homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2-27


#495 2010-08-10 12:26:56

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Am inteles O'hara....chiar daca e dezvoltat normal se tine cont ca s-a nascut prematur?

Se incepe intai cu cucul de frucre apoi cu piureul  de fructe si apoi cu supa? Supa se da intai strecurata si apoi se baga blederul sau se da de la inceput bleduita? Branzica si iaurtul la cat timp dupa ce se incepe diversificarea se introduc? Piureul de fructe se da intre mese sau inlocuieste o masa de lapte?
O gramada de intrebari dar macar sa am habar cu ce sa incep si cum sa-i dau pentru cand ma decid sa incep...

Offline

 



#496 2010-08-10 12:36:42

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

chiar daca e dezvoltat normal, da.

inati se incepe cu legumele nu cu fructele. asta e una dintre greselile cele mai dese pe care le fac mamicile. supa e 0 caloric asa ca se incepe direct cu leguma blenduita. fructele le bagi dupa legume ca si piure.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#497 2010-08-10 12:46:17

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Si legumele inlocuiesc o masa, nu? Se incepe cu cate putin pana ajungem la cantitatea unei mese de lapte?

Offline

 

#498 2010-08-10 13:20:10

camyelenbebe
Hero member
De la: Bucurestiul minune
Inregistrat: 2009-01-11
Mesaje: 4931

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

o'hara a scris:

chiar daca e dezvoltat normal, da.

inati se incepe cu legumele nu cu fructele. asta e una dintre greselile cele mai dese pe care le fac mamicile. supa e 0 caloric asa ca se incepe direct cu leguma blenduita. fructele le bagi dupa legume ca si piure.

eu am bagat intai sucul dar facut si cu legume ( morcov, pastarnac, etc) si cu fructe....e ok?.....si eu i-am dat de la inceput supa cu totul ( la blender)


Dumnezeu ne-a ajutat sa avem doi pui de om exact asa cum ni i-am dorit. hjarta .... Tudor  par....11/03/2010 si Matei 21/6/2012
http://fabricutahandmade.blogspot.ro/20 … orale.html

Offline

 

#499 2010-08-10 14:23:26

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Camy, cat lapte bea Tudor la mesele de lapte?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#500 2010-08-10 15:24:20

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Camy, parerea mea este sa nu ii mai bagi cereale in laptic, baga-i-le in iaurtel in piureul de fructe( desi e devreme sa inlocui a treia masa), nu i le mai baga in laptic, e posibil sa se trezeasca noapte sa ceara insa nu obligatoriu, a mea acelasi lucru a facut, ea care manca seara 240 de ml ( la nici 5 luni) ceea ce era enorm de mult pentru varsta ei, uneori ii faceam 200 ml ci cand ii scoteam bibe se punea pe urlat, imi refuza lapticul sau manca ce manca doar cat ii potoleam foamea si 120 , uite asa dintr-o data, i-am scos cerealele si uimire totala, a inceput fata sa bea lapte, nu la fel de mult dar 200 ml mi se par ok fata de 100-120 ml. Sa nu ai impresia ca daca ii pui cereale in lapte doarme mai bine, asta e o mare prostie. Iti spun asta din proprie experienta.In felul asta o sa iti pape si bine lapticul de dimineata( in care poti bine mersi sa pui cereale daca vrei neaparat) si repet dai doar apa intre mese, chiar si sucul ala de fructe nu e bine si mai ales nu ii da apa sau suc de fructe inainte de masa.

rruxxy, eu am inceput cu morcov, pastarnac si telina cate 2-3 lingurite, apoi completam cu laptic, a doua zi 5-6 lingurite, iar completam cu laptic, in 5 zile i-am inlocuit masa de legume. Asa cum spune si O'hara, fierbe legumele pe aragaz dar cel mai bine in aburi, arunci toata apa si bagi la blender, daca iti accepta din prima frecat cu furculita si mai bine.


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#501 2010-08-10 15:26:31

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

rruxxy a scris:

Se incepe intai cu cucul de frucre apoi cu piureul  de fructe si apoi cu supa? p...

am stat vreo jum de minut sa pricep ce e cu cucul rotfl

bre, sa nu ma bata o'hara smileP), dar parerea mea pur personala si neoficiala e ca se bate apa in piua prea tare pt diversificarea asta.... care ar tb sa mearga natural, ascultand copilul si ceea ce cere el mai mult decat scheme si schemute. ok, cateva chestii generale sutn binevenite...dar cam atat.

si io am inceput cu fructele (la recomandarea pediatrei) si n-a murit nimeni, mananca in final si legume, chiar daca nu cu aceeasi pofta.

azi, de exemplu, a tinut neaparat ca piureul de legume sa fie papat cu o felie de lamaie. la modul in care singur a intins mana dupa ea, singur a luat-o, singur a ros-o toata... si a urlat bine de tot cand am indraznit sa ii iau coaja lol sunt muuult mai impacata pt felia aia de lamaie (despre care multi ar zice ca e o bomba de acid pt stomacelul lui) decat pt supa... pt ca felia a cerut-o el, deci sigur avea nevoie de ea. pe cand supa... asta avusesem io chef sa ii gatesc, el n-a refuzat-o, dar cine stie ce parere avea despre ea lol


o'hara, in premergator de la cat se pot pune copiii? stiu sigur ca ai studiat tu... ma fol si eu de experienta inaintasilor in care am incredere smile

wow, la 6 sapt la mare? si ce faceati cu ea pe plaja? (desi,d aca ma gandesc bine... atunci eu m-as fi ferit mai mult de drum... ca pe plaja mai degraba sta linistit sub o umbrela unu de 6 sapt decat unu de 6 luni... care vrea sa guste nisipul, cearsaful si palaria cucoanei de alaturi... pe cucoana de alaturi, poate lol )


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#502 2010-08-10 15:45:01

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

kata, mi se pare un pic absurd sa ascult de copil chicot , el nu stie de ce are nevoie la 7 luni, eu stiu, asta e diferenta. Mie imi plae sa ii diversific mancarica, insa nu sa i-o indes in gurita, nu o voi obliga nicicum chiar daca m-am chinuit doua ore in bucatarie sa ii fac, stiu eu ce, ardei umplut de exemplu, o las pe ea sa decida daca ii place sau nu gustul. Nu imi place chestia asta de monotonie in alimentatie,sa ii dau in fiecare zi , timp de 2-3 saptamani acelasi lucru, imi place sa diversific, sa vad ce gusturi are, daca iti mai spun ca atunci cand ii fac o mancarica noua ii fac si un piure de cartof cu branzica si cu unt, ca poate nu ii place... ma iei la bataie big_smile  rotfl2
Inca ceva, daca el vrea sa guste nisipul, cearceaful, il lasi? lol  rotfl Ca doar a cerut-o el... tongue

In legatura cu premergatorul, scuze O'hara ca imi dau cu parerea, mie mi-a spus pediatrul ca ar trebui interzis, deci exclua

Ultima oara a fost editat de nico12345 (2010-08-10 15:47:30)


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#503 2010-08-10 15:58:35

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Kata, daca nu ma citai tu habar nu aveam ce am scris lol

Mie mi se pare destul de importanta diversificarea asta.

Offline

 

#504 2010-08-10 16:28:36

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

nico, mie nu mi se pare deloc absurd sa asculti de copil smile mi se pare absurd sa nu o faci. TOCMAI pt ca el inca nu are gustul format, va alege exact CEEA CE ARE ORGANISMUL LUI NEVOIE. exista un curent intreeg pe tema asta, blw (baby led weaning - in roamneste autodiversificarea), care presupune ca parintele sa ofere copilului posibilitatea de a alege inca de la inceput ceea ce vrea sa manance, din alternative sanatoase si conforme cu piramida alimentatiei sanatoase (adica nu-i dai ciocolata sau numai carne...). studiile demonstreaza ca ei aleg exact ceea ce au nevoie pt a le completa carentele etc. pt a creste sanatosi smile

EI stiu sa isi asculte corpul.

NOI, astia mari... fiiind obisnuiti de parinti cu mancarea mai mult sau mai putin fortata... nu mai stim. si riscam sa ii "defectam" si pe ei smile

oricum, tu nu esti de acord cu mine in teorie....d ar in practica va dc a esti tongue adica daca fata ta refuza fructele nu=i dai, daca nu ti-ar manca decat piure cu branza... i-ai da numai piure cu branza, nu? smile exact la asta ma refeream smile

si da... il las sa guste cam orice, mai putin gunoi... si evit iarba, sa nu se inece/sa nu faca alergii. cat despre cearsaf... s-ar supara cucoana daca l-as lasa lol iaca de ce nu mergem noi la mare lol

si NU am spus ca diversificarea nu e importanta, ruxxy smile este. dar faza cu "incep cu fructele sau cu legumele" sau "maxim nush cate grame de nush ce"... retete si retetute si ore fixe si mai stiu eu cate chestii... pe mine una ma lasa extreeem de rece. ok, incepi pe rand, la cateva zile, ca sa observi eventualele reactii alergice... da daca bagi intai oul si apoi carnea n-o fi tragedie..... PAREREA MEA. si asa nu gasesti 2 cheme identice la medici lol


nico, poiti sa dezvolti faza cu premergatorul, te rog? si eu am auzit numai de rau, ma gandesc daca sa iau sau nu... in schib al meu imi repeta la 2 zile ca abia asteapta sa-l vada pe cris in premergator. de aia caut mai multa info. multam!!

Ultima oara a fost editat de katami (2010-08-10 16:29:20)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#505 2010-08-10 16:38:49

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Kata nici eu nu ma agit deloc cu gramajul dar m-ar interesa ce aliment ar fi mai bine introdus la inceput care sa nu-i faca rau la stomacelul lui sensibil. Vad ca se tot incepe cu fructele dar mie mi se pare mult mai logic cum a zis O'hara, sa se inceapa cu legumele. Pana la urma legumele alea sunt fierte si fructele sunt crude si ar merge lasate pe mai tarziu. Oricum fiecare face cum crede ca nici eu nu cred ca e o asa mare problema daca incepi intai cu un aliment si abia dupa cu altul cu care chipurile se incepe dar e mai bine sa ascultam mai multe pareri si sa alegem.
Cat despre pediatrii vad ca fiecare are schema lui....oricum total diferita. Azi am zis ca fac si eu o treaba si ma lamuresc si de fapt am intrat si mai mult in ceata cu pediatra asta la care am fost. Am doua pareri total, dar total diferite.
Asa ca pana la urma cand ma hotarasc eu sa incep diversificarea o fac si mai intreb si pe aici ce si cum.

Si eu am auzit ca nu e bine sa luam premergator dar habar nu am de ce...

Ultima oara a fost editat de rruxxy (2010-08-10 16:39:21)

Offline

 

#506 2010-08-10 17:28:48

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

kata tu gandeste-te ca in 3 saptamani i-ai bagat legume, fructe, carne si branza. nu era mai bine daca aveai o cat de mica listuta? se prefera introducerea legumelor inainte de frcute pt ca fructe accepta 90% dintre copii pe cand legume nu. nimeni nu zice ca nu e ok sa ascultam de copil dar sa nu o facem totusi cu habotnicie. ca daca vroia cris o bucata de ciocolata nu cred ca i-o dadeai...sau un cartof prajit...ca deh...are omu nevoie de grasimi. nu conteaza evident gramajul ca pe cand a mea manca 250 grame de supa la o masa o fetita prietena de-a ei manca cat incape intr-un paharel de tuica...dar o baza trebuie sa ai.

premergator - nu. risc mare de accidente, puturosire, mers pe varfuri. antemergator - da. numai ca ala il puteti folosi din momentul in care se ridica singur in picioare.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#507 2010-08-10 18:06:02

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

o'hara de asta ce zici? pot sa asez mai mult de 10-15 min pe zi....nu ajunge cu picioarele si are 5 luni si 10 zile

Ultima oara a fost editat de ally_na (2010-08-10 22:32:27)


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#508 2010-08-10 19:03:02

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

daca nu sta inca in fund eu zic ca e prea devreme. iar faptul ca nu ajunge cu picioarele inca pe pamant ca sa se imping - pierde tot fun-ul. mai lasa-l nitel smile


mami de minuni hjarta

Offline

 

#509 2010-08-10 20:00:10

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Kata, cred ca vorbim de acelasi lucru dar sub o alta forma, in fine... fiecare cu teoriile lui, eu prefer practica asa cum ai spus si tu... insa te contrazic inca o data cu carnita, bebelusul are nevoie de proteina si fier in fiecare zi si in cantitati mici. Acum daca el ar manca un copan intreg de 200 grame, l-ai lasa?

In legatura cu premergatorul, pediatrul mi-a spus ca pe langa accidentele care se pot intampla, poate impiedica lucruri normale, ca mersul de-a bisilea, in patru labe , poate sa ramana cu mici deficiente. De exemplu fetita mea sta  f bine in fund, inca mai pica pe spate din cand in cand si de doua zile se ridica in picioruse pe patut, asa ca eu spun sa ai rabdare ca nu mai are mult nici dolofanelul tau.Cand se va ridica singurel, ia-i un din asta:

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/29279_antepremergator.jpg

Apropo, azi i-am dat macaroane cu branzica calcica si am pus si 2 lingurite de smantana chicot , a mancat de nu mai avea aer happydance

Ultima oara a fost editat de nico12345 (2010-08-10 20:03:29)


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#510 2010-08-10 20:28:57

camyelenbebe
Hero member
De la: Bucurestiul minune
Inregistrat: 2009-01-11
Mesaje: 4931

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

nico12345 a scris:

Camy, parerea mea este sa nu ii mai bagi cereale in laptic, baga-i-le in iaurtel in piureul de fructe( desi e devreme sa inlocui a treia masa), nu i le mai baga in laptic, e posibil sa se trezeasca noapte sa ceara insa nu obligatoriu, a mea acelasi lucru a facut, ea care manca seara 240 de ml ( la nici 5 luni) ceea ce era enorm de mult pentru varsta ei, uneori ii faceam 200 ml ci cand ii scoteam bibe se punea pe urlat, imi refuza lapticul sau manca ce manca doar cat ii potoleam foamea si 120 , uite asa dintr-o data, i-am scos cerealele si uimire totala, a inceput fata sa bea lapte, nu la fel de mult dar 200 ml mi se par ok fata de 100-120 ml. Sa nu ai impresia ca daca ii pui cereale in lapte doarme mai bine, asta e o mare prostie. Iti spun asta din proprie experienta.In felul asta o sa iti pape si bine lapticul de dimineata( in care poti bine mersi sa pui cereale daca vrei neaparat) si repet dai doar apa intre mese, chiar si sucul ala de fructe nu e bine si mai ales nu ii da apa sau suc de fructe inainte de masa.

.

nico nu mai vrea lapte decat cu cereale....bea cam 180-200 ml/masa.....eu nu i-am bagat cereale ca sa doarma noaptea ca el dormea si inainte de la 9-4:30 dim iar acum si-a mai prelungit somnul cu inca o ora ......dimineata si seara papa lapte fff bine...peste zi facea figuri ....azi am descoperit ca de fapt vrea sa pape dar nu cu biberonul ci cu lingurita....iti dai seama ca eu sunt super fericita ca am scapat de faza cu stresul linguritei....azi a papat supa la pranz cu lingurita ( 100ml) si branza cu iaurt ( 12 lingurite ) , la masa de la 16 mere cu biscuite iar la 18:30 iaurt cu banana......la 9-9:15 lapte si somn .....daca o va tine cu mesele asa eu cred ca e super bine .....o sa caut sa-i diversific masa de supa si cu altceva ca sa nu-i dau supa zilnic


Dumnezeu ne-a ajutat sa avem doi pui de om exact asa cum ni i-am dorit. hjarta .... Tudor  par....11/03/2010 si Matei 21/6/2012
http://fabricutahandmade.blogspot.ro/20 … orale.html

Offline

 

#511 2010-08-10 21:06:40

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

camy supa se da zilnic big_smile trebuie sa aiba zilnic masa de cereale (dimineata de preferat), la pranz masa de legume cu carne sau ou, dupa amiaza masa de fructe si seara masa de iaurt, branza cu ceva. ultimul inainte de nani e lapte simplu. nu diversifica dupa capul tau cupilu tongue

acum vad ca el la 6 luni neimplinite are 3 mese schimbate? yikes ai putea sa te opresti nitel. lasa-l asa vreo 2 saptamani si apoi mai baga altceva. e destul pt moment.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#512 2010-08-10 21:10:34

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

mamici voi cum dati la bebei vigantolul?! in ce fel?! i le picur in gurita?
in seara asta am observat cand am schimbat pampersul ca micuta mea are o scurgere vaginala?! e normal? m-am speriat putin.. maine o sun si pe dr insa pana atunci..


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#513 2010-08-10 21:14:52

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

e normala scurgerea vaginala. e in criza genitala care e perfect fiziologica. sunt fetite care au si falsa menstruatie.

vigantol ii picuri direct in gurita


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.