homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica- 30-49


#913 2010-07-13 18:34:16

bunea georgeta
Platinum member
De la: Prahova
Inregistrat: 2009-07-12
Mesaje: 22533
Site

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica- 30

Chrys  puss

   cris8  puss imi era rusine sa ies  big_smile  angel


Va rog nu ma citati!Ajutati-ma sa nu imi iau ban.Multumesc.

Offline

 



#914 2010-07-13 18:36:29

mikado
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-01-29
Mesaje: 16848

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica- 30

Neruca, Georgi  puss  par

Cris  puss  par  sunt pe aici  cu treaba disperat , inca n-am terminat...eu am un program haotic cand am timp prea mult, cand ma napadesc toate si intru in criza de timp

m-ai facut sa zambesc  smile cu ce spui tu acolo ca vrei sa ma gasesti gravidutza...cine stie, desi nu cred ca luna asta se intampla ceva...dar astept concediul si poate fiind relaxati, odihniti vine si puiutul de om mult dorit  smile

sa ai un concediu de vis si la intoarcere sa aveti o familie numeroasa ...nu conteaza ca este  bebic  sau  bebic  bebic  sau  bebic  bebic  bebic   goodluck  goodluck

Madu  puss  par  auzi la ea cu carioca a doua liniuta rotfl2  rotfl2 la asta nu m-am gandit  chicot
rugaciune  sa le faci a lor tai cel mai frumos cadou  goodluck  goodluck

Almi, hai cu vestileeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee majoreta

Ultima oara a fost editat de mikado (2010-07-13 18:44:32)


.

Offline

 

#915 2010-07-13 18:41:16

Chrys
Sr. member
Inregistrat: 2010-04-22
Mesaje: 1435

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica- 30

Mikule...in biblie este un verset care spune asa...
"facati-se dupa credinta ta"....Asa ca....credeti fetelor!!!D-zeu exista si face minuni!!!


Nimic nu se termina pana in momentul in care te opresti sa mai incerci...

Offline

 

#916 2010-07-13 18:43:28

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica- 30

mika nu se stie niciodata...multe fete au ramas cand nu se asteptau, cand nu aveau niciun simptom...asa ca eu raman la ideea mea goodluck
ma bucur daca te-am binedispus macar putin smile puss
si multumesc pt urari, asa este, sa fie atatia bebei cati vrea Domnul sa ne dea smile

giorgi hai tu, prinde curaj... lol


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#917 2010-07-13 18:48:49

mikado
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-01-29
Mesaje: 16848

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica- 30

Chrysule eu stiu ca Dumnezeu face minuni si mai cred ca tot o sa raman  gravida  mai devreme sau mai tarziu...doar ca imi tot ticaie ceasul si mai am si eu momente de ,,necredinta''  puss

Georgi te joci de-a baba-oarba cu noi? chicot ...te-am vazut


.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#918 2010-07-13 18:51:07

NafNaf
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 1781

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica- 30

Primele poze cu Ana -Maria, fetita Adinei  happy http://forum.anticonceptionale.ro/viewt … 0#p1692550

Buna fetele puss  puss


hjarta M&M=S

Offline

 

#919 2010-07-13 18:59:15

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica- 30

mika eu te inteleg perfect pt ca la fel ma simt si eu...si nu pot sa ma abtin de la intrebarea: de ce da Dumnezeu copii tuturor idioatelor care ii abandoneaza, sau mai rau ii omoara, si nu ne da noua, care ni-i dorim atat si i-am ingriji ca pe ochii din cap? dar de...nu cred ca voi gasi vreodata raspunsul...


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#920 2010-07-13 18:59:25

mikado
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-01-29
Mesaje: 16848

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica- 30

Nafule  puss  par  ce faceti voi, ceva pozuci cu Sebi nu ai ?
multumim pentru pozele cu Ana-Maria ...azi dimi am intrat si nu era nimic smile

Crisule aceasta intrebare nu cred ca are raspuns  puss  par  dar sa fim optimiste, peste 2-3 luni o sa vorbim de burtici si bebei...eu asa simt  goodluck  goodluck

Ultima oara a fost editat de mikado (2010-07-13 19:03:09)


.

Offline

 

#921 2010-07-13 18:59:46

Chrys
Sr. member
Inregistrat: 2010-04-22
Mesaje: 1435

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica- 30

Ptiu Georgy.....te-am vazut rotfl2

Bv Mikule....dar lasa necredinta deoparte....pt toate va fi bine smile

Naf puss....am vazut pozele....s.u.p.e.r.b.a. Imi aminteste de fiica-mea bebelus....asa era si ea si cand ma gandesc ca peste 10 zile face 12 ani...pfff ce-au mai zburat anii astia....


Nimic nu se termina pana in momentul in care te opresti sa mai incerci...

Offline

 

#922 2010-07-13 19:11:12

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica- 30

mika, chrys, incerc sa raman optimista, de multe ori am simtit ca Dumnezeu mi-a ajutat, ca altfel nu as fi reusit...dar am si momente mai putin bune..
insa mika are dreptate, trebuie sa credem cu tarie ca Domnul ne va da si noua bucuria de a fi parinti smile  as innebuni daca nu as crede asta

giorgi nu te mai ascunde ca te-am vazut toate
deci ia zi, ce mai faci?


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#923 2010-07-13 19:15:43

Chrys
Sr. member
Inregistrat: 2010-04-22
Mesaje: 1435

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica- 30

Cris...necunoscute sunt caile Domnului....nimeni nu stie si nu are un raspuns la intrebarea ta....Crezi ca esti singura care ti-ai pus aceasta intrebare?
Si eu mi-am pus aceasta intrebare mai ales ca vad aproape zilnic muuuulte chestii care ma lasa interzisa pur si simplu.
Dar si eu sper ca fiecare dintre voi ca ne va fi bine si D-zeu ne va binecuvanta cu cate un bebelus. rugaciune


Nimic nu se termina pana in momentul in care te opresti sa mai incerci...

Offline

 

#924 2010-07-13 19:18:22

Almi Ingerash
Addicted member
De la: capătul țării..
Inregistrat: 2009-06-15
Mesaje: 11375

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica- 30

am revenit... v-am citit pe ultimele 2 pagini in salturi...

am fost la doctor... un domn doctor care m-a ascultat cap-coada, mi-a explicat cum sta treaba si mi-a zis ce este de facut...
i-am spus ca din august 2006 pana in decembrie 2009 am luat AC, in 2009 am inceput sa iau duphaston (prescris) pentru ca vrem bebe, dar bebe nu mai vine... am mai zis k am 24 de ani si de 6 luni incercam bebe (adica practic de 5, ca in mai a plecat sotul) si ca fara tratament nu am ciclu sau vine prea tarziu... i-am zis k ma monitorizez, m-a intrebat cum si i-am zis k imi iau TB (a ramas wow nu se astepta sa stiu de metoda asta cred lol )
apoi dupa ce m-a ascultat mi-a zis asa: "in primul rand din ce spui tu cred ca ai ovare polichistice.. sus pe masa la eco..." mi-a aratat ca am ovare polichistice si mi-a explicat ca este o cauza a ovularii tarzii... "teoretic (si de cele mai multe ori si practic) la asa ceva ovulatia are loc destul de tarziu... daca te monitorizezi vei observa ca in jurul zilei 30 ar avea loc ovulatia... nu spun ziua 30, dar poate fi 25, 27, 30, 35... ideea e k ovulatia are loc tarziu.." la asa ceva i-am zis k nu am ajuns pana la ziua 30 pentru ca iau acest duphaston care imi mentine ciclul regulat, si am intrebat ce sa fac cu el.. il mai iau sau nu... mi-a zis "duphastonul nu te impiedica sa ramai insarcinata dar nici nu te ajuta... adica daca il iei poti sa ramai, poti sa nu ramai" a fost diplomat si nu mi-a zis "nu-l lua" sau "ia-l in continuare ca e bun"... cu alte cuvinte a lasat la latitutinea mea sa decid ce sa fac...
in al treilea rand mi-a spus asa: "esti tanara, incercati bebe de 6 luni si greseala ta este ca te-ai speriat ca nu ai ramas pana acum... nu trebuie sa te sperii ca nu ramai acum sau peste 3-4 sau 8 luni... la ovarele polichistice ovulatia e tarzie... trebuie sa ai rabdare multa... si pentru ca sotul e mai mult plecat, ai nevoie de doza tripla de rabdare... daca pana la anu` pe timpul asta nu ramai insarcinata si esti ok (sa speram ca nu vei intampina alte probleme) ne vedem atunci ... pana atunci, exploateaza-ti sotul la maxim in luna in care este acasa, foarte bine ca te monitorizezi, asa afli ovulatia, si stai departe de stress... "

pe eco scrie asa:
corp uterin in RFV, omogen, contur net 76/81,  (un cuvant ce nu-l inteleg lol ) 6.4
ovar drept (Poli) - 45/23 polichistic
ovar stang - polichistic

in drum spre casa am luat unele decizii...
1. renunt definitiv la duphaston
2. monitorizare in continuare pentru descoperirea ovulatiei
3. voi incerca sa ma detasez de stress si de grija ca nu raman insarcinata

va pupacesc pe toate si va multumesc mult TUTUROR pentru sustinere, pentru sfaturi si pentru TOT puss puss puss puss puss puss puss


??? Everything will be OK at the end. If it's not OK, it's not the end.  ???
..::: bebe Eveline-Ioana (29.05.2015) prin FIV bebe :::..
..::: bebe Erika-Maria (10.02.2020) natural bebe :::..

Offline

 

#925 2010-07-13 19:20:40

bunea georgeta
Platinum member
De la: Prahova
Inregistrat: 2009-07-12
Mesaje: 22533
Site

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica- 30

Mika , chrys puss  puss

  cris8  puss , eu ce sa fac? am fost astazi la dr mea...nu prea am fost multumita de ce mi-a raspuns....daca stia ca prolactina impiedica imbunatatirea gigeiilor , trebuia sa ne spuna ...sa rezolvam cu ea si apoi sa facem fiv....acum spunea ca ea tot a insistat sa mearga sotul la endocrinolog dar noi am tot amanat .....corect , am amanat dar nu ne-a spus realitatea ci numai '' eu va spun sa mergeti ptr sanatatea dvs nu ca ne-ar deranja prolactina marita la fertilizare''///a ramas ca atunci cand prolactina sotului va ajunge sa aibe valori normale( si cand ne hotaram si noi) sa mergem   sa incepem a doua fertilizare .....asteptam sa treaca cele 4 luni de tratament , si apoi va repeta prolactina ....in functie de rezultatul ei vom stii cand va fi urmatoarea fertilizare in vitro


Va rog nu ma citati!Ajutati-ma sa nu imi iau ban.Multumesc.

Offline

 

#926 2010-07-13 19:22:15

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica- 30

chrys sigur vom avea fiecare bebele nostru...doar ca e asa de grea asteptarea asta uneori...
poate ca Dumnezeu ma pedepseste pt ca alta data nu voiam sa aud de copii, cand m-am casatorit nu aveam casa, stateam cu chirie...acum avem de toate dar nu bebe...oricum am invatat ceva din asta...

almi eu zic ca sunt bune deciziile tale...dar pt ovare polichistice nu se da tratament? adica le lasa asa? oricum, goodluck

giorgi doctorii astia...nu stii la care sa te mai duci...si mie mi se parea normal sa va spuna tot ce influenta, mai ales ca ati recurs la FIV cu multe sperante si nu in ultimul rand, cu multe costuri
oricum, bine ca stiti ce aveti de facut, si trebuie sa iasa bine data viitoare puss

Ultima oara a fost editat de cris8 (2010-07-13 19:28:48)


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#927 2010-07-13 19:27:02

Almi Ingerash
Addicted member
De la: capătul țării..
Inregistrat: 2009-06-15
Mesaje: 11375

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica- 30

geo` RABDARE MULTA... e un cuvant (doua de fapt) care nu-mi plac, dar trebuie sa fim realiste si sa le punem la socoteala si sa le avem... daca asta este pretul sau face parte din pretul pe care trebuie sa il platim pentru bebe... hai s-o facem si pe-asta zic.. nu? puss puss puss puss puss multa sanatate sotului si capul sus!

cris... nu mi-a zis nimic de niciun tratament... am incercat sa gasesc o logica la chisturile astea pe care NU le aveam conform echografiei din decembrie (mai degraba doctorei)...  ma gandesc si eu asa (daca zic prostii sa ma corectati fetele care stiu ) daca eu nu am lasat sa se produca ovulatia propriu-zisa, ovului neeliberat s-a transformat in corp galben si s-a depozitat acolo... si s-au format aceste minunatii de chistulete... astept fara duphaston (eventual o iau pe naturiste) si vedem ce-o iesi cesafac merg pe mana doctorului... sincer mi-a inspirat incredere si cred ca stie bine ce vorbeste... smile

Ultima oara a fost editat de Almi Ingerash (2010-07-13 19:36:23)


??? Everything will be OK at the end. If it's not OK, it's not the end.  ???
..::: bebe Eveline-Ioana (29.05.2015) prin FIV bebe :::..
..::: bebe Erika-Maria (10.02.2020) natural bebe :::..

Offline

 

#928 2010-07-13 19:34:41

Chrys
Sr. member
Inregistrat: 2010-04-22
Mesaje: 1435

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica- 30

Almi...foarte bine faci ca te detasezi de stres.Asta e un real factor al infertilitatii. Acolo scrie contur neregulat(cuvantul pe care nu-l intelegi)
LA ov dr 45/23 ala ce este?Marimea chistului sau a ovarului?
Si chiar asa,pt ovare polichistice nu ti-a dat nimic?

Georgy....rabdare,rabdare si iar rabdare....un cuvant destul de greu pt zilele noastre.

Cris...nu te mai simti atat de vinovata ca nu ai de ce....cele care ii avorteaza la 2-3 luni ce mai zici de ele?Tu ai avut ceva in cap cand te-ai gandit la asta,voiai sa-i creezi niste conditii.Si...D-zeu ne iubeste!!!veti vedea toate lucrul asta.Aveti incredere!!!!


Nimic nu se termina pana in momentul in care te opresti sa mai incerci...

Offline

 

#929 2010-07-13 19:39:48

Almi Ingerash
Addicted member
De la: capătul țării..
Inregistrat: 2009-06-15
Mesaje: 11375

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica- 30

chrys, cuvantul care nu se intelege incepe cu t si e DOAR unul singur... travelar... puii mei nu inteleg cuvantul lol
45/23 mm (dimensiunea ovarului) ... pe eco (pe imagine sus in dreapta) scrie asa:

1. D45  60 mm
2. D23  75 mm

iar doctorul cu scris de mana la ovarul drept a scris 45/23 mm

Ultima oara a fost editat de Almi Ingerash (2010-07-13 19:40:49)


??? Everything will be OK at the end. If it's not OK, it's not the end.  ???
..::: bebe Eveline-Ioana (29.05.2015) prin FIV bebe :::..
..::: bebe Erika-Maria (10.02.2020) natural bebe :::..

Offline

 

#930 2010-07-13 19:40:29

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica- 30

chrys puss kram
hai ca poate va dau si eu o veste buna dupa concediu smile
oricum m-am programat si la doctor ca asa mi-a zis, daca nu raman in 3 luni de la operatie sa vin la el, si tocmai au trecut 3 luni
da' poate nu a estimat bine si raman in luna a patra de incercari.. tongue


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#931 2010-07-13 19:41:34

Almi Ingerash
Addicted member
De la: capătul țării..
Inregistrat: 2009-06-15
Mesaje: 11375

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica- 30

gargarita, cand poti, intri te rog putin pe mess?


??? Everything will be OK at the end. If it's not OK, it's not the end.  ???
..::: bebe Eveline-Ioana (29.05.2015) prin FIV bebe :::..
..::: bebe Erika-Maria (10.02.2020) natural bebe :::..

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.