homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2-61


#1141 2010-09-01 09:43:24

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

xenona nu stiu ce sa spun cu pediatrele astea.. eu sunt patita cu cea din spital.. care e exact opusul a ceea ce povestesti tu. mai degraba se apropie de cea a lu ally_na. mi-a intors-o pe toate partile si inclusiv un semn de pe burtica l-a numit parca hemoragie subcutanata de a reusit sa ma panicheze in ultimul hal. cea care vine la noi acasa a fost deja de 3 ori in 3 sapt. sunt f multumita.. desi ajunge pe nepusa masa si nu-s cu lectia facuta si mai uit sa o intreb lucrurile care mi le propusesem. o consulta la inimioara, la plamani, se uita la buricut.. data trecuta s-a uitat si in gatut ca i-am zis ca tuseste.. insa am aflat ca e din cauza secretiilor din nasuc.. a cantarit-o, a masurat-o.. asa eu sunt f multumita mai putin faza ca ajunge cand nu ma astept si parca e tot timpul pe fuga. mie mi-a zis ca dupa o luna sa mergem sa ii faca niste investigatii la cardiologie, ceva radiografie pt luxatie de sold.. insa mi-a precizat de cateva ori bune ca astea sunt investigatii normale la care trimite orice bebelus sa nu ma gandesc ca o suspecteaza de ceva anume pe daria.

acum sa va intreb si eu ceva da' sa nu radeti. eu nu stiu s-o imbrac. in casa am 24 de grade.. afara sunt 11. i-am dat pe ea o salopetica din material ca treningul. nu ii e cald? azi noapte am culcat-o cu o salopeta flausata.. la iarna am zis ca mai mult de 22-23 de grade nu o sa fac in casa insa ma intreb daca acum o imbrac asa.. la iarna cum o sa o mai imbrac?! sfatuiti-ma va rog! sad


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 



#1142 2010-09-01 09:48:46

xenona
Full member
Inregistrat: 2008-07-17
Mesaje: 140

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

nu mi-a palcut de ea, pt ca am citit in cartile astea de specialitate ca trebuie sa-i verifice ochii , gura si gatul pt culoare, etc.... si ea nimic.

le gat de imbracat nici eu nu prea stiu. aseara i-am pus un body cu maneca lunga si sosetele care ajung pana sub genunchi, si l-am invelit cu o paturica.

cam stranuta asa.....dar cred ca asa fac ei, nu?


Victor Stefan a dat binete la toata lumea 29 iulie 2010

Offline

 

#1143 2010-09-01 09:51:49

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

mi-e prima data mi-a facut o lista cu simptome la care sa ma sperii si la care nu.. si in categoria nu era stranutul si sughitul. a mea dupa baie intotdeauna stranuta de vreo 2 chiar 3 ori.
pantalonasi nu i-ai pus? eu cu paturica nu pot risca sa o acopar ca e miscacioasa tare si se descopera.


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#1144 2010-09-01 10:05:55

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Sanca, controalele de care ti-a spus pediatra sunt normale. La 3-4 luni se face eco la sold.
De imbracat, eu zic sa nu o infofolesti, e ok cum ai imbracat-o. Cum te imbraci tu, asa sa o imbraci si pe Daria.

A mea e acum intr-un body mai grosut, cu tot cu picioruse.

Eu am o problema cu caciulitele. Imi e frica noaptea sa o las sa doarma cu ele...de care sa folosesc? fara snur? simple asa pe caput?

Xenona, da, stranuta din cauza nasucului. Acum trebuie urmarita frecventa cu care stranuta precum si alte stari inainte sa ne gandim la raceala.

Eu vreau sa renunt de azi la Prenan, cum fac trecerea la Nan1?Treptat?sau daca schimb laptele tot treptat? As asculta de O'hara si as incerca Aptamil

Ultima oara a fost editat de Andreed (2010-09-01 10:11:01)


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#1145 2010-09-01 10:10:22

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Eu nu folosesc caciulite in niciun anotimp.
De imbracat il imbrac cu body cu maneca scurta si pantalonasi cu botosei.

Cat despre pediatre eu ce sa mai zic dupa ce am avut experienta "placuta" cu fosta?
Acum il duc cam o data pe luna la pediatra noua si e ok.
Nu stiam ca se face eco la sold....

Andreea dar tu de ce ii mai dai inca prenan si nu nan 1?

Ultima oara a fost editat de rruxxy (2010-09-01 10:12:08)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1146 2010-09-01 10:14:02

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

rruxxy a scris:

Eu nu folosesc caciulite in niciun anotimp.
De imbracat il imbrac cu body cu maneca scurta si pantalonasi cu botosei.

Cat despre pediatre eu ce sa mai zic dupa ce am avut experienta "placuta" cu fosta?
Acum il duc cam o data pe luna la pediatra noua si e ok.
Nu stiam ca se face eco la sold....

Andreea dar tu de ce ii mai dai inca prenan si nu nan 1?

Ruxy, a postat lista la subiectul "diversificare"

Ii dau Prenan pentru ca pediatra a zis sa continuam asa pana in septembrie ca ea s-a nascut mica, cu probleme si e mai bogat Prenan-ul in substante nutritive. Acum eu ma gandesc ca de aia nici nu pune in greutate..ca poate i-ar trebui Nan 1


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#1147 2010-09-01 10:21:13

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

noi am iesit din spital vineri, iar dr a venit luni la control....i-a intors pe toate partile si i-a controlat, altfel ce sens mai are sa vina  supa ... si mi-a spus asa atunci (era toamna, in oct) nu puteti caciulita in cap decat dupa baie 20min, iar in casa se tin imbracati ca si noi numai ca le mai pui o bluza peste...in camera la ei aveam 22 grade si ii tineam cu pantalonasi cu botosei, un body cu maneca lunga...n-au racit (au avut 1 sapt muci, pt ca au luat de la mine) ... acum ai putea sa-i pui pantalonasi cu botosei (dar din cei subtiri, nu cu pufuet) si body cu maneca scurta sau lunga daca crezi ca ii e rece...iar afara (pe vremea asta ciudata) eu i-am imbracat cu blugi, sosete, body cu maneca scurta, o bluza cu maneca lunga si pulover peste, iar caciula e nelipsita (mi-e teama ca bate vantul si sa nu raceasca)...la copii mai mici se poate pune si o paturica peste ei (pt ca stau cu ea)...mie mi-ar fi placut sa stea in saci de dormit, nu mai era o probl ca se dezvelesc, dar n-am avut succes  supa

suflu sistolic am avut si eu, dar mi-a trecut...nu e ceva f grav

ai dreptate andreea, ce e cu pediatrii in ziua de azi?! imi spunea si soacra mea ca veneau acasa daca ii solicitai, nu faceau mutre, se pare ca acum s-a schimbat situatia, toti au pretentii

flower in loc de lapte nu poate sa-i dea suc de fructe? sau ceai, tot e mai bun decat apa simpla ... e tare greu, cred ca ti se rupe inima  puss

Ultima oara a fost editat de fleurette (2010-09-01 10:25:09)


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#1148 2010-09-01 10:27:55

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Andreea, dupa 18 si pana azi Vlad a luat in greutate 180 g in conditiile in care el lua 1 kg pe luna. Stiu ca de la 4 luni media este de 500 g pe luna dar parca totusi..... A stagnat cat i-am dat milumil si il manca si mai greu decat nanul asa ca ne-am intors cu succes la nan.

Eu cred ca trebuie sa treci pe nan 1 ca ea e destul de maricica.

Offline

 

#1149 2010-09-01 10:37:47

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

eu le-am dat lapte pt prematuri pana au facut 4kg, asa mi-a recomandat pediatra, acum faci cum simti si tu par


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#1150 2010-09-01 10:39:02

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

De azi trec si eu la NAN 1, sunt curioasa cum il va papa.

Fleur, da, de asta mi-a spus si mie sa merg cu prenan pana in septembrie


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#1151 2010-09-01 10:39:21

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

o'hara, multumesc, o sa mai incerc astazi sa vad ce rezultate am cu nan 2. curios este ca inainte nu am avut nici o problema cu el. Azi dimineata i-am dat in somn , deci nu imi pot da seama daca i-a placut sau doar a mancat inconstienta, vedem diseara. Daca nu ii place, ii introduc direct nan fara lactoza si apoi ma interesez ce alta formula ii pot da. OFF, asta mai lipsea. Poate imi recomanzi si mie o formula de lapte care e mai usor acceptata de bebei pretentiosi.

Ultima oara a fost editat de nico12345 (2010-09-01 10:39:45)


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#1152 2010-09-01 10:50:40

xenona
Full member
Inregistrat: 2008-07-17
Mesaje: 140

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

eu ii dau lactana bio pre, si-l papa fara probleme.

apa sau ceai ii dau cat vrea el sa bea?


Victor Stefan a dat binete la toata lumea 29 iulie 2010

Offline

 

#1153 2010-09-01 10:53:21

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Eu i-am dat lactana bio pre pana la 6 luni si cand am trecut la lactana 2, nu l-a vrut sub nici o forma, e un lapte greu accepat de bebe.
Daca stiam ca folosesti lactana, imi ramasesera 6 cutii care aveau si termen de valabilitate pana in 2011 dar le-am dat mamei la tara sa le dea la porci spranceana , am intrebat in stanga si in dreapa si majoritatea foloseau nan si humana, nu mi-a dat prin cap sa intreb si pe site.

Ultima oara a fost editat de nico12345 (2010-09-01 10:55:22)


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#1154 2010-09-01 11:59:14

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Andreed a scris:

Sanca, controalele de care ti-a spus pediatra sunt normale. La 3-4 luni se face eco la sold.
De imbracat, eu zic sa nu o infofolesti, e ok cum ai imbracat-o. Cum te imbraci tu, asa sa o imbraci si pe Daria.

A mea e acum intr-un body mai grosut, cu tot cu picioruse.

Eu am o problema cu caciulitele. Imi e frica noaptea sa o las sa doarma cu ele...de care sa folosesc? fara snur? simple asa pe caput?

Xenona, da, stranuta din cauza nasucului. Acum trebuie urmarita frecventa cu care stranuta precum si alte stari inainte sa ne gandim la raceala.

Eu vreau sa renunt de azi la Prenan, cum fac trecerea la Nan1?Treptat?sau daca schimb laptele tot treptat? As asculta de O'hara si as incerca Aptamil

nu ai nicio problema cu caciulitele big_smile nici nu ii trebuie, nici macar dupa baie pt ca mentin umiditatea in zona capului. sters bine si gata. trecerea de la un lapte la altul o faci treptat. daca ai o retinere cu aptamilul mergi intai pe nan1 si daca tot nu merge ok schimbi pe aptamil puss

nico cea mai ok formula acceptata de cupii pretentiosi e humana ca e cel mai dulce de pe piata big_smile da' daca va trebui la un mom dat sa il schimbi cica greu accepta altceva ca nu is la fel de dulci.

xenona nu ii da fier de la varsta asta fara niste analize. la fel si cu vitamina c. ei au rezerve de la mama pana la 6 luni. de aia se si introduce carnea la 6 luni. il poate irita f tare fierul ala. fara o baza eu nu i-as da. doar ca e palid  alcool


mami de minuni hjarta

Offline

 

#1155 2010-09-01 16:00:08

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

La ce reactii sa ma astept de la Maria dupa vaccinul Infanrix Hexa?


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#1156 2010-09-01 16:10:30

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

andu a facut febra...38 si ceva..si i-am pus un supozitor cu paracetamol....si a fost mai carait in ziua aia...

cata carne se da in prima zi?


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#1157 2010-09-01 16:18:48

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

ally_na a scris:

andu a facut febra...38 si ceva..si i-am pus un supozitor cu paracetamol....si a fost mai carait in ziua aia...

cata carne se da in prima zi?

Citeam pe alte forumuri ca nu are voie papa dupa 2 ore e adevarat asa ceva?


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#1158 2010-09-01 16:53:11

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

noua ni s"a zis o ora, fara baita in seara aia si fara scos afara


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#1159 2010-09-01 16:53:52

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

oare eu am gresit ca am ales milumil sau depinde de cat ia in greutate?il papa destul de bine zic eu...

fetele,ce mi s-a intamplat si mie azi:am ametit si am cazut pur si simplu...noroc ca era sotul langa mine;sunt destul de obosita,nu prea am nici pofta de mancare;v-am zis ca am slabit mai mult decat inainte de a ramane gravi...ce poate fi?eu banui o lipsa mare de fier care era si in sarcina,iar acum cu sangele pierdut la nastere...maine o intreb pe dr de fam,dar la cat e de priceputa...


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.