homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2-3


#39 2010-07-22 12:26:12

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

ally, e de la caldura... join the club. astya noapte am adormit la 5 disperat printre reprize de tzatzi si joaca si ochi bolditi in tavan... da zic mersi ca n-a plans, macar...

daniele applause

bre, voi supa aia din ce o faceti? bagati cartof de la inceput sau nu? daca nu... ce naiba ii da un gust cat de cat uman? lol

Ultima oara a fost editat de katami (2010-07-22 12:27:02)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#40 2010-07-22 13:04:36

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Andreed a scris:

carra_verona a scris:

Andreed a scris:

cand stiu ca are pb si cu inimioara si se cianozeaza...

si a mea le fel, cand plinge de la colici se face mai vinetie asa pe la gurita si mi-e tare tare mila de ea.
eu ma rog la Dumnezeu sa i se inchida defectul de la inimioara pina la 6 luni.

Carra, te-am mai intrebat si la topicul tau. Ai mai fost la control? Cati mm are defectul la voi?

cand am fost la eco tot de 4mm ne-a gasit defectul - cum ni s-a zis si la maternitate.
eu mai merg cu ea la 6 luni - asa mi s-a recomandat.
sper sa ii treaca pina atunci,  rugaciune
la voi s-a mai retras deschiderea?


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#41 2010-07-22 13:22:22

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

kata nu se baga cartoful de la inceput. acum e morcov + pastarnac si jumate de ceapa daca vrei si cand i le pasezi scoti ceapa. mie imi placea aroma care o dadea ceapa aia. dupa care bagi dovlecel, ardei, cartof, evident cate unul la 4-5 zile si dupa vreo saptamana cu supa din toate legumele poti baga o lingurita de ulei de masline.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#42 2010-07-22 13:32:09

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

deci clar, cuvantul de ordine e caldura, ca si a mea e mataita, doarme foarte putin ziua, 1.1.5 h si pac se trezeste, sta cu ochii prin tavan, binenteles cu suzi in gura, deja i-a prins gustul, dar atata timp cat nu plange sunt multumita......


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#43 2010-07-22 13:41:14

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

super adina.
a mea molfaie la suzi doar cand are colici si nu se linisteste alfel.
aseara la ora 9 la 12 noaptea a molfait la suzi.
chiar si cand e adormita i-o scot cu arcanul din gurita, nu ii da drumul si pace buna cand o doare burtica.
azi..somn de voie, zici ca a fost la club azi noapte.
puss


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2010-07-22 13:46:21

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Noi am facut azi Bcg-ul. Sa ma astept la febra?

Si noi stam foarte prost azi la capitolul papa...sper sa isi revina. Oricum am observat ca atunci cand ii este foame mananca deci nu imi fac probleme daca doarme mai mult

Carra: noi urmeaza sa mergem sa repetam eco cardiac


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#45 2010-07-22 14:04:44

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Vlad nu a facut febra de la bcg, nu a avut nicio reactie adversa.

Tocmai am avut un episod de varsat in jet, cred ca a scos 50 de ml sad Nici nu stiu cum sa o mai dau, cred ca ar prefera sa pape cate 100 de ml in vreo 8, 9 mese in loc de 5 mese dar ma gandesc ca atunci cand vom incepe diversificarea e bine sa avem astea 5 mese. Normal e sa-l las cum vrea el si asa si intentionez dar totusi nu are timp nici stomacelul sa se odihneasca daca ii dau mai des. Daca papa san mai era cum mai era dar asa....
Treaba asta e de ceva timp, papa mult mai putin decat inainte si cand e cald si cand nu. Asa vrea el dar totusi sa mai aiba o zi cand papa putin e ok dar sa pape asa in fiecare zi nu cred ca mai e bine.
Pana la urma vad cu cantarul cum stam si-l las in pace ca alta solutie nu am ca doar nu-i bag pe gat cu forta.

Ultima oara a fost editat de rruxxy (2010-07-22 14:05:03)

Offline

 

#46 2010-07-22 14:12:29

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

rruxxy a scris:

Vlad nu a facut febra de la bcg, nu a avut nicio reactie adversa.

Tocmai am avut un episod de varsat in jet, cred ca a scos 50 de ml sad Nici nu stiu cum sa o mai dau, cred ca ar prefera sa pape cate 100 de ml in vreo 8, 9 mese in loc de 5 mese dar ma gandesc ca atunci cand vom incepe diversificarea e bine sa avem astea 5 mese. Normal e sa-l las cum vrea el si asa si intentionez dar totusi nu are timp nici stomacelul sa se odihneasca daca ii dau mai des. Daca papa san mai era cum mai era dar asa....
Treaba asta e de ceva timp, papa mult mai putin decat inainte si cand e cald si cand nu. Asa vrea el dar totusi sa mai aiba o zi cand papa putin e ok dar sa pape asa in fiecare zi nu cred ca mai e bine.
Pana la urma vad cu cantarul cum stam si-l las in pace ca alta solutie nu am ca doar nu-i bag pe gat cu forta.

Ruxy, cati ml papa acum la o masa?cand are 5 mese.

Sa stii ca si eu am incercat sa ii dau mai es dupa repriza de voma si nu a fost o solutie. I-am dat din 2 in 2 ore dar m-a tinut o zi pentru ca vorba ta, stomacelul nu s-a odihnit si refuza papa.


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#47 2010-07-22 14:16:15

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

cred ca au toti copii probl la mancat in per asta, ne termina pe noi caldura, dar pe ei...la 9 dim eram in parc si ma treceau toate caldurile, banuiesc ca nici lor nu le e usor  supa ...incercam muuuulte lichide si papa cat vor ei... cand nu aveau pofta de mancare 2-3 zile la rand le dadeam vit c (picaturi) 2-3 zile si le revenea pofta

andreea dupa Bcg nu face febra, noi n-am avut

daniele ce bine ca ati descoperit "buba"...un dintisor  happydance

kata cartoful cica treb bagat mai tarziu pt ca derenjeaza la stomac bb...si mie imi place mult gustul de ceapa in supa...si verdeata mai da un gust bun  smile

camy cand am incep diversificarea am zis ca o sa imbatranesc cu 10ani lg ei...imi venea sa-i las nemancati, cati nervi si timp muuuulti timp pierdut...dar se pare ca asa fac pana prind gustul de mancare si o sa basculeze la greu, acum in max 30min mananca supa+mancare+desert X 2...dar eu le dau si repede, nu stam sa pierdem vreme cu uitat la tv si pe geam, la masa e liniste si nu se vb...adev e ca daca vad tv deschis sau vb ta-su cu ei s-a terminat masa  chicot


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#48 2010-07-22 14:46:01

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

si la noi nicio reactie la bcg.
puss


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#49 2010-07-22 14:58:39

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

aha... ms. sa incerc doar morcov cu pastrnac (eu am o pb personala cu ceapa... nu zic ca vreau sa invat copilul ca mine - si ca sotu, aici ne potrivim, niciunul nu mancam ceapa - din contra, as vrea sa ii placa, pt ca e sanatoasa... dar... o introduc mai incolo big_smile nu de alta, da' parca vad ca iar ia 2 guri si apoi pune gura pe tzatza... si sa-mi miroase tzatzele a ceapa? rotfl2

sa vad cum fac, ca inca are pb cu constipatia, destul ca ii dau cereale de orez.... dr mi-a zis sa nu ii pasez morvocul... ori doar pastarnac nu pot obliga bietu cupil sa inghita.... ca nici mie nu mi-ar placea tongue
'


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#50 2010-07-22 15:04:52

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

katami a scris:

nu de alta, da' parca vad ca iar ia 2 guri si apoi pune gura pe tzatza... si sa-mi miroase tzatzele a ceapa? rotfl2 .

nu le ai pe toate acasa clar   rotfl2
nici eu nu sufar ceapa, nu inteleg de ce romanu baga ceapa in toate mancarurile cand se poate gati bine mersi si fara  tongue

Ultima oara a fost editat de luminitza (2010-07-22 15:05:30)

Offline

 

#51 2010-07-22 16:23:48

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Kata, stii ce am obs eu la mamici? Cica "ii pun sare, ca eu am gustat supa si nu-mi place fara... nu-i pun sfecla ca nici mie nu-mi place, nu-i dau doar pastarnac, ca nici mie nu mi-ar placea..."; pai, da-i o pizza... ca d'aia iti place si tie tongue ; da-i doar pastarnac si PUTINA ceapa si putin marar, ca sa aiba un gust cat de cat... eu la inceput ii dadeam doar zeama in care fierbeam morcov si telina si sa vezi ce baga 150 pe nerasuflatelea smile ; eita morcovul dak zici ca e constipat, adik nu i-l pasa. Nush dak e adevarat, dar am inteles casunt ink mici ca sa stie ei de sarat/dulce, stai linistita, ca n-o sa sufere doar cu pastarnacul ala si ceva ceapa, marar...; si dak-ti miros tatele a ceapa rotfl2.. ghinion tongue

Vai, cat ador ceapa si usturoiuuuuuuuuulllllllll big_smile

Constipatia poate o rezolvi cu ceai de musetel sau suc de porto.


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#52 2010-07-22 16:36:38

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

fetele am vazut acum cateva poze cu ale unei amici cu fetita de la 1 an si 2 luni si au tuns-o zero.
voi cele care aveti fetite cum faceti?
tundeti fetitele 0 la 1 an sau le lasati parul asa natural cum e?
pe mine una m-au tuns si am firul gros dar parca nici gros gros nu mi-ar placea sa il aiba ci mai degraba matasos.

ziceti-mi si mie pls voi cum faceti.

pupici.
deci la inceput la 4 luni doar zeama de la supa de morcov cu pastarnac.
pot sa ii fac supita putinica sa ajunga ptr 3 zile, sau trebuie facut zilnic?
fierb una/doua legume din fiecare sau cate o legatura din fiecare si sa fie fierte mai mult pina cand se evapora mai toata apa?

in alta ordine de idei, cat sa o tin cu suzi?
a mea a mincat dar nu vrea sa adoarma. i-am dat suzi dar pe de alta parte n-as vrea doar sa molfaie suzeta aia.
mi-ar placea sa faca si activitati, sa descopere lumea din jurul ei, etc.
e bine cu suzi, mai fac si eu una/ alta prin casa insa ma gandesc si la ea....

ce sa fac?
puss

Ultima oara a fost editat de carra_verona (2010-07-22 16:39:18)


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#53 2010-07-22 16:45:15

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

mu;tumesc ca m-ati mai linistit,  adevarat ca nici in timpul zilei nu doarme prea mult....

oare gresesc ca ii dau piureul de fructe tot cu biberonul...am facut o gauroaie mai mare si termina 100 ml in cateva minute....cu lingurita ne luptam spre final smile

cand va aud pe voi cu .."al meu are 5 mese" ...cred ca noi suntem aia defectii...Andu are cate mese vrea el..cand ii e sete si foame...singurele ore batute in cuie sunt cele ptr fructe,,,,in rest,,,,cand stapanul cere ....eu scot tzatza...in parcari, in parcuri, in politehnica rotfl ( dc ma vedeau studentii ) deci asa decurg la el nr de mese ...


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#54 2010-07-22 16:48:47

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

carra, si a mea trage la suzi, eu incep sa ma linistesc, si noi am avut si multi copii au avut...asta e, o mai linistesti cu ceva intre somn si papa

auzi , tu tot numai san ii dai, nu? cum iti dai seama ca ii ajunge? o pui doar la un san la un supt, nu?

offf, a ta mi se pare deja mare, noi nici o luna nu avem , abia maine facem 2 sapt.....


legat de par, eu cred ca clar o sa o tund pe a mea la anul la 0, mai ales ca e vara, plus ca are un par ca al meu, lins si moale de pisica, poate asa i se mai intareste si ei.....oricum vedem pe masura ce creste, fetita ritenei mele are 5 luni si are un par cret -adica doar creasta,si pe laterale mai nimic, dar transpira de moare saraca, iti dai seama cum sa tii copilul cu ditamai claia....


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#55 2010-07-22 17:28:27

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

da, adina, numai tzitzi.
ca si alina tzitzi se afirma de cate ori putem: in parcuri, in mall, in parcarile super marketelor, peste tot.
si tot asa, cand vrea ea, atunci apare si tzitzi, nu avem program de masa.
deci asa cu tunsul ... mai vedem poate o tund si eu la anu'.
sa traim pina atunci.

fetele, noua in maternitate ne-au dat maltofer. cred ca pentru anemie.
eu de atunci iau o pastila pe zi - inca nu le-am terminat (cred ca am mai uitat eu sa iau, ca ele erau 30 cred tongue)
sa mai cumpar oare o cutie?

voi cele care alaptati luati ceva vitamine?

eu iau calciu cu vit d  o pastila pe zi si maltofer.

pupici.

Ultima oara a fost editat de carra_verona (2010-07-22 17:29:01)


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#56 2010-07-22 17:51:34

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

carra eu nu iau nimic.....mananc fructe, lactate si legume la greu

eu stiu ca, CA schimba gustul laptelui si mai mult, dr meu ginecolog mi-a zis ca bebe ea el ce e mai bun din tine big_smile.....asa ca....dc e sa iei ceva iei ptr tine tongue

andreea la bcg Andu nu a facut reactie ,( are acum in schimb dupa aproape 2 luni semn la mana rosu...si cu cojita )   a facut la infarix reactii ( gen stare febrila )....


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#57 2010-07-22 18:24:22

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Ally, Vlad are 5 mese ca asa vrea el. Daca ar vrea 10, i0as da 10.

Adina, ai mare dreptate cu parul mare si caldura, Vlad transpira la ceafa mai ales de cand i-a crescut si mai mult, n-am ce sa-i fac.

Eu cred ca din moment ce vor suzeta lasati-le cat vor. Adica nu cred ca e ok sa aiba suzeta un anumit numar de ore pe zi. Daca tot le-ati dat lasati-le in pace cu ele sa le molfaie. Nu stiu daca zic bine, dar eu daca i-as fi dat lui Vlad asa as fi facut.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.