homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2-78


#1464 2010-09-09 09:19:28

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Lili, da-i cat cere el; regurgitat o sa toooooooot fie pana pe la 6 luni, nu e problema; d c ai largit gaura bibelui? Pana la 3 luni e ok tetina cu curgere lenta, poate de aia vomita des... a propos, vomita sau regurgiteaza? Ca e diferenta... la vomitat, e jet si cantitatea de laptic pe care o da afara e maricica; la regurgitat e putin si vine cam odata cu ragaiala. Deci cum e?


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 



#1465 2010-09-09 09:28:56

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

lili si a mea vomita si dr mi-a zis nici sa nu ma gandesc sa ii dau tetina mai larga. daca i-as largi-o ar voma mai mult


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#1466 2010-09-09 09:30:49

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Mary, si eu sper sa ne vedem soon pusspusspuss ; am terminat si noi cu plecarile smile


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#1467 2010-09-09 10:29:09

geasiemi06
Full member
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 903

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

neata,am si eu o problema fetita mea are sanii tare de la nastere,la maternitate mi-a zis ca de la hormoni si  ca o sa se traga,ieri cand am fost la dr mi-a zis sa-i pun comprese cu rivanol,avem 2 sapt ati mai patit asa?,si ce ati facut si inca ceva seara e asa de agitata are tita in gura si o cauta se impinge cu picioarele cu capul,o gaseste inchide gura trage iar o pierde iar plange nici nu stiu ce sa-i fac in rest e linistita,doar seara e cam agitata

Ultima oara a fost editat de geasiemi06 (2010-09-09 10:30:50)


Alexia-Ioana 25 august 2010

Offline

 

#1468 2010-09-09 10:35:22

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Geasiemi si bebele meu are treaba asta hormonala. Dr neonatolog mi-a spus ca se regleaza de la sine.


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1469 2010-09-09 10:57:15

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

geasiemi fata mea la 4 luni avea sanii mariti si tari si par pe picioare si pasarica, nu i-a dat innapoi pana la 9 luni si am fost la Parhon , i-am facut o serie de analize in urma carora a iesit ca totul e ok, eu am alaptat pana la 2 luni, de la hormoni ar fi, mai ales ca noi am inceput diversificarea de la 4 luni  supa ..din cate am vazut eu i-au mai dat innapoit sanii, iar parul e la fel, nu e mai lung sau mai des....asa ca nu-ti face giji, mai asteapta pana la 6-7 luni si vezi atunci ce zice dr, analizele nu-s placute  grater

nico tie iti e teama ca se loveste in patul cu plasa? ai mei au patuturi de lemn, iti dai seama cum se aude la mine  chicot .... dar lor le place pt ca nu se lasa...uneori cad prin pat si se lovesc de gratii, dar imediat se ridica si incep sa rada  big_smile ...ma amuza teribil ... cand mergem in "delegatie" adk la bunici sau la matusa in vizita luam si paturile pliante cu noi, dar nu le place pt ca in alea nu se pot apuca ca in cele de lemn si se enerveaza  chicot

hai crysule sa bagam o iesire in wee, poate se face frumos, mergem si noi la o fitosica, o gustosica  lol


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#1470 2010-09-09 11:05:48

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

fleurette a scris:

ai mei au patuturi de lemn, iti dai seama cum se aude la mine  chicot .... dar lor le place pt ca nu se lasa...uneori cad prin pat si se lovesc de gratii, dar imediat se ridica si incep sa rada  big_smile ...ma amuza teribil ... cand mergem in "delegatie" adk la bunici sau la matusa in vizita luam si paturile pliante cu noi, dar nu le place pt ca in alea nu se pot apuca ca in cele de lemn si se enerveaza  chicot

lol  chicot  rotfl  cred ca ce te mai distrezi cu ei Fleur
Deci atata imi place sa intru aici sa citesc ce scrieti  puss  nu imi place cand treceti prin probleme cu bebei  sad  rugaciune  dar ma ajutati mult...eu sunt mai panicoasa de felul meu si cred ca o sa ma ajutati sa vad ca si alte mamicii s-au confruntat sau se confrunta cu unele probl prin care probabil o sa trecem si noi....Oricum  rugaciune  numai sanatate la toti bebeii  goodluck   sa povestim numai de faza comice de care zice fleur  hjarta

Offline

 

#1471 2010-09-09 11:21:14

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

dana probl le uiti pt ca sunt mult mai multe momente frumoase, cand vezi fata lor nevinovata si gingasa imediat te emotionezi...cel putin clarisa rade si pune capul intr-o parte...sunt cateva momente pe care nu as vrea sa le pierd si nu mi le poate lua nimeni, asta e unul dintre motivele princ pt care am vrut sa stau ac 2ani cu ei, vreau sa vad cum cresc si cum descopera ei ceva nou in fiecare zi...iar cu speriatul fiecare mama a trecut prin asta, o sa fie bine si la tine, suntem aici o gasca de mamici si ne ajutam intre noi  par


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#1472 2010-09-09 11:28:24

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

fleurette a scris:

dana probl le uiti pt ca sunt mult mai multe momente frumoase, cand vezi fata lor nevinovata si gingasa imediat te emotionezi...cel putin clarisa rade si pune capul intr-o parte...sunt cateva momente pe care nu as vrea sa le pierd si nu mi le poate lua nimeni, asta e unul dintre motivele princ pt care am vrut sa stau ac 2ani cu ei, vreau sa vad cum cresc si cum descopera ei ceva nou in fiecare zi...iar cu speriatul fiecare mama a trecut prin asta, o sa fie bine si la tine, suntem aici o gasca de mamici si ne ajutam intre noi  par

puss  de abia astept si eu sa incep aventura  happydance si dc ne ajuta Dumnezeu si eu vreau sa stau 2 ani acasa...si apoi inca 2 cu bebe 2 si bineinteles si cu Alessia  big_smile

Offline

 

#1473 2010-09-09 12:58:37

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

crssy,e mai mult regurgitat...
acum a baut80 ml de la10.30 la 11.30 si la 12.30 iar cauta cu gurita  si plangea si i-am mai dat pana acum 40 ml si s-a linistit...e normal sa bea 80 ml intr-o ora?adica sa dureze asa mult?
o sa cumpar bibe de la avent;am impresia ca asta nuk nu-l prea avantajeaza pe el...


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#1474 2010-09-09 14:17:28

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

al meu a supt a papa 60 ml a supt si inca 30 ml de la 10 pana pe la 13 si abia acum la luat somnul
eu am bibe de la avent, primii pasi si de la un non-name de la farmacie si papa din toate numai laptele sa curga smile
bebele meu are urechile cam clapauge si in caciulita nu stau cum le pun eu din cauza ca se foieste si nu stiu ce altceva as putea sa ii fac ca sa nu ramana cu urechiile asa
pupici


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#1475 2010-09-09 15:56:29

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

sanca cum arata hernia asta, adica cum e la tine sa ma uit si eu  deis doctorita a vazut-o s, e adevarat ca nu i-a dat pampersul jos, dar....

tot nu sunt lamurita daca ma fac sau nu cu vopsea cu amoniac, pana la urma odata nu cred ca e ceva grav, ma gandesc asa daca te vopseste la 2-3 sapt atunci e o problema, nu stiu, zic, astept pareri de la voi....

offf, sper sa ma vad si eu cu voi fleurette, imi e asa dor de voi , numai ca peste 2 sapt avem botezul si inca mai avem una , alta de pregatiti, dupa botez, daca vremea tine cu noi , ma bag si eu clar la o intalnire cu bebei...

cat trebuie sa tin o cutie de lapte praf deschisa?adica daca e 1/2 dupa 3 saptamani gata o arunc....?????o-am dat doar de cateva ori, acum ma mulg noaptea la masa de dimineata sa zic asa  (4-5 dimineata) ca ea suge putin si gata o ia somnul si pastrez pt seara si ii dau...e mai greu pt mine ca imi pica ochi in gura de somn, dar na ce nu facem noi pt bebei nostri....

azi avem 2 luni si ne-am cantarit 4.800 kg, am luat 900g in luna a doua, dupa ce prima luna doar 550g

cam asta ar fi graficul la noi , zice-ti-mi daca e ok, eu zic ca merge, nu  e stralucit, dar nici nasol :
-nastere : 3.350kg ;51 cm
-prima luna  : 3.900kg ;55cm
-a doua luna : 4.800kg : 58 cm

Ultima oara a fost editat de adinagrig (2010-09-09 15:58:23)


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1476 2010-09-09 19:50:03

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

adina sincer nu stiu ca iti descriu prea bine.. dar o sa incerc... deci.. are o portiune de buric care parca nu s-a inchis acolo. se vede ceva rosiatic inchis.. acum dr mi-a zis sa urmaresc daca se umfla.. uneori cand plange parca e mai proeminent putin buricul.. aaa si mai gasesc pampersul sau body-ul patat putin. ceva supureaza inca..
aaa vroiam sa va intreb si pe voi.. in dupa-amiaza asta i-am aspirat m ucisorii dariei.. si au iesit putini galbeni. sa fie ca la noi?! ies galbeni la finalul racealii?! doamne ajuta-ne sa scapam de asta!  rugaciune

Ultima oara a fost editat de sanca (2010-09-09 19:52:31)


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#1477 2010-09-09 19:55:35

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

doamne...nu ne intelegem cu legumele ...daca fructele le mananca ffffffffffff bine...la legume dureaza si 2 ore...( azi i-am pus morcov, cartof , dovlecel, si carnica.....si sucul de la legumele fierte..) NU ....se stramba...le scoate cu limbuta.....trecem prin toate starile, plagenm, radem.....si eu pe lanaga el.....azi l-a hranit interg neamul mama, tata, bunicii si o matuse in vizita...Asa pierdem 2 ore...dar ce e mai grav pierdem o masa de tzatzica..sad si eu ma incapatanez sa ii dau 80-100 gr.....ce sa imi mai dau...cum sa ii mai dau...sad....
a sinca ceva ...pediatra ne-a zis sa incepem fe..cate 10 pic pe zi..in 2 reprize...nu am facut analize...s-a uitat la ochisori...a zis ca are...nu stiu ce....cam palida...si sa ii dau o luna jumatate...asa....fara analize??????si polivitaly..cate 9 pic pe zi...sad....
sa ma duc sa ii fac analize si apoi sa ii dau nebuniile astea????..el a luat ok in greutate....e hranit si la san...chiar nu inteleg

Ultima oara a fost editat de ally_na (2010-09-09 19:56:19)


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#1478 2010-09-09 21:13:42

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

ally, iti spun cum as face io:
- NU as insista si NU as forta copilul sa manance nik!!!! sa nu te trezesti cu eating disorders la el mai incolo. ia-l cu usurelul, cu joaca, FARA toata familia de fata... voi 2, relaxati in bucatarie... si castronul lol si lasa-l pe andu sa preia controlul, da-i lui lingurita, da-i voie sa se joace cu mancarea, sa si-o bage in ochi si in par daca vrea.... sa unga jumate de bucatarie si sa nu manance mare lucru, doar sa guste. azi un pic, maine un pic... poimaine iti mananca wink pe mine asa m-a sfatuit de bine cineva... si a mers. de unde cris nu voia sa vada nicio mancare, acu mananca de toate. dar,daca vrei, ititrimit vreo 2 poze pe mail, sa vezi cum aratam la inceput chicot

- NU as da fier si vitamine fara analize, clar. Doamne fereste, scoti un copil obez. cu fierul nu mai stiu care era faza, retinusem doar ca e mit chestia ca fierul din laptele matern nu se asimileaza si ca e periculos de luat supliment fara analize care sa certifice carenta - dar nu mai stiu de ce


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1479 2010-09-09 21:25:26

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Ally, nici eu nu i-as da fier si vitamine fara analize.
Vlad papa binisor legumele cam intr-o jumatate de ora. A mancat si 200 g smile
Am inceput sa-i dau si carnita si acum facem o pauza de noi alimente.

Adina, media este de 750 g pe luna. Chiar daca a luat mai putin luna trecuta, a recuperat acum smile

Offline

 

#1480 2010-09-09 21:34:12

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Nu e ok fier si vitamine fara analize. Maria ia Polyvital din prima luna, de 3 ori pe zi cate 4 picaturi, dar asta dupa un set de analize.
Ruxy, bravo, ma bucur ca vlad papa bine bravo lui happydance  happydance


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#1481 2010-09-09 21:38:03

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Eiiii papa cu momente de plans, ras, gangurit si toate cele dar intr-un final reusim cu greu smile

Azi nu a dormit deloc si a fost marait toata ziua. Dupa baita era rupt de somn, avea ochii de parca ar fi baut toata ziua si cum i-am bagat bibele in gura a adormit. Am incercat sa-i dau asa in somn ca v-am tot auzit pe voi pe aici ca merge si pana la urma iar s-a inecat si a vomat cam 30 ml sad E clar ca la noi nu merge in somn....

Offline

 

#1482 2010-09-09 21:46:08

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

vai,azi a fost prima zi cand nici serban al meu nu a dormit...de la 10.30 dimineatza pana acum la 9 seara
sa vedem la noapte
eu eram obisnuita sa fie cumintel;manca si dormea in reprize de 2-3 ore...


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.