homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cum ne educam copiii - simulator de reactii-3


#39 2010-08-21 21:23:16

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

katami a scris:

io am facut karate 8 ani, bre rotfl nu ma bate chiar orice mamica in parc rotfl

mie nu mi se pare chiar degeaba faza cu camerele... asa e, nu poti da timpul inapoi... da macar nu o incaseaza si a doua oara. cand eram io bebe, tata a prins-o absolut intamplator pe bona mea luandu-ma din casa la 6 dim (ei plecau la munca ff devreme) si stand cu mine la cozi... ca deh, are copil, sa o lase lumea sa se bage in fatza. daca nu observa...

bine ca stateai la cozi si nu la colt de strada cu mana intinsa rotfl


mami de minuni hjarta

Offline

 



#40 2010-08-21 21:24:29

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

offtopic asta am facut muuult mai tarziu, in facultate, in practici... atunci eram cu chitara tongue dar cine stie din ce vremuri mi-am format deprinderea... educatia, bat-o vina rotfl


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#41 2010-08-21 21:24:54

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

eu una sper ca Juli a folosit expresia"l-as fi tras de urechi" nu in sensul de luat de urechi fizic, ci ca i-ar fi spus vreo doua....
banuiesc eu....
nici eu nu as lovi copilul altuia pt nimik in lume

Offline

 

#42 2010-08-22 17:51:27

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

Daca un copil, care e capabil sa inteleaga (adica are o varsta mai mare, nu 2-3 ani) il agreseaza pe al meu (asa cum i s-a intamplat baietelului Claudiei, sau cum am citit cazurile spuse de alexa) sunt in stare sa-l iau de o ureche chiar si fizic, si sa-l duc la parinti sa le fac observatie pt comportamentul copilului lor, altadata sa-si spravegheze copilul mai bine si sa-l dezvete de proastele maniere. Si poate sa se supere ei, nu ma intereseaza.

Si nu e vorba de lovit, ca nu ma apuc sa-l iau la palme.

Cand sunt mici inteleg, dar cand au o anumita varsta atitudinea lor nu mi se pare ok.
Si puteti sa ma criticati  big_smile dar nu voi sta cu mainile in san daca copilul meu e trantit cu fata/capul de asfalt, sau vanat la ochi/obraz sau lovit cu pumnii in burta, etc.

O'hara, speram sa se dezvete cat de curand, daca nu-l mai las sa puna mana si sa sa-l indemn sa mangaie zicand "mai-mai".

Pana una alta nu-l mai las sa se apropie de alti copii prea mult ca cine stie ce reclamatii primesc si intru in pamant de rusine.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#43 2010-10-14 16:54:17

LaviniaEdukid
Membru
De la: Iasi
Inregistrat: 2010-10-14
Mesaje: 1
Site

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

Salutare tuturor! smile Copiii se nasc cu potentialitati virtuale de dezvoltare, invatare si comunicare, pe care numai stimularea si orientarea pozitiva le vor transforma in capacitati. Eu as putea recomanda cateva jucarii pe care le si reprezint si care dezvolta imaginatia si creativitatea copiilor.

Unii copii se exprima mai bine atunci cand se joaca decat prin cuvinte. Jocul este foarte important in dezvoltarea imaginatiei micutului, abilitatilor intelectuale si verbale, capacitatatii de cunoastere si dezvoltare a gandirii.

V-am pupat! O zi frumoasa alaturi de cei dragi wink


PR Manager http://edukid.ro/ - jucarii educative pentru copii

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2010-10-14 19:57:14

Marlyn
Full member
Inregistrat: 2006-06-21
Mesaje: 504

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

katami a scris:

aaa, ma uitat sa va zic (ca spunea o'hara)... faza cu taticul am vazut-o live in parc. taticul ii incuraja pe fi-su si pe inca un pusti sa ia mingea unei fetite, in vaul bunicilor respectivei... si se jucau toti cu mingea ei in fata lor, de parca nici n-ar fi existat. iar aia au fost prea simtiti sau prea socati sa se duca sa-l ia de guler

flower, in primul rand cred ca nu in toate cazurile e dracul asa negru. adica muuulte fetite sunt innebunite dupa printese si alte dulcegarii roz lol dar nu ajung la terapie. ala e un caz rar, ce spui tu. deci nu cred ca obligatoriu tre sa ajunga si carol acolo... in niciun caz.
depinde si de psihicul copilului f mult, de ex, cand eram eu mica, nu imi placeau printesele deloc lol le vedeam asa miorlaite lol in schimb eram innebunita dupa zane lol ca fiind chestiile alea puternice care salveaza printese miorlaite rotfl
cred ca tine mult si de accesul copiilor la televizor (apropo, cu asta cum facem? restrictionat sau nu? noi momentan NU AVEM TELEVIZOR lol pt ca nu ne uitam. cand mai creste cris, va tb sa luam, dar..... cat il las?)


Faza cu fetita si taticul pupat.


Si fetita mea a avut o perioada scurta, tot pe la aceeasi varsta, cand se uita la Barbie si dorea sa fie sotul meu printul. Nu am insistat, si i-a trecut. Chiar nu exista conotatie sexuala, ea vedea in desen si dorea sa copieze. Cred ca o greseala este sa reactionezi exagerat, sa impui copilului capul, cred ca abia atunci ii atragi atentia asupra importantei gestului sau si il poti transforma intr-o problema viitoare.

Noi am avut insa o problema serioasa. Care in acel moment ne-a depasit, ne-a socat. Noi in fata fetitei nu discutam nimic cu conotatie sexuala, nu se uita la filme cu tenta sexuala. Asa ca nici macar nu stia ca exista sexul anul trecut, la inceputul gradinitei. Avea in jur de cinci ani jumate. Si dintr-o data nu mai dorea sa mearga la gradi, plans, dureri de burtica fara cauza descoperita. Fetita e sociabila si nu a avut probleme de adaptare, nici macar nu a plans cand a mers prima data la gradinita. Parea sa ii fie frica de un baiat, ea ii spunea Branzean. Respectivul se juca cu dinozauri si parea sa o sperie. Ar fi trebuit sa banuiesc ca nu o pot speria dinozaurii...  Abia dupa cateva luni a marturisit unui memvru al familiei ca un baietel i-a spus sa ii puna mana pe .... si sa isi bage limba in gura lui! Am fost uluiti! Ea era speriata, parca prea speriata. Asta prin decembrie anul trecut. Am discutat cu educatoarele, au spus ca discuta cu parintii lui, dar nimic. Furiosi, am sunat directoarea, si aceasta ne-a asigurat ca baiatul e de famile buna, erc. Si ca va vorbi cu parintii. Ceea ce nu a facut, se pare ca educatoarea l-a abordat pe tata. Acesta m-a sunat, era socat si el. Apoi, am avut eu un presentiment si am luat fetita asa:"Spune-i la mama secretul, ca mama nu te cearta si nu se supara. Ce s-a intamplat de fapt cu Leon?". Si atunci mi-a spus ca el dormea langa ea, si o punea sa isi dea jos pantalonii sub patura si sa ii puna mana pe.... Uluita am sunat tatal baiatului care parea sa stie mai multe, de la baiat. Copilul i-a marturisit ca si lui i-a facut acest lucru un alt baiat. Am cerut tatalui sa mergem a doua zi la gradinita, sa discutam cu educatoarele. A spus ca pleaca la schi, in Austria. Si dus a fost. La inceput am fost foarte furioasa. Am discutat cu ea, i-am explicat ca e urat ce a  facut Leon, ca niciodata sa nu mai faca. Ca orice ar fi, mie imi poate spune orice, ca nu o cert, ca mama o iubeste si cand greseste. Apoi mi-am dat seama ca incepeam sa o marchez si ne-am oprit. Pentru ca daca dadeam in fata ei si mai mare amploare, ii atrageam atentia. Nu a mai dormit niciodata la gradinita de atunci, si a uitat.

Offline

 

#45 2010-10-14 21:18:46

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

aoleu, marlyn yikes mi s-a zbarlit parul... la gradinita? grater


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#46 2010-10-14 22:00:45

Marlyn
Full member
Inregistrat: 2006-06-21
Mesaje: 504

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

katami a scris:

aoleu, marlyn yikes mi s-a zbarlit parul... la gradinita? grater

Da, la gradinita. Si am fost total nepregatiti, pentru ca noi nu am discutat niciodata cu fetita notiuni sexuale, si nici dupa incident. Stiu ca sunt voci care spun ca educatia sexuala trebuie sa inceapa timpuriu, dar sincer, cum sa faci educatie sexuala unui copil care inca crede ca zana Maseluta ii pune bani sub perna si ca Mos Craciun exista? Singurul adevar pe care nu i l-am ascuns niciodata e ca a iesit din burtica mea.

Offline

 

#47 2010-12-08 21:48:06

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

Eu as fi stans-o de gat pe aducatoare si i-as fi facut scandal parintelui (fara copii de fata). Pe educatoare pt ca nu e atenta la copii si nu-i supravegheaza bine iar pe tata pt ca nu a luat masuri.
Nu se poate sa se intample asta la o gradinita....si cand ma ganesc ca nenorocitii astia de guvernanti vor sa ne dam copii daca se poate de la nastere la gradinita/cresa.......


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#48 2010-12-09 11:40:06

Alina Elena
Insomniac member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 5953

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

acu am citit si eu cazul lui Marlyn. ma ingrozeste. am si eu o fetita , si m-am pus in locul tau. e ceva de groaza. eu cred ca ma certam cu educatoarea, o incompetenta. nu are grija de copii.
da ea unde sta, si ce paseste cand dorm copiii? trebuie sa stea cu ei, sa ii supravegheze. nu se poate asa ceva. e ingrozitor ca trebuie sa ne facem astfel de probleme inca de la gradinita.

Ultima oara a fost editat de Alina Elena (2010-12-09 11:40:18)


Avem doua printese minunate - Alisia Georgiana - 25 aprilie 2010
                                            - Luiza Petronela - 22 iunie 2012
Dumnezeu sa le ocroteasca sa fie mereu sanatoase

Offline

 

#49 2010-12-15 16:21:36

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

nu se poate asa ceva, chiar am ramas socata...mi-au dat lacrimile....ce a fost in sufletul vostru? cum ati trecut voi peste intamplare? ea e mica si uita, dar voi? veti putea uita?....ar trebui sa se faca ceva....sa fie urmariti mai mult copii, Doamne fereste ce oribilitate


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#50 2010-12-15 22:19:00

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

Sunt fara cuvinte! Pur si simplu, eu il strangeam de gat. Am fetitza dar daca vreodata aflu asa ceva, strang de gat tot ce prind. Cand am citit mi s-a oprit respiratia, efectiv atat de socata am fost.


Dar EDUCATARELE unde erau? Hai ca nu vad o data, de doua ori, dar totusi...

Ultima oara a fost editat de flowerpot (2010-12-15 22:21:06)


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#51 2011-02-22 20:05:11

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

trombon   trombon   trombon  nimic nou mamici?

Offline

 

#52 2011-02-23 11:18:49

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

foarte interesant subiectul. inca nu imi dau cu parerea pentru ca nu ma simt in masura.
ooof, cate am de invatat neutral

Offline

 

#53 2011-02-23 13:09:57

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

no, uite io o pb "reala", adica pb cu al meu: ii place sa tranteasca obiecte. frateee, da' ii place, nu gluma. e in stare sa arunce pe jos toate cartile dintr-o biblioteca, bucata cu bucata (sau deodata, depinde de moment lol ). pt telefoane alege gresia (le ia si se duce special pe gresie, unde suna mai tare... si le tranteste de 20j de ori, mai exact paan i le iau din mana). cand il adorm, ia cate ceva in mana, arunca pe jos, rade in hohote... si, daca nu ma aplec sa-i dau, maraie si sare tot somnul. etc. fara numar.

are 1 an si 1 luna. pt mine chestii de tipul "pedepse/dat peste mana" sunt absolut excluse. altceva mai constructiv? cum sa ii arat ca nu-mi place si chiar n-as vrea sa mai faca asa (ca face si cu lucrurile altora, in casele altora)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#54 2011-02-23 14:42:12

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

katami a scris:

no, uite io o pb "reala", adica pb cu al meu: ii place sa tranteasca obiecte. frateee, da' ii place, nu gluma. e in stare sa arunce pe jos toate cartile dintr-o biblioteca, bucata cu bucata (sau deodata, depinde de moment lol ). pt telefoane alege gresia (le ia si se duce special pe gresie, unde suna mai tare... si le tranteste de 20j de ori, mai exact paan i le iau din mana). cand il adorm, ia cate ceva in mana, arunca pe jos, rade in hohote... si, daca nu ma aplec sa-i dau, maraie si sare tot somnul. etc. fara numar.

are 1 an si 1 luna. pt mine chestii de tipul "pedepse/dat peste mana" sunt absolut excluse. altceva mai constructiv? cum sa ii arat ca nu-mi place si chiar n-as vrea sa mai faca asa (ca face si cu lucrurile altora, in casele altora)

te faci ca plangi  lol  la altceva nu ma gandesc pe moment   lol

Offline

 

#55 2011-02-23 14:48:06

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

sa vorbesti cu el, sa-i spui ca nu  e frumos ... dar toate astea pe un ton suparat, si mai ales sa nu rada nimeni cand el arunca cu obiecte pe jos. Adica sa-l tratezi ca pe un om mare , chiar daca crezi ca nu te intelege

Offline

 

#56 2011-02-23 14:51:18

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

citesc un blog foarte interesant despre educatie. merita sa il parcurgeti, poate ajuta http://temepentruacasa.wordpress.com/

Offline

 

#57 2011-02-23 15:33:15

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

cornflower a scris:

sa vorbesti cu el, sa-i spui ca nu  e frumos ... dar toate astea pe un ton suparat, si mai ales sa nu rada nimeni cand el arunca cu obiecte pe jos. Adica sa-l tratezi ca pe un om mare , chiar daca crezi ca nu te intelege

ceva de genul asta si fac... sper ca LA UN MOM DAT sa aiba efect lol

dana, daca vreau sa il vad tavalindu-se de ras, ma fac ca plang/plang pe bune lol

et, fain tummenupp e abordarea AP/NP (attachment&natural parenting), spre care ma simt si eu atrasa. doar ref la home schooling nu cred ca as avea curajul sa incerc... nu ca nu as fi in stare, ci pt ca birocratia e la putere la noi si tre patalama sad


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.