homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2-45


#837 2010-08-22 20:18:12

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Cum fac sa cresc productia de lapte in sani? As vrea sa pot alapta cat mai mult timp, dar parca mi-e teama ca din cauza noptilor nedormite prin spital si a stresului extrem sa nu-l pierd si pe asta pe care-l am.
A si inca ceva important. Cum stiu ca laptele pe care-l suge bebelusul e suficient pentru el?
Tare mi-e sa nu-l flamanzesc. sad Ma simt atat de neputincioasa ca-mi vine sa plang.


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 



#838 2010-08-22 21:26:47

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

lucky, eu stiu ca alaptatul in sine creste productia, cu cat mulgi mai mult ( cu pompa ), cu atat produci mai mult. si ceaiurile alea pt lactatie sunt bune din ce am citit, 2-3 l de ceaiuri pe zi.
sa-ti zica mamicile de aici, dar eu asa am citit.
abia astept sa vad poze cu bebe  hjarta

Offline

 

#839 2010-08-22 21:31:12

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

lucky bine ne-am gasit aici!  puss  si eu am fost la fel de disperata si inca sunt deci suntem deja 2 pe capul fetelor astora cu experienta! smile legat de papa la san bea cat mai multe lichide si pune-l la san cat mai mult pe bebe si evita biberonul cat mai mult


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#840 2010-08-22 21:34:15

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

lucky, PUNE COPILUL LA SAN CAND CERE SI DA-I CAT CERE. asta e "reteta succesului" pt alaptat. cu pompa ai sanse sa pierzi laptele... stiu multe cazuri (inclusiv eu) care aveau lapte la greu, dar la pompa nu iesea mai nik.

nu-ti fa griji, daca nu se satura are grija sa te anunte el... destul de sonor chicot

ceai de chimen (cica si fenicul, n-am icnercat), e minunat pt lactatie


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#841 2010-08-22 21:36:23

camyelenbebe
Hero member
De la: Bucurestiul minune
Inregistrat: 2009-01-11
Mesaje: 4931

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

passenger a scris:

lucky, eu stiu ca alaptatul in sine creste productia, cu cat mulgi mai mult ( cu pompa ), cu atat produci mai mult. si ceaiurile alea pt lactatie sunt bune din ce am citit, 2-3 l de ceaiuri pe zi.
sa-ti zica mamicile de aici, dar eu asa am citit.
abia astept sa vad poze cu bebe  hjarta

alaptatul cand trage bebe ca pompa nu te ajuta decat pe moment

fleur va  naiba sa o ia de rubeola......mai dar la atata timp sa apara iar? bine macar ca te-ai linistit si sti de la ce era starea aia  par


lucky777 stai linistita ca toate am trecut ( si inca mai trecem ) prin perioade in care habar nu avem ce sa facem cu puiutii nostrii.....pune bebele la san de cate ori cere ca astfel si el e satul si laptele isi mareste cantitatea.....daca vrei sa afli cat papa cantareste-l inainte si dupa masa.....referitor la cat e de bun lapticul tau nu ai de unde sti....pe parcurs vei vedea cat papa, daca plange .....incet incet iti vei da seama ce sa-i faci si cum sa-l ingrijesti pe micut  par


Dumnezeu ne-a ajutat sa avem doi pui de om exact asa cum ni i-am dorit. hjarta .... Tudor  par....11/03/2010 si Matei 21/6/2012
http://fabricutahandmade.blogspot.ro/20 … orale.html

Offline

 

 Publicitate


loading...

#842 2010-08-22 23:55:39

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Fetelor va multumesc frumos pentru gandurile voastre bune. Noi avem episoade de febra, dar fetitza este mai activa...mananca numai iaurt (am citit ca prefera mancare mai rece) si san si acum a adormit un pic. Pana marti trebuie sa treaca febra si pana vineri sa ii treaca tot.
O'hara la Carolina manifestarea virusului nu-i prin pustule pe maini, gura, picioare. Are numai doua pe picioare, dar o doare ceva in gurita. Asa ne-a zis si doctorita ca o sa o doara gurita si vad cum evita sa manance. Uffffffff, scapam noi si de asta.
Azi dimineata m-am trezit (vorba vine trezit caci am stat de planton toata noaptea) cu sanul drept atat de mare si de greu si dureros ca am crezut ca lesin. Noroc ca aveam pompa...am scos 180 ml fix. Nu am avut in viata mea asa ceva. Banuiesc ca este cauza ca a stimulat Carol tot timpul sanul si,apoi, nu a mai putut suge.
si Lucky nu te ingrijora ca bebe ramane flamand. Numai dupa ce il cantaresti la o luna si vezi ca nu a luat in  greutate atunci sa iti faci griji. Pana atunci pune copilul la san mereu ca asa faci lapte. Eu mai maream productia smile cu bere fara alcool, cu ceaiuri de chimen, fenicul si mancand proteine.

Ultima oara a fost editat de flowerpot (2010-08-23 01:06:29)


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#843 2010-08-23 09:51:01

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

flower dar pe fetita o doare ceva, pare ca o denjeaza?  supa ... saracuta de ea...multa rabdare  par

nu mai stiu nici eu ce sa zic camy cu rubeola asta, cred ca e o mutatie de rubeola  chicot

luky bine ai venit la mamici  happydance .... lapticul vine el, fetele care alapteaza stiu mai bine ca lactatia se mareste cu cat tii copilul mai mult la san  al9leacer

offf ally am inteles cum e cu dversificarea la voi...e tare nasol  par


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#844 2010-08-23 13:09:24

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Fetelor, va multumesc din suflet.
Am trecut pe ceaiuri pt stimularea lactatiei de la Fares.
Azi mi-am mult cu pompita sanul stg pt ca era atat de plin de lapte incat bebe nu reusea sa-l apuce si sa traga. Ce fac cu laptele adunat?! Voi cum procedati? Are sens sa-l dau lui bebe, sau mai bine insist la san?

Ultima oara a fost editat de lucky777 (2010-08-23 13:11:00)


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#845 2010-08-23 14:41:59

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

fetele,bebitu'meu bea destul de putin laptic,intre 20-50 ml la o masa;cam la 2-3 ore asa,ca nu am tinut cont;vreau si eu sa-i dau ceiut sau apica,dar de care si cat?inainte,dupa ce tocmai bea laptic?
multumesc!


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#846 2010-08-23 14:56:17

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Lili, apa se da intre mese. Cel mai bine ii dai apa plata far sa o fierbi.
Cu cantitatea de laptic se va regla el....acum e micut .

Offline

 

#847 2010-08-23 15:01:46

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Noi ne luptam cu apa si ceaiul. Degeaba ii dau intre mese ca mi-o vomita...nu mai stiu ce sa ma fac cu ea, in afara de laptic nu vrea nimic...macar de ar vrea sa il bea cum trebuie si pe ala..


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#848 2010-08-23 15:03:51

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Cat de bine te inteleg sad

Offline

 

#849 2010-08-23 15:14:44

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Rux  puss  kram trecem noi cumva si de perioada asta.


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#850 2010-08-23 15:15:04

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

smile

Offline

 

#851 2010-08-23 15:19:49

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Lucky, bea ceaiuri, pune pe bebe la san cand cere el (bine ar fi ca intre mese sa fie totusi o distanta de cel putin 1 ora jumate).
Noptile nedormite si alimentatia ta nu are legatura cu cantitatea de lapte.
Eu sunt slaba moarta (44 kg), mananc cand apuc, nu ma alimentez corect (adica mancare gatita zilnic), baiatul meu are 1 an si inca am lapte sa-i dau. Nu a fost nevoie pana acum sa-i dau lapte praf, am incercat de 2-3 ori si nu-l vrea de nici un fel.
Iar cat a fost el mic a luat in greutate foarte bine cat l-am alaptat exclusiv. Dupa ce am trecut pe mancare nu a mai luat asa de mult, dar si crescuse.
Ai grija in schimb cu sanii, sa-i golesti cu pompa, daca bebe nu suge tot (adica sanul sa fie moale cand nu mai are lapte). E foarte important sa-i golesti caci iti maresti si productia de lapte. Sa nu-ti fie frica ca la masa urmatoare nu vei avea suficient (asa mi-era si mie, si uite-ne dupa un an inca sugem  big_smile ). Laptele se secreta in mod continuu.
Lasa-l pe bebe sa suga cat mai mult dintr-un san astfel incat sa-l goleasca si sa apuce laptele cel de final care e mai gras. Observa-l pe bebe sa traga si apoi sa inghita. Daca trage de 3-4 ori pana inghite inseamna ca laptele din sanul respectiv e pe final. Daca suge dintr-un san mulge-te la celalalt.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#852 2010-08-23 15:29:23

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Juli...esti comoara la casa omului. puss MULTUMESC FOARTE MULT!     rugaciune


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#853 2010-08-23 15:38:37

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

rruxxy a scris:

smile

a mea suge o gura si un minut sta...daca nu o stimulez cred ca dupa ea s-ar satura si cu 10 ml de lapte...si nu stiu ce sa ii mai fac supa


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#854 2010-08-23 15:55:28

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Lucky nu ai pt ce  par
Iti dai seama ca dupa mai bine de un an de alaptat m-am prins cam cum e.  big_smile
Eu m-am muls pana cand a facut al meu 8 luni. Sanii mei se faceau pietroi cand incepea al meu sa suga, se umpleau si incepeau sa curga, iar lui ii venea laptele in jet la sanul din care sugea.
In prima luna jumate ma mulgeam si pastram in congelator timp de 1 luna, sau la frigider max 24 ore (in caz ca plecam undeva si ramanea mama cu el). Laptele din congelator l-am aruncat bineinteles. A fost un chin, cumparam la biberoane, o groaza de bani, puneam eticheta pe biberon cu data si ora.
Am facut asta pt ca o vecina imi povestise ca ea a facut mastita si avea lapte pastrat la congelator si i-a dat copilului de acolo inca o luna dupa ce a incetat alaptatul. Mi-era frica ca raman fara lapte si am procedat ca ea, dar pt mine a fost o greseala.
Eu una, m-am muls de fiecare data dupa supt din ambii sani si trageam cu pompa putenic (si ma durea uneori), ma masam mai tare pe sani cu crema de sus in jos si circular in timp de ma mulgeam si am oservat ca in felul asta iesea mai mult lapte. Uneori stam si jumate de ora sa ma mulg, pana cand simteam eu ca sanul nu mai e asa de tare si mare.
Si nu mai spun ca am schimbat vreo 3 pompe ca nu ma multumea nici una, mi se parea ca nu-mi goleste sanul complet. Abia acum realizez ca era si normal sa fie asa, ca sanii nu raman complet fara lapte si cu cat tragi mai mult si des ei secreta continuu lapte si curge cate o picatura mereu.

Bebe meu a avut si colici si masa lui era uneori de 5 min, apoi abia mai reuseam sa fac sa suga. Ma chinuiam cate o jumate de ora sa suga dintr-un san. Apoi il lasam in pace ca nu mai aveam nici eu rabdare. Iar cat a fost mic, adormea dupa cateva minute, iar eu ramaneam cu sanii plini, il ciupeam si nimic. Il lasam in pace si nu-i dadeam mai devreme de 1 ora. Si uite asa lua al meu in primele saptamani chiar si 500 g/saptamana.

Asa ca succes si rabdare  kram


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#855 2010-08-23 16:09:53

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

ce fel de ceai ii dai andreed?


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.