homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2-28


#514 2010-08-10 21:35:19

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

haoleu, m-ati bagat in ceta. chestia aia arata de nico e antemergatorul? sau care? si ce are in plus/minus?
ce inseamna "se ridica singur in picioare"? din fund crisu se ridica deja, tragandu-se de... ce apuca. e de ajuns? sau tre sa se ridice SI sa se tina?

nico, noi 2 pe undeva pierdem comunicarea lol n-am scris nicaieri nici ca ma grabesc sa-l pun in premergator, nici ca nu se ridica si astept sa o faca... nu militez deloc pro premergator, doar intrebam smile

cat despre copanul de 200 g... presupundand prin absurd ca ar vrea sa-l roada... eu una l-as lasa. copiii NU se supraaalimenteaza singuri, asta e clar. de cele mai multe ori ii supraalimenteaza adultii... am vazut multe faze de genul asta. cat despre cartofi prajiti si ciocolata, ce a scris o'hara... n-ai citit atent tongue in mesajul meu am scris clar ca e vorba de a alege DIN ALTERNATIVE SANATOASE si CONFORM PIRAMIDEI ALIMENTATIEI. deci clar fara junkarii, duamna smile

nico, sunt copii alimentati vegetarian care traiesc bine mersi wink eu nu-s pt extrema asta... dar repet... cel putin pt mine carne zilnic mi se pare f mult. proteina exista in si cerealele de orez, intr-o cantit mai mica, e clar...dar exista. si sa nu uitam de PROTEINA DIN LAPTE (mai ales din laptele matern  - apropo, laptele matern contine mai multa proteina decat cantitatea de carne recomandata copiilor la varsta de 6 luni, de ex wink ). evident, fiecare face ce vrea si cum crede mai bine kram eu una ii dau carne/ficat de 2-3 ori pe sapt... si ou inca de vreo 2 ori... consider ca ajunge.

o'hara, faza simpatica e ca eu chiar AM AVUT LISTUTA smile si am respectat-o rotfl2 n-am facut absolut nik dupa capul meu lol de unde imi mentin concluzia de la postul anterior lol


in alta ordine de idei... ce-am primit pe mess: http://thechive.com/2009/08/28/the-grea … 16-photos/

Ultima oara a fost editat de katami (2010-08-10 21:48:45)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#515 2010-08-10 21:50:35

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

kata eu vb de listuta data de unu cu cap nu ce ti-a dat tie pediatra...aia e hartie reciclabila rotfl


mami de minuni hjarta

Offline

 

#516 2010-08-10 21:51:15

spiridon vasilica
Membru
Inregistrat: 2010-08-10
Mesaje: 1

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

buna ! sunt noua pe forum,  wave suntem in 3 luni, sunt mama a unui baietel de 7 ani jumate si mai vine un bebel   al9leacer suntem foarte fericiti si asteptam cu drag momentul cand o sa+l luam in brate. o sa fie in februarie+martie. cand a miscat prima oara la voi.la primul cred ca pe la 4 luni jumate. pupici pe burtici. gravida  majoreta va pup pe toate si aveti grija de bebeii vostri.

Offline

 

#517 2010-08-10 21:56:21

camyelenbebe
Hero member
De la: Bucurestiul minune
Inregistrat: 2009-01-11
Mesaje: 4931

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

o'hara a scris:

camy supa se da zilnic big_smile trebuie sa aiba zilnic masa de cereale (dimineata de preferat), la pranz masa de legume cu carne sau ou, dupa amiaza masa de fructe si seara masa de iaurt, branza cu ceva. ultimul inainte de nani e lapte simplu. nu diversifica dupa capul tau cupilu tongue

acum vad ca el la 6 luni neimplinite are 3 mese schimbate? yikes ai putea sa te opresti nitel. lasa-l asa vreo 2 saptamani si apoi mai baga altceva. e destul pt moment.

el nu a baut lapte de la mine decat putin si atunci la 3luni jumate pediatra mi-a zis sa incep diversificare ( facea caca verde si plangea mai mereu desi era mancat)......intr-o luna jumate i-am bagat mesele astea...eu zic ca-i ok....nu-i mai bag nimic inca vreo luna cam asa.....ou cred ca-i cam devreme sa-i bag.....parca am mai zis ca lapte simplu nu mai bea nici piscat de cand a simtit gustul de cereale.....o sa continui asa : dim lapte cu cereale ( 2 mese).....la pranz supa si branzica ....la 16 mar si biscuite iar seara lapte cu cereale.....cu supa stiu ca trebuie zilnic dar nu o vrea mereu asa ca daca papa una da una nu eu zic ca-i ok pentru moment......poate ca nu-i cea mai corecta alimentatie dar nici copii nu-s toti la fel.....atata timp cat creste, ia in greutate, e vioi si nu se constipa eu sunt multumita


sanca eu ii pun direct in gurita

Ultima oara a fost editat de camyelenbebe (2010-08-10 21:57:24)


Dumnezeu ne-a ajutat sa avem doi pui de om exact asa cum ni i-am dorit. hjarta .... Tudor  par....11/03/2010 si Matei 21/6/2012
http://fabricutahandmade.blogspot.ro/20 … orale.html

Offline

 

#518 2010-08-10 22:03:42

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

o'hara a scris:

e normala scurgerea vaginala. e in criza genitala care e perfect fiziologica. sunt fetite care au si falsa menstruatie.

vigantol ii picuri direct in gurita

deci nu pune sub nici o forma probleme?! micuta are 4 zile doar.. intreb ca eu nu am mai auzit de asa ceva


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

 Publicitate


loading...

#519 2010-08-10 22:06:25

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

si ce ai vrea sa ii bagi in loc de supa ca nu prea ai ce...?

bazele unei alimentatii sanatoase acum se pun si noi ca si parinti trebuie sa le dam un start bun. nu or fi toti copii la fel dar nici sa ne ascundem dupa deget nu e ok smile asta e ca si replica general valabil, nu pt tine neaparat


mami de minuni hjarta

Offline

 

#520 2010-08-10 22:23:05

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Kata, te contrazici singura, ''cat despre copanul de 200 g... presupundand prin absurd ca ar vrea sa-l roada... eu una l-as lasa.'' apoi spui ''eu una ii dau carne/ficat de 2-3 ori pe sapt... si ou inca de vreo 2 ori... consider ca ajunge.''
Aici este diferenta ce apare intre noi doua, eu nu i-as da niciodata mai mult decat ar avea voie, chiar daca o privez de libertatea de a alege sa pape un copan intreg si ii limitez portia de mancare pentru ca pur si simplu nu are voie. Nu i-as da un copanel nici daca as vedea-o zgariindu-se pe ochii. Prefer sa ii dau 30 grame de carne zilnic decat sa ii dau intr-o zi de cat are nevoie organismul in 7 zile.

Referitor la premergator, tu ai spus ca sotul abia asteapta si  pe langa explicatiile de rigoare pe care ti le-am dat asupra premergatorului am spus ca mai are si el putin pana se va ridica singurel si ii poti lua un antepremergator, nu un premergator. Nu stiu de ce dar am dedus de una singura ca nu se ridica inca, scuze daca am gresit.

Camy, ma bucur ca papa Tutor. happydance


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#521 2010-08-10 22:37:15

camyelenbebe
Hero member
De la: Bucurestiul minune
Inregistrat: 2009-01-11
Mesaje: 4931

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

o'hara a scris:

si ce ai vrea sa ii bagi in loc de supa ca nu prea ai ce...?

bazele unei alimentatii sanatoase acum se pun si noi ca si parinti trebuie sa le dam un start bun. nu or fi toti copii la fel dar nici sa ne ascundem dupa deget nu e ok smile asta e ca si replica general valabil, nu pt tine neaparat

ma refeream ca ii dau o zi branzica si una supa pana accepta sa pape o cantitate de supa care sa fie de ajuns la o masa....cu max 100 ml de supa cat papa acum ( uneori cam fortat ca nu vrea zilnic) parerea mea e ca nu-i ajunge...si imi dau seama ca nu-i ajunge pentru ca la 2 ore cere mancare iar , asta nu se intampla decat cand ii dau doar supa la masa respectiva....nu e vorba de ascuns dupa deget dar fiecare mamica alege cum sa hraneasca copilul ei....nu poti face un sablon dupa care toata lumea sa faca identic ....asta e parerea mea, sper sa nu te superi...eu niciodata nu am spus aici " se face asa" ci " eu am facut asa"

tu zici ca ceea ce-i dau acum lui tudor nu e ok? de ce? hmm


Dumnezeu ne-a ajutat sa avem doi pui de om exact asa cum ni i-am dorit. hjarta .... Tudor  par....11/03/2010 si Matei 21/6/2012
http://fabricutahandmade.blogspot.ro/20 … orale.html

Offline

 

#522 2010-08-10 23:04:02

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

nico esti pe felie big_smile continua asa ca e bine puss

camy nu am zis ca nu e ok ce ii dai acum ci sa nu ii mai introduci nimic nou o perioada pt ca pt varsta lui e de ajuns. nu mi se pare ok sa ii scoti o zi legumele din meniu. 100 de grame e super ok si ii poti da completare cu lapte daca zici ca nu se satura insa nu i le fa o zi da si una nu. la asta ma refeream - ca trebuie sa aiba din toate grupele alimentare zilnic papica. in rest e ok smile

si nici sablon nu poti face, exact. e vb de niste linii mari pe care sa le urmezi la inceput pana te dezmeticesti. pt ca asa le-am da de la 3 luni o halca de porc ca doar nu suntem toti la fel. nico de exemplu a inteles liniile si acum jongleaza cu ele. dar asta e pt ca baza a fost pusa corect. si la voi e ok numa sa nu cazi in extreme si sa il supraalimentezi gandindu-te ca nu mananca destul (gen sucul, branza, fructele dintre mese). sper ca am reusit sa ma fac mai bine inteleasa acum puss


mami de minuni hjarta

Offline

 

#523 2010-08-10 23:19:09

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Camy, tu supa de legume, acele 100 grame, sunt pasta sau pasta si zeama?

Ultima oara a fost editat de nico12345 (2010-08-10 23:20:02)


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#524 2010-08-10 23:29:49

camyelenbebe
Hero member
De la: Bucurestiul minune
Inregistrat: 2009-01-11
Mesaje: 4931

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

nico12345 a scris:

Camy, tu supa de legume, acele 100 grame, sunt pasta sau pasta si zeama?

pasta si zeama

am inteles ce vrei sa zici o'hara...oricum nu intentionez sa-i mai bag nimic in alimentatie prea curand

v-am pupat ca ma bag la somn.....noapte buna  par


Dumnezeu ne-a ajutat sa avem doi pui de om exact asa cum ni i-am dorit. hjarta .... Tudor  par....11/03/2010 si Matei 21/6/2012
http://fabricutahandmade.blogspot.ro/20 … orale.html

Offline

 

#525 2010-08-10 23:35:02

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Incearca sa ii scurgi zeama, sa ramana doar legumele pe care le bagi la blender, in felul asta o sa pape 100 grame dar o sa pape pasta si nu ii va mai fi fomica intre mese, daca nici asa nu merge, mareste-i cantitatea de piure daca vrea mai mult sau eventual ii poti pune o masura de lapte praf. 100% nu va mai cere papa intre mese.

Ultima oara a fost editat de nico12345 (2010-08-10 23:35:37)


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#526 2010-08-11 01:08:17

maryland
Sr. member
De la: New York
Inregistrat: 2008-12-05
Mesaje: 1774

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

mama ce discutii aprinse pe aici....
sa va zic si io...
eu l-am pus pe olita din momentul in care a stat in fund si e f incantat, a mancat cat a vrut el inca de la inceput fara testat de alimente (a nu se intelege ca i-am dat dupa ureche, ci doar i-am dat atat cat a cerut si cam ce a cerut....fara juncK cum a zis si kata), l-am pus in premergator si mare prostie am facut....nu avea nici 7 luni si nu statea mai mult de 10-15 minute pe zi....dar a fost suficient...abia acum la un an merge si copilul meu mai corect....adica nu mai paseste pe varf si nu isi mai TARAIE picioarele!
tot la diversificare....eu nu i-am dat sucuri de fructe ci pulpa direct, supa cu de toate mai fara zeama, carne dupa 8 luni, ou dupa 7 luni, peste (pt ca e f alergen si eu sunt polialergica) la aproape 1 an. intotdeauna i-m pus cateva boabe de piper si cate foi de daifn pt gust la fiert pe acre le-am scos la sf, ulei de masline o lingurita si ffffffff putina sare. zahar nici acum nu a primit si nici nu o sa primeasca preq curand. branzica i-am facut tot timpul din iaurt facut in casa si scurs. 90% din ce manaca eate bio sau de la tara de la rude deci fara chimicale.
i-am dat mamaliguta d la 7 luni si e mort dupa ea si de sapt asta a inceput sa manance paste cu sos facut d ta-su si carne de vita...
oricum eu am noroc ca el nu a facut niciodata indigestii si prostii din astea...diaree a avut o sg data ca a bagat mana de pe jos din parc in gura pana sa-prind eu si sa-l spal. nu a avut alergii, bubite, cojite, pete etc nici macar la nastere....
kata ai grija cu lamaia ca eu stiu ca anemiaza pe langa acidiul pe care il are si ataca mucoas stomacala...eu i-am dat doar cand sughita o picatura (chiar nou nascut fiind). acum am inceput sa ii dau lamaie....de fapt a ros juma' de lime la ziua lui tongue

va pup cu drag ca imi era dor sa mai vb cu voi kram  puss

Offline

 

#527 2010-08-11 01:40:17

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

eu am auzit la emisiunile medicale de la tv si am si citit  ca momentul propice pentru olita este intre 18 si 24 de luni.De asemenea,am mai citit ca majoritatea copiilor care fac la olita pana la implinirea varstei de un an,dupa un an pierd acest obicei,si chiar cunosc 3 asemenea cazuri.Am luat si noi olita (de fapt OLITE,ca avem 3) inca de pe la 7 luni,dar niciodata nu stiam cand face,ca sa o pun,ca nu avea deloc un program.Asa ca am renuntat.Cu cateva zile inainte sa implineasca 2 ani s-a trezit dimineata,si-a desfacut aricii de la pampers si mi-a zis:"Pune mami chiloteii?";cateva zile se scapa pe ea,adica imi cerea olita exact in momentul in care facea,apoi a inceput sa simta cand ii vine sa faca si imi cere olita.Nu au trecut decat 15 zile de cand sta fara pampers ,dar nu mai face deloc pe ea,si asta fara nicio bataie de cap din partea mea.
In premergator am pus-o si eu de la 8 luni si jumatate,la 11 luni a mers,si nu merge deloc pe varfuri.Maryland,tu l-ai pus cam devreme,pediatrii sunt de acord cu premergatorul abia in jurul varstei de 9 luni.


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#528 2010-08-11 10:52:35

geasiemi06
Full member
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 903

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

buna mamici,ati dat la buricelul copilului cu baneocin pudra sa nu faca infectie?eu aveam o lista de la dr de fam si mi-a zis sa cumpar si baneocin sa o dau la buricel,sau se da numai daca sunt probleme?


Alexia-Ioana 25 august 2010

Offline

 

#529 2010-08-11 11:03:18

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Da, eu l-am dat. Intai il stergeam cu spirt si apoi ii puneam putin baneocin.

Offline

 

#530 2010-08-11 11:21:28

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

vasilica, bun venit!! intra la prenatala ca sa vb cu ami multe gravidute wink eu prima oara la-am simtit la 14 sapt.

o'hara, asta o am, cu asta defilez lol

nico, eram sigura ca ai sa te iei de asta, dar mi-a fost lene sa ma explic in avans chicot nu ma contrazic deloc smile am spus ca EU ii dau de 2-3 ori pe sapt pt ca asa mi se pare MIE corect si normal  DAR daca EL s-ar repezi O DATA sa roada un copan de 200 g... go foir it!! inseamna ca aia a avut nevoie IN MOMENTUL ALA. ma indoiesc sincer ca ar putea roade cate un copan pe zi. si chair daca ar face-o...c at l-ar tine, 2-3 zile? dupa care i-ar trece de carne pt urmatoarea sapt chicot

eu repet... prea ii tratam ca pe ceasuri/masini. daca mananca 50 g carne si nu 40 sau 20 sau cat tre (ca io una habar n-am cat tre) e prapad?  sau daca mananca 30?

o sa caut studiul ala cu autodiversificarea... s-a facut un experiment in sensul asta, copiii au fost lasati sa-si aleaga produsele cu care sa inceapa (repet, din alternative sanatoase)... si era un copil care a mancat numai un aliment nush cat timp... si medicii au dovedit ca alimentul ala ii raspoundea la o carenta maare pe care o avea la analize (din pacate nu mai tin minte ce avea copilul si ce manca). cert e ca s-a vindecat smile

mary, chiar nu stiam faza cu lamaia si anemia... la noi oricum e genetic cred.... eu de mica mananc cam 3 lamai pe zi tongue asa am mancat si in sarcina, deci./.... cum putea plodu' sa iasa altfel? rotfl2 in rest de acord cu tine, mai putin la piperu' ala tongue

pe mine tot nu m-ati lamurit care e faza cu antemergatorul ala, cu ce se mananca...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#531 2010-08-11 11:38:10

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

'neata mamici ( ca burtici nu prea sunt pe aici desi asa ar zice titlul topicului  tongue  )

vasilica, bine ai venit si sarcina usoara!
te asteptam aici:
http://forum.anticonceptionale.ro/t3134 … mici-.html

Offline

 

#532 2010-08-11 12:50:00

maryland
Sr. member
De la: New York
Inregistrat: 2008-12-05
Mesaje: 1774

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Kata piperul nu il las decat la fiert, dupa il scot, nuil mananca

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.