homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2-43


#799 2010-08-21 11:16:12

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

azi e a4a zi si face peste 39, nu-l pot lasa asa, clar are infectie si nu trece cu nurofen sa eferalgan, treb ceva mai puternic...ii scade febra pt ca i-am dat eferalgan si cat timp e sub efectul siropului nu are febra, dupa 5-6 ore incepe sa creasca...ms mult o'hara, deci nu gandeam rau cu mancare normala  chicot

asa e, milumil e f bun, numai sa-l accepte, ai mei nu l-au placut  supa si am aj la humana

pediatra mea, am crezut ca e mai buna, dar m-am insealat...ieri am sunat-o si i-am spus ce are, iar ea mi-a spus ca nu vine la cabinet decat abia luni si sa merg la policlinica, la orl ca poate are ceva cu nas, gat, urechi...adk nu se deplaseaza...in plus cand a venit asta de la salvare s-a uitat numai in gat la el si la urechi, la plamani nu l-a ascultat...nu ar fi treb? poate exagerez eu..la cate vad la tv nu te mai poti baza pe dr

Ultima oara a fost editat de fleurette (2010-08-21 11:19:49)


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 



#800 2010-08-21 11:38:04

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Fleur, ma gandesc ca la fel de bine poate sa nu accepte Humana....nu stiu, zic si eu. Eu sper sa gasim si noi un lapte pe care sa-l pape.

Offline

 

#801 2010-08-21 12:41:01

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

fetelor, ii deschid topic lui lucky
am inteles ca a nascut joi, nu?
pe cand vine acasa sa il aiba deja hjarta
pacat ca nu a lasat un nr de tel cuiva...

Offline

 

#802 2010-08-21 13:12:37

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

claudia78 a scris:

da, si asta e adevarat
dar dupa cate am inteles intre puseele de febra are stare generala ok, vioi, apetent....
sincer daca ar fi rosu in gat nu cred ca ar manca
plus ca majoritatea "rosu in gat" sunt virale....
Fleur, pediatra ta nu are tel mobil? nu vine la domiciliu daca o chemi si bineinteles daca e disponibila? ma gandesc ca ea cunoaste mai bine bebele tau decat noi cu parerile noastre pe forum.........

da bre da' dupa 3 zile de febra, fie ea si virala, ii dai antibiotic ca sa previi suprainfectare, right? big_smile hai ca is cu info proaspata in cap rotfl

rux a mea a avut momente cand nu vroia lapte si inca nu o diversificasem si tot nu am renuntat la milumil desi m-a batut gandul. da cand citeam etichetele si comparam tot la milumil ramaneam big_smile

fleur ar fi trebuit ascultat si la plamani, da...ofof


mami de minuni hjarta

Offline

 

#803 2010-08-21 13:50:39

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Da O'hara dar chiar face urat si plange si asta se intampla de ceva timp. Am zis ca poate are si el o perioada dar se ingroasa gluma. Am cumparat milumil. E ok sa incep sa-i dau desi suntem la inceput cu supica.
Apropo de supa....iar mi-a lins 30 ml, se lingea pe botic si imi urmarea lingurita sa-i dau mai repede smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#804 2010-08-21 14:39:41

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

cand a facut febra, peste 38.5 i-am dat fetitei mele alternativ la 4 ore nurofen cu panadol (sau eferalgan) si n-am ajuns la antibiotic decat o singura data, cand avea 1 anisor, si atunci nu incercasem cu antitermice la 4 ore...poate evitam antib


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#805 2010-08-21 14:55:31

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Fleurr, eu stiu de la medic ca fbra asa de mare este de la o infectie, probabil in gat.
Eu i-am dat antibiotic la 8 luni si ceva pt ca facuse febra 39,2 si nu-i scadea nici cu nurofen nici cu paracetamol supozitor, ii scadea f putin, asa ca a 2 zi am mers la pediatrul lui si mi-a zis ca e rosu in gat si cred ca era pt ca fusesem in parc cu o 1 zi in urma sa faca febra si a batut vantul si era si frig. Probabil contractaze vreo viroza din aer.
Prima data i-am dat ospamox 250, care stiu ca e f slab.
Ultima data la 10 luni jumate mi-a facut 39,8, si i-am facut impachetari cu apa calduta iar a doua zi cand am mers la medic iar avea rosu in gat. Dar de fiecare data nici nu i-a curs nasul si nici nu a tusit deloc ci doar febra f mare.

Ieri mi s-a parut ca ii arde putin capul, i-am luat temperatuta in fundulet si avea 37,4 de doua ori masurata, dimineata si seara, asa ca i-am pus un supozitor ca mi-era frica .


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#806 2010-08-21 15:00:32

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

pai frica de ce? si cand va sari de 38, atunic ce-i mai pui?


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#807 2010-08-21 15:24:17

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

asa e...nu te poti baza pe dr....
noroc cu forumurile de mamici
si, o'hara stiu ca esti cu informatiile proaspete...dar crede-ma vei gandi altfel peste cativa ani...teoria ca teoria , practica ne omoara lol

Ultima oara a fost editat de claudia78 (2010-08-21 15:28:23)

Offline

 

#808 2010-08-21 16:05:23

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Rux, mie nu mi se pare ca asta e motiv sa-i schimbi laptele... mai au si ei perioade cand nu au chef de lapte... o sa treaca, mai asteapta putin...; 30 ml de supa nu e mult pt prima data... urmatoarea data da-i 100 si apoi 180 sau cat papa el la o masa ( de lapte ) ; papa bine cu lingurita?? Asa rpd? Hate u again... tongue ; acum citesc ca ai luat deja milumil smile , noi il papam de la 3 sapt si ne merge tare bine cu el smile.

Fleur, eu as merge pe mana fetelor de aici ( Claudia si O'hara ), nu ma mai iau dupa pediatra EVER! Bine... pana ajung sa vorbesc cu pediatra, mor de 7 ori....... ca, deh, ea e prea ocupata ca sa-mi raspunda mie la tel....


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#809 2010-08-21 16:32:23

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

vad ca discutati despre ce lapte praf. in spital micuta mea a primit nan hipoalergenic. acasa pediatra a zis ca nu e de acord cu hipoalergenicul ca fata e ok si nu are rost so sensibilizam.. si a zis sa ii dau nan simplu. pe majoritatea aud cu milumil. nan-ul e ok? fetita mea il papa nu face mofturi.. la masa de pranz in haleste de-a dreptul


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#810 2010-08-21 16:48:20

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Samy mi-era frica ca va creste, eu am considerat-o stare putin febrila, caci a depasit 37 si are 1 an si presupun ca e ca la noi, ce depaseste 37 e febra.
Stiu ca atunci cand sunt mici e normal, dar cand cresc nu e diferit?

Fleurr ce mai faceti?


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#811 2010-08-21 18:24:48

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Scriu si eu prin ce am trecut si trecem poate va ajuta cumva. Aseara a avut febra 37,8 si a vomat oleaca. Am zis ca voma este de la Tylenol (ibupofren) care se da in caz de febra, iesit de dinti etc. Azi noapte, pe la 3, s-a trezit, avea tot 37,8 si a mancat lapte(san). Pe la 7 -8 dimineata a facut febra 39,2 si am sunat la medicul ei care este in Israel, dar a lasat mesaj pe robot unde sa mergem daca este vreo urenta. Am fost la o clinica de pediatrie si Carolina are Coxachie virus http://kidshealth.org/parent/infections … ckie.html. O forma usoara, Slava Domnului, luata, banuim noi, din avion, de la una care stranuta nonstop. Ni s-a recomandat relaxare, Tylenol si/sau Advil, si marti o sa treaca. Va mai avea pusee de febra, poate ajunge si pana la 40 de grade, dar sa speram ca nu va fi cazul.
Offff sad

Fleur, multa sanatate lui Darius


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#812 2010-08-21 20:52:22

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

rruxxy a scris:

Da O'hara dar chiar face urat si plange si asta se intampla de ceva timp. Am zis ca poate are si el o perioada dar se ingroasa gluma. Am cumparat milumil. E ok sa incep sa-i dau desi suntem la inceput cu supica.
Apropo de supa....iar mi-a lins 30 ml, se lingea pe botic si imi urmarea lingurita sa-i dau mai repede smile

rux daca a acceptat ok supa maine ii poti da 50. pofta mare big_smile si da, poate cu laptele ar trebui sa astepti inca vreo 2 zile sa il stabilizezi cu supa ca in caz de reactii sa stii pe cine sa dai vina.

clau tongue chiar si in practica nu stiu daca m-ar tine chilotii sa trimit un copil cu febra de 3 zile pe nurofen acasa...

sanca si nan e ok insa milumil e "cel mai complet" ca sa zic asa. daca ei ii merge bine cu nan ramai pe nan pt ca milumilul mai si ingrasa cica destul de tare, desi eu nu am vazut la a mea, si cum a ta e mancacioasa ramai pe nan momentan.

juli la noi peste 37.5 e febra si asta luata in axila. dar la ei fiind luata intrarectal febra e peste 38.

flower sunt curioasa cum v-a pus diagnosticul de coxackie...ca un virus cam greu de demonstrat ca e x sau y...sanatate la pitica puss


mami de minuni hjarta

Offline

 

#813 2010-08-21 20:55:45

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

fetele e posibil sa nu o satura lapticul? azi dimineata mi-a mancat 70 ml si a dormit linistita.. insa de la pranz incoace nu o mai satur. la masa de pranz mi-a mancat aproape 150 ml.. apoi pe la 6 i-am dat 100 insa nu a fost tocmai multumita insa am scos-o afara si a adormit.. si acum  la 8 inca 100 ml insa ea e nemultumita inca.. de multe ori imi e frica sa ii dau cat cere


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#814 2010-08-21 21:02:48

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

sanca in locul tau as baga suzeta. cumva trebuie si pacalita ca nu poate nici manca asa haotic. daca era pe tzitzi as mai fi zis dar e lapte praf, se digera greu. mai des de 2 ore, 2 ore jumate eu nu i-as da. nici nu i-am dat. nu o pacaleam cu ceai sau ceva ca mi se pare ca mai rau faci. da' suzeta big_smile


mami de minuni hjarta

Offline

 

#815 2010-08-21 21:05:50

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

trage pe suzeta aia de mama focului. o mai pacalesc si eu cu ceai. ajuta-ma te rog si spune-mi o cantitate care e normal sa o pape la 15 zile cat are ea la o masa macar so incerc so respect pe aia si m-oi chinui sa o pacalesc cu ceiut/suzeta
aa si spune-mi te rog si ce cantitate de ceai e normal sa pape pe zi.. sa nu ajungem sa bem ceai de numa

m-am prins mai greu ce-ai vrut sa zici cu ceaiul.. sunt obosita  big_smile deci sa nu ii dau deloc ceai?

aaa si eventual sa imi spui cat ar trebui sa manance pe zi.. pediatra noastra mi-a zis sa ii dau cat cere ca nu mananca mai mult decat poate.. insa azi m-am speriat.. o sa vb cu ea sapt viitoare insa pana atunci sa incerc sa iau masuri

Ultima oara a fost editat de sanca (2010-08-21 21:20:15)


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#816 2010-08-21 21:08:33

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

flower sad sa-i treaca repede.... of, saracuta:((


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#817 2010-08-21 21:23:11

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

O'hara, Carol are niste pustule rosii pe manuta,picior si,mai ales, in gura (sub limba, pe laterale, in gat). Cica ar fi fost o epidemie de asa ceva prin 2000 si au ft mare experienta in a "citi" simptomele. Nu i-a facut analize; daca nu ii scade febra pana luni, marti o sa i se ia sange si ce mai trebuie. A dormit ceva de cand am venit de la clinica...cand s-a trezit si a dat cu ochii de tatal ei a zambit si a capatat glas dintr-o data. I-am dat niste iaurtel, ii dau san, deseara ii dau si supica daca vrea si ma rog sa ii treaca mai repede.
Ai dreptate, nu se pot diagnostica atat de usor virusii astia, dar doi medici au vazut-o si amandoi au zis la fel bazat pe experiente anterioare. Orice virus  ar fi, "tratamentul" este acelasi. Noi o sa stam in casa sa nu dam si al alti copii si asteptam sa ne treaca.

Ultima oara a fost editat de flowerpot (2010-08-21 21:24:16)


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.