homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2-71


#1331 2010-09-05 11:00:24

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Nico, tu esti salvarea mea  puss  kram .Iti multumesc...asta ma tot gandesc, ca daca era bolanvioara nu era asa vioaie...


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 



#1332 2010-09-05 11:14:56

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Andreea, e normal sa dea din manute si din picioruse, acum eu ce sa zic, a mea se ridica in picioare, se pune in fundulet singura, merge in patru labe, sa o tin legata de patut sa nu isi mai consume caloriile? rotfl  rotfl2 Asta e mersul firesc al dezvoltarii lor.  puss Stai linistita si mai pune-l si pe tati sa ii dea cu bibe ca sa te mai calmezi un pic, o sa vezi ca iti va prinde bine. Inca ceva, a mea dupa la 4 luni jum-5 , ma uit in carnetel, nu isi impartea mesele in mod egal in sensul ca daca la 18:00 papa 120, seara la 10:00 papa 240 ml (papa treaza vreo 130 ml si restul o puneam pe o pernuta si ii bea cam intr-un sfert de ora in somn), lucrul asta oricat de mult am vrut eu sa il schimb caci era f mult cat papa nu am reusit decat dupa ce am introdus a treia masa de diversificare, adica pe la 6 luni jum.


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#1333 2010-09-05 11:24:37

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

fetele sunt disperata.. daria a inceput sa tuseasca de dimineata. insa atat a fost doar dimineata. parca papa si mai putin.. si azi noapte a fost un chin.. nu a vrut sa doarma neam si plange destul de mult. febra nu avem. am vb cu dr si a zis sa ii dau amoxicilina (ANTIBIOTIC) 4 ml la 12 ore. eu stiam ca nu e ok antibitice la copii asa mici. innebunesc! e si duminica..


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#1334 2010-09-05 11:36:35

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

andreea, si eu zic ca n-are nik, las-o asa wink

sanca sad da ce ti-a zis dr ca are? a CONSULTAT-O? nu mi se pare normal sa dea antibiotice asa, dupa o discutie la telefon.... eu una nu i-as da pana nu o VEDE un dr si imi da si un diagnostic

si cris cred ca are o preferinta pt dezvoltat probleme sambata noaptea lol asta noapte am facut cunostinta cu febra sad prima febra sad 37,9 axilar. alte simptome nik. dat panadol noaptea (e clar, e al meu cupilu, la cat de mancacios e mi-a facut o adevarata criza de isterie pana i-am da rahatul ala cu gust de capsunele acklad oare altceva nu e pe piata, cu efect similar, dar fara arome scarboase?). vorbit cu pediatra azi dim, care mi-a zis, deocamdata, sa il urmaresc... daca apar alte simptome sau se mentine febra ne face maine o vizita. sad eu sper sa fie dinti si nu o prima raceala sad desi nici la dinti nu se vede nik....


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1335 2010-09-05 11:37:09

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Sanca, cum Dumnezeu ti-a dat antibiotic fara sa o vada??


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1336 2010-09-05 11:38:34

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Sanca, antibioticul nu se prescrie prin telefon, se da in urma unor analize, schimba medicul, recomandarea mea. Mai este infundata? Tuseste sec sau rupe?

Kata, acum mai are febra? Ia-o rectal, nu axial. Ii poti da nurofen, cu gust pe portocale dar zic eu ca e mai scarbos decat panadol-ul.

Ultima oara a fost editat de nico12345 (2010-09-05 11:43:05)


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#1337 2010-09-05 11:41:47

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

a vazut-o vineri si de atunci am vb in fiecare zi la telefon. imi vine sa innebunesc. sa stau asa pana maine?!
tuseste sec

Ultima oara a fost editat de sanca (2010-09-05 11:42:09)


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#1338 2010-09-05 11:46:52

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Deci in primul rand nu ii da antibiotic, daca mai este infundata pune-i ser fiziologic si marimer in nasuc. Nu stiu daca e cazul de aerosoli. V-a vizitat cineva care a fost la mare in ultimul timp?


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#1339 2010-09-05 12:00:58

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

am luat si rectal dim, avea 37,7 rectal, acu 38 sad

nico, incerc si nurofenul ala cred, o criza mai urata decat cand a luat cu forta panadolul nu mi-a facut ever sad  ms puss


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1340 2010-09-05 12:11:01

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Kata, sigur nu a supt, nu s-a agitat inainte de a-i lua temperatura? La 38, este subfebrilitate, eu zic sa nu ii dai nimic, daca vezi ca urca peste 38.3 atunci da-i nurofen. Inca ceva, nu ii mai lua temperatura rectal asa des, maxim de 3-4 ori/zi.


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#1341 2010-09-05 13:16:55

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

nu, dormea... insa sub patura, dar nu stiu cat influenteaza.

la 38 stiu, asa-i, nu i-am dat nik.... i-am dat asta noapte, cand axilar avea 37,9, deci rectal tre sa fi fost cam 38,3....


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1342 2010-09-05 14:45:34

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

mamaaa, da' ce-ati mai scris  lol

Sanca, dar de ce sa-i dai antibiotic? E rosu in gat, face febra mare?
Pt tuse seaca, care nu erupe si e din cand in cand fara sa aibe abcese de innecat din cauza asta mie mi-a dat medicul eurespal sirop. Dar al meu era mare, avea 9-10 luni. Si nu mi-a facut febra atunci .
In schimb de ieri a inceput sa tuseasca mai des, de la sec a trecut la ceva mai taios si mai des, asa ca suntem pe mucosolvan. Dar nu are febra, si ii da un dinte jos  big_smile

Lucky, parca povestesti de al meu cand era mic  smile Asa era si el, agitat, nervos, sugea putin 5 min apoi se incovoia si urla, il ridicam sa  ragaie, iar il puneam la san , tragea de 3-4 ori, iar tipa, iar il ridicam in sus, si uite asa ma chinuiam cate jumate de ora la fiecare alaptat.
Eu i-am dat infacol, dar nu m-a ajutat, dupa 4 zile de administrare mi-a facut o criza urata de plans, nu mai facuse niciodata asa, nu vrioa nimic, nici titi, nici apa, nici ceai, il luam in brate cand unul cand altul. Asa ca eu l-am aruncat, dar mai am o cutie neinceputa, daca te hotarasti sa-i dai anunta-ma, ca eu nu mai am ce face cu ea (expira in mai 2011).
Am mai incercat alternativ cu espumisan, gripe water si bonisan, inainte de masa, cand unul cand altul.

Kata incearca si cu paracetamol supozitor, eu cand face febra prima data ii bag un supozitor apoi daca mai face trecem la siropuri (si al meu face scandal cand ii bag seringa aia pe gura, imi da peste mana, face nu-nu din cap numai cand ma apropii  smile )

Al meu doarme dezvelit, ma chinui mereu sa-l invelesc, dar nu intotdeauna sunt pe faza noaptea cand se dezveleste, si este cam rece cand pun mana pe el. I-o fi frig? Vreau sa-i iau sac de dormit, dar renteaza? Ati folosit cu succes careva dintre voi?


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#1343 2010-09-05 15:14:09

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Juli:* si la noi e frig de zici ca-i sfarsit de octombrie. Il gasesc pe Tudi cu manutele inghetate de multe ori, desi pun cate doua paturici pe el. sad Cred ca saculetul de dormit ar fi o varianta buna. Imi zicea o prietena ca ea l-a folosit cu succes la ambii copilasi.

In legatura cu alaptatul..exact asa e cum spui...suge cu pofta cate 5-10 min, dupa care pica de somn. Il ridic , il tin in brate, il stimulez sa suga, dar nimic. Se trezeste iar dupa 2-3 min si o luam de la capat...Of, de abia astept sa-l vad de cateva lunite sa am cu cine sa ma inteleg...cat de cat.
Pentru colici am cumparat acum sab simplex. Il folosesc de ieri. Parca, parca ar avea ceva efect. Colieful si Bonnisanul au fost...frectie. Si cand ma gandesc ca 7 ml de Colief au fost 55 lei...


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#1344 2010-09-05 15:27:38

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

sper sa va mearga noua nu ne-a mers cu nimic  sad
Luni de zile ma intrebam oare cand il voi vedea si pe el ca sta linistit la san si-i goleste pe amandoi,  big_smile  abia dupa 8 luni am scapat si eu de muls, care era un calvar pt mine, timp pierdut si nervi ca nu-mi golea sanul ca lumea. Dar supt linistit fara tipete dupa 4 luni, Dar ca si timp sa sti ca max 10 min sugea si atunci era bine. Asta era stilul lui, numai ca eu nu-mi dadeam seama. Ii dadeam tot la 3 ore, desi era marisor si bineinteles ca nu manca tot, ca nu prea ii era foame, iar eu ma chinuiam sa-l mai fac sa manance. Si iesea cu scandal, ca nu vroia. Dupa cateva incercari mi-am dai si eu seama ca-i dadeam prea des sa pape big_smile Si l-am lasat si mai mult (4 ore) , asta dupa 3-4 luni.

Poti sa-i pui manusi in manute, poate te ajuta, dar daca are doar mainile reci nu inseamna ca-i e frig, pune mana la ceafa si trebuie sa fie calda si inseamna ca e bine. La al meu nu prea era calda; avea si fata rece.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#1345 2010-09-05 15:56:18

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

juli, eu stiu ca supozitor se baga dupa 38.5.


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#1346 2010-09-05 16:31:44

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Of, Juli...exact asa se comporta si bebelacul meu...Poate gresesc eu cu ceva?! La fiecare scancet sar cu tzitzi in gura pentru ca mi-e mila sa-l las sa planga si numai asta il linisteste. Si asa de fiecare data suge cate un pic, iar dupa cate un somn (mai rar) de cate 3-4 ore nu mai vrea sa pape cat as crede eu ca ar trebui...

Legat de caldura...acum in casa avem 22 grade. Il imbrac asa: pun un body cu maneca lunga subtire, din material ca de tricou, peste care pun o bluzica/chimono tot mai subtirica si pantalonasi cu picior. Il acopar cu o paturica indoita in doua.
La ceafa e cald, nasucul si mainile sunt reci.

Ultima oara a fost editat de lucky777 (2010-09-05 16:34:15)


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#1347 2010-09-05 18:38:01

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

mda... avem 38,4, a venit pediatra, a bagat supozitor,... si nu i-a gasit NIK neutral nici dinti. o vaga roseata in gat. banuieste viroza grater


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1348 2010-09-05 18:57:18

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

nu i-am dat antibioticul. am tot desfundat-o.. in brate  la mine se linisteste. nici nu am mai auzit-o sa tuseasca. eu pp ca tuseste ca se inneaca cu saliva. juli.. pt dintisori e cam devreme la noi. maine avem o luna. febra nici vorba.. azi cel mai mult a avut 37,2 rectal. in alta ordine de idei nici nu stiu ce o agita mai tare.. nasucul sau burtica. era agitata si am vazut-o ca se screme. am ajutat-o cu termometrul sa faca caca si dupa mi-a adormit pana sa ii inchid pampersul.. deci.. fir'ar sa fie de treaba ca nu stiu sa imi dau seama ce o supara. a fost tati la farmacie si acum ii dau infacol pt colici...

acum.. inca o intrebare.. si eu ca lucky.. ma simt ca proasta ca nu stiu sa o imbrac. noaptea avem cam 24-23 de grade in camera. eu pana acum i-am dat peste noapte o salopetica din aia cu picioruse mai groasa si am acoperit-o cu paturica. pe dedesubt nu i-am dat nimic. ea pare sa fie calduroasa. si cand mananca face broboane de transpiratie pe frunte.. ca sa nu zic ca pe mana mea trebuie o batistuta sa nu ii transpire capsorul... plus ca si in somn imbracata cum v-am zis ea e tot timpul calda la manute.. acum nu stiu..

kata  puss pt tine si criss! sa treaca repede!  puss


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#1349 2010-09-05 19:21:54

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

ms, sanca, la fel kram

eu as renunta la patura si as pune cearsaf (bine, la 24 de grade pe cris il tin in maneci scurte, dar nah, ea e mai mica)

bree, da mi-e o ciuda de mor pe pers de l care STIU SIGUR ca a luat cris virusul sad stia ca au viroza toata fam si mil-a cerut in brate... si mi-a zis de viroza cu el in brate grater acu fix o sapt..... speram deja ca a scapat sad


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.