homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2-92


#1730 2010-09-17 10:02:27

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Neatza mamicile! puss
Ma puteti ajuta si pe mine cu o listutza (sau sa ma indrumati unde sa ma uit) cu ce trebuie luat de la farmacie pt bebe(buric, pt fontanela si tot ce e bine sa am in casa)....si de asemenea pt ingrijire...fundic schimbat si cremuit dupa baie ...ce e mai bun. Ca vreau sa ma pun si cu asta la punct sa stau chiar linistita chicot ca am luat tot tot. Multu! big_smile  puss
LE aaaaaaa si pt mine  disperat  pt sani...cu ce ma spal...de fiecare data dupa ce alaptez? sau inainte...sau creme ...tre sa ma dau cu ceva ...ne scuzati dar sunteti cam incepatoare  dumbom

Ultima oara a fost editat de dana82 (2010-09-17 10:04:13)

Offline

 



#1731 2010-09-17 10:02:57

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Ce chestie.....fa-i tu baie fetitei si lasa vecinele cu toate informatiile "pretioase". Eu una nu as lasa nicio vecina sa-i faca baie.

Offline

 

#1732 2010-09-17 10:03:26

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

geasiemi, pt ce naiba sa o tina de cap, n-am mai auzit de asta pana acu.....

nico rotfl2 sunteti in urma, draga lol cris face asa de pe la 4 luni (ma refer la interes pt orice nu e jucarie, nu pt ridicat in picioare, normal). acu, cat scriu, de ex... are in mana o lingurita metalica cu care bate cu interes intr-un castron de plastic. pe drum de la munte spre casa, singura chestie care l-a calmat a fost... mobilul meu (da, di aia nu mai am niciun nr din alea stocate in memoria tel... si a tb sa-mi iau unul nou, ca l-a balit pana i-au coclit toata circuitele, era verde inauntru lol ). si, bineinteles, are o tastatura a lui (si, bineinteles, tot a noastra e mai buna rotfl deci... e normal, cred rotfl

cu mersul... la fel face si cris daca nu ajunge unde vrea (ajutat de maini). de-a busilea nu vrea sa faca niciun pas, oricat m-am chinuit sa il conving lol in schimb se ridica in picioare tragandu-se de mobila/mailinle mele... si da-i alergatura tinut de maini. mai ales urcatul de scari e preferatul lui lol spre disperarea schinarii mele lol

nico, nu-ti mai fa sange rau cu alaptatul... de-acu asta e, sanatoasa sa fie fata, n-are rost sa regreti nik, iti faci rau degeaba puss da de ce nu te-au lasat alea sa alaptezi? (bai, cat ma seaca genul asta de dr.... care cred ca diploma le da dreptul sa hotarasca asupra copilului altuia sad )

LE: geasiemi, ce-i cu tampenia asta? yikes yikes yikes pozitia copilului e NORMAL sa fie incovoiata in primele 4 luni.... yikes

dana, pt fundut eu am luat sudocrem/bioderma abc change (ultima ptcazuri de eritrem mai nasol)... bepanthene nu mi-a placut
pt sani nik, laptele tau e the best pt uns tzatze
pt buric baneocin pudra si spirt
pt fontanela nik, ce sa trebuiasca? cel mult vit d3 /vigantol si calciu gluconic, dar asta la recomandarea dr, daca e prea mare fontanela etc
baita la inceput cu apa chioara/ceai/tarate/sapun bio, home made

Ultima oara a fost editat de katami (2010-09-17 10:08:45)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1733 2010-09-17 10:21:06

geasiemi06
Full member
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 903

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

ms,mult asa o sa fac,o gramada de babe cu tot felul de tampenii,ca asa se facea inainte,ca noi asa am crescut


Alexia-Ioana 25 august 2010

Offline

 

#1734 2010-09-17 10:40:14

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

katami a scris:

o'hara a scris:

carra_verona a scris:

fetele la voi cum s-au obisnuit cei mici cu suculetul de fructe?
eu azi i-am dat pentru prima data Nataliei 3-4 lingurite suc de mar la masa de la 11 si acuma 3-4 de suc de morcov.
nu il suporta insa, i-l dau ce pe medicament, fortat pe gat.

oare pt ca nu e pregatita? uof...

kata intr-un loc zici ca MEDIA pe luna e de 750 de grame, in alt loc bagi mama in boale ca 550 g e putin. nu e putin -  e minimum deci e bine smile

asa ca liliana calmeaza-te ca bebe a luat ok. in prima luna calculezi greutate de la care ai iesit din maternitate ceea ce inseamna 550 g in cazul vostru. da-i inainte ca e ok.

bai, mie pediatra mi-a zis clar la prima vizita ca se calculeaza de la greutatea DE LA NASTERE (eu calculam de la aia de iesire si m-a corectat). de unde mie imi iesea 200, nu 550, si am spus clar ca NU SUNT SIGURA CA E CORECT, dar CRED ca e cam putin... am scris de mai multe ori ca nu bag mana in foc ca e corect. n-am vrut sa bag in boale pe nimeni.

ally, da-i mai putin la inceput din ce nu ii place si suplimenteaza cu tzatzi. cris, la inceput, putea sa manance oricat (n-am cantarit niciodata, dar... era mult), ca tot voia 3 guri de tzatza... asa, psihologic lol

ti-am mai zis io ca pediatra ta are niste lipsuri tongue e si ciudat sa calculezi de la greutatea cu care s-a nascut pt ca aia reprezinta greutatea copilului plus meconiu plus apa pe care o elimina prin pipi plus vernix, etc. de aia se incepe de la cea cu care a iesit din spital wink

nico o incurajezi la explorat big_smile ia-i din cale toate cele neadecvate varstei rotfl si las-o sa exploreze. ai sa vezi incantarea de pe fata ei big_smile iar legat de mers - fii langa ea sa te simta ca se poate baza pe tine dar nu o forta. have fun big_smile

geasiemi vecina ta e mama? ce treaba are vecina cu copilu tau?


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1735 2010-09-17 11:02:49

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

puss  kram
noi papam haotic si prost..dar fac asa cum a zis pediatra...
acusica plecam la terapeut


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#1736 2010-09-17 11:16:12

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

off,andreed!te inteleg perfect in privinta mancarii...


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#1737 2010-09-17 11:18:31

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Kata, nu m-au lasat sa o alaptez deoarece trebuia sa fac niste anticoagulante timp de 4 saptamani dupa nastere si datorita faptului ca fetita a avut o greutate mica la nastere nu s-au riscat sa ma lase. Acum cand am intrebat pediatrul ei, mi-a spus ca puteam fara probleme sa o alaptez caci nu era nicu un risc. Imi este o ciuda de imi vine sa ma duc sa le dau cu cartile de pediatrie in cap.
Aoleu, bine ca doar se ridica, de-a busilea e o intreaga tevatura, am in sufragerie parchet peste care am un covor, o plapuma si o patura si ghici unde se duce? Direct pe parchet, unde vede o bucatica libera acolo se duce si ea. Alartaieri, am lasat usa deschisa in sufragerie si am fugit in buc sa beau o cana cu apa si sa ii pun mancarica la incalzit, unde crezi ca am gasit-o? Iesise pe hol, unde am gresie, lipa lipa si urla de mama focului ca se ridicase pe usa de la intrare. Daca cumva gresim si lasam papucii in camera unde e ea, nu vrei sa stii ce viteza baga ca sa se duca sa ii roada. rotfl2

O'hara, pai daca ii iau ''jucariile'' , eu cand ma mai pot duce la toaleta? chicot  chicot Doar asa o mai tin intr-un loc, fie pentru 5 minute. Nu o oblig cu nimic, cand se ridica, stau pe langa ea, ca e hoata si isi mai da drumul si la o mana de se tine cu una singura, albesc pana cand o ia in picioare.


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#1738 2010-09-17 11:21:32

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

nico jucariile alea gen prezervative si vibratoare zic eu rotfl a mea se juca f fain cu mine in bucatarie cu oale, cratiti si linguri big_smile jucariile si pt ea o perioada au fost cax max si i-am dat ce aveam prin casa da pt varsta ei. la asta ma refeream big_smile eu aveam o obsesie sa nu se duca sa manance pamant de la flori pana m-am nervat si le-am scos pe toate pe balcon si puteam sa stau linistita big_smile


mami de minuni hjarta

Offline

 

#1739 2010-09-17 12:11:32

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Kata  puss  mersi! si pentru nasuc? ser fiziologic? asaaaaaaaa si cu toate astea o sa-mi explice pediatra ce si cum si cat se dau?

Offline

 

#1740 2010-09-17 12:17:30

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Salutare!!!!
De cateva zile va citesc constiincios si vreau sa spun ca am inceput sa visez ce scrieti voi pe aici  big_smile .Fetelor vreuna dintre voi era tufa de venetia in materie de crescut copii? Vreau sa spun ca eu n-am pic de experienta  cesafac nu stiu  absolut nimic  cesafac ce o sa ma fac?  disperat  disperat


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#1741 2010-09-17 12:54:11

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

doua ore nu cistesc ce ati scris si stau apoi jumatate de ceas sa termin de citit...
si noi ne ''distram'' cu tastatura, mobile, linguri....cu toate jucariile lui...astea sunt baza....cel putin cand sunt eu la calculator..e calare...iar telecomanda ...ne rugam sa ne-o dea

in alta ordine de idei revin cu intrebarea mea...e normal ca laptele sa devina mai ''apos''?


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#1742 2010-09-17 13:05:58

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

o'hara, si cris e fan pamant big_smile de 2 ori mi-a rasturnat o dracena fix in cap.... si o data am scandalizat 2 bunici cumsecade si o mamica la fel... eram cu el in copou, in wrap, cu tzatza out... si e, daca stii, pe langa pod, un vas roman maaare, cu pamant in el... nu ii mai trebuia nici tzatza, se rasucea in wrap... si a tb sa ma apropii cu el de vas, unde a inceput sa scurme satisfacut cu unghiile. spre oroare personajelor mentionate chicot

dana, da, ser dintr-ala in recipiente de plastic. si da, explica pediatrul

mirik, eeeeeuuuuu!!! lol eram atat de varza, incat la primul pampers pe care l-am schimbat am chemat asistenta de pe tura rotfl2 ca sa nu zic ca lasasem pampersii la garderoba cand m-am dus sa nasc big_smile tot ce vorbeau fetele mi se parea sf, filmele tio "how to do it - idiots' guide" mi se pareau pt savanti. si stii ce? cand l-am luat pe al meu in brate prima data hjarta totul mi s-a parut ATAT DE NATURAL... si de simplu smile

ally, daca iti creste copilul, laptele n-are decat sa devina cum vrea el. parerea mea

Ultima oara a fost editat de katami (2010-09-17 13:07:51)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1743 2010-09-17 13:31:56

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Miri, cred ca toate am fost tufe de venetia big_smile sa vezi ce repede te inveti wink

Andreea, abia astept sa vii de la terapeut.

Offline

 

#1744 2010-09-17 13:54:49

camyelenbebe
Hero member
De la: Bucurestiul minune
Inregistrat: 2009-01-11
Mesaje: 4931

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

mirik a scris:

Salutare!!!!
De cateva zile va citesc constiincios si vreau sa spun ca am inceput sa visez ce scrieti voi pe aici  big_smile .Fetelor vreuna dintre voi era tufa de venetia in materie de crescut copii? Vreau sa spun ca eu n-am pic de experienta  cesafac nu stiu  absolut nimic  cesafac ce o sa ma fac?  disperat  disperat

fatooooooooooooo stai calma ca tufe am fost toate la inceput  rotfl2 ....eu si acum sunt la fel  rotfl

rrux am uitat sa-ti spun ....bucura-te ca papa legumele la biberon ca tudor a renuntat la el in favoarea linguritei si ii fac baie dupa fiecare masa  chicot .....si in nas are legume dupa masa  chicot

mamici ne-am innoit si noi cu carut sport.....cat il pot lasa pe tudor ridicat? se lasa si perfect la orizontala

Ultima oara a fost editat de camyelenbebe (2010-09-17 13:58:56)


Dumnezeu ne-a ajutat sa avem doi pui de om exact asa cum ni i-am dorit. hjarta .... Tudor  par....11/03/2010 si Matei 21/6/2012
http://fabricutahandmade.blogspot.ro/20 … orale.html

Offline

 

#1745 2010-09-17 14:28:32

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

ally_na a scris:

mamaici....vin si eu cu o intrebare...cum imi conving eu bebelusul sa bea lapticul MEU cu biberonul?

facand proba in aceasta seara...face ca toate alea....nu vrea si pace...sad....

trebuie sa fug o seara de acasa ( la un concert ) si vroiam sa stea cu mama....dar dc vad ca face asa....eu nu mai plec....nu pot sa il als sa urle de foame cu biberonul plin de laptic....dc acum face asa...cand e luat la cald...dar marti cand o sa fie racit si incalzit grater((...ce pot sa fac?

andreea doamne ajuta maine

ally_na .. te duci la Gun's ?  drool


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#1746 2010-09-17 15:46:31

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

hai ca ma mai linisteste ideea ca nu sunt singura tufa  lol dar poate voi nu intelegeti la ce ma refer eu cand zic tufa : adica nu stiu absolut nimic  neutral .Parca ma vad cand urla asistenta la mine ca nu i-am facut nu stiu ce copilului, sau ajunsa acasa bocind ca nu stiu ce sa ii fac  disperat  disperat  disperat

L.E: Aseara am visat ca am nascut si am uitat sa alaptez  tongue

Ultima oara a fost editat de mirik (2010-09-17 15:48:27)


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#1747 2010-09-17 15:51:05

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

miri, daca te face sa te simti mai bine... sa stii ca eu uneori chiar uit rotfl serios angel plec de acasa cu copilu aranjat, dichisit.. si nehalit smile)imi amintesc pe drum si il pun la tzatza pe unde apuc lol


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1748 2010-09-17 16:00:33

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

rotfl   rotfl  rotfl
Bine  ca ai san ca altfel era nasoala treaba  lol


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.