homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2-77


#1445 2010-09-08 15:00:23

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

plecam si noi afara fetele ... a mea tot cu ochii sarmalutze ... atipise un pic si cum am pus-o jos nitel cum pac ! pleeeci ??? :big_smile o scot la aer sa doarma si ea un pic ... ii place bataiala din carut lol


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 



#1446 2010-09-08 15:16:03

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

am facut si noi ieri vaccinuld e 2 luni, aseara a fost ok , azi dimineata a facut cacuta un pic cam moale, adica cam apoasa, sa vedem urmatorul scaun....

cu somnul cam asa suntem si noi , uneori doarme 2h legate spre 3 alterori nu, depinde...acum a inceput sa doarma si ea afara, ca pana acum mai deloc, cred ca aerul mai rece...

lamuriti-ma si pe mine cu vopsitul acum cand alaptez,e ok, dar vb de vopsea cu amoniac ca aia fara nu-mi prinde ....


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1447 2010-09-08 15:28:20

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Adina eu nu mai m-am vopsit cu cea care are amoniac.
Folosesc Casting si vad ca merge, dar nu rezista mult. Asa ca iau o culoare apropiata de ce am eu.
Lucky, asa ii dam si eu sab simplex. Dupa 2-3 saptamani am renuntat la el ca nu ne mergea deloc. Am incercat espumisanul si water gripe alternativ la fiecare masa, dar noaptea eu nu-i dam nimic. Apoi bonisan si infacol care l-am luat 4 zile. Dupa care l-am lasat pe bonisan o perioada, apoi m-am enervat si nu i-am mai dat nimic si se comporta cam la fel. Avea perioade cand manca linistit mai mult timp (10 min) la o masa apoi la cealalta era mai agitat. Deja ma obisnuisem. Dar ca si acum masa lui nu dureaza mai mult de 10 min si nu mai vrea. Daca sta mai mult cu sanul in gura e din cauza ca-i obosit si vrea sa doarma , sta semiadormit cu el in gura pe post de suzeta. Apoi adoarme.

Fetele al meu tuseste si observ ca si rupe din gat. Ii dau de sambata mucosolvan sirop, si la pranz ii pun sare calda la gat. Iniante sa-i dau siropul nu rupea dar tusea era cam taioasa. Dupa ce am inceput siropul a inceput sa rupa din gat. Dar nu tuseste des si mult. Are perioade cand mananca si probabil se ineaca caci atunci tuseste de 2-3 ori, iat pe timpul zilei in rest max de 2 ori.
E spre bine? Sau sa-l duc la medic (al meu e in concediu si am vb doar cu asistenta). Cat timp ar trebui sa il tina? Sa-i mai dau sirop? ca deja azi sunt 5 zile......  nustiu (febra nu are si de mancat mananca).


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#1448 2010-09-08 15:56:39

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Of, Juli puss sa se faca puiutul bine.
Asa sunt si eu...pe post de suzeta. smile Suge cu pofta 10 min, oboseste, il ciupesc pe toate partile si nimic...cu ochii pe jumatate deschisi si molfaie tzitzi. Incerc sa i-o scot din gurita si pur si simplu tasneste laptele ca dintr-o arteziana...asta la tzitzi dreapta ca stanga tot sosetica e. Am tot tras si de stanga, l-am pus pe bebe sa suga la ea chiar cand se trezea si era mai fortos, dar tot amarata si mai mica e decat dreapta.

Nu stiu ce sa mai zic de Sab Simplexul asta...ma cam sperie la cat de medicamentos e. Cred ca-l las balta. Azinoapte ne-am tratat cu Bonnisan. Dar vad ca nu e nici o diferenta intre ce am folosit pana acum: Colief, Bonnisan, Sab Simplex. sad Tot cu colici e Tudi.
As mai avea de ales intre Protectis, Infacol si Colic Baby.
Nici nu stiu ce sa mai incerc. sad


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#1449 2010-09-08 16:25:01

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

lucky777 a scris:

pur si simplu tasneste laptele ca dintr-o arteziana...

Tot cu colici e Tudi.
As mai avea de ales intre Protectis, Infacol si Colic Baby.
Nici nu stiu ce sa mai incerc. sad

daca treaba asta cu arteziana se mentine, e f posibil sa fie (si) asta o sursa de colici. vorbesc din experienta. cris a avut colici 5 luni... cateodata mai are si acum... exact din motivul asta: artezienele mele chicot care se mai cheama hiperlactie, de fapt. adicatelea mai mult lapte decat pot duce tzatzele tale, ca volum tongue

pt tipul asta de tzatze se recomanda alaptatul in pozitie culcat (nu ma intreba de ce, dar FUNCTIONEAZA), precum si tinutul sanului intre degete, ca un "sandwich". capul copilului sa fie usor pe spate (ca si cum ai da tu pe gat o cana mare de apa, ca sa faci fata la debit).

si ORICUM va avea colici sad

cat despre tzatza stanga... tine-l muuuuult la ea, ca sa stimulezi lactatia, ca nu e deloc normal ce zici...

ruxx, daca inca nu ti-au batut vecinii in tzeava e ok lol


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1450 2010-09-08 16:44:09

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Buna fetele, dar ce ati mai scris mai...

Ieri am adus fata in Bucuresti de la tara si toata ziua e un show continuu, de stat in patut sta dar aici la Buc avem din ala de lemn si se ridica in picioare si cand isi da drumul sa te tii...se loveste, urla, o pun de jos, merge in patru labe cat merge pe covor si apo pe parchet si uite asa nici la toaleta nu ma pot duce ca nu am unde sa o las...ma duc azi  sa ii iau tarc. Azi-noapte a facut un showlet de vreo jum de ora cand s-a trezit singurica in patutul ei cel ''nou'', am luat-o cu mine in pat si s-a mai trezit de vreo 3-4 ori si uite asa a trecut noaptea...sunt buimaca, noroc ca doarme ziua vreo 3 ore...


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#1451 2010-09-08 16:48:48

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

dar nu poti sa ii aduci patutul de la tara?


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1452 2010-09-08 16:54:26

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

fetele Nati a mea a inceput sa adoarma daca ii dau suzi si paturica.
isi trage paturica pe fata, o miroase si asa adoarme.

e periculos oare? e pericol sa se sufoce, sa incerc sa o dezvat de asta?
mie ce sa zic ... imi convine ca imediat se linisteste daca simte paturica, insa pentru ea e okay?

pupici.
puss


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#1453 2010-09-08 16:55:15

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Patutul de la tare e din ala de plasa, si pe ala se ridica si isi da drumul la manute su pica cu capul de cealalta parte a patutului, asa tarcul e patrat.


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#1454 2010-09-08 17:16:57

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Kata, asa alaptez si eu...culcat, pe o parte, burtica la burtica. smile Asa mi s-a parut mai comod.

Treaba cu arteziana se manifesta numai pe tzitzi dreapta si nu tot timpul. Dupa ce incepe bebe sa traga binisor, daca lasa mamelonul din gurita, risca sa fie umplut de lapte peste tot. smile
Ma ingrijoreaza in schimb sosetica din stanga. Trag tare de ea, insa tot mai mica si mai putin plina de lapte e. sad 

L-am cantarit aseara pe bebe, la pielicica goala, pe nemancate, inainte de baita.
La trei saptamani are 3530g. S-a nascut cu 3500 si din spital am plecat cu 3100 g.
E bine? E putin? Deci in trei saptamani a pus 430 g.

In prima saptamana am stat in spital, am alaptat f putin din cauza de cezariana si lipsa lapte-bebele a primit lapte praf. sad

Ultima oara a fost editat de lucky777 (2010-09-08 18:44:22)


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#1455 2010-09-08 18:24:55

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Lucky, se putea si mai bine dar cred ca e ok. Cantareste-l cand face o luna sa vezi exact cat ia.

Carra, daca asa adoarme ea las-o in pace. Tu fii atenta sa nu stea cu paturica pe fata si gata.

Nico, daca patutul de la tara e de plasa si ea il cunoaste de ce nu-l aduci pe ala?

Kata, nu mi-au batut in teava dar cred ca au fost tare mirati ca el nu a urlat niciodata. Mirata tare am fost si eu...
Pana acum nu a facut febra, drept urmare l-am trimis la plimbare si daca nici cand vine nu are febra ii fac si baita pe ziua de azi smile

Offline

 

#1456 2010-09-08 19:45:28

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

daria urla de vreo jumate de ora si nimic no linisteste. ea nu a mai facut caca de 2 zile.. asta e a2-a... oare sa o deranjeze asta? sa ii pun un supozitor


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#1457 2010-09-08 21:27:51

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

sanca a scris:

daria urla de vreo jumate de ora si nimic no linisteste. ea nu a mai facut caca de 2 zile.. asta e a2-a... oare sa o deranjeze asta? sa ii pun un supozitor

Ufff saracuta...daca de aia crezi ca plange, pune-i un supozitor. A mea e cuminte foc in seara asta, face nani de o ora


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#1458 2010-09-08 22:46:48

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Juli, asa tusim si noi... de 2-3 ori/zi - deci rar; i-am dat eurespal 5 zile si gata, am intrerupt; o sa treaca in o sapt sau 2, am mai trecut prin asta. Pupici puss

Carra, dupa ce adoarme, ia-i paturica de pe fatza puss

Rux, are toane fiu-tu tongue pusspusspuss

Lucky, cel mai bine intreaba pediatrul; copilul cum se prezinta? E multumit dupa ce papa? Plange? Dak e linistit, atunci e ok; al meu plangea tare tare si asa stiam ca nu se satura. Pt colici baga infacol.


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#1459 2010-09-08 23:31:33

maryland
Sr. member
De la: New York
Inregistrat: 2008-12-05
Mesaje: 1774

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

sanca si petru a avut hernie ombilicala si i-a trecut pana 3 luni. ideea e sa nu o lasi sa planga f atre si sa ii iei de la farmacie un braulet special pt asa ceva. nu e normal ca doc te-a trimis deja la chirurgie. herniile ombilicale la bebei se rezolva in general de la sine pana la un an. doar daca trece de un an si inca are atunci mergi la chirurg....mai cere si o alta parere

Offline

 

#1460 2010-09-08 23:34:10

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Mary, cf? puss


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#1461 2010-09-08 23:34:27

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

fetele,baietelul meu plange numai daca ii e foame sau asa cred...pana acum 2-3 zile papa portia lui de 70ml si dormea sau statea cuminte in patut;acum a inceput sa ceara mai mult dar si sa  regurgiteze des si sa planga dupa;tace numai daca-i dau iar sa manance si nu stiu daca e tocmai ok sa stam cu bibe si 2 ore...sa vomitam,apoi sa ne fie o mare foame...nu stiu cum sa fac...cred ca vrea portie mai mare,nu stiu daca e nici bibe asta bun,pt ca are o curgere extrem de lenta...i-am facut eu unei tetine o gaurica mai mare,dar cu ala termina prea repede si mi se pare ca vomita si mai rau apoi
ce ma sfatuiti?


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#1462 2010-09-08 23:35:44

maryland
Sr. member
De la: New York
Inregistrat: 2008-12-05
Mesaje: 1774

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

puss  kram uite bantui nitel pe forum....
am fost in concediu si tre sa recuperez big_smile 
ce faceti voi? poate ne mai vedem si noi

Ultima oara a fost editat de maryland (2010-09-09 01:13:21)

Offline

 

#1463 2010-09-09 08:03:09

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

i-am pus supozitor si la vreo jumate de ora a facut caca dar destul de moale.. offff viata mea! grater
maryland.. asa ne-a trimis primul dr.. apoi celalat a zis ca si tine ca se inchide de la sine.. insa tinand cont ca sotul acesteia din urma e chirurg a zis sa mergem sa o vada si el totusi..
inca e infundata la nasuc dimineata..  grater


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.