sfatuit fetele cand am intrebat si eu, ar trebui sa stie ca esti insarcinata, el iti da concediu prenatal, etc

Ultima oara a fost editat de aliy (2010-07-12 09:50:34)


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#1869 2010-07-12 09:59:52

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

stefany eu sunt acasa de pe la 30 de sapt de sarcina.. intr-adevar nu se poate compara cat timp vei sta si tu si cat am stat si mai stau eu.. insa sa stii ca nu am avut nici o zi in care sa zic ca ma plictisesc.. si eu pe forum.. mai la tv.. mai fac ceva de mancare sau prin casa.. si trece timpul. acum cei drept ca eu cu ditamai burta am si eu ritm de zici ca ma misc in reluare! chicot

papucica si eu iti recomand sa mergi la medicul de fam.. nu face mare lucru insa o sa ai nevoie de concedii medicale si altfel te va privii daca vede ca n-ai sarit peste el. la mine e si mai complicata faza.. pt ca specialitatea medicului meu de fam e medic pediatru si o sa am nevoie de ea dupa mai ales ca e recunoscuta ca fiind una foarte buna. pe mine ma si cunoaste de cand am fost mica si in ideea a ceea ce urmeaza nu mi-am permis sa trec peste

aliy, mirik par


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#1870 2010-07-12 10:08:47

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

neatza!
mirik,ma bucur asa mult ca ti-a raspuns si celalalt dr;ce bine c-ai avut pe cine intreba!

astazi vreau si eu sa spal 2-3 costumase si 2-3 body-uri,cele mai micute,sa le pun la bagajul pt spital;restul mi le va spala sora mea cat voi sta in spital...credeti ca sunt de ajuns?
fetele din gasca de "34",voi ati inceput sa completati bagajul?
rruxxy,tu parca ai nascut la 35+ sau m-am zapacit?


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#1871 2010-07-12 10:09:28

stefany
Sr. member
Inregistrat: 2007-07-22
Mesaje: 1922

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Anabella multa sanatate tie si puiului tau! puss  Nu stiu de ce esti in spital, dar Doamne ajuta sa iesi cat mai repede...ca e taree urat acolo!

Aliy, sa-nteleg ca mergi din nou la scarbici? Cand intri in prenatal?
In legatura cu cartuliile ptr bebei eu mi-am luat de prin luna a 2-a '' Sarcina-numaratoarea inversa''( 9 luni de sfaturi practice,indrumari utile si adevaruri necenzurate prezentate cu umor ce-i drept) si ''Sarcina-manual de instructiuni''-informatii esentiale, sfaturi pentru depanare si recomandari pt viitorii parinti chicot  Tare sod suna lol
Oricum nu am terminat de citit nici una...am inceput de la coada la cap, in schimb sotul meu le-a devorat rotfl

Sanca ,eu zic ca esti f. energica happydance  pt 34 de sapt de sarcina...cat mai am eu pana acoloo...

Ultima oara a fost editat de stefany (2010-07-12 10:13:47)


Din 9.12.2010 viata mea s-a schimbat

Offline

 

#1872 2010-07-12 10:13:54

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Buna dimineata, dragelor!

Stefany, eu stau pe acasuca de la inceputul sarcinii. Fiind angajata sotului meu, am o pozitie privilegiata.  tongue Am ales sa stau acasa si pentru ca a fost considerata din start sarcina cu risc si mai ales ca acum un an jumate am avut un avort spontan la 6-7 saptamani.   supa
De plictiseala nu poate fi vorba pentru ca ma misc foarte mult, sau cel putin asta faceam la inceputul sarcinii. Scot cainele la plimbare, citesc, tv, net.
Ce ma deranjeaza e faptul ca stau foarte mult timp singura, sotul meu muncind pana seara tarziu. Sunt zile in care ne vedem dimineata la 7 si seara, dupa ora 21-22. As fi vrut ca macar in sarcina lucrurile sa stea altfel.   supa


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#1873 2010-07-12 10:16:12

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

liliana83 a scris:

neatza!
mirik,ma bucur asa mult ca ti-a raspuns si celalalt dr;ce bine c-ai avut pe cine intreba!

astazi vreau si eu sa spal 2-3 costumase si 2-3 body-uri,cele mai micute,sa le pun la bagajul pt spital;restul mi le va spala sora mea cat voi sta in spital...credeti ca sunt de ajuns?
fetele din gasca de "34",voi ati inceput sa completati bagajul?
rruxxy,tu parca ai nascut la 35+ sau m-am zapacit?

eu as zice sa mai adaugi incat sa iti iasa cam 2 schimburi pe zi plus 1-2 rezerve.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#1874 2010-07-12 10:19:56

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

stefany, mulțumesc mult, am iminență de avort și lucrurile nu evoluează spre bine, așa că ocazional mai stau c?teva zile prin spital. ar fi chiar ok dacă n-ar fi căldura asta infernală sad

Offline

 

#1875 2010-07-12 10:21:13

xenona
Full member
Inregistrat: 2008-07-17
Mesaje: 140

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Neata smile
azi intram in 37 de saptamani.

Sanca, am fost harnici in weekend-ul asta si am luat carucior, am fost si am cumparat asternuturi si alte lucruri marunte.
de azi ar trebui sa-mi fac si eu bagajul, nu? wink)

Joi mergem la doctor sa punem tara la cale cu nasterea.

Va pupacesc pe toate.


Victor Stefan a dat binete la toata lumea 29 iulie 2010

Offline

 

#1876 2010-07-12 10:29:10

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Lili, nici eu nu am pregatit inca bagajelul pentru spital. Nici macar n-am idee ce sa pun in el. Mi-am pregatit doar o pijama care se deschide in fata si o camasa de noapte tot asa, cu deschidere la tzitzi. wink

Xenona, felicitari! Sa fiti sanatosi! smile Ce carucior ati cumparat? Eu inca nu am ales unul si deja am intrat in panica si in criza de timp.

Anabella iti doresc multa sanatate tie si puiului tau. Voi cate saptamani aveti?

Stanca, Stefany, Aliy, Papu, Blue, Mirik, Geo   puss


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#1877 2010-07-12 10:29:49

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

lili desi eu nu am bagaj prea mare de facut.. decat chiloti mie sunt pregatita. am vrut sa las acasa totul in ordine. bine v-am mai povestit eu ca am o paranoia cu nasterea prematura.. si nu prea imi plac surprizele daca ma intelegeti chicot as mai avea de spalat lenjeria de pat si ceva prosoape si gata. m-am si grabit pt ca in timpul cat voi fi la spital nu are cine sa ma ajute acasa si nici dupa.. legat de cate hainute sa pregatesti si eu as zice sa pui mai multe pt ca ma gandesc ca il schimbi zilnic si nu stii ce conditii ai acolo de spalat sau cate zile veti sta. mai bine mai multe decat mai putine

xenona  par super ca a-ti luat! de care a-ti luat? uff ca si tu mai ai putin!  majoreta  majoreta  majoreta

stefany.. m-ai nimerit.. de felul meu sunt mai activa si nu pot sa zac in pat. uneori mi-ar placea insa.. in zilele cand m-am avut nimic de facut am facut o prajitura sau ceva mai deosebit la bucatarie sa vad eu ceva in urma mea  chicot doamne sper sa ma lase cea mica si dupa sa mai pot face una alta

micuta mea iar ma ingrijoreaza ca e lenesa nevoie mare neutral

Ultima oara a fost editat de sanca (2010-07-12 10:32:50)


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#1878 2010-07-12 10:42:09

xenona
Full member
Inregistrat: 2008-07-17
Mesaje: 140

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Sanca, Lucky, carucior am luat de la premaman. intra si in lift e si mai usurel....si ne place si culoarea (verde deschis cu gri)

da da mai avem un pic nici nu-mi vine sa cred. astept sa ajunga si adina acasa sa ne zica cum a fost.

Lucky, ma intrebai la un moment dat de celule stem. Cred ca le fac la CMU. Intra si tu la ei si vezi ce preturi au (sunt cam scumputi, dar mai flexibili).


Victor Stefan a dat binete la toata lumea 29 iulie 2010

Offline

 

#1879 2010-07-12 10:43:03

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Eu m-am inteles cu al meu sef verbal sa stau la serv atat cat pot.
In cursul saptamanii nu ar fi o problema dar weekend-urile sunt de 12 ore pe zi si la astea l-am averizat ca trebuie sa umblam ca nu mai rezist la 12 ore dar vreau sa spun ca s-a transformat intr-o dulceata de om de cand a aflat ca sunt gravida  chicot .
Asa ca m-am transformat intr-o (scuzati expresia) tuta.Protejata si acasa si la serv  nails .Acasa mama sare la fiecare pofta de-a mea si la serv chiar daca fac prostioare nu mai sunt certata prea tare  chicot
Astazi am intarziat la serv si m-a sunat seful cand eram pe drum dar nu mi-a zis nimic si deobicei  bang

Ultima oara a fost editat de mirik (2010-07-12 10:51:04)


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#1880 2010-07-12 10:43:43

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

neata!  puss

lucky777 a scris:

Stefany, eu stau pe acasuca de la inceputul sarcinii. Fiind angajata sotului meu, am o pozitie privilegiata.  tongue

si tu, Brutus?  happy


anabella, Doamne ajuta sa pleci acasa azi!
nici eu nu am luat carti, o am pe mama si internetul

mirikule, sper ca te-ai mai linistit acum si incepi batalia cu lighioana.

papu, spor la inscriere si la umblat prin oras!

stefany, teve, net, reviste, o carte buna, plimbari prin parc.  sad  pare frumos dar nu e! mie nu imi place ca'i musai sa stau la orizontala cat de des apuc, dar asta e.. cel putin acum mai ies si ma mai plimb, dar a fost o saptamana cat am avut contractii, iar dr a spus ca nu ma interneaza daca promit ca nu ma ridic din pat decat pt mers la toaleta.... am facut o depresie atunci, ma uitam din pat pe geam si simteam ca nu am aer acolo, ca ma sufoc stand asa intinsa..

rux, puss

aaa, era sa uit:  buga  cel mai bun remediu contra constipatiei (pt mine) este : lapte cald cu miere pe stomacul gol, plus cateva felii de kiwi cu un pahar de apa. in 5 min eram deja "pe tron" lol
doar asta a functionat cum trebuie, restul - apa e ploaie
daca aveti probleme, sper sa nu, ca e ingrozitor sad , incercati asa.

Pupici si o zi buna!

mi-am amintit, mai am 9 zile si am morfologia de 20 sapt.... si ii vad fatuca lui Sebi... imi tremura mainile de acum de emotii, cred ca in ziua aia voi lesina. big_smile

Ultima oara a fost editat de passenger (2010-07-12 10:45:32)

Offline

 

#1881 2010-07-12 10:49:08

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Lucky, Sanca  puss

Xenona  puss ce putin mai ai, bafta!

Stefany, da, de vreo 3 sau 4 sapt m-am intors la serv. dar cu program de 6 ore; e bine, nici nu ma plictisesc acasa, nici nu obosesc prea tare la serv  chicot
In prenatal intru pe la 32 sapt, adica la sf lui august. sper sa fiu ok pana atunci, dar ma misc din ce in ce mai greu ...


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.