homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2-69


#1293 2010-09-03 20:03:07

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Mamici, la cat timp se da suzeta?
Pediatra mi-a sugerat sa-i dau suzeta lui Tudor pentru ca sunt momente in care se linisteste numai dupa ce simte tzitzi in gura. Nu suge, in schimb sta si molfaie tiztzi. Ce sa fac?


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 



#1294 2010-09-03 21:11:39

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

lucky, ce prostie... pai f bine ca molfaie tzatzi!!! alaptarea nu e acelasi lucru cu hranitul la san wink sanul are muuulte alte roluri, printre care si cel de suzeta smile asa ca... daca ma intrebi pe mine, suzeta nu se da niciodata smile se da tzatza smile dar... sfaturi vor fi de toate soiurile aici

nico tongue eu nush de ce am impresia ca tu numa in teorii te bati cu mine... si in practica facem cam la fel smile daca programul e stabilit de ea si nu de tine e absolut ok smile (desi din ce spuneai inainte, ca v-ati chinuit mult pana sa accepte mancarea, reiesea altceva. dar poate undeva s-a inteles gresit)

o teorie pe care clar o vad incompleta, insa, e faza cu "copilul care are 3 mese pe zi va creste armonios". neee, parerea mea e ca armonia tine de chestii muuuuuult mai profunde decat ceea ce mananca. da, e f importanta mancarea, dar....altele sunt mai importante. nu cunosti vegetarieni armoniosi, de ex? smile sau (chiar daca mie nu-mi place sa recunosc) oameni care mananca numai rahaturi si mai trag si o dusca... si stau minunat la capitolul armonie? (stiu, ai sa spui ca te refereai doar la capitolul fizic.... si eu spun ca SI la capitolul fizic se poate.... pt ca si ala e dictat de altele de mai sus wink ). intreab-o pe o'hara ce mananca fetita ei acum tongue eu una o stiu, nu duce deloc lipsa de armonie smile

nu ma refeream la scaderea normala a ritmului de crestere cu varsta, ci la o scadere BRUSCA in mom in care bagi solidele. care se poate constata la destui copii, evident ca or fi si exceptii.

iar la faza cu disponibilitatile ai inteles gresit, nu ma refeream la cheful meu de a gati sau nu, ca si mie imi place sa ma joc cu combinatii de mancare smile ci la starea stomacului lui fitos, la locul unde ne aflam (clar daca suntem o zi pe masina, de ex, tzatza va fi la putere si mancarea doar ceva rontaiala usoara sau deloc), la cheful lui de a sta locului si a manca, la momentul in care a avut ultimu scaun si la modul in care a aratat.... chestii din astea, lista poate continua.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1295 2010-09-03 21:39:06

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

buei taci ca daca iti spun ce gulas de vita a bagat azi pici rotfl si acu seara cereale de porumb cu lapte hjarta avem o saptamana de cand au iesit 2 masele si a inceput sa manance mancare gatita. bine, sa mai zic de vata de zahar pe care a mancat-o azi in parc? rotfl da' compenseaza la sucul de fructe stors de tati azi big_smile

so...revenim la subiectul program. duduia mea cand era mica era gen Maria. papam daca insisti da' daca nu insisti mai bine facem nani rotfl ca nu degeaba am ajuns sa o hranesc prin somn. a.i. a avut nevoie de un program pt ca altfel nu cerea. si cand zic ca nu cerea nu va ganditi ca fac misto. am lasat-o intr-o zi pana se blegise si tot nu cerea de mancare. nici acu nu cere decat ca sa ne ridicam din pat rotfl

din punctul meu de vedere programul de masa e foarte necesar. se ia omu cu joaca, cu desene, cu mai stiu eu ce si uita ca trebuie sa mai si manance. baby e acum la varsta cand are prea multa treaba ca sa mai manance tongue la 3-4 ore masa e perfect. asa ca fetili, in afara de kata of horse, stick to the plan ca e ok big_smile

kata - intrebare - cum stii cand sa ii faci de mancare neavand un program? daca il apuca foamea cand tu nici n-ai curatat morcovu? da, bine, stiu ca ii bagi tzatza in gura, da' nu asa inlocuiesti masa aia care acum e mai importanta decat tzatza ta wink

lucky eu sunt pro suzeta big_smile la urmatorul am zis ca o iau direct in maternitate si i-o dau big_smile asa ca din punctul meu de vedere baga mare. pe mine m-a salvat din multe. eu sunt mai independenta, recunosc, si nu as putea cu unu mare si unu mic sa fac fata cand unu vrea joaca sau a facut caci si trebuie spalat si celalalt ma vrea pe post de suzeta. pt mine alaptatul inseamna masa. ne pupam, ne iubim, e bondding, clar. nu zic ca nu. dar sunt momente cand faci pe tine si el vrea suzeta. ci faci? dai suzeta big_smile


mami de minuni hjarta

Offline

 

#1296 2010-09-03 21:41:27

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Sa va spun ce am patit in seara asta: la 6 a papat 100 ml, iar acum la 9 EA a cerut ca ii era foame si nu a mancat decat 50!! Sa mor nu alta. Nu mai bine o flamanzeam si ii dadeam la 10 si papa mai mult????Eu nu mai stiu ce sa mai fac fetelor


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#1297 2010-09-03 21:45:17

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

si papa mai mult si cu pofta si risca sa dea afara...e ok asa andreea, da-i la 3 ore daca ea asa vrea. a mea de o saptamana am trecut-o la program de 4 ore si are 2 ani si 2 luni. o sa se obisnuiasca sa vrea la 3 ore mai mult daca va vedea ca asta e programul.


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1298 2010-09-03 21:46:54

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

pai am mancarea gatita din timp (=fierb supa de dim, de ex), cand il apuca o foame sincrona cu o mancare gata, i-o dau lol

mai apelez si la chestiunea somnurilor... adica cele mai faine mese le-am dat dupa cate un somn zdravan de 2 ore, cand stiu ca nici tzatzi nu vrea ca sa adoarma, e treaz, vesel si SIGUR flamand big_smile dar cum in ultimul timp cam rarut cu asemenea pomana din partea lui (mai exact are vreo 3 somnuri de 20-30 min fiecare, in loc de 2 de 1,5 ore), a cazut inca un element stabil din programul nostru rotfl

multamesc ca m-ai exclus din lumea buna lol (desiiii eu tot sustin in secret, miiic, acolo, ca niciun copil sanatos nu moare de foame. ma rog, o fi riscant principiul la 1-2-3 luni, dar mai incolo... no way. deseneaza el, dar la un moment dat va manca. numa vorba ta, sa fie morcovu gata atunci)

(si inca o parantezoaie.... nik nu e mai important ca tzatza mea, bre rotfl pt cupilu meu... si taf-su rotfl )

sa-i fie de bine lu' baby... chiar is vata aia pe batz (bleah) smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1299 2010-09-03 21:53:40

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

vata de zahar cu sucu lu' tat-su e ca shaworma mea pe care o mananc de cateva luni incoace cu un fresh de portocale ca sa adorm constiinta rotfl

bai eu m-am tinut numa de programul de masa. restul si le-a facut singura gen cand a vrut un nani si nu 2 am lasat-o sa si-l scoata singura.

si cand cupilu are cu vreo 2 kile sub medie oricat de zen ai fi tot te apuca plansul pe la colturi...sa te vad la o faza de asta cat il lasi sa deseneze si asteeeeepti sa i se faca foame big_smile si de fapt ii e foame da' n-are chef, na! tongue ci faci, ii dai cu forta? il lasi asa? sau ii dai cartofi prajiti? big_smile


mami de minuni hjarta

Offline

 

#1300 2010-09-03 22:02:46

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Multumesc O' hara kram  puss
Kata  rotfl2 , tare ma distrez cand citesc ce scrii si mai uit si eu de necazurile mele supa

Ultima oara a fost editat de Andreed (2010-09-03 22:04:07)


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#1301 2010-09-03 22:11:39

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

o'hara a scris:

vata de zahar cu sucu lu' tat-su e ca shaworma mea pe care o mananc de cateva luni incoace cu un fresh de portocale ca sa adorm constiinta rotfl

bai eu m-am tinut numa de programul de masa. restul si le-a facut singura gen cand a vrut un nani si nu 2 am lasat-o sa si-l scoata singura.

si cand cupilu are cu vreo 2 kile sub medie oricat de zen ai fi tot te apuca plansul pe la colturi...sa te vad la o faza de asta cat il lasi sa deseneze si asteeeeepti sa i se faca foame big_smile si de fapt ii e foame da' n-are chef, na! tongue ci faci, ii dai cu forta? il lasi asa? sau ii dai cartofi prajiti? big_smile

pe tine te-as bate nitel, dar astept octombrie big_smile ca sa am constiinta curata cand dau lol

ce sa zic, cu plansu pe la colturi te cred... si nu, cu forta nu-i dai, clar mai bine cartofi prajiti (desi shaorma aia a lu' mami canta si in subconstientu cupilului tongue dar da, ai dreptate, sa fie asta cel mai mare rau al lui - al copilului adica).

eu eram dintr-asta cu 2 kile sub medie... si ai mei m-au terorizat cu mancatul in asa hal, incat am ajus:
- vecina cu o stare bulimico-anorexica prin liceu
- si acu, daca cineva imi ofera ceva de mancare de 2 ori, pot sa pic de pofta acolo, nu ma ating. mai ales daca acel cineva e mama. de nush cate ori am plecat de la ei cu burta goala, uitandu-ma la o masa plina, doar pt ca o auzeam "da incearca si dintr-aia, e buna, e facuta diiin...". nmu exagerez, imi taie cheful instant.
ori daca asta e "armonie", eu una prefer 2 kile sub medie smile

acu mai e si chestia ca Dumnezeu da fiecaruia cat poate duce... mie a fost bun sa-mi dea un copil mancacios si care creste de ma sperii... probabil stia ca NU as putea duce stilul lui "haaaai, maaaamiii, inca o linguritaaaaaa" smile

andreea kram puss

Ultima oara a fost editat de katami (2010-09-03 22:12:08)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1302 2010-09-03 22:20:08

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

chiar mai putin mai ai de stat duamna rotfl da' nu-ti zic rotfl

chiar azi vb cu husbandu' ca sper sa nu ajungem cum zici tu...azi de exemplu am mers la o nunta cu ea nemancata pt ca nu a vrut si de la 9 dimineata a mai mancat la 6 ca nu am avut cum sa o conving. faza e ca nu ii dau ceva care sa nu ii placa. doar ca tine f mult de chef mai mult decat de foame...daca o prinzi cu chef ai sanse. daca nu...asta este.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#1303 2010-09-03 22:21:34

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Si a mea dupa 3 ore a plans de foame dar a papat doar 50 ml...ca un copil de 5 zile supa


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#1304 2010-09-03 22:31:13

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

eh, am aproximat si eu.... ca in oct mi-ai promis parc impreuna, in oct te bat rotfl imi mai povestesti tu restu pe mess smile

asa eram si eu, ca a ta smile dar ma indoiesc ca ea va ajunge ca mine, ca tu nu semeni deloc cu maica-mea big_smile

andreea sad ti-as zice ceva, da nu ma pricep sad


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1305 2010-09-03 22:35:08

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Kata  puss  kram , zi-mi ca sunt nebuna  rotfl2


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#1306 2010-09-03 22:38:13

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

daca te face sa te simti mai bine... rotfl2 kram

eu ma bag la somn langa sugativa. v-am pupat!


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1307 2010-09-03 23:42:03

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

kata, ai citit printre randuri smile , nu ca nu imi accepta mancarea, nu imi bea suficient lapte( eram eu disperata ca nu manca ca la carte), cu mancarica nu am avut nici o problema in afara de marul copt pe care acum il accepta. Asa cum am spus mai demult, aici suntem mamici care cer sfaturi si pareri, fiecare face cum crede, corect? Nu imi poti impune si nici nu ma poti face sa gandesc ca ceea ce spui tu este corect si logic atata timp cat eu cred altceva. Iar legat de armonie, nu cred ca exista parinti normali care sa nu isi arate afectiune si sa nu ii vrea binele copilului lui.  smile Legat de program, ma gandesc si pentru mai tarziu, nu o voi da la cresa dar sunt mamici care sigur vor da copii la cresa, acolo, toti au un program, mananca impreuna, dorm impreuna etc...

Andreea, eu te inteleg perfect, am trecut prin asta. puss  puss

Lucky si pe mine m-a ajutat suzeta, acum de exemplu ii dau dintisorii si e tare maraita, o morfaie acolo, se ia cu joaca, o pierde, o cauta, o gaseste si tot asa. Cand era mai mica, i-o dadeam cand ii era f foame si eu ma duceam sa ii fac bibe, cand plangea etc...

o'hara
, e posibil sa nu fie laptele de vina? Seara nu vrea cu nici un chip bibe, vrea cu lingurita,mananca chiar tot, ii fac laptele cu cereale sa le pot tine in lingurita, nu eram de acord cu cereale seara, vad ca noaptea doarme dusa, deci nu o deranjeaza burtica,  iar dimineata mananca de rupe cu biberonul acelasi lapte, aceeasi compozitie ca si seara. nustiu

Ultima oara a fost editat de nico12345 (2010-09-03 23:57:38)


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#1308 2010-09-04 08:37:18

n_loredana2008
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-07-20
Mesaje: 2953

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Buna fetelor...eu sunt o mamica in devenire....vroiam sa va intreb daca stie cineva ce inseamna urmatoarele?in afara de faptul ca am bebica. am facut beta hcg si mi-au dat rezultatele:

<5mUI/ml

1-10 sapt: 201.64- > 225000 mUi/ml
11-15 sapt: 22536- > 225000 mUI/ml
16-22 sapt: 8006.62 - 50238.60 mUI/ml
23-40 sapt: 15599.80 - 49412.65 mUI/ml

Rezultatul este de 104.39   si ce inseamna CMIA stie cineva?


Iannis-04.05.2011
Dominic- dpn 31.12.2017
Daca vreodata ma vei intreba ce am simtit in momentul in care ai venit pe lume, nu am sa iti pot spune, pentru ca sentimentul e unic si nu se poate descrie in cuvinte! Pentru ca tu, copilul meu, esti cel mai mare dintre toti si toate!!

Offline

 

#1309 2010-09-04 08:46:55

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

nico12345 a scris:

Fetelor, asa eram si eu, abia asteptam sa incepem diversificarea :)  si cand am inceput-o imi era asa drag, ce ne-am mai chinuit ca nu stia sa pape, impingea mancarica afara, nu ii placea tot ce ii dadeam sa pape, pana a stat bine in fundulet in dadeam cam la 60 grade ridicata si se mai si inneca...bucurati-va cat de mult puteti de perioada asta de lapte, laptic papa 4-5 luni , mancarica va manca toata viata. Acum , slava Domnului ca mananca orice ii dau si nu face nazuri.

la asta ma refeream cu mancarea, eu asta inteleg, daca inteleg aiurea sorry


Kata
, mesele la cerere se dau pana la 4-5 luni, asa recomanda majoritatea medicilor, apoi sa treci la un program regulat. La fel este si cu somnicul, dupa 4-5 luni bebelusi ar trebui sa doarma 14-15 ore din 24,

daca citesti observi ca nu eu eram aia care veneam cu adevaruri genreal valabile si impuse :)

eu ziceam, pur si simplu, ca PT MINE (banuiam subinteles) o logica de bun simt imi spune sa tratez copilul cum mi-ar placea si mie sa fiu tratata... CEL PUTIN. daca mi se pare o aberatie sa nu-mi ascult foamea, ci ceasul... pe el de ce a-l oblig sa o faca? dar asta e logica MEA, nu o impun nimanui.... dar imi dau cu parerea ca toata lumea de aici. asa cum spuneam si andreei, fiecare alege pt sine :) din mai multe pareri. :hug:

loredana, bafta... eu zic sa repeti analiza peste catevsa zile, e mai conclydent in evolutie b-hcgul :goodluck:


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1310 2010-09-04 10:21:36

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

fetelor, interesante discutii, katami, ohara si nico...

eu sunt cam dispe , sa zic asa . joi seara inainte de baie am cantarit-o si avea 4.380kg, aseara inainte de baie avea 4.230kg, ori are cantarul o problema ca e nou, ori chiar ea a scazut 150g intr-o zi...e posibvil asa ceva?????????????????

iara vomita cu jet, naiba cred ca tot ce mananca vomita,acum a mancat de dimineata, si a ragait si dupa a inceput cu vomitatul si in brate si acum in patut, desi e pe o parte, a vomitat de vreo 3 ori in jet de am udat  batistute de ale ei...offffffffff...

ma duc sa o pregatesc pt iesirea in parc...


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1311 2010-09-04 13:27:30

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

verifica in primul rand cantarul (pune 3 kile de faina de aia pecantarita, de ex - nu unul, ca s-ar putea sa dea eroare la greutai mici). mai exista dif de calibrare

cu voma... of, cunosc prea bine kram


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.