homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2-94


#1768 2010-09-17 22:10:24

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

andreea suntem alaturi de voi....dumnezeu sa va dea putere sa treceti si peste asta....o sa fie bine ...trebuie sa fie bine


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 



#1769 2010-09-17 22:33:35

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

domane ajuta , andreea , sa fie bine in final

fetelor am si eu o problemuta,
-eram in seara asta la terasa, cu copilul si al meu sot, si l-a un monet dat observ ceva la un degetel al Anei, si cand ma uit mai bine , ce credeti , la o unghie in colt spre deget ,o punguta de puroi si e si umflatel, cred ca e de la vreun colt de unghie, mereu am incercat sa le tai drept , dar cine stie...

acum intrebarea e ce sa fac? nu am sunat-o pe pediatra, ce as putea sa fac, sa-i scot puroiul ala , sa o tamponez apoi cu niste rivanol, si eventual sa pun si niste lapte din san, ??????/
ea de cateva zile , cred ca si-a descoperit pumnisorii si ce credeti , e aproape non stop cu pumnii in gura, mie frica sa nu i se sparga puroiul ala in gura, ...ce sa fac? enormal sa-si suga degetlee de la varsta asta (2luni) , adica sa-si nage pumnul asa in gura??????

sa -l las sa se traga singur????/...duminica ne si botezam si nu as vrea sa fie maraita.....

in alta ordine de idei azi am fost noi doua singurele la targul de bebei ( addica ne-a dus taticul si ne-a luat) si cat credeti ca am spart in 2.5-3 h (asta cu tot cu supt si schimbat) -vreo 600 ron.Ne-am luat asa : fas de iarna, balansoar rosu, centru de activitati, mulaj pt manuta si picior, o caciulita de toamna -iarna, o salopetica de dormit, 2 perechi de dresulete, gel pt dintisori, apa marina pt nasuc, biberoane si suzete de la avent .Cam astea in mare, fata a fost o cuminte cat a colindat mama ei pe acolo, ca doar na ,cate i-am luat si eu as fi fost o cuminte  big_smile

Ultima oara a fost editat de adinagrig (2010-09-17 22:35:05)


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1770 2010-09-17 22:41:32

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

adinagrig a scris:

domane ajuta , andreea , sa fie bine in final

fetelor am si eu o problemuta,
-eram in seara asta la terasa, cu copilul si al meu sot, si l-a un monet dat observ ceva la un degetel al Anei, si cand ma uit mai bine , ce credeti , la o unghie in colt spre deget ,o punguta de puroi si e si umflatel, cred ca e de la vreun colt de unghie, mereu am incercat sa le tai drept , dar cine stie...

acum intrebarea e ce sa fac? nu am sunat-o pe pediatra, ce as putea sa fac, sa-i scot puroiul ala , sa o tamponez apoi cu niste rivanol, si eventual sa pun si niste lapte din san, ??????/
ea de cateva zile , cred ca si-a descoperit pumnisorii si ce credeti , e aproape non stop cu pumnii in gura, mie frica sa nu i se sparga puroiul ala in gura, ...ce sa fac? enormal sa-si suga degetlee de la varsta asta (2luni) , adica sa-si nage pumnul asa in gura??????

sa -l las sa se traga singur????/...duminica ne si botezam si nu as vrea sa fie maraita.....

in alta ordine de idei azi am fost noi doua singurele la targul de bebei ( addica ne-a dus taticul si ne-a luat) si cat credeti ca am spart in 2.5-3 h (asta cu tot cu supt si schimbat) -vreo 600 ron.Ne-am luat asa : fas de iarna, balansoar rosu, centru de activitati, mulaj pt manuta si picior, o caciulita de toamna -iarna, o salopetica de dormit, 2 perechi de dresulete, gel pt dintisori, apa marina pt nasuc, biberoane si suzete de la avent .Cam astea in mare, fata a fost o cuminte cat a colindat mama ei pe acolo, ca doar na ,cate i-am luat si eu as fi fost o cuminte  big_smile

Da....e foarte normal, si-a descoperit manutele


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#1771 2010-09-17 22:50:23

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

e clar...Andu nu mananca lapte cu biberonul...ceai da, suc da, apa da...lapte nu ....doamne nu stiu ce sa ma fac....aveti vre'o idee?


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#1772 2010-09-17 22:55:56

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

eu propun asa alina : cand vrea tata, da-i un pic , asa cat sa-i simta gustul si apoi baga-i imediat biberonul cu lapte, ar trebui sa suga , ca na simte laptele ,

poate ai noroc si il vrea, multa bafta....


9 ani de copilarie ....

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1773 2010-09-17 23:11:22

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

nu merge...am incercat...urla ca din gura de sarpe sad....acum incep sa ma intreb cum o sa fie cand o sa il intarc....

o sa ii dau masa la ora 19.....si fug la concert .....si dumnezeu cu mila...sad


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#1774 2010-09-17 23:14:05

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

ally, asa e si cris, cred ca e normal la laptariti

adina smile nu te stresa deloc, da-i cu spirt si putin baneocin, maine nici n-ai sa stii ca a avut ceva acolo wink al meu a facut dintr-alea aproape non stop vreo 2 luni. le mai dadeam si cu oximed, dar ala nu e prea sanatos


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1775 2010-09-17 23:17:36

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

katami, dar de la taiatul unghiei apare???? acum chiar nu am cum sa-i dau ca doarme...vedem maine care e situatia, si tu crezi ca baneocinul ala sta acolo, in conditiile in care ea e cu pumnni mereu in gura????

curios alina, a mea papa san, dar baga si bibe la greu, .....


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1776 2010-09-17 23:23:31

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

apare de la unghia care, taiata drept, creste nitel "in carne" (i-ai taiat unghiile ieri sau alaltaieri, nu?). o sa treaca de la sine pe masura ce mai creste si i se mai schimba configuratia unghiilor. baneocinul ala sta acolo daca o dai inainte de alaptat, de ex... sau inainte sa o adormi... eu trageam putin de piele, sa "descopar" unghiuta mai bine, bagam spirt, apoi, direct "pe ud", pudra de baneocin. care ramanea cumva "sub unghie", adica sub pielita (uf, ce greu e de explicat ceva f simplu)... o urmaresti si tu vreo 10 min sa nu isi bage taman degetul ala in gura

ally, repet, e NORMAL pt copii alaptati exclusiv. a ta, adina, a fost obsinuita cu biberonul de mica. al meu nici macar ceai/apa nu prea vrea din biberon... mai mult molfaie tetina.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1777 2010-09-18 00:05:30

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Andreea, vad ca esti tare suparata asa ca te las in pace si va urez multa sanatate si drum bun.

kata, al tau are vreun dintisor? A mea, nu inca, dar are gingia de sus f f rosie si umflata, ca sa nu mai spun cat baleste. De cateva zile, nu prea e in apele ei, semn ca e un pic agitata si nu prea are pofta de mancare, azi am lasat-o in pace si mi-a mancat si la 6 ore, anume la 7:30, 12:30, 6:00, 22:00( nu iti spun ce cantitate ca m-am speriat si eu si tasu), imi era sa nu dea afara dar pur si simplu nu a cerut de mancare pana atunci, cand am vazut-o maraita i-am dat. De exemplu azi a papat de 4 ori, atat, cantitate mai mare dar ...totusi mi se pare mult tare la 6 ore, te-ai mai confruntat cu situatia asta? I-am luat o periuta gingivala si toata ziulica sta cu ea in gura.


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#1778 2010-09-18 08:51:33

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

nico, al meu baleste de rupe dela 4 luni si inca niciun fildes. insaaa... dup febra aia pe care am crezut-o viroza (a doua zi), i-a aparut tot pe gingia de sus un punct alb, in dreptul incisivului 2. care punct e acolo de atunci... incat... asteptam.

chiar ieri m-am intalnit cu o mamica de bebe de 8 luni care avea... 6 dinti big_smile

cu mancarea... mai, pateam asa la 1 luna, daca se pune lol acum nu... mananca destul de des, ziua si noaptea. dar exact in perioada cu febra (adica si dupa ce temp i s-a normalizat, vreo cateva zile), nu a avut deloc pofta de mancare... nici macar de tzatza. exact in perioada cand i-a aparut punctuletul alb smile manca tot des, dar f putin... si asa, parca fara chef, intr-o doara...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1779 2010-09-18 09:48:30

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

neatza!
fetele,va mai intreb ceva:in afara faptului ca bebe meu sta cate-o ora la 70ml de laptic a inceput sa si-l dea inapoi destul de des si apoi sa i se faca foame pt ca urla si-si baga pumnii in gura,iar cand ii dau din nou se potoleste;am incercat sa incerc sa nu-i mai dau imediat,dar nu reusesc mereu...ce ma sfatuiti?
o sa chem alt dr care a venit si prima data,dar astept 2 sapt sa vad cat mai ia si-n greutate,insa el mi-a zis asa:sa-i fac program de masa la 3 ore ca sa aiba timp stomacelul pt digestie,noaptea intre 12 si 5 sa nu-i mai dau decat ceai si o masa sa nu dureze decat 20 min,insa la noi clar nu merge pt ca am incercat cu ceai noaptea si i se face foame repede,sa manance in 20 min nu reuseste,iar pauze de 3 ore nu reusesc...se intampla sa i se faca foame si la 30 min,oricat as incerca...

Ultima oara a fost editat de liliana83 (2010-09-18 09:51:11)


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#1780 2010-09-18 09:56:16

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

lili, schimba dr ala neutral


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1781 2010-09-18 10:11:42

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

da kata si eu cred ca e normal...andu a mancat o singura data cu biberonul lapte ( acum 3 luni, cand imi curgea asa rau incat se ineca), de atunci...a baut doar apa , ceai si suc....O s avedem cum facem...o sa incerc sa il pacalesc...ii fac baie innainte sa plec, il hranesc bine , ii mai las si mamei ceva in biberon....si cu ajutorul lui dumnezeu nu o sa planga ...big_smile

dar acum sincer ma intreb cu goraza...ce o s afac cand vreau s ail intarc smile....baiatul meu...mai ca doarme cu tzatza in gura...sunt suzeta ptr el ( oricum suzeta e ceva de ros ptr el , nu are ros de suzeta)\kata tu esti prima../...asa ca o s ma inveti s ail intarc...rotfl....la cat de mult seamana baietii astia la apucaturi smile


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#1782 2010-09-18 10:22:25

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Geo uite de asta ma tem eu  neutral  cesafac

Andreea  par  puss


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#1783 2010-09-18 10:55:54

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

katami a scris:

lili, schimba dr ala neutral

vaai kata,e cel mai bun din orasul meu...ce ma fac?patesc ca si cu ginecologii,pana n-am mers la buc aici muream si toot pierdeam la sarcini...
deci,daca "cere" sa-i dau chiar si daca el tocmai a dat inapoi laptic?


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#1784 2010-09-18 11:47:23

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

lili, eu nu ma pricep la lapte praf, dar, personal, chiar daca as fi pe biberon n-as urma sfaturile alea neutral pai al meu si acum, la 8 luni, mananca noaptea de rupe... cum sa-i dai ceai cand e asa micut? grater (apropo de asta, arunca un ochi la ce am scris la "diversificare" despre mesele de noapte, e un link si un citat). iar faza cu "la 3 ore"...  nu zic, un sambure de adevar o fi in chestia asta cu digestia, dar NU E NATURAL pt copii sa manance la intervale asa mari... ei sunt facuti sa manance putin si des (daca vrei, caut si dau un link si pt asta). cristian mananca si acum la 1-2 ore... iar cand era mic (ma rog, de pe la 3 luni, de cand m-am desteptat si n-am mai ascultat sfaturile pretioase cu "la 2 ore" (io asa am prins, "moda" cu 2 ore)) rupea si la 30 min cateva guri.

si daca regurgiteaza NEAPARAT da-i ceva... fie si ceai, desi e mai buna o gura de lapte. pai gandeste-te cum ar fi sa vomiti tu si ramai cu gustul ala nasol sad


ally, pare rau, dar nu ma prinzi big_smile eu n-am de gand sa il intarc, cand n-o sa mai vrea/n-o sa mai am lapte... atunci va fi gata cu tzatza. stiu ca e de cursa fff lunga si NU ma intreba cum am sa fac cu serviciul, n-am deocamdata nicio idee... ceea ce stiu e ca exista femei care fac asa (stiu eu cazuri) si merg si la munca... deci se poate.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1785 2010-09-18 12:08:01

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Lili, il tii suficient ridicat dupa ce papa?
Eu am descoperit ca daca nu-l tin vreo 15 min ridicat dupa ce mananca, imi regurgiteaza, uneori imi varsa aproape tot lapticul.
Incearca sa-l tii ridicat mai mult dupa fiecare masa. Intr-o prima faza il tin pe umar+bataite mici pe spate pana elimina aerul din stomacel si pe urma il tin in brate, ridicat, ca pe o sticluta smile  La noi functioneaza.


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#1786 2010-09-18 12:26:55

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

lil sa stii ca si la noi e problema cu regurgitatul.. imi face destul de des.. plus ca mai nou dupa fiecare masa desi ragaie gasesc patutul cu balutze.. cum tot ii curge din gurita. schimb si spal la cearceafuri de imi vine rau deja! smile
kata.. si mie pediatra mi-a zis sa ii dau cand cere. program de papa mai incolo cand mai crestem putin.. acum a zis cand cere... si vad ca noua ne merge bine asa.. legat de papatul la 3 ore.. a mea de exemplu nu adoarme imediat dupa masa mai ales acum cu colicii.. trece si o ora jumate pana adoarme.. si daca la 3 ore ea inca doarme ce sa fac, s-o trezesc?! o las sa doarma si ma gandesc ca se trezeste ea cand ii e foame
la noi au aparut colicii.. insa intr-o forma f violenta. cateodata nu mai stiu efectiv ce sa fac.. am incercat tot ce stiu sau auzit.. ajung in faza sa plang cu ea in brate ca ma simt neputincioasa. plange uneori si in somn. ii dau sa pape si apuca ca disperata biberonul si incepe sa urle.. ne plimbam prin casa..desi momentan ma impiedic de soacra-mea... mai mult ca sigur ca si nervii mei nu o ajuta prea mult cand vine vorba sa o linistesc. probabil ma simte. doamne pana la ce varsta dureaza colicii astia?


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.