homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2-12


#210 2010-07-29 10:19:00

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Transpira in toate cele, e normal la cat de cald este.

Eu ii dai vigantolul tot cu lingurita dar cum a zis Kata, il pun in laptic wink

Camy, vad ca de vreo 3 zile Vlad nu a mai vomitat desi a avut o perioada de cateva zile de imi vomita si la fel se speria.
El la prima si la ultima masa adoarme si desi ma chinui sa-i dau foarte usor laptele el tot se mai ineaca si de aceea vomita.

Mie nu mi se pare o problema diversificarea, abia astept sa vad cum descopera el gusturile noi smile

Offline

 



#211 2010-07-29 10:52:04

camyelenbebe
Hero member
De la: Bucurestiul minune
Inregistrat: 2009-01-11
Mesaje: 4931

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

katami a scris:

camy, e fain, sa stii ca nu supraincalzeste deloc. cris iesea la fel de transpirat din carut (cand nu statea in fund si statea lipit de carut) si din sling...

eu n-am luat si de asta credeam ca se incalzeste tare......pentru carucior eu am facut o husa din bumbac si nu se incalzeste tudor

tudor deschide gurita cand simte sticla de vigantol.....asa face si cand il impartasesc chicot ...e un haios


Dumnezeu ne-a ajutat sa avem doi pui de om exact asa cum ni i-am dorit. hjarta .... Tudor  par....11/03/2010 si Matei 21/6/2012
http://fabricutahandmade.blogspot.ro/20 … orale.html

Offline

 

#212 2010-07-29 12:55:02

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

scz, am gresit eu de la 6 luni..pai pana atunci ne mancau urechile de foame...eu nu cred in teoria asta, ca daca sunt nascuti cu 1-2 luni mai devreme sunt in urma cu dezv...care e explicatia? ati intrebat vre-un dr? eu cu cine am disc mi-a spus ca se calculeaza din ziua nasterii precum un copil normal, dr n-ea spus sa le dam de la 4 luni fructe si supa, eu am asteptat pana la 4 jum...adk la greutate si kg sunt considerati ca niste copii de varsta lor, dar ca si alimentatie,nu?...care e logica?...fiecare cu parerea lui

"Diversificarea prematura se face doar la recomandarea medicului pediatru. Nu trebuie uitat ca diversificare prematura prezinta atat avantaje cat si dezavantaje.
Avantaje: dezvoltarea aparatului masticator, crestere ponderala rapida, somn linistit, aport suplimentar de vitamine, fier, fibre.
Dezavantaje: afectarea pe termen lung a sistemului digestiv si a sistemului renal din cauza imaturitatii acestora, favorizarea aparitiei obezitatii etc." (citat parinti.com-diversificarea)

nici la noi nu se incalzesc in carut, le punem o paturica din bumbac si gata la plimbare...mi-a dat o colega un marsupiu la incep, l-am pus sa vad cum e, dar nu am putut sa-l fol...mi se pare f incomod...e bine pt mamicile care pot sa wrap-ul, eu stiu clar ca n-as putea (chiar daca as avea unul sg)

Ultima oara a fost editat de fleurette (2010-07-29 13:09:00)


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#213 2010-07-29 13:47:10

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

fleur, nu se compara comoditatea wrapului cu cea a marsupiului. tongue dar da... cu 2 e niiitel cam greu tongue

camy, si cris sta pe un cearsaf de bumbac in carut... tot un drac e... sau aproape tot unul.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#214 2010-07-29 14:30:52

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

se poate sa fie asa,dar avand in ved ca ies destul de mult sg nu am cum sa-l fol  chicot


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

 Publicitate


loading...

#215 2010-07-29 15:18:50

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

am inteles fetelor, deci sa-i dau dau un picut de apa...o sa incerc si cu asta, sa vedem, o sa-i dau cu seringa, nici eu nu vroiam supozitor, dar sotul deja era panicat, atatea zile fara cacauta, uite cum se strnage , uite cum isi arunca picioarele, faza e ca si dupa ce a facut tot la fel se screme, se strange, isi azvarle picioarele, dar astea cred ca sunt simptome de colici, nu? lamuriti-ma ....

am incepiut sa-i dau infacol, inainte de fiecare supt, o mai calmeaza , zic eu...o sa vad ca daca incep si urlete, am pus-o...deocamdata au fost dar foarte putine asa pret de 1 minut


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#216 2010-07-29 15:27:54

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

si mie marsupiul mi se pare incomod.
am iesit ieri cu ea cat s-a tuns sotul in jurul blocului - m-a ucis ... simt cum imi taseaza coloana si mereu mi-e teama sa nu o pierd desi e bine facut, model chicco.
de scos de acolo, la fel, f complicat si e vara.
daca ar fi toamna sau iarna si ar fi mai imbracata mi-ar fi imposibil sa ma descurc.
puss


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#217 2010-07-29 15:33:15

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Pentru mine e ok marsupiul, ma descurc bine cu el....e adevarat ca il plimb in el doar vreo 4 ore pe saptamana dar e ok.

Adina, cred ca asa se manifesta pentru ca are colici, nu o spun din experienta pentru ca Vlad nu a avut dar din ce am citit si eu cam asta ar fi.

Offline

 

#218 2010-07-30 10:36:32

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Fetele

Maria mea papa pana acum 7 mese pe zi, la 3 ore. Acum de cateva zile vad ca cere tot la 4 ore si eu nu i-am dat mai repede, asta inseamna ca cele 7 mese se transforma in 6...Cate mese aveau bebeii vostri la 6-7 saptamani> ca nu stiu ce sa fac...sa continui asa?


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#219 2010-07-30 11:00:26

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Andreea,sincer,eu nu mai stiu cum manca la 6-7 saptamani,dar tin minte ca avea perioade cand nu voia sa manance dupa programul obisnuit si mi-a zis pediatra sa o mai las o ora si apoi sa incerc sa-i mai dau sa pape.Dupa o ora manca,dar chiar nu mai stiu pe la ce varsta se intampla asta....


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#220 2010-07-30 11:03:34

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

rozik a scris:

Andreea,sincer,eu nu mai stiu cum manca la 6-7 saptamani,dar tin minte ca avea perioade cand nu voia sa manance dupa programul obisnuit si mi-a zis pediatra sa o mai las o ora si apoi sa incerc sa-i mai dau sa pape.Dupa o ora manca,dar chiar nu mai stiu pe la ce varsta se intampla asta....

Eu nu as vrea sa ii dau peste cap mesele. Nici nu vreau neaparat sa aiba un program strict, doar ca ma gandesc ca daca ii dau la 3 si iar la 4 se cam dau pese cap. Voi urmari sa vad cum reactioneaza astazi si daca cere tot la 4 ore ii voi creste cantitatea de lapte. puss  kram


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#221 2010-07-30 11:26:26

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Vlad de la 2 luni a vrut la 4 ore, deci 6 mese pentru ca desteapta de mine il trezea sa ii dea si la 2 noaptea insa de la 3 luni l-am lasat cum a vrut el si are 5 mese.
Cantitatea de lapte o cresti doar daca vrea ea sa pape mai mult ca altfel nu ai cum.

Offline

 

#222 2010-07-30 12:39:24

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

rruxxy a scris:

Vlad de la 2 luni a vrut la 4 ore, deci 6 mese pentru ca desteapta de mine il trezea sa ii dea si la 2 noaptea insa de la 3 luni l-am lasat cum a vrut el si are 5 mese.
Cantitatea de lapte o cresti doar daca vrea ea sa pape mai mult ca altfel nu ai cum.

Pai si eu o trezeam sa pape pana ieri cand am observat ca de fapt ea papa mai bine la 4 ore si mai mult laptic decat daca ias da la 3 ore. Ea la 3 ore papa in jur de 60 ml, in schimb la 4 ore ajungem si la 90-100


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#223 2010-07-30 14:15:40

camyelenbebe
Hero member
De la: Bucurestiul minune
Inregistrat: 2009-01-11
Mesaje: 4931

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

andreea nu o mai trezi pentru niciun motiv ( mancare, schimbat, etc).....daca vrea sa pape la 4 ore las-o ca nu-i bai......e deja fata mare printesa si incepe sa manance mai mult si mai rar......in legatura cu cantitatea de lapte la o masa pune mai mult lapte in biberon ( 30 ml mai mult decat pana atunci de exemplu) si las-o sa pape cat vrea

adina si tudor s-a inteles nemaipomenit cu infacolul.......da-i inainte de fiecare masa......are colici printesa ta, de asta se agita si se strange


Dumnezeu ne-a ajutat sa avem doi pui de om exact asa cum ni i-am dorit. hjarta .... Tudor  par....11/03/2010 si Matei 21/6/2012
http://fabricutahandmade.blogspot.ro/20 … orale.html

Offline

 

#224 2010-07-30 15:11:24

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Andreed a scris:

rozik a scris:

Andreea,sincer,eu nu mai stiu cum manca la 6-7 saptamani,dar tin minte ca avea perioade cand nu voia sa manance dupa programul obisnuit si mi-a zis pediatra sa o mai las o ora si apoi sa incerc sa-i mai dau sa pape.Dupa o ora manca,dar chiar nu mai stiu pe la ce varsta se intampla asta....

Eu nu as vrea sa ii dau peste cap mesele. Nici nu vreau neaparat sa aiba un program strict, doar ca ma gandesc ca daca ii dau la 3 si iar la 4 se cam dau pese cap. Voi urmari sa vad cum reactioneaza astazi si daca cere tot la 4 ore ii voi creste cantitatea de lapte. puss  kram

tu mananci cantitate fixa la ora fixa? smile

lasa copilul in pace, e normal sa aiba variatii, ca nu e nascuta cu ceas inauntru smile ai incredere in ea smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#225 2010-07-30 15:20:18

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

abia la sf lunii a2a si-au facut un program fix (cat de cat), dar pana atunci cereau la 2-3-4 ore, depinde de cat mancau si cum se agitau(noaptea la 3 ore lol )...si eu nebuna incercam sa le dau la 4 ore, ii mai pacaleam cu ceai sau ma jucam cu ei, pana cand mi-am dat seama ca nu e bine asa si treb sa le dau cand cer ei, ...nu e motiv de ingrijorare, fiecare copil isi face singur pogramul, cat timp ia in greutate e perfect normal...nu mai trezi copilul sa pape, ea stie mai bine cand are nevoie  wink ...eu ma bucuram ca pot sa dorm  tongue

cica cam astea ar fi manifestarile de colici adina, ai mei n-au avut asa probl...se mai agitau, dar le trecea f repede cand dadeau "aerele" afara  chicot ...incearca sa o pui pe burta ta, lipita sau sa o masezi pe burtica...stiu ca da roade par

Ultima oara a fost editat de fleurette (2010-07-30 15:24:13)


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#226 2010-07-30 15:22:36

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Si eu am inteles tarziu ca nu toti sunt la fel si ca fiecare papa cand vrea si cat vrea....tarziu dar am inteles si acum imi pare rau ca am stat atata timp stresata. Am facut cea mai mare prostie....bine ca nu-l stresam si pe el sa-l indop si ma stesam doar eu lol

Offline

 

#227 2010-07-30 15:28:38

denyela_14
New member
Inregistrat: 2008-02-18
Mesaje: 62

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

buna
sunt insarcinata in 8 saptamani sarcina decurge bine dar am fost la un control si mi-a facut o lama ...la analiza mi-a iesit:
-frotiu inflamator cu numeroase PMN-uri alterate sau integre, detritus celular, fibrina, mucus.
-flora microbiana nespecifica polimorfa bogata, inclusiv tip Gardnerella vaginalis.
-nu se observa candida spp, neisseria gonorrhoeae, trichomonas vaginalis
-celule epiteliale scuamoase cu aspect alterativ reactive....
nu cred ca e prea incurajator...imi e putin frica...va rog sa imi spuneti o parere....

s-a mai confruntat cineva cu asa ceva...tre sa merg la medic maine...si am emotii , ne dorim f mult un bebe...pup merci
va rog dak vreti sa imi dati un sfat....

Ultima oara a fost editat de denyela_14 (2010-07-30 19:38:04)

Offline

 

#228 2010-07-30 16:36:48

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

rruxxy a scris:

Si eu am inteles tarziu ca nu toti sunt la fel si ca fiecare papa cand vrea si cat vrea....tarziu dar am inteles si acum imi pare rau ca am stat atata timp stresata. Am facut cea mai mare prostie....bine ca nu-l stresam si pe el sa-l indop si ma stesam doar eu lol

tu ai inteles tarziu?Mie mi-au trebuit aproape doi ani lol ....daca ati sti ce ma stresam cand nu manca tot..... bang


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.