homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2-96


#1806 2010-09-18 17:30:06

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Daaa, da! Foarte important ce zice Poke. Pregatiti-va sanii din timp. Dar atentie, uneori stimularea mameloanelor poate da contractii uterine. Si eu am incercat cu prosopul dupa baie, insa...aveam contractii. sad


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 



#1807 2010-09-18 17:31:41

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

cred ca d-aia i-a si spus numa' dupa luna a 8a :-??ea zicea ca dadea de 2-3 ori pe fiecare san smile


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#1808 2010-09-18 17:54:21

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

lapte sa am, ca sfarcuri sunt big_smile

multumesc de sfaturi fetelor si mai astept poareri in legatura cu incalzitorul. ma gandesc sa iau unul f ieftin, deci n-as face gaura in buget dar nici sa-l iau degeaba nu vreau.

Offline

 

#1809 2010-09-18 18:01:59

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

pokemon a scris:

inca un secret pe care i l-a spus o asistenta cumnatei mele inca inainte de a naste.
din luna a 8a, dupa baie masati-va sanii cu un prosop umed ca sa faceti sfarcuri sa aiba bebe de ce sa apuce.
va va fi mult mai usor pt ca bebe va avea ce sa prinda in gurita si nu va va face sanii tot o rana...

Eu fac asta de vreo 2 luni deja, si tot nu am sfarcuri decat cand 'se excita'. E normal asa? Mi-e si mie ca nu o sa am laptic, desi am colostru...


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1810 2010-09-18 18:14:25

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

de cand sunt gravi sfarcurile mele au stat DOAR erecte. si au mai si crescut intre timp.
colostru nu am, deloc...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1811 2010-09-18 19:08:48

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

buna fetelor !   wave

cu alaptatul la noi a fost - si e - asa : eu am avut lapte de la inceput, a venit usor, nu am stiut ce e aia furia laptelui, dar a fost mereu insuficient (acum fata mea e mancacioasa, are momente cand papa si 150 ml dn bibe) -adica : papa de la mine, de la ambii sani pana nu mai era nimic iar in juma de ora maxim plangea de foame ... si eu trebuia sa ma duc la asistentele de bebei sa imi dea o seringa de lapte ... si ele ma luau cu chestii de genu' " a trecut ora de supliment, peste 2 ore ..."  box  si uite asa o puneam tot la mine la san, unde nu mai era nimic si ea tragea de ma innebunea si ii rodea de nervi ... mi-a slabit aproape 400 de grame in spital . dar am ajuns acasa si ne-am reglat - ea papa de la mine tot ce poate si apoi din bibe ce mai are chef . din pacate insa, cu toate ca o pun mereu si am luat si galactogil lactatia mea scade ... am mese la care nu am deloc, sta doar 5 minute si plange ..si altele la care papa cuminte si o ora .. dar laptele meu, nu stiu de ce nu ii tine de foame, dupa asta, cam la o ora jumate-doua maxim trebuie sa ii dau formula .. eu am niste tzatze ... corcoduse rotfl si nu am nici sfarcuri cine stie ce ... da va zic ceva : trage fata mea de atunci cand lasa tzatza imi vine sa le fac poze sa ma mandresc cu ei big_smile 
si Natalia face  diferenta intre san si bibe ... se vede pe mocutza ei ca se bucura la san ... nu s-a puturosit deloc -acum bine, eu folosesc tetine avent nr 1, care merg foarte incet

cu sterilizatul - eu fierb biberoanele si tetinele si intr-adevar tin apa plata fiarta intr-un termos pe biberon

andrea - noi doua va pupam pe amandoua si va asteptam cu vesti bune  hjarta


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#1812 2010-09-18 20:05:36

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

poke, sfatul ala nu e deloc ok. pe langa ca produce contractii (si nu e deloc placut sa nasti in luna a 8a, chiar daca bebe supravietuieste si creste), iti nenorocesti sanii degeaba. spun toti consultantii in alaptare... si una aici "de fatza", care n-a avut sfarcuri aproape deloc, n-a facut nik sa le obtina, nici acum, dupa 8 luni, nu-s mare chestie... dar bebe e alaptat bine mersi, fara pb, rani, nimic smile

garga, eu zic sa le ochesti din timp (sa-ti alegi modelul si sa stii unde se gaseste) si sa le iei doar daca ai nevoie. nici io n-am asa ceva si nici nu mi-a tb vreodata. cu banii care ii dai pe alea iti pui un filtru la apa si iti scoate calcarul... si iti ramane si pt voi.

ally, si eu am tot 2 cam si slabe sanse de a ne muta, dar... nu vad asta ca pe un impediment. de la 3 copii in sus (cum mi-as dori eu daca nu m-ar incurca niste calcule meschine sad ) da, vad si eu cam problematic. dar 2 in 2 cam e ok, dupa mine.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1813 2010-09-18 20:58:58

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

singura pb este ca apartamentul este semidecomandat...
am fost la o petrecere...10 copii .... si ne-am distrat...de minune...andu era cel mai mic..tongue

am o necalritate....cum e aia cu trasul de gat??? de cap ???


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#1814 2010-09-18 21:02:21

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

si la noi la fel e smile

ally, si la mine e o neclaritate chestia aia... dar ceva imiz ice ca prefer sa ramana asa rotfl


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1815 2010-09-18 21:40:01

camyelenbebe
Hero member
De la: Bucurestiul minune
Inregistrat: 2009-01-11
Mesaje: 4931

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

gargarita a scris:

mamici, voi aveti incalzitoare de bibe? sunt utile, are rost sa cumpar?

eu am incalzitor si l-am folosit cand nu am avut gaze...in rest a stat degeaba pe calorifer  chicot .......


Dumnezeu ne-a ajutat sa avem doi pui de om exact asa cum ni i-am dorit. hjarta .... Tudor  par....11/03/2010 si Matei 21/6/2012
http://fabricutahandmade.blogspot.ro/20 … orale.html

Offline

 

#1816 2010-09-18 21:53:26

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

si noi avem incalzitor...si nu l-am folosit...tot cu clasicul apa incalzita pe argaz....

sterilizator da


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#1817 2010-09-18 22:04:12

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

si eu am incalzitor, si la fel e nou nout, bine a fost set 3in 1 , sterilizator, incalzitor, si pt mancarica la abur (de abia astept)....

doar sterilizatorul il folosesc....

la noi cu lapticul e ceva de genul,ea mananca in cursul zilei numai san, din ambii, iar seara cred ca de oboseala,nu prea mai vrea sa traga si atunci ori bagam de la mine (daca am reusit in timpul zilei sa ma mulg ) un 50-60 ml, ori bagam 60, maxim , maxim 90 (asta cand nu avem deloc san muls) de Nan1  cu bibe avent 1.

eu daca doar seara ii dau, incalzesc atunci apa, ma rog o fierb si prepar lapticul.....

geo, a ta cred ca e genul de manacioasa, a mea nu frate, rar plange asta de foame, asa a fost de mica...o sa vb la urmt vizita la pediatra pt niste analize, apropo cam cand e indicat sa-i fac niste analize, sa vad si eu cum stam cu ca, fe, etc...????

si noi tot la 2 camere, tare mult as mai vrea un bebe, dar nu acum peste vreo 3 ani asa, dar nuc red ca se va mai pune problema, si asa Ana pt noi e o minune la ce probleme a avut sotul, si cred ca sa mai faca un sacrificiu cum a fauct pt ea (sport, medicmanete, etc) nu mai face, plus ca inainteaza in varsta si dupa ce ca mititei lui erau super putini, cred ca cu timpul i se vor imputina si mai mult.

noi maine o botezam pe ana, suntem aproape gata cu pregatirile, ea mititca a adormit devreme in seara asta, ca doar na , maine trebuie sa fie odihnita, ca doar va fi in centrul atentiei big_smile


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1818 2010-09-18 22:22:18

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

katami a scris:

poke, sfatul ala nu e deloc ok. pe langa ca produce contractii (si nu e deloc placut sa nasti in luna a 8a, chiar daca bebe supravietuieste si creste), iti nenorocesti sanii degeaba. spun toti consultantii in alaptare... si una aici "de fatza", care n-a avut sfarcuri aproape deloc, n-a facut nik sa le obtina, nici acum, dupa 8 luni, nu-s mare chestie... dar bebe e alaptat bine mersi, fara pb, rani, nimic smile

Pe mine m-a ajutat un pic sfatul asta, in sensul in care inainte am avut sfarcurile foarte sensibile, daca le stergeam mai tare cu prosopul simteam ca mor de durere, iar acum nu ma mai dor deloc  nustiu  Nu am observat sa fi avut contractii, in momentul in care voi avea, voi inceta sa le mai masez tongue


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1819 2010-09-19 12:16:08

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Adina, azi aveti botezul smile

Eu am incalzior si l-am folosit cu succes. Acum am bibe de 260 ml si nu mai incap in el dar cand aveam de 125 numai la el incalzeam lapticul.

Offline

 

#1820 2010-09-19 15:47:51

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

mmm, fetelor, azi am inceput terapia ,, dormitului in patut,,. Deja simt ca explodez insa nu ma las. Deja sotul cred ca mai are putin si ma bate, pana la fiicasa, s-a stricat ''caruta''. Ce slabi sunt barbatii, nu credeam asa ceva. Ma simt un pic vinovata, ma simt bulversata de sentimentele pe care le traiesc insa nu mai rezistam. Ma consoleaza gandul ca fac totul pentru binele ei. Sa va povestesc de ce am recurs la metoda asta. Am crescut-o la tara de la 3 luni jum pana la 8 luni, eram eu,mama si tata, sotul venea 3 zile pe saptamana. Imaginati-va cat de rasfata era... Acum am adus-o in Bucuresti, teroare.....nici la toaleta nu ma pot duce fara ea, cum plec din camera urla de nu mai are aer. La tara, dormea in pat cu noi. Avem 2 paturi si un tarc, in nici unul nu vrea sa stea. Urla cat o tin plamani cand nu e nimeni pe langa ea, nici mancare, nici lapte nu ii pot face daca sunt  singura. Ieri i-am cumparat un tarc imens, ca sa imi pot face si eu treburile cat de cat, nu am rezolvat nimic. Astazi, am recurs la o metoda mai drastica si anune, daca vrea sa doarma, sa adoarma singura...cand o pun in patut, tar, sa stea... ce credeti.... urla pana nu mai poate. Azi a plans cat nu a plans adunat in 8 luni. a vrut sa doarma, a adormit singura dupa 40 min de plans, am am avut treaba am pus-o in tarc si am lasat-o acolo, a plans la fel... pana cand se va obisnui cred ca imi va lua ceva timp, cel putin o saptamana...dar asa nu se mai poate, cum zice car, noi zicem auz... Si u taicasau sunt intr-un mare show...ce o iesi va spun peste o saptamana.


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#1821 2010-09-19 16:00:16

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Succes Nico smile
Nu cred ca toate lumea ar fi de acord cu metoda ta insa eu as incerca daca ar face Vlad asa.

Ultima oara a fost editat de rruxxy (2010-09-19 16:00:36)

Offline

 

#1822 2010-09-19 16:06:08

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

nico12345 a scris:

. Ma consoleaza gandul ca fac totul pentru binele ei.

in ce sens? neutral

(daca ai cateva minute, citeste si astea...
http://attachmentparenting.ro/cms/front … p;idart=50
http://attachmentparenting.ro/cms/front … p;idart=69)

LE: http://attachmentparenting.ro/cms/front … p;idart=55

Ultima oara a fost editat de katami (2010-09-19 16:08:11)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1823 2010-09-19 16:26:12

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Multumesc, Kata, pentru linkuri, am citit si iti garantez caci copilul meu nu duce lipsa nici de afactiune, nici de iubire. Daca poti intelge ca eu ca om, am nevoie de 5 minute pentru a face un dus, de doua minute pentru a ma duce la toaleta, de 10-15 minute pentru a manca si de inca 10 minute pentru a da cu aspiratorul si cu mopul prin camera pe unde umbla Daria, inseamna ca e ok si consideri ca sunt un om normal... Dar cand nu pot face nici macar lucrurile astea care sunt fiziologice, recurg si la alte metode. Nu i-am ignorat plansul, copilul meu era mancat, era schimbat, bause apa, dupa 5 minute de plans, m-am dus sa o linistesc, s-a linistit, cand am iesit iarasi din camera a inceput iarasi si uite asa pana cand a adormit singurica.
Eu vreau sa doarma in patutul ei, nu imi doresc ca intr-o noapte cand eu sunt franta de obosita si dorm dusa sa ma trezesc ca a picat pe parchet...la asta ma refer cand spun ca ii vreau binele. Nu vreau ca la 2 ani, sa stea numai dupa fusta mea si cand ii amenajez frumos camera sa ma trezesc ca urla sa dorm cu ea


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#1824 2010-09-19 16:33:04

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

nico, eu nu insist, daca citeai intr-adevar ce zic psihologii aia, vedeai ca nu e vorba nici pe departe de fusta mamei, din contra. dar fiecare face cum crede, evident. m-as fi abtinut, dar mesajul tau de mai sus mi-a lasat un nod in gat grater

asta e tot ce am avut de scris ref la subiect... parerea unor psihologi si o reactie pur personala fata de copila aia frumoasa a ta smile

(daca inca nu ai facut pisu cu ea in brate dormind... mai e loc lol )


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.