homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2-75


#1407 2010-09-07 16:06:28

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Ce se intampla mamici? Toti bebelusii au ceva "rau"? La noi este a doua oara cand merge la gradinita (martea si joia doar) si imediat cum tatal ei a oprit masina in parcare si a vazut cladirea gradinitei si-a dat seama baby ca o sa o lase acolo si a inceput sa planga si strige "tata". A luat-o educataorea cu vorba dulce, i-a aratat pisicutele si a mai tacut. Am sunat acum o jumtate de ora si mi-a zis ca parca incepe sa se familiarizeze. Offffffffff!


Vreau sa va povestesc ceva sa mai uitati un pic de probleme...am avut musafiri duminica seara. O familie (el canadian si ea vietnameza crescuta de vreo 20 de ani aici) care au un baietel de 2 ,2 ani. Baietelul pare obraznic. Asa il numesc si ai lui, dar eu zic ca este curios si plin de energie. Nu mai zic ca mi-a "distrus" casa, a tras de toate dulapurile, mi-a scos tavile, lingurile etc afara, a stricat telefonul (doar temporar ca l-am reparat) si a tras de cartile din camera de citit. Mama lui mereu il striga pe sotul ei:tata, vino ca Vincent nu se comporta bine. Venea tatal lui si.....surpriza mare pt mine si al meu: il pleznea peste manute. Dar stiti cum? TARE! Si ne explica, ca degeaba da ca cel mic nu are nicio treaba, nu reactioneaza, plange un pic si "uita" sa "behave". Intr-adevar, baietelul a inceput sa planga si s-a dus pe o canapea intr-o alta camera, dar cum la noi nu-s usi intre camera vedeam ce face. Eu m-am dus in bucatarie si am inceput sa plang si tatal lui imi zicea ca-s moale, ca ma v-a manipula Carol cat de curand daca nu stiu sa fiu "tare". Noi nu ne-am amestecat, nu i-am zis sa nu mai dea in baietel. Dar am vazut ca atunci cand tatal lui se ducea la Vincent, pe canapea, copilul il respingea. M-am dus eu langa el si l-am intrbat daca vrea apa si a vrut o gurita. Apoi, l-am intrebat daca ma lasa sa ii curat nasucul si m-a lasat. Si l-am chemat langa mine in bucatarie si i-am dat voie sa isi aleaga ce castronel vrea el si sa isi puna singurel supa...in fine, am vazut ca daca am vorbit frumos si respectos cu el, copilul ma asculta. Apoi, ne-am jucat eu si Carol cu el si cu niste carti din tara cu animalute si i-a placut tare mult. Mai mult, ei vor al doilea baby si fac (ea) niste injectii ca sa ramana insarcinata. Si mi-a zis ca dupa ce o sa isi revina fizic, dupa nastere, o sa isi dea copilul la gradinita (deci la 6 sapatamani) ca ea nu poate sta acasa, ca nu mai poate gandi daca sta numai cu, copii. Am ramas fara cuvinte. Ba ma mai si "invata" cum sa abandonez alaptatul ca sa nu ma mai trezesc noaptea...Ideea este ca ei sunt doi oameni foarte de treaba si chiar ii putem numai prieteni, dar modul cum isi educa baby lasa tare de dorit. Eu am fost marcata negativ! Am crezut ca numai "pe vremea mea" se facea asa ceva, dar m-am inselat. Si mi-au zis si o metoda sa linistesti bebele daca se tranteste pe jos in magazin si urla ca vrea ceva: cica sa il pisc ca daca il lovesti in magazin o sa te reclame lumea si,apoi o sa se declansez ancheta. Va zic, am ramas muta de uimire. Mi-a trebuit muuuuuult timp sa imi revin.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 



#1408 2010-09-07 16:17:01

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Chiar trist ce ai povestit sad

Offline

 

#1409 2010-09-07 16:23:49

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

da.. trist.
nu le e de durerea psihica ce o cauzeaza copilului ci de protectia copilului care poate veni cu ancheta.
trist .. f trist.
am auzit si de cazuri care isi lasa copii incuiati in masina in parcare la supermarket ... la 40 de grade afara.
bine ce spui tu nu e cazul, dar vreau sa zic ca exista si astfel de oameni.
sa ne ajute cel de Sus sa ne crestem copiii cum trebuie, fara piscaturi in public si alte manifestari.
puss  puss  puss


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#1410 2010-09-07 16:31:30

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Asa este Carra; le pasa doar de protectia copilului, dar noi nu am zis nimic. Mi-a fost teama sa ma amestec.  Sincer, nu ma asteptam la un astfel de comportament din partea lor, din partea nimanui de aici. Am crezut ca numai noi am fost crescuti cumva cu bataie, tinut din scurt etc, dar cand am vazut cum fac ei am ramas pur si simplu fara cuvinte, fara reactie. Este foarte trist si urat si sunt sigura ca ce fac ei acum o sa li se intoarca mai tarziu. Ei se vor muta in alta provincie pe 19 Sept si nu mai am posiblitatea sa vad ce fac, dar daca la 2 ani lovesti copilul imi inchipui cum o sa fie mai tarziu.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1411 2010-09-07 16:57:15

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

vai, flower grater

in sfarsit a adormit cris... spuneti si voi o rugaciune sa tina mai mult decat dureaza mamaliga pe care mi-am pus-o acu la fiert lol

mda... buna dimineata, cris lol

Ultima oara a fost editat de katami (2010-09-07 17:19:14)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1412 2010-09-07 17:23:40

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

no bun fetelor..
scuzati ca nu am apucat sa citesc nimic din urma..
am fost si noi azi la alt medic pediatru si m-am intors linistita.. pana la urma avem o rinofaringita.. am primit in continuare paracetamol - eferalgan - care sa il luam de 3 ori pe zi plus si aspirarea secretiilor.
ce m-a necajit e ca e suspecta de hernie ombilicala si avem vineri programare la chirurg. acum.. o sa vedem..
ni s-a recomandat si o ecografie transfontanelara si as vrea sa o intreb pe andreea unde in timisoara a facut ecografia asta?


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#1413 2010-09-07 17:38:17

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Nafnaf...un pont extrem de important pentru bebe baietei. Cand ii asezi pampersul...pune-i cocoselul in jos...sa nu stea in sus si o sa vezi ca nu se mai uda pe langa pampers. Iti spun din experienta si din ce m-au invatat asistentele in maternitate. Va pup. puss

Dana, noua nr 1 ne-au fost mici din start...si bebe a iesit din spital cu 3100g. Am folosit cu succes nr. 2, pe verde. Am si alb acum, sensitive parca, dar 2-ul e mai mare...

Ultima oara a fost editat de lucky777 (2010-09-07 17:41:46)


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#1414 2010-09-07 18:55:29

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

sanca a scris:

no bun fetelor..
scuzati ca nu am apucat sa citesc nimic din urma..
am fost si noi azi la alt medic pediatru si m-am intors linistita.. pana la urma avem o rinofaringita.. am primit in continuare paracetamol - eferalgan - care sa il luam de 3 ori pe zi plus si aspirarea secretiilor.
ce m-a necajit e ca e suspecta de hernie ombilicala si avem vineri programare la chirurg. acum.. o sa vedem..
ni s-a recomandat si o ecografie transfontanelara si as vrea sa o intreb pe andreea unde in timisoara a facut ecografia asta?

La dr Boia la Policlinica Cioata, ea e cea care face in Timisoara si i-a facut Mariei de 2 ori. Tot ea e sefa sectiei de Prematuri in Timisoara.

Ultima oara a fost editat de Andreed (2010-09-07 19:11:18)


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#1415 2010-09-07 19:17:22

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

acolo ne=a trimis si pe noi. e ok dr? am emotii.. cum e cu programarile? cat costa ecografia asta?


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#1416 2010-09-07 19:26:05

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

sanca a scris:

acolo ne=a trimis si pe noi. e ok dr? am emotii.. cum e cu programarile? cat costa ecografia asta?

Da, da e ok.legat de programari si cost nu stiu sa iti spun pentru ca Maria le-a facut in spital, am nr ei de telefon daca il vrei


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#1417 2010-09-07 19:57:14

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

il cantaresc in seara asta ca sa vad cat a luat si maine o sun pe pediatra
eu ii dau si san si completare de formula cand nu se satura, este posibil ca laptele meu sa nu fie suficient de hranitor pt el?

s-a mai confruntat cineva cu problema asta, ca nu as vrea sa-l trec pe formula dar nici nu-l pot lasa nemancat


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#1418 2010-09-07 20:09:45

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Mamici, credeti ca e prea mult 3X15 picaturi de Sab Simplex pe zi pentru colici? Sunt ingrijorata ca e medicament. sad Oare ar fi o idee buna ca de exemplu in timpul zilei sa-i dau Bonnisan si seara, inainte de culcare sa-i dau Sab Simplex ca sa poata dormi linistit?!


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#1419 2010-09-07 20:20:00

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Lucky puss  mersi ...chiar ma gandeam azi dupa ce mi-au zis fetele aici ...si am ajuns la concluzia ca am sa vin acasa de la spital si ii pun 2...si dc nu e bun merge al meu pana la real sa ia nr 1 ca stam la 5 min de real
Sanca ti-am scris pe mess puss

Offline

 

#1420 2010-09-07 20:30:59

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

ginutza a scris:

il cantaresc in seara asta ca sa vad cat a luat si maine o sun pe pediatra
eu ii dau si san si completare de formula cand nu se satura, este posibil ca laptele meu sa nu fie suficient de hranitor pt el?

s-a mai confruntat cineva cu problema asta, ca nu as vrea sa-l trec pe formula dar nici nu-l pot lasa nemancat

Ginuta, nu exista lapte de san mai putin hranitor. Laptele de san are tot ce ii trebuie, nu te mai ingrijora de valoarea lui. Una este cand nu ai suficient si alta este valoarea lui nutritiva. Este un mit cand se spune ca o mamica are lapte de san gras si alta are lapte slab.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1421 2010-09-07 20:37:49

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Nu mai stiu ce sa fac cu Mariam are o criza de isterie daca pot sa spun asa, cred ca e foarte obosita...
Azi ira nu a dormit pe zi legat mai mult de 2 ore si acum cum o pun jos zbiara de mama focului si abia se linisteste cand sa o iau in brate


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#1422 2010-09-07 20:55:51

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Andreiuta...exact asta mi-a facut si mie bebe azinoapte si azi aproape toata ziua...


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#1423 2010-09-07 21:23:05

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

si mie
el care dormea 3 ore,3 ore
acum doame de pe la 8 fara ceva...
sa vedem ce-o urma


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#1424 2010-09-07 21:23:32

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Da..si noua azi noapte...pe zi nu a facut scandal in schimb nu a dormit. Sper sa doarma acum dupa baita si papa


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#1425 2010-09-07 21:23:59

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

andreea am gasit si site-ul policlinicii. o sa sun acolo direct sa vad. multumesc!  puss
andreea la voi nu sunt colici?! eu dupa bonissan, sab simplex.. ma declar multumita de infacol! o sa vad cat tine minunea!


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.