homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2-11


#191 2010-07-28 11:51:38

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

ca dezvoltare da. nu in sensul ca ar fi "in urma"... ci, tocmai, in ideea ca e NORMAL, de ex, ca un prematur sa nu-si tina capul la 3 luni de la nastere... sau sa nu stea in fund la 6 luni... etc. pt unul nascut la termen astea is intarzieriu in dezvoltare, pt cei prematuri nu smile atata tot.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#192 2010-07-28 11:52:52

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Au tot 10. Teoria se aplica in cazul diversificarii si atunci cand vor sta in fundulet daca se intampla cu o luna mai tarziu poate fi din cauza asta, sau cu tinutul capului and so on...

Ti-a raspuns si Kata in timp ce scriam eu smile

Ultima oara a fost editat de rruxxy (2010-07-28 11:53:36)

Offline

 

#193 2010-07-28 12:11:49

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

katami a scris:

luminitza, ce spui tu e super... e ceea ce sta la baza conceptului de AUTODIVERSIFICARE: a lasa copilul sa aleaga (din alternative SANATOASE puse la dispozitia copilului de catre parinti) ce simte el nevoia. se pare ca asta ar fi cea mai corecta forma de diversificare...

m-au prins ai mei odata, cred ca aveam vreo 12 si nu prea mancam, invatam dupa-amiaza si dimineata nu mancam, la scoala o eugenie un biscuite si cand veneam seara acasa lasam ghiozdanul si ieseam afara iar rontaiam un biscu o samanta o inghetata...ce se mananca cand iesi cu mai multi...........asa si m-au prins si mi-au pus pe paine margarina cu marmelada (urasc din tot sufletul aceste 2 alimente) si m-au fortat sa mananc 2 felii si vreau sa zic ca mi se vedea carnea prin piele de sila..ziceai ca e carne tocata la aspect si apoi m-am ingalbenit si mi s-a facut si greata...aia a fost ultima oara cand m-au mai fortat sa mananc ceva

eu sunt genul care sunt in stare sa stau nemancata cu zilele decat sa mananc ceva ce nu imi place


fetelor nu obligati copii sa manance ceva, o  sa va urasca pana la adanci batraneti pt asta

Offline

 

#194 2010-07-28 13:01:23

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

perfect de acord cu asta...

iaca ce citeam acu: http://autodiversificare.blogspot.com/ cred ca ma apuc sa aplic, cu diversificarea clasica nu stam prea grozav, insa la rontait e as smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#195 2010-07-28 13:15:15

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

interesant linkul, imi place cum povesteste mami

Offline

 

 Publicitate


loading...

#196 2010-07-28 14:07:31

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

fetelor, ma dispera asta mica

aseara pana la urma i-am bagat un  supozitor, si a facut la caca, de a umblut tot, si asta dupa ce ii facusem baie, eram crima, venea cu lighnusul cu apa sa o spal si ea facea in continuare.....big_smile, a fost show cu al meu sot....

azi in schimb mi-a regurgitat si cam branzit...ma dispera cu vomitatul asta, nu ragaie si apoi da afara....dar de ce e branzit? nu e laptele ok?

aseara am sunat-o pe pediatra ca era tare maraita, de fapt de luni e asa, si cred ca incep colicile.....mi-a zis sa ma mulg si sa-i pun infacol in biberon, i-am zis ca nu pot sa ma mulg, apoi cica sa-i dau ceai baby calm.....dar nu as baga inca la biberon...am incercat sa-i dau azi infacol, i-am strecurat cu pipeta o picuatura si se strmaba de numa...si are miros de portocale....

vigantolul voi cum il dati? mie mi-a zis 2 picaturi, si ma chinui sa picur cu sticluta aia , dar nu tot timpul reusesc ca ea nu tine gura deschisa....


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#197 2010-07-28 14:10:51

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

mdaa. o mare piatra de incercare diversificarea asta.
mi-e mega teama de pe acuma.
puss
si a mea adina ce a mai dat afara infacolul alaaaa. cu tot mirosul lui de portocale.
eu ii dadeam cu pipeta in gurita, ea il aduna cu limbutza si il dadea afara.
baby drink e  - scuze- vax albina la ce dureri de burtica a avut.
numai infacolul a mai ajutat si trecerea timpului.
acuma are muuult mai putin, mai plinge asa putintel, dar incomparabil cu ce era ca ne prinsesera si caldurile si ea plingea de o auzeau toti si in fata blocului.

cat despre vigantol - si eu o pazesc cand are guritza deschisa sa torn, ca altfel intoarce capul si adio.
puss

si a mea a mai regurgitat laptic branzit, dar la ce calduri sunt e normal sa se faca branzica putin - zic si eu ...

Ultima oara a fost editat de carra_verona (2010-07-28 14:15:50)


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#198 2010-07-28 14:11:03

tomina
Hero member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-01-19
Mesaje: 3647

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

eu ii pun vgantol 2 pic intr-o lingurita si apoi ii dau in gurita. e mai usor asa.

ce sa spun de muls si de ceai si de infacol? e normal sa regurgiteze din cand in cand. e normal sa aiba colici frumusetea. unii bebei ragaie mai greu. eu nu as face nimic. numai o chinui. daca ia inreutate laptele tau e OK Adina


iubesc+Camelia+Matei

Offline

 

#199 2010-07-28 15:28:10

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Si eu ii dat vingantolul cu lingurita, a mea s-a obsinuit la cate picaturi are de luat.

Adina daca nu ragaie probabil de asta da afara...a mea cel putin asa pateste


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#200 2010-07-28 15:29:41

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

bre gagici... ce treaba au caldurile cu laptele DIN BURTA? smile

e branzit pt ca in stomac, printre primele enzime care actioneaza e cea care produce coagularea laptelui. e ceva ABSOLUT NORMAL

adina, lasa supozitoarele alea, chinui fata degeaba... si o si inveti dependenta


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#201 2010-07-28 19:57:14

camyelenbebe
Hero member
De la: Bucurestiul minune
Inregistrat: 2009-01-11
Mesaje: 4931

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

adina incearca sa-i dai apa.....din biberon, cu seringa, etc...imediat face caca.....si eu i-am pus lui tudor supozitor dupa 4 zile de neiesit si mi-a zis pediatra ca se invata asa si e rau

mai mamici ziceam de voi ca vomita puii si parca mi se facea mila si de voi si de ei dar azi mi-a vomitat tudor de 2 ori in jet...s-a speriat fff tare si urla cum nu l-am vazut vreodata...era vanat de tipat.......eu am pus in camera jos o pilota si ziua il las acolo sa se joace si ii place ca are mult loc...azi dupa a doua tura de vomitat nu mai vroia sa mai stea acolo...cand il puneam incepea sa urle si sa tremure.....doamne ce m-am speriat......nu stiu de la ce a vomitat ca nu am schimbat nimic in alimentatie si nici nu am adaugat ceva nou......singura explicatie ar fi ca de la apa a facut asa...el pana acum nu a baut apa si azi am zis sa incerc si a luat , nu a baut mult ci doar 30 ml


Dumnezeu ne-a ajutat sa avem doi pui de om exact asa cum ni i-am dorit. hjarta .... Tudor  par....11/03/2010 si Matei 21/6/2012
http://fabricutahandmade.blogspot.ro/20 … orale.html

Offline

 

#202 2010-07-28 21:06:05

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Andreed a scris:

Si eu ii dat vingantolul cu lingurita, a mea s-a obsinuit la cate picaturi are de luat.

Adina daca nu ragaie probabil de asta da afara...a mea cel putin asa pateste

andreea, vigantolul direct in gurita , nu cu lingurita, ca din alea 2 picaturi mai mult de trei sferturi se pierd pe drum

Offline

 

#203 2010-07-28 22:23:26

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

M-am hotarat si eu s aiau un sling, cine imi da link-ul sa comand si eu? ca sa nu mai caut printre pagini buga

Ionela, nu prea pot sa ii tin gurita deschisa...

Ultima oara a fost editat de Andreed (2010-07-28 22:24:15)


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#204 2010-07-28 22:36:42

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

www.sling.ro

daca ii puneti in lingurita, puneti mai multe picaturi. sau umpleti lingurita cu lapte si turnati pic deasupra - plutesc si va fi ok, le inghite


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#205 2010-07-28 22:39:51

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

katami a scris:

www.sling.ro

daca ii puneti in lingurita, puneti mai multe picaturi. sau umpleti lingurita cu lapte si turnati pic deasupra - plutesc si va fi ok, le inghite

Multumesc Katami  kram  puss . intre timp am dat un search pe site si am gasit link-ul/cum habar nu am de care sa comand...


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#206 2010-07-28 22:43:11

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

pai cum de care? (evident, in afara de culoare). ia-ti de ala cu inele. daca nu esti hotarata, scrie un mail dianei, e super ok, te va ajuta.
ia-ti dintr-ala cu nume de flori, is mai subtiri materialele wink si acu, vara... cu maria mica... e mai ok asa.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#207 2010-07-28 22:43:15

camyelenbebe
Hero member
De la: Bucurestiul minune
Inregistrat: 2009-01-11
Mesaje: 4931

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Andreed a scris:

katami a scris:

www.sling.ro

daca ii puneti in lingurita, puneti mai multe picaturi. sau umpleti lingurita cu lapte si turnati pic deasupra - plutesc si va fi ok, le inghite

Multumesc Katami  kram  puss . intre timp am dat un search pe site si am gasit link-ul/cum habar nu am de care sa comand...

andreea dar tu vrei sa o plimbi acum cu sling-ul? ma gandesc ca pe caldurile astea va e greu amandurora


Dumnezeu ne-a ajutat sa avem doi pui de om exact asa cum ni i-am dorit. hjarta .... Tudor  par....11/03/2010 si Matei 21/6/2012
http://fabricutahandmade.blogspot.ro/20 … orale.html

Offline

 

#208 2010-07-28 22:49:50

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

camy, e fain, sa stii ca nu supraincalzeste deloc. cris iesea la fel de transpirat din carut (cand nu statea in fund si statea lipit de carut) si din sling...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#209 2010-07-28 22:50:46

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Katami, da, la model ma refeream

Camy, da, vreau sa il iau sa o plimb in el, ma gandesc ca la fel de transpirata ar fi si in marsupiu nu?


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.