homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2-68


#1274 2010-09-03 12:54:24

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Offline

 



#1275 2010-09-03 12:55:14

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Ruxy, da, il papa mai bine si mai repede. Acuma sa vedem cat tine minunea. Cum as putea sa ii fac e un program de mese? Ca pana acum ea papa haotic, cand cerea ii dadeam


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#1276 2010-09-03 12:56:36

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Nu stiu daca reusesti....daca ea nu vrea nu prea ai cum cel putin momentan. Incearca sa incepi la 6 dimineata de exemplu si vezi daca cere la 3, 4 ore.

Offline

 

#1277 2010-09-03 13:04:28

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

ok am gasit ...multam


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#1278 2010-09-03 13:22:01

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Tare mult as vrea sa pape la 3-4 ore dar ore regulate, o sa incerc sa vedem  kram  puss


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1279 2010-09-03 13:28:20

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

andreea, de ce? smile nu e ceas smile tu mananci la ore regulate ? smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1280 2010-09-03 13:33:14

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Kata, nu e ceas dar trebuie sa li se faca si lor foame la 3, 4 ore fiind mici. Nici eu nu m-am uitat la ceas dar cand am vrut sa am cat de cat un program l-am lasat sa doarma pana la 5, 6 dimineata si i-am dat atunci sa manance apoi mi-a cerut singur la 3 ore si de vreo luna si ceva la 4 ore. Asa ca acum stiu exact cand vrea sa manance si pana acum nu a sarit peste nicio masa sau a decalat-o.
Plus ca eu sunt de parerea ca atunci cand se incepe diversificarea trebuie timp pentru fructe, legume, branzica si mesele de lapte de dimineata si de seara smile

Offline

 

#1281 2010-09-03 13:40:04

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Kata, nu, dar cand incepe diversificara va trebuie sa aibe ore de masa regulate nu?Nu mai vreau sa i decalez mesele, si sa fac in asa fel incat sa stie cand e ora de masa, a ceara ea


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#1282 2010-09-03 13:45:17

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

andreea andu nu are mese regulate de lapte.....are in mare mese regulate de diversificate ...gen 14-15 legume, 17-18 fructe...in rest..la 6 dim tzatza..la 8 innainte de parc iar mai ia o gustare de tzatza....la cerere...apoi la 11 ....si seara la 21 si la 1 noaptea....nu am ce sa ii fac...ma doare inima sa il las sa planga de foame...a mai zis cineva e greu sa fie un copil ca ceasul..la ora x mananca la x doarme...poate gresesc eu...chiar doresc sa mi se spuna dc gresesc

Ultima oara a fost editat de ally_na (2010-09-03 13:46:15)


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#1283 2010-09-03 13:58:44

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

offf, sanca , lucky, va inteleg perfect...eu si acum la aproape 2 luni uneori sunt picata din luna

1 .cu sanul aceeiasi povestea seara...ma dispera ca nu vrea sa mai manace si lapte e in el, cu pompa nu prea pot sa scot....
2.si a mea fornaie, sa zic asa, am folosit de vreo 2 ori cand eram la tara batista bebelusului, ca noua exact de atunci ni s-a stricat aspiratorul si abia ieri la dus la reparat....eu am o pompita din aia clasica, uneori merge , uneori nu, nu are multi , dar fornaie si la mine...e adevarat va nu tot timpul ...o sa intreb pediatra....

3.la mine ceiut uneori bea 100 ml la zi, alteori deloc....lapte praf bea seara Nan 1- bien i-am dat doar de 2 zile cate 50 ml....ca prima data suge de la mine...

4. cu somnul stam foarte prost...doarme 1h si pac se trezeste, in parc maxim 1.5h plimbata....pana acum 2 sapt dormea dupa amiaza cam 3h , acum nimic, nu fac altceva decat sa stau cu ea in brate , sa o plimb, sa vb , sa sa o legan...de abia reusesc sa mananc si eu sau sa merg la baie

5. cu vomitatul alta poveste, desi ragaie ca un om mare, tot mai baga si vomitaturi, si apoi sta uda, ii mai bag cate o batista pe mana, ca daca o schimb,am incercat vomita si mai rau,

6.caca facem doar cu supozitor, dar deja pe asta nu o mai consider o problema pe langa celelalte..

7. aseara avea 4.380kg, super putin mi se pare, dar ce sa fac, asta e...



offf cate pribleme, eu astept diversificarea ca aerul , sa ia si ea mai bine in greutate, sper, sa vad exact cat mananca,...oricum astpet sa mai creasca...


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1284 2010-09-03 14:09:39

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Sa vedem ce ne spune o'hara


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#1285 2010-09-03 15:28:25

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Fetelor, asa eram si eu, abia asteptam sa incepem diversificarea smile  si cand am inceput-o imi era asa drag, ce ne-am mai chinuit ca nu stia sa pape, impingea mancarica afara, nu ii placea tot ce ii dadeam sa pape, pana a stat bine in fundulet in dadeam cam la 60 grade ridicata si se mai si inneca...bucurati-va cat de mult puteti de perioada asta de lapte, laptic papa 4-5 luni , mancarica va manca toata viata. Acum , slava Domnului ca mananca orice ii dau si nu face nazuri.

Aaa astazi a fost prima zi in care i-a dat tati mancarica solida sa pape, era tare incantat ca isi hraneste micuta big_smile

Kata
, mesele la cerere se dau pana la 4-5 luni, asa recomanda majoritatea medicilor, apoi sa treci la un program regulat. La fel este si cu somnicul, dupa 4-5 luni bebelusi ar trebui sa doarma 14-15 ore din 24, in 2-3 reprize depinde de starea bebelusului si de agitatia din jurul lui. De exemplu, noi chiar avem un ritual de dinainte de culcare la fel ca si cu rutina somnicului, in felul asta somnul ei este linistit si lungut dupa amiaza vreo 2-3 ore si dimineata si spre seara cate 45 de minute. A mea papa din 4 in patru ore ziua, niciodata nu am decalat intervalul asta. Asta nu inseamna ca trebuie sa manance la ora 14:00 fix dar sigur in jurul orei 14. In felul asta, daca ai un program regulat, adoarme si mai repede pentru ca stie ca e ora lui de somn. A mea de exemplu, seara dupa baita si dupa bibe cu lapte, se joaca vreo ora si adoarme singurica, noaptea se trezeste la 5-6 , papa si apoi somn de voie pana la 9-9:30

Adina, este alaptata exclusiv la san, nu? Nu ii baga supozitor, poate ca ea asimileaza f bine lapticul, o poti lasa si 4-5 zile daca vezi ca nu o deranjeaza.

Ultima oara a fost editat de nico12345 (2010-09-03 15:30:52)


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#1286 2010-09-03 17:25:45

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

nico, or fi zicand majoritatea medicilor, dar nu si o logica de bun simt. eu repet intrebarea: care dintre VOI mananca la ore fixe? adica sa ti se faca foame la 1, da' nuu, stai pana la 2, ca nu e ora de masa?

cristian nu are program regulat de masa si nici nu va avea vreodata. nici de somn, desi acolo si-a facut singur o ora de culcare...

ally, nu gresesti deloc smile

andreea, NU, de ce sa trebuiasca ore fixe cand incepe diversificarea?

ruxxy, initial am avut si eu pb asta, adica "sa nu amestec laptele cu mancarea".... si cum al meu imi cere tzatza de multe ori si la 2 ore sau mai putin.... iti dai seama cat "timp" aveam pt mancare. acum mergem pe no-stress total... cand ii e foame, mancare si/sau tzatza, in functie de disponibilitati. acu la biberonisti nu ma bag, dar la tzatzisti bag mana in foc ca merge smile

(vad ca toata lumea abia astepta diversificarea asta, numai io nici nu voiam sa aud de ea. acum mi-e... asa, indiferenta. nu rea, nu buna lol )

adina:
1. e normal ca unii copii sa faca scandal seara, se numeste 5 o'clock grizzly big_smile n-ai ce face, multa rabdare si iubire
2. toti fac asa
3. daca o mentii pe tzatza nu-i tre ceiut deloc
4. pai asta e programul big_smile ce altceva credeai ca vei face? tongue
5. iar n-ai ce face... stiu ca e nasol tare, al meu imi regurgita laptele si de 3 ori pe masa sad timp de vreo 4 luni si ceva. si acum mai face asta, dar rar de tot
6. BA ESTE pb, nu e deloc normal, NU ar tb bagat supozitor, asa cum a zis si nico... o inveti asa si va avea pb.................
7. nu mai stiu de la cat a plecat, ca sa iti raspund
8. cand incepi diversificarea de obicei SCADE ritmul de crestere in mod drastic smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1287 2010-09-03 17:32:27

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

No ca sunt in ceata toatala rotfl2  rotfl2


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#1288 2010-09-03 17:43:23

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

andreea, ia ce ti se potriveste wink ideea e sa gandesti cu capul tau orice alegi, nu sa faci asa pt ca mi-a zis x (chiar si la "icsii" cu diploma de medic, as zice eu...)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1289 2010-09-03 17:44:14

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Kata, Vlad al meu si asa mananca putin, cum ar fi sa mai manace si cand isi aduce el aminte?  roll
Eu chiar cred ca e foarte ok sa aiba un program de masa odata inceputa diversificarea si ma repet: trebuie mancate si fructe si legume si branzica si lapte (cel putin 400 ml) intr-o zi. Daca eu nu ma tin de program adio toate cele mentionate mai sus ca sa nu mai zic de lapte...cred ca ar fi cam 200 ml ceea ce nu este ok.

Acum sa nu se inteleaga ca daca s-a facut ora 14 fix e tragedie ca nu a inceput sa manance. Cum a zis si Nico, in jur de.... Si nu il oblig eu la anumite ore cu mancarea, intai l-am urmarit sa vad cam la cat timp i se face foame si usor usor l-am invatat cu programul respectiv iar el in functie de orele de masa si-a facut singur si orele de somn.

Offline

 

#1290 2010-09-03 18:27:20

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

sanca si lucky,sunt cu voi si eu...azi noapte am zis ca nu mai rezist-a dormit ieri ff mult,doar cu pauze de masa si de aseara de pe la 9 pana la 3 dimineatza m-a tinut treaza...fara sa planga neaparat,dar oricum abia dorm,daca el nu doarme in niciun caz nu-l pot lasa asa in patut

pt colici eu am luat o chestie recomandata de un dr de la universitar,protectis se cheama,e mai scump dar se zice ca e f bun si-i creste si imunitatea;eu zic ca nu avem colici deocamdata pt ca nu plange decat cand ii e foame sau daca nu e bagat in seama;daca-l iau in brate si-i vorbesc se potoleste;la colici plange mult,se ghemuie,nu?


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#1291 2010-09-03 18:30:11

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Katami, asa cum spui tu ,,in functie de disponibilitati'' si ,,no stres'', eu am disponibilitate sa ii variez mancarea in functie de doleantele ei, chiar zilnic, ei chiar ii este foame dupa 4 ore de joaca, somn, fataiala, altfel iti spun sigur ca stie sa se faca inteleasa atunci cand nu vrea ceva dar fi convinsa ca dupa aproape un castron plin de legume, nu ii pot da dupa 2 ore sa mai manace ceva. Asa cum vorbeam de disponibilitati, o masa solida a ramas masa solida si nu i-am dat biberon cu lapte. Inca ceva, ea si-a stabilit acest program de masa, de somn. Asa cum am spus intervalele de masa pot varia insa nu f mult, o jum de ora plus sau minus. Oricum programul si-l face ea pe masura ce creste, nu il fac eu. Apropo, ca de cand incepi diversificarea scade ritmul de crestere, e total fals,  e normal ca dupa 5 luni de zile de la nastere in a 6-7-8 etc luna sa nu mai ia 1kg, 1kg jum in greutate/luna, altfel gandeste-te cate kg ar avea la 2-3 ani.  Copilul care are 3 mese solide incluzand fructe, legume, carne, lactate/zi, e un copil care va creste armonios, parerea mea.


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#1292 2010-09-03 18:38:49

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Nico, perfect de acord  tummenupp

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.