homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2-98


#1844 2010-09-20 12:19:30

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

GeoGeo a scris:

... oricum nu vor mai ramane multa vreme mici si o sa ne curga buza dupa o imbratisare sau un pupic ... cand o zice " lasa-ma , ce sunt copil de tzatza ? " ...

amin for that!! buga

andreea e in grecia, din cate stiu... maria va tb sa faca terapia aia, din pacate grater


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#1845 2010-09-20 12:32:39

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Geo, exact asa e Vlad, nu il tin in brate pentru ca se joaca linistit si mereu vorbesc cu el ca sa stie ca sunt aici. Cat despre plans, nici gand sa-l las sa planga nici macar 30 de secunde. Ma repet: eu nu a trebuit sa-l invat sa se joace singurel pentru ca asa am facut de la inceput...poate ca daca ar trebui sa fac asta acum habar nu am daca as putea.

Kata, a scris Andreea ca Maria va trebui sa faca terapie? Stiu ca inainte sa plece a fost la terapeut dar parca nu a scris nimic dupa...sau am omis eu?

Offline

 

#1846 2010-09-20 12:38:49

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Ruxxy, pg 59, a scris andreea

felicitari pt vlad cuminte  puss sper sa fie i al meu asa wink

Naf  puss mersi

Ultima oara a fost editat de aliy (2010-09-20 12:39:53)


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#1847 2010-09-20 12:42:40

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

pai ruxx, nici n-ai cum sa stii sa il "inveti" sa se joace singur, pt ca toti copiii stiu sa se joace de la natura smile daca stau singuri sau nu tine exact de ce a spus f frumos geo, respectiv increderea lui in sustinerea ta neconditionata.

da, a scris andreea grater


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1848 2010-09-20 12:46:11

Alina Elena
Insomniac member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 5953

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

SI FETITA MEA STA CAT STA EA SG SI SE JOACA, DAR DACA SE PLICTISESTE SI INCEPE SA MARAIE, IMI FAC TIMOP DE EA SI FAC TREABA MAI TARZIU.

si eu incerc sa imbin totul si sa fac din fiecare - si curat si mancare si spalat si sa ma si aarnjez. acu daca merg l;a scoala e chiar necesar sa ma aranjez. asa ca atunci cand sdoarme sau st cumintica imi mai fac unghiile, ma pensez de astae. si mai sta si sotul cu ea si fac eu altele. asa ca zic eu le imbinam bine. casa mea nu arata perfect de curata dar nici  nu stau in mizerie, mancare avem , eu zic ca e bine. oricum prioritar e fetita, ea sa fie bine, sa nu planga si sa aibe parte si de joc, si de afectiune, si de vorbit. aprpo, eu vb non-stop cu ea. aproape toata ziua. ii cant, ii spun poezii, vorbim de toate. si sa vezi cand incep sa cant cum se uita. super. face ochii  mariiiiiiiiii.

Ultima oara a fost editat de Alina Elena (2010-09-20 12:47:20)


Avem doua printese minunate - Alisia Georgiana - 25 aprilie 2010
                                            - Luiza Petronela - 22 iunie 2012
Dumnezeu sa le ocroteasca sa fie mereu sanatoase

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1849 2010-09-20 12:46:29

dana_alina
Full member
De la: braila
Inregistrat: 2009-01-14
Mesaje: 275

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

si eu am recurs la terapia asta  cu lasatul singurel  dar noi  ne-am chinuit sa il dezvatam de dormitul pe picioare, asta a fost  acum vreo 3 saptamani si dupa 3 zile am reusit si inainte maraia vreo 10-15 min pana adormea dar nu plangea se foia prin patut,mai se ridica, ma striga,facea ca toate animalele(cal,pisica,caine,oaie,gasca) chicot  se punea iar cu capul pe pernuta si tot asa si pana la urma adormea dar repet nu plangea,dar noi suntem si mai mari,in rest ziua se joaca singur cu jucariile nu am treaba cu el par

Offline

 

#1850 2010-09-20 12:48:00

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Kata, ma refeream la a-l invata sa stea singurel sa se joace fara sa planga daca eu ies din camera nu sa-l invat efectiv sa se joace.

Ma duc sa citesc ce a scris Andreea.

Offline

 

#1851 2010-09-20 12:58:50

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Of, mamici. Nici eu nu suport sa-mi vad puiul plangand, indiferent de motiv. Simt ca mi se rupe inima cand ii vad fetisoara aia mica trista si amarata. Azinoapte plangeam amandoi din motive de colici. sad M-am simtit neputincioasa rau de tot.
Nu stiu ce voi face in timp, insa ma rog pentru intelepciunea de a fi un parinte bun.

Geasiemi si pe mine inca ma doare operatia desi au trecut 5 saptamani. E tot asa umflata si ingrosata sub piele.


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#1852 2010-09-20 13:14:49

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

si la mine prioritara e fetita.
nici eu nu umblu ca muma padurii, dar clar nu am stau de la 6 la 9 seara la coafor sa ma vopsesc.
parintii mei nu sunt in Buc, soacrei ii e frica sa stea cu un copil asa de mic, asa ca ea e TOT timpul cu mine.
daca nu e cu mine, e cu sotul meu sa mai fug eu la farma sau sa intru in piata si el cu carutul afara, dar in rest e cu mine.
nici nu stiu cum trec zilele, fac mincare, curat - cand pot, dar prioritar e ea.
tot asa, vorbesc cu ea cand e treaza, ii dau jucarelele, cand doarme ii spal lucrusoarele, mai asez prin casa, cat a fost cald am stat mult timp in parc, arareori mai citesc un articol intr-o revista sau ma uit la tv.
in casa e asa si asa, nici muzeu, nici mizerie crunta.
sper din toata inima sa se dezvolte ea cum trebuie, sa vad cum ma mai descurc cand incepe sa mearga, sa se tarasca, si eu vreau sa stau 2 ani cu ea, si de la 2 ani sa o dau la gradi, sa fie santoasa, sa spuna daca face pe ea, sa manince singurica, sa stie sa se joace, etc.
acuma de vopsit ma vopsesc singurica, la salonul la care mergeam - in capatul celalalt al orasului e exclus sa mai ajung fara sa stea sotul cu ea, dar sincer nici nu imi lipsesc toate astea.
puss


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#1853 2010-09-20 13:16:42

xenona
Full member
Inregistrat: 2008-07-17
Mesaje: 140

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

uite niste discutii care imi prind bine.......pt ca azi sunt cu moralul la pamant......

eu nu reusesc sa-i fac un program copilului. cand dau sa ies afara nu ajungem bine sa ne plimbam un pic ca incepe sa urle.....si singura nu pot sa-l tin si pe el si caruciorul. asa mi-a facut si ieri si a trebuie sa urc sus pt ca urla de foame (din pacate nu am bancute prin zona).

Noaptea doarme bine ma trezeste doar o data pe la 3 si apoi pe la 6. Dar de la 6 incepem: mancam dormim pana la 7 sau 8. La 8 iar san, stam putin ne jucam si pe la 9 jumate sau 10 iar incepe sa urle. Si daca ii dau biberon se culca. Sa il scot dormind afara? Sa il las sa doarma si dupa sa ies?

Nu stiu deloc sa-i fac un program.......si deja s-a invatat sa adoarma numai in brate sau pe mine..........

pupici
Azi abia la 12 am reusit sa-l culc..... am mancat si eu de dimineata......si acum am intrat dupa nu stiu cate zile pe net.


Victor Stefan a dat binete la toata lumea 29 iulie 2010

Offline

 

#1854 2010-09-20 13:26:30

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Fetelor, uitati-va pe Kanal D, la emisiunea Medicii se vorbeste despre copii smile

Offline

 

#1855 2010-09-20 13:28:46

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

eu nu aprob/dezaprob pe nimeni - aici doar ne impartasim experientele si ne varsam ofurile .. right ?
nici noi nu avem program si e scandal la plecare scandal la venire cand iesim afara ... si afara am "muzicutza" ... si trebuie sa merg intr-una, dc ma opresc un pic pe o bancutza incepe spectacolul big_smile deci xenona suntem surori aici lol nu stiu ce sa mai fac ... o tot pacalesc , fac ca toate vietatile pe langa carutz .. pana la urma doarme ..
a, si fata mea nu doarme ziua ... cred ca am mai zis ... de pe 5 dimineata pana seara la 10 e 80% alerta ... super, ha ? :desperate:


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#1856 2010-09-20 13:30:18

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Xenona, crede-ma ca exact program de genul acesta are si Tudi al meu. big_smile. Doarme de la 22 pana pe la vreo 3, dupa care tzitzi si iar adoarme daca ne lasa colicile pana la 6-6.30...dupa caaaareee nu mai vrea sa adoarma decat pe la vreo 10-11. Dar oarecum mi se pare normal pentru ca nu poate sa doarma tot timpul, nu?
Acum de exemplu doarme, cam de pe la vreo 11. Astept sa se trezeasca, dam tzitzi si iesim la o gura de aer. smile


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#1857 2010-09-20 13:42:19

xenona
Full member
Inregistrat: 2008-07-17
Mesaje: 140

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Stiu ca nu trebuie sa doarma tot timpul, mai ales ca au crescut si trebuie sa socializeze si ei:)
Eu ii citesc povesti, cand e treaz....ma joc cu jucariile.....

Si ma gandeam acum , ca a venit frigul......mai greu cu tzatza pe-afara, asa ca o sa trebuiasca sa am biberon la mine......


Victor Stefan a dat binete la toata lumea 29 iulie 2010

Offline

 

#1858 2010-09-20 13:58:34

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

dau si eu cu subsemnatul aici
noi avem program asa de la 10 seara doarme pana pe la 1-2 si pe urma se trezeste la o ora jumatate si de l 8 nu mai doarme pana pe la 12 si pe urma se trezeste ;a 3 ore
dp ce papa il pun repede in carut si il dau afara (stau la curte) cand adoarme  il bag in casa si il las sa doarma in carut sau il las pe veranda dc este cald afara las usa deschisa ca sa-l aud si eu imi vad de treaba, il mai legan cand mai maraie si asa am resusit sa ii faccat de cat un program ca pana acum 2 sapt era haotic, nici acum nu este bine definit dar eu sunt de parere ca el isi face singur programul
al meu nu are colici este constipat si dc l-ati vedea cum se screme saracutul si cand reuseste sa faca este atat de fericit


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#1859 2010-09-20 14:07:30

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

katami a scris:

pai ruxx, nici n-ai cum sa stii sa il "inveti" sa se joace singur, pt ca toti copiii stiu sa se joace de la natura smile daca stau singuri sau nu tine exact de ce a spus f frumos geo, respectiv increderea lui in sustinerea ta neconditionata.

da, a scris andreea grater

Kata, e parerea ta si numai a ta. Eu nu consider ca am gresit nici macar un pas in ceea ce priveste cresterea copilului meu, nu stiu de ce se poarta asa, poate are toane, poate e varsta, vrea sa faca lucruri pe care inca nu e capabila, de exemplu, se ridica pe pat si isi da drumul la o mana si apoi la cealalta, cade se ridica, incearca din nou si iarasi repeta, poate ii este dor de noi cand plecam din camera, sunt f multe lucruri pe care noi adultii nu avem de unde sa stim...psihologi, parapsihologi nu au de unde sa stie concret ce se intampla in capul unui bebelus .

Repet inca o data sa se inteleaga, daca vi se pare anormal ca am nevoie de putin timp pentru mine, pentru strictul necesar, atunci jos palaria si inseamna ca sunt eu dusa cu pluta... chicot

Eu trebuie sa fac curatenie in fiecare zi si anume aspirator plus mop deoarece pitica mea umbla sa exploreze toata casa, nu mai sta intr-un loc sa se joace cu jucarele.


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#1860 2010-09-20 14:45:27

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

nico, este parerea mea, NU NUMAI a mea (dovada articolele alea si alte sute de acelasi tip, precum si cateva pareri similare de aici)... si nu vad unde te-am atacat direct cu ea. direct ti-am scris 2 mesaje ieri si cu asta basta. asta da, e parerea mea. la fel cum e parerea mea (aici iti spun direct) ca afara, cand iesiti sa va jucati, nu da nimeni cu mopul inainte. dar e doar parerea mea, am vazut ca nu corespunde cu a ta asa ca nu am mai insistat, vb cu ruxxy acolo

wow, geo, nu doarme ziua deloooc? yikes
nu te stresa cu programul, te conduce el... nici al meu nu are program, doar stiu ca atunci cand e obosit tre sa il bag REPEDE la somn si daca ceva (=vreun gaz in stomac, de ex) il face sa nu doarma cam 1 ora pe repriza... va fi marait.

xenona, pt tinut ia-ti o scula purtatoare... eu cand face asa il salt in sling/wrap si merg ok cu el si carutul... cateodata si dandu-i tzatza direct in wrap.
nu vad pt ce sa iti tb biberoane, daca e frig, oricum e nasol pt el sa manance afara... dar cred ca tzatza ta e preferabila biberonului, la un frig... ii mai acopera si narile, nu stiu... io una n-am de gand sa bag biberoane din cauza asta.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1861 2010-09-20 15:28:30

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

kata, nu generaliza, nu vad pe nimeni ca ti-a dat dreptate ca trebuie sa ma duc sa fac pipi cu ea in brate ca asa se creste bine un copil chicot  chicot articole pe net iti pot gasi si eu multe insa nu caut si nu ma intereseaza dupa cum am spus parerea altora decat atunci cand o cer...afara eu nu imi las copilul sa mearga de-a busilea, mergem de manute si suntem incaltate in ghetute. in casa e alteva...si asa imi place mie sa fie curat cand imi las copilul pe jos.


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#1862 2010-09-20 15:44:59

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Fetelor, cred ca fiecare a spus cum procedeaza cu copilul ei si atat. Nu inseamna ca cineva procedeaza bine si altcineva nu. Am mai spus si ma repet, depinde si de felul fiecarui copil ca degeaba as vrea eu sa stea linistit sa se joace fara sa planga daca el nu vrea.
De cand sunt eu mamica si citesc si scriu la topicul asta nu stiu pe vreuna dintre voi care sa faca ceva aiurea cu copilul sau sa greseasca cu ceva in cresterea lui smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.