homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2-83


#1559 2010-09-13 13:32:08

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

bune fetele
aziam facut o luna si tot citeam pe aici, doamne ce norocoase sunt unele, al meu are zile camd ziua nu pune geana pe geana, vrea sa stai cu el sa te joci sa te suga sau sa fi pe posta de suzeta si noaptea de la 5 se trezeste din ora in ora sa pape si are zile cand doarme de rupe, si mai nou se intinte din toate incheieturile i tipa


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 



#1560 2010-09-13 14:44:03

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Geasiemi, daca ai fi din zona ti le-as da pe ale mele...ma refer la mameloanele din silicon. Am si marime standard, am si marime mica, ambele de la Avent.
Le-am cumparat in disperare de cauza cand imi erau ranite mameloanele, dar nu am reusit sa le folosesc deloc, asa ca...sunt de dat.

Fetelor si Tudi al meu vomita...de mi se rupe sufletul. sad Mananca cu pofta, mai ales din sanul dr din care curge ca de la arteziana si cand il ridic sa elimine aerul uneori iese tot lapticul in jet, chiar si pe nas sad Imi vine sa mor!

Ce noroc pe voi, mamici cu bebei care dorm noaptea...
Sunt franta. Tudi adoarme seara dupa baita, cam pe la 22-22.30 si pe la 2 e treaz (si ne chinuim pana pe la vreo 9-10 dimineata cand adoarme din nou). Papam tzitzi dupa care nu mai reuseste sa doarma din cauza colicilor. Se chirceste, geme, scanceste de mi se rupe sufletul. Oare de ce are colici numai noaptea?!


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#1561 2010-09-13 15:00:47

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

noi azi am fost la dr...avem o mica..mica anemie...ceva genul 11 din min 12 la fe....ni s-a spus sa ii dam putin fe ( o luna ) si apoi sa reluam analiza de sange...

ce sa ii mai dau eu lui andu de papa????....fructele cu branzica le mananca perfect..dar cu ce sa inlocuiesc un timp masa de legume? poate dc facem o pauza le primeste altfel?...am voie la 6 luni jumatate sa ii dau iaurt? daca da ..de care?

noi constipatia am rezolvat-o cu ceai de fenicul ( de la hipp sau milupa ) si pere si prune big_smile,,,,acum avem chiar 2 scaune pe zi...taricele ..e drept ...dar sunt

Ultima oara a fost editat de ally_na (2010-09-13 15:02:37)


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#1562 2010-09-13 15:16:09

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

De cand i-am bagat legumele si Vlad face tare.
Mai nou urla la legume sad am incercat sa-i pasez unele legume intr-o zi, altele in alta zi, pasate toate dar tot urla. Pana nu simte bibele in gura, fie el si cu apa nu tace. M-am hotarat sa-i fac supa mai lichida si sa i-o dau cu bibele.

Ally, deci i-ai facut analize smile

Ultima oara a fost editat de rruxxy (2010-09-13 15:16:34)

Offline

 

#1563 2010-09-13 15:17:58

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

poate vi se par tampita,dar eu nu sunt chiar convinsa ca laptele praf e mai bun decat cel de vaca,in afara de fier si ce alte vitamine/minerale mai contine,eu nu am incredere ca este facut tocmai ok;si de fapt ce are la baza,nu tot extrase din lapte de vaca?
intr-adevar si eu am vazut bebei ok dezvoltati ce au fost crescuti cu lapte praf cel putin un an,insa asta e o "moda"de cativa ani...am pe langa mine copilasi crescuti cu lapte de vaca si sunt chiar super...


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1564 2010-09-13 15:20:18

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Eu nu sunt de acord ca nu e ok laptele praf si nu pentru ca al meu papa de cand s-a nascut ci pentru ca asa cresc bebeii care nu sunt alaptati. Si nu e deloc o moda noua.....si eu am crescut tot cu lapte praf si am fost bebelus acum 27 de ani.

Tu faci cum crezi...daca vrei sa-i dai lapte de vaca da-i.

Offline

 

#1565 2010-09-13 15:47:12

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

ally_na a scris:

noi azi am fost la dr...avem o mica..mica anemie...ceva genul 11 din min 12 la fe....ni s-a spus sa ii dam putin fe ( o luna ) si apoi sa reluam analiza de sange...

ce sa ii mai dau eu lui andu de papa????....fructele cu branzica le mananca perfect..dar cu ce sa inlocuiesc un timp masa de legume? poate dc facem o pauza le primeste altfel?...am voie la 6 luni jumatate sa ii dau iaurt? daca da ..de care?

noi constipatia am rezolvat-o cu ceai de fenicul ( de la hipp sau milupa ) si pere si prune big_smile,,,,acum avem chiar 2 scaune pe zi...taricele ..e drept ...dar sunt

Ally_na incearca sa ii dau cereale care au fier. La noi Nestle sunt de baza. Daca ii dai 5 lingurite de Fe pe zi isi ia cantitatea de acolo (+legume si fructe). Stii ca l-ai alaptat pe Andrei si de asta are uosra anemie. Si noi o sa avem intalnire cu pediatru pe 7 octombrie si o sa vedem atunci daca ii ia sau nu analiza pt anemie. Dar mie imi mananca cereale si stau mai relaxata (daca i-as da lapte praf nu as avea emotii, dar nu vrea)


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1566 2010-09-13 16:06:55

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

o sa va dau un citat din "Mama si copilul"- sotii Capraru

Eforturile pediatrilor dintotdeauna au tins sa realizeze prin alimentatia artificiala cresterea si dezvoltarea sugarului la fel de buna ca si cu laptele de mama. Preparatele industriale sunt de buna calitate, au compozitia constanta si pot fi procurate in cantitati mari.

Nemodificat, laptele de vaca prezinta mari deosebiri fata de laptele uman. Cantitativ are 3 dezavantaje mari: proteinele (cazeina) si sarurile minerale sunt in cantitate prea mare (3.5 ori) iar hidrocarbonatele (lactoza) in cantitate prea mica. Deasemenea, sunt mari deosebiri in ceea ce priveste structura, proprietatile si calitatile biologice ale unor principii nutritive de baza (proteine, grasimi) precum si in proportia dintre diferite minerale.

Folosirea laptelui de vaca sau de capra (nemodificat) sau ale unor produse industriale de lapte integral ar duce la suprasolicitarea organismului (digestie, metabolism, excretie) nou-nascutului si sugarului mic, cu riscul unor tulburari grave.


Prin modificat Capraru se refera la dilutia laptelui pentru a corecta concentratia de proteine si saruri minerale, zaharare pt echilibrarea continutului de hidrocarbonati, etc. explica mai multe in carte.
Ideea este ca laptele praf formula este facut in asa fel incat sa fie cat mai aproape de laptele matern, ca si compozititie, si implicit, de nevoile copilului, spre deosebire de laptele de vaca /capra care este potrivit nevoilor vitelului/ iedului  tongue  concluzia imi apartine, sa nu-l injurati pe Capraru  tongue

Offline

 

#1567 2010-09-13 16:11:33

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Garga....si eu am citit cartea sotilor Capraru si poate si de aici convingerea mea ca laptele de vaca nu este ok pentru bebelusi.

Offline

 

#1568 2010-09-13 16:15:23

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

dar toata lumea zice asta smile citatul din "Mama si copilul" mi-a fost cel mai la indemana smile

LE prin "lume" ma refer la pediatri. ca sunt sigura ca o sa mi se spuna ca o multime de copii ( lucru de care sunt convinsa) au crescut cu lapte de vaca si sunt bine-mersi.
eu stiu ca am fost alaptata de mama pana pe la 3 luni. apoi nu stiu ce mi-o fi dat dar cred ca lapte de vaca. o s-o intreb cand oi mai avea ocazia.

Offline

 

#1569 2010-09-13 17:16:19

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

rruxxy a scris:

Garga....si eu am citit cartea sotilor Capraru si poate si de aici convingerea mea ca laptele de vaca nu este ok pentru bebelusi.

idem rux, cartea o am la capul patului si periodic mai citesc din ea  chicot ... intr-adevar se accepta sa dai lapte de vaca copilului mai devreme de 1an, dar nu e la fel de bun ca si compozitie precum laptele praf ... si eu as renunta la laptele praf, chiar daca nu beau ei mult zilnic, dar o cutie e 50-60 ron (depinde de mag) si ma tine 5-6 zile, am zis ca sa le mai dau macar pana la 1an jum, desi se recomanda pana la 3ani  wink ... fiecare mamica face cum crede ca e mai bine  par

Ultima oara a fost editat de fleurette (2010-09-13 17:17:04)


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#1570 2010-09-13 18:22:45

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

cereale ii mai bagam si eu in fructe...lui andu ii plac cele de la humana...o sa insist si cu nesle...de 10 zile de cand am bagat carnea i-am dat zilnic..cred ca o sa mai fac o pauza...azi i-am pasat doar cartof, dovlecel si putina rosie...si vad ca a mancat mai bine..am pus si putin ulei...+ carnita...vad ac a fost mult nau bine...a baut si zeama de la legume...mai multe la numar...

deci pot sa ii introduc iaurtelul?...ce combinatii de mancare sa mai fac?


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#1571 2010-09-13 18:41:49

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

fetili deci nu dati cu pietre dar nu mai avem laptic.
mai de se mai ajunge la o masa de noapte, dar doar atit.
de-asta am bagat si laptic praf.
cat despre lapticul de vaca, o contine laptele praf nu stiu ce minunatii industriale, dar eu nu mi-as lasa copilul in grija laptelui produs de nu stiu ce vaca din berceni care se hraneste doar cu resturi de iarba uscata si resturi menajere nicicum.
acuma nush, o sa mai citesc, dar pe moment asa gandesc.
puss  puss  puss


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#1572 2010-09-13 18:52:31

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

fetele eu mai am putin si cedez psihic.. au venit rubedeniile si daria e agitata de numa. abia mi-a dormit azi. e maraita intr-una.. nu doarme nici 5 min fara mine.. eu sunt rupta de obosita. soacra-mea---. imi agita fata apoi merge si se culca. eu am o durere de spate de nici sa umblu nu pot.. ca sa nu va spun ca suntem 7 in jurul ei.. intr-un ap de 2 cam.. aaa si mai stau pana miercurea viitoare... plus ca trebuie sa gatesc pt atatia.. bang  bang  bang  bang
fetele.. credeti ca o voi putea readuce la programul normal de papa pe daria?! imi vine sa urlu cat e de agitata fata.. si cat de aiurea mananca si nu cred ca am vreo sansa sapt asta so readuc la normal..
aaa si colac peste pupaza.. acum tot mergem cu ea la dr pt inchiderea buricului. e cumplit. i-au pus nitrati de argint.. e toata rana pe acolo .. eu trebuie sa am sange sa o curat.. innebunesc!


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#1573 2010-09-13 19:24:05

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

sanca a scris:

fetele eu mai am putin si cedez psihic.. au venit rubedeniile si daria e agitata de numa. abia mi-a dormit azi. e maraita intr-una.. nu doarme nici 5 min fara mine.. eu sunt rupta de obosita. soacra-mea---. imi agita fata apoi merge si se culca. eu am o durere de spate de nici sa umblu nu pot.. ca sa nu va spun ca suntem 7 in jurul ei.. intr-un ap de 2 cam.. aaa si mai stau pana miercurea viitoare... plus ca trebuie sa gatesc pt atatia.. bang  bang  bang  bang
fetele.. credeti ca o voi putea readuce la programul normal de papa pe daria?! imi vine sa urlu cat e de agitata fata.. si cat de aiurea mananca si nu cred ca am vreo sansa sapt asta so readuc la normal..
aaa si colac peste pupaza.. acum tot mergem cu ea la dr pt inchiderea buricului. e cumplit. i-au pus nitrati de argint.. e toata rana pe acolo .. eu trebuie sa am sange sa o curat.. innebunesc!

Stai linistita, Anca!
Nu te mai agita TU ca o agiti si pe Daria. NU le mai gati rudelor. Arata-le bucataria si lasa-i sa isi faca singuri de mancare si TU stai cu Daria. Incearac sa te calmezi ca numai asa o sa se linisteasca si ea. Uita ca ai lume in jur, du-te in dormitor si stai cu fata. Si eventual da-le si lor in brate dar ii rogi sa faca liniste, sa o legene usor, sa vorbeasca incet cu ea...
Sanatate multa amandurora.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1574 2010-09-13 21:21:49

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

liliana83 a scris:

poate vi se par tampita,dar eu nu sunt chiar convinsa ca laptele praf e mai bun decat cel de vaca,in afara de fier si ce alte vitamine/minerale mai contine,eu nu am incredere ca este facut tocmai ok;si de fapt ce are la baza,nu tot extrase din lapte de vaca?
intr-adevar si eu am vazut bebei ok dezvoltati ce au fost crescuti cu lapte praf cel putin un an,insa asta e o "moda"de cativa ani...am pe langa mine copilasi crescuti cu lapte de vaca si sunt chiar super...

lili, nu esti tampita smile eu una iti dau dreptate, cel putin suntem 2 tampite smile

ti-am scris acum cateva pagini, vezi despre laptele de CAPRA, cauta info... e muuult mai ok decat cel de vaca

sanca, flower are dreptate... fa-le un indicator spre bucatarie big_smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1575 2010-09-13 21:44:41

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Sanca da-o incolo de treaba, cred ca e vremea sa o pui pe spacra-ta la punct. Acum Daria e cea mai importanta, drept urmare sa respecte acest lucru sincer...

Eu ma bucur ca macar cand au venit pentru botez au stat la o pensiune langa noi..macar atat


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#1576 2010-09-13 21:53:21

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Sanca, de ce sa gatesti tu pentru atata lume cand trebuie sa ai grija de copilul tau?  va
Eu nici in ruptul capului nu as sta sa-i servesc pe ei cu bebelusul in casa. Lasa-i sa-si faca ca doar sunt de-ai casei si mai ales ca stau pana miercurea viitoare.

Offline

 

#1577 2010-09-13 21:54:34

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

A mea iar a vomitat...ma duc joi cu ea la o clinica de peditarie, la o dr renumita sa vedem ce ne spune si ea/ Si parca nu are putere sa traga...


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.