homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2-62


#1160 2010-09-01 17:24:52

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Lili...si eu pic de pe picioare e oboseala. Azi, dupa nu stiu cate nopti nedormite am ametit si eu la un moment dat...cred ca face parte din tablou si partea asta.
Poate ar trebui sa-ti faca niste analize sa vezi cum stai, ca sa corectezi eventualele carente.
Fetelor, nici eu nu stiu cum sa-l imbrac pe bebe prin casa. Mi-e teama sa nu-i fie frig.
La noi acum sunt vreo 22-23 *C in casa si afara...9. sad
Ii pun un body subtire cu maneci lungi (subtire gen material tricou). Peste body ii pun o bluzica tot asa subtire si pantalonasi cu piciorus. Nu-i pun caciulita. Si-l invelesc cu o paturica. E Bine? E rau?

A si inca ceva. Baita se face in fiecare seara, nu? Cam la ce ora le faceti voi baita? Se face inainte de masa, nu?
Ieri a venit mama si i-a facut prima baita...ma ia groaza cand ma gandesc ca trebuie azi sa ma descurc singura.  cesafac

Ultima oara a fost editat de lucky777 (2010-09-01 17:36:06)


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 



#1161 2010-09-01 18:48:10

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

eu ii fac baita la 20.30-21.00 , apoi masaj si apoi alaptat si apoi nani smile....acum depinde de ora la care vrei sa il culci....

da baia se face la minim o ora de la o masa....( asa m-a invatat pe mine pediatra ), da se face zilnic ( aucm dc sari o seara nu o fi foc - zic eu )

eu il bagam in saculet de dormit...si aucm avem unul gen cearsaf ..zic ca e bine imbracat bebe al tau...eu la inceput il imbracam la fel ca si pe mine...dar mai ii puneam o bluzita in plus...si il inveleam..dar la noi era iarna


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#1162 2010-09-01 18:56:49

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

si eu mai ametesc fetele.. si desi mi-am propus sa bag somn cand doarme ea.. tot nu reusesc. si daria s-a smecherit. ne chinuie putin colicii si o pun ziua in pat langa mine si o mangai pe burtica... imi da impresia ca a adormit si cum dau sa ma ridic cum deschide ochii.  big_smile va dati seama ce-o fi mai incolo..

lucky si eu ma simt ca handicapata ca nu stiu sa imbrac copilu. acum a mea e cu maneca scurta ca avem 25 grade in casa si cu pantalonasi cu picior si i-am pus si paturica pe ea. diseara o sa o imbrac mai gros dupa baita. legat de ora baitei.. off si noi am incercat diverse variante. ajunsesem sa calculez orele de papa.. ma gandisem sa ii fac baita mai tarziu.. adica pe la 10- 10:30 sa doarma pana dimineata.. aseara s-a nimerit sa ii facem baita la 8:30.. si culmea a fost multumita de rezultat.. clar baia io faci inainte de papa.. a papat pe la 9 si s-a mai trezit la 3 noaptea si apoi pe la 7:45.

ally_na mie mi-a zis pediatra doar de gimnastica cu piciorusele si masajul il fac putin in timpul baitei cand o spal pe spate. tu ii faci masaj de la inceput? ma gandesc ca trecem la un masaj mai special cand stam pe burtica. acum si daria si tudor a lui lucky sunt inca micutei

Ultima oara a fost editat de sanca (2010-09-01 18:58:09)


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#1163 2010-09-01 18:59:28

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

masaj..adica dat cu crema...nu gimnastica...eu am cautat pe net....si am vazut tot felul de filmulete


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#1164 2010-09-01 19:11:41

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

sti care e problema cu a mea?! ca dupa baita urla efectiv de foame. isi baga pumnii in gurita.. si totul decurge la foc automat.. scos din baita.. sters imbracat.. si dai biberonul sa taca fata!  big_smile evident am incercat varianta suzeta.. insa cum v-am zis s-a smecherit.. cand ii e foame o tine cateva secunde in gura - probabil pana se prinde ea ca nu-i de papa - si o scuipa.. sau mai nou figura noua, o prinde de inelusu ala cu mana si o arunca cat colo.. mi-a aruncat-o si dupa patut o data. e incredibila!!!! aaa ca sa nu va spun ca mai nou trage hainele dupa mine. apuca atat de strans de m-a uimit!


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1165 2010-09-01 19:24:00

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

vai cu ce urlete se lasa la noi baita...abia il tin ca se agita tot;nu-i place deloc...nici eu nu apuc sa-i fac deloc masaj...


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#1166 2010-09-01 19:30:25

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

andreea de la vaccinul cu plata ai sanse sa nu aiba niciun simptom. a mea a avut 37.7 si atat de la vaccin.

liliana milumilul e printre cele mai bune formule. stai calm.

lucky e infofolit cum sa ii fie frig? pune-i un body mai grosut si scoate bluzica aia.

incercati sa faceti masajul inainte de baita daca dupa baie nu apucati insa grija ca in apa vor fi uleiosi si sa nu ii scapati big_smile


mami de minuni hjarta

Offline

 

#1167 2010-09-01 20:00:32

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Sunt necajita. sad
Azi bebe a varsat in jet pe gurita si pe nas. sad Daca nu eram pe faza... sad
Ieri a varsat din nou, tot in jet. Si uneori iese lapticul pe nas.
Ce e de facut? Oare de ce se intampla asta? Mananca cu prea mare pofta?! Nu stiu.
Oare are legatura cumva cu Colief-ul pe care il dau inaintea fiecarei mese pt colici? sad Sa nu mai dau Colief? Desi dr neonatolog zicea ca-i face bine.


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#1168 2010-09-01 20:00:35

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

lili la noi e invers. in apa nu zice nici pas.. ii place de numa.. uita si de foame si de tot. scandalul incepe cand o scoatem


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#1169 2010-09-01 20:08:22

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

si de la ce varsta se incepe masajul bebelusului?


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#1170 2010-09-01 20:34:25

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

lucky mie pediatra mi-a zis ca de din cauza ca papa cu pofta.. si mi-a recomandat in timpul mesei sa o mai intrerup sa o pun sa dea aerul afara. si ieri si azi am aplicat metoda si inafara de ceva balutze cu laptic nu am mai avut probleme.
la noi o "problema" mare e sughitul.. si am observat ca azi in timp ce sughita chiar la inceput a inceput sa dea afara putin laptic.. sughitul urmeaza cam la jumate de ora dupa masa de obicei..

eu ii fac putin masaj pe spate la daria cand o spal.. cu uleiuri si creme sincer nu am dat-o.. si pediatra mi-a recomandat sa evit.. de ce.. sincer nu stiu. poate cand mai crestem o sa incep si eu


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#1171 2010-09-01 21:21:40

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

O' Hara, da, am mers pe schema privata. Nu a plans aproape deloc, acum a papat si i-am pus preventiv un supozitor cu paracetamol. Bineinteles ca a facut caca...deci si supozitorul s-pa dus...


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#1172 2010-09-01 21:41:44

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

mai bine ca s-a dus pt ca desi medicii de familie recomanda sa le dam ceva preventiv pt febra de fapt febra aia indica ca vaccinul ala isi face treaba. no, si noi ii dam in cap...pune-i daca e nevoie nu preventiv wink dupa vaccini urmeaza vreo 2 zile in care stai mai stresata ca nu poti altfel ca mama da' va fi ok smile a mea a doua zi era mai caraita si nu in ziua vaccinului. puss bulanasul intepat!

Ultima oara a fost editat de o'hara (2010-09-01 21:43:34)


mami de minuni hjarta

Offline

 

#1173 2010-09-01 21:43:01

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

o'hara a scris:

mai bine ca s-a dus pt ca desi medicii de familie recomanda sa le dam ceva preventiv pt febra de fapt febra aia indica ca vaccinul ala isi face treaba. no, si noi ii dam in cap...pune-i daca e nevoie nu preventiv wink

Ok  puss  kram . Dar pot  sa dorm linistita?sau sa fiu mai atenta la noapte?

Si noi va pupam

Ultima oara a fost editat de Andreed (2010-09-01 21:44:49)


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#1174 2010-09-01 21:44:26

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

fii mai atenta la noapte dar asta nu inseamna sa stai treaza toata noaptea. va fi ok.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#1175 2010-09-01 22:28:21

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

o'hara a scris:

fii mai atenta la noapte dar asta nu inseamna sa stai treaza toata noaptea. va fi ok.

Cu siguranta linistita nu o sa pot fi, dar o s aincerc. Momentan e ok, e cam adormita si fara chef dar nu are febra


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#1176 2010-09-01 23:00:13

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

katami a scris:

trage aer. join the club (naspa, te anunt). cand nu mai vrea forteaz-o sa stea vertical etc pt a regurgita. pompa mie nu mi se pare o solutie... mai ales seara, cand cu tzatza o linistesti, e si chestie psihica..

fetelor in seara asta efectiv nu am mai avut ce face, si i-am facut lapte praf -a mancat 50 ml.

iata cum s-a intamplat : dupa baita si masajul zilnic, am pus-o sa suga , oricum ii era foame de cand am venit din parc, am mai lungit-o cu suzeta, a supt la un san, vreo 5 min cred si apoi a inceput distractia, tras de tata si maraiala, apoi am pus-o si la celalalt , aceeiasi chestie, si apoi a inceput urlatoarea cu nu a mai urlat ea...m-am apucat sa ma mulg in timp ce sotul o tinea sus si incerca sa o linisteasca, dar nimic, la pompa nu am scos decat vreo 10-15 ml,(asta e alta poveste) , si apoi sotul a inceput sa ma certe, ca ce las copilul nemancat, a luat-o si a pus-o pe picioare ca sa o mai calmeze dar nimic , am incercat iara cu sanii, acum a mai supt ceva, si apoi iara a apaucat-o urlatoarea...m-am dus si am desfacut cutia de Nan 1 pe care o aveam luata preventiv de dinainte de a naste si i-am facut 150 ml - ca na asa scria acolo la 2 luni...a supt cu nesant 50 ml s-a potolit si acum e aproape adormita...

offf, imi vine sa plang ca am facut asta, dar na decat sa planga de foame....sper sa nu se repete prea des....

sa inteleg ca trage aer? aerul il scoate afara , aproape dupa fiecare masa, uneori singur, alteori cu vomitatura, dar oricum sunt multumita ca il scoate, fata de prima luna e o inbunatatire super...

andreea i-ai facut vaccinul de 2 luni..urmeaza si ala noi, inca nu stiu daca o sa le facem pe alea gratuite, sau sa le cumpar eu...doctorita zicea ca e posibil sa nici nu le aiba pe alea gratuite, ca asa e la noi.....sad

Ultima oara a fost editat de adinagrig (2010-09-01 23:05:44)


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1177 2010-09-01 23:10:40

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

adina termina cu prostiile. i-ai dat lapte praf nu coca-cola. nu ai de ce sa te simti vinovata. exista acum acest cult al alaptarii, se baga mamei in cap ca daca nu reuseste sa alapteze e varza si nu se pricepe, etc. nu are nicio legatra cu realitatea. cand nu ai nu ai. cand bebe e agitat si nu are chef sa stea sa traga ii dai altceva. alaptatul trebuie sa fie o placere pt amandoi. daca nu e mai bagi si completare. laptele de mama e the best. dar sunt momente cand mai bagi si niste formula. si nu inseamna ca ai de ce sa te simti vinovata, ok? puss


mami de minuni hjarta

Offline

 

#1178 2010-09-01 23:16:09

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

o'hara a scris:

adina termina cu prostiile. i-ai dat lapte praf nu coca-cola. nu ai de ce sa te simti vinovata. exista acum acest cult al alaptarii, se baga mamei in cap ca daca nu reuseste sa alapteze e varza si nu se pricepe, etc. nu are nicio legatra cu realitatea. cand nu ai nu ai. cand bebe e agitat si nu are chef sa stea sa traga ii dai altceva. alaptatul trebuie sa fie o placere pt amandoi. daca nu e mai bagi si completare. laptele de mama e the best. dar sunt momente cand mai bagi si niste formula. si nu inseamna ca ai de ce sa te simti vinovata, ok? puss

puss  puss  puss iti multumesc ohara , parca e mai bine....offf....


9 ani de copilarie ....

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.