homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2-99


#1863 2010-09-20 16:39:09

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

nico... of smile in primul rand, repet, NU MA ADRESAM TIE. tie m-am adresat exclusiv in primele 2 posturi, in rest nu, era opinia mea despre UN SUBIECT si NU despre O PERSOANA. in al doilea rand, repet si asta, ESTE, evident, parerea mea, dar si a alor "n" persoane... mai mult sau mai putin avizate.

de aici consider ca naf si geo imi impartasesc opiniile, sa ma corecteze ele daca nu. si sa nu exageram (ca asta cu mersul la buda cu ea in brate ESTE o exagerare, pana la urma, daca esti dispusa sa o lasi sa planga 40 min, esti dispusa sa o lasi si 5 cat te duci la buda)... eu o scrisesem cu titlu de gluma (desi recunosc ca am facut-o si pe asta, dar nu acasa, ci la munte, in padure, cu el adormit in wrap).

asa ca... nu vrei sa nu mai luam personal afirmatii generale? smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#1864 2010-09-20 16:54:04

Alina Elena
Insomniac member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 5953

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

eu nu m-as duce cu el la baie. o las oleak. mi s-a intamplat sa planga cat eram eu  la baie. evident ca m-am miscat f repede

Ultima oara a fost editat de Alina Elena (2010-09-20 16:54:46)


Avem doua printese minunate - Alisia Georgiana - 25 aprilie 2010
                                            - Luiza Petronela - 22 iunie 2012
Dumnezeu sa le ocroteasca sa fie mereu sanatoase

Offline

 

#1865 2010-09-20 17:03:27

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Kata, iar am intrat in discutii contradictorii, lasa ca sunt constructive...poate sa fie toata lumea aici de pe forum de acord cu tine si cu felul cum iti cresti tu grasunelul, daca eu vreau sa imi cresc altfel fetita, este problema mea, nu? eu vroiam sa subliniez faptul ca aici pe forum am scris ce am de gand sa fac si ceea ce am inceput deja sa fac, deci practic eram hotarata sa fac lucrul acela, nu am scris sa cer ajutorul...dar asa cum am spus sunt bine venite discutiile.

Fetelor, am ramas in paa de ideei. Ce sa ii mai gatesc, Dariei? Ma refer la manarica facuta la cuptor...


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#1866 2010-09-20 17:21:35

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Ia uitati ce am gasit:

Bebe are 8 luni?
?Nelinistea lunii a 8-a? reprezinta unul din momentele esentiale ale diferentierii dintre copil si mama sa. Copilul incepe sa planga atunci cand este in prezenta unui strain si mama sa se indeparteaza.

Mai inainte zambea tuturor, ramane serios de acum inainte, chiar foarte intimidat. Ii este frica de cel sau cei pe care nu ii cunoaste. Nu puteti sa il incredintati altcuiva in brate fara sa tipe si sa planga. Are cosmaruri si se trezeste plangand. Ii este frica sa se desparta de dumneavoastra, sa nu va piarda si nu suporta absenta dumneavoastra nici pentru cateva secunde.

De fapt, dumneavoastra sunteti reperul sau pentru o stare de bine (fie ca sunteti mama sau tatal). Dumneavoastra ii aduceti securitatea, blandetea, mancarea, mangaierile si consolarea. Cum ii este imposibil sa isi imagineze intoarcerea dumneavoastra atunci cand lipsiti, nu ii este cu putinta sa isi aminteasca, pentru ca deja sunteti mereu inapoi.

Singurele sale modalitati de comunicare sunt intotdeauna lacrimile si tipetele, dar linistiti-va, nu va plange decat cateva minute atunci cand il veti incredinta bonei sau ingrijitoarei de la cresa, chiar la timp pentru a se adapta schimbarilor de loc, de persoane? Acest lucru va reincepe in fiecare dimineata atunci cand plecati de langa el, dar aceasta adaptare ii este necesara pentru a-i fi pe plac, ca si atunci cand are nevoie de o perioada de adaptare cand va regasiti seara?

Pentru majoritatea psihanalistilor, aceasta reactie nu poate fi datorata doar fricii de straini, ci si de nelinistea separarii dublata de teama ca nu isi va mai revedea mama (recunoscuta de copil ca fiind singurul lucru privilegiat).

Teama lunii a 8-a este una dintre perioadele cheie in dezvoltarea bebelusului. Prima fiind perioada primului zambet si a treia fiind perioada lui ?nu?, ce apare in preajma varstei de 18 luni.

Intensitatea acestei nelinisti nu este aceeasi de la un copil la altul. Ea variaza in functie de modul sau de viata, daca este obisnuit sa traiasca in colectivitate, de a vedea regulat figuri noi, in functie de caracterul sau, daca este sociabil sau nu, si in functie de propriile dumneavoastra nelinisti. Aceasta perioada dureaza intre 3 saptamani si cateva luni.

La unii copii, aceasta perioada poate fi practic neperceputa.''



Asta o fi? Dar e f sociabila cu strainii si nu plange numai dupa mine, plange cand se vede singura in rest sta cu toata lumea


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#1867 2010-09-20 17:24:23

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Eu cer sa ne mai scrie Ruxx nu despre copilasul ei cuminte foc, nu de alta dar sa prnd si eu curaj  lol .

Ultima oara a fost editat de mirik (2010-09-20 17:40:19)


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1868 2010-09-20 17:32:20

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Miri smile eu nu am facut nimic sa fie atat de cuminte, asa este el de la bun inceput. Eu am profitat de asta desi as sta numai cu el in brate de drag ce-mi este. Tot datorita felului lui am reusit sa-i fac si un program de masa si de somn (asta cu somnul este momentan, sa vedem cat ne-o tine.)
Pana acum ma supara ca nu prea papa, fetele de aici stiu ca le-am tot zis dar vad ca de vreo saptaman papa destul de bine. Acum la 5 mi-a mancat 170 ml de lapte in 10 minute ceea ce pentru noi e un super record.

Nico, poate este doar o perioada, ai rabdare sa vezi cum stau lucrurile peste cateva zile.

Offline

 

#1869 2010-09-20 17:39:22

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

nico, EXACT. ca dovada, nu am insistat deloc asupra a ceea ce faceai tu si nici nu ti-am zis nimic, daca te gandesti bine... ti-am dat doar link cu ce au scris ALTII despre subiect. asta pt ca nu aveam de unde sti ce ai studiat tu inainte de a lua decizia. avand in vedere ca informatiile de la mine nu erau noi pt tine/nu erau ok pt tine... am renuntat sa mai spun ceva. in schimb tu vad ca tot "te iei" (mamaaaa, ma simt ca la scoala, la cearta intre fete lol ) de diferite chestii spuse de mine in discutia cu alte persoane. ceea ce nu e nicio pb, ca doar discutia asta era pe un forum PUBLIC, dar pls nu-mi zi ca eu sunt aia care judeca.

nu aveam de unde sa stiu care va fi reactia ta la articolele alea. de ex, eu nu citisem nik despre olita. si aveam de gand sa incep cu cris de la 7 luni. noroc de o'hara, care mi-a dat niste linkuri care m-au facut sa ma razgandesc. daca nu spuneam nimic inainte, as fi venit cu o poveste de cand decizia era deja luata, dar ar fi fost o decizie NEINFORMATA. NU AVEAM DE UNDE STI CAT ESTI TU DE INFORMATA DESPRE SUBIECT. sorry daca te-a deranjat interventia kram

pt ca da, vad constructive discutiile astea... daca nu pt tine si nu pt mine (ca e clar ca fiecare ramane pe a ei lol ), macar pt celelalte mamici smile


Alina, nici io n-as merge la baie cu el ACASA. ziceam ca am fost la munte, cand el dormea in wrap... aveam de ales... fie asa, fie ma abtin (si cine stie cat o ora dormea), fie il trezesc dezlegandu-l.... (of, si io care tocma ma gandeam ca pe tine te uitasem pe lista de suporteri oficiali rotfl )

nico, ce zici tu acolo se cheama ANXIETATE DE SEPARARE de mama... ori tocma in momentele alea (ZIC IO SI ALTII CA MINE, ca sa nu existe dubii tongue) mama ar tb sa fie cel mai alaturi de copil smile

Ultima oara a fost editat de katami (2010-09-20 17:40:52)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1870 2010-09-20 17:43:08

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

rruxxy a scris:

Miri smile eu nu am facut nimic sa fie atat de cuminte, asa este el de la bun inceput.

Vai ce-mi place cum suna  big_smile


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#1871 2010-09-20 17:49:53

Alina Elena
Insomniac member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 5953

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

pai kata eu sunt de acord cu tine

Ultima oara a fost editat de Alina Elena (2010-09-20 17:52:47)


Avem doua printese minunate - Alisia Georgiana - 25 aprilie 2010
                                            - Luiza Petronela - 22 iunie 2012
Dumnezeu sa le ocroteasca sa fie mereu sanatoase

Offline

 

#1872 2010-09-20 17:59:51

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

lipsesc si eu 3-4 ore , si iar stau o ora sa citesc....da..constructive discutii, oricum cred ca fiecare la baza incearca sa isi faca viata usoara ei copilului....aasa cum considera  ca e mai bine

e adevarat , ca in felul meu de a ma purta cu Andu bat putin spre KAta...dc la inceput am fost indrumata sa il  educ prin plans...sa il las sa planga si sa se potoleasca singur....am renuntat dupa 3 incercari esuate..In timp ce Andu plangea ...eu plangeam in sufragerie...iar sotul bodoganea la bucatarie.

Cand il vad ca plange si cere atentie ma gandesc la ce as simti eu dc cineva m-ar refuza, sau cat as suferi eu dc i-as cere ceva mamei si ea imi intoarce spatele.
E adevarat , am noroc ca el sa se mai joace si singurel 10-15 min, timp in care pot fugi sa bag o masina la spalat, sau sa ii fierb niste leguma ( care oricum nu le mananca big_smile), mi s-a intamplat sa planga in timp ce sunt pe wc, atunci m-am grabit big_smile sau noaptea strig dupa sot tongue....si da...am facut pipi cu el in marsupiu...tongue

De 7 luni ( 6 luni si 1/2 ) avem aceleasi probleme, nu adoarme singur....a adormit e drept atunci cand a urlat 20 min...dar....toata seara a oftat in somn si m-am simtit ca naiba..Apoi am avut si episodul atac de ifiorare si adio lasa copilul sa planga.
Nu zic ca la fiecare marrrrrrrrr...gata sar ...dar am invatat care ii sunt supararile si daca de ex e obosit si vreau s ail schimb el plange, atunci ma grabesc ca sa nu planga prea mult

Ne-am 'certat" si noi ( eu cu Andu ) ptr ca nu mananca legume, am incercat sa insist si apoi mi-ama dus aminte ca eu URASC urzicile....si dc cineva mi le baga pe gat.....vomit....
Cam asta e politica mea de a imi educa copilul...sa nu fac ...sa nu ii fac ceea ce mie nu mi-ar place, s ail tratez ca pe egalul meu...un pitic dependent de mine ( ca tzatzica..) dar care sta si cu bunica ( mama ) sau tata lui daca e cazul, si mai mult...sa nu vreau sa faca ceea ce eu nu as face..
Dc gresesc....acum timpul si viata o sa imi arate....

offtopic    cat la suta s-a redus idemnizatia? Diferenta intre ce  am primit in primele 126de zile din Politehnica si ce mi-a dat primaria este de 1200 ron ( 12 mil ) e normal...sau ma pacaleste primaria???   diablo

Ultima oara a fost editat de ally_na (2010-09-20 18:01:23)


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#1873 2010-09-20 18:10:24

Alina Elena
Insomniac member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 5953

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

ally_na a scris:

lipsesc si eu 3-4 ore , si iar stau o ora sa citesc....da..constructive discutii, oricum cred ca fiecare la baza incearca sa isi faca viata usoara ei copilului....aasa cum considera  ca e mai bine

e adevarat , ca in felul meu de a ma purta cu Andu bat putin spre KAta...dc la inceput am fost indrumata sa il  educ prin plans...sa il las sa planga si sa se potoleasca singur....am renuntat dupa 3 incercari esuate..In timp ce Andu plangea ...eu plangeam in sufragerie...iar sotul bodoganea la bucatarie.

Cand il vad ca plange si cere atentie ma gandesc la ce as simti eu dc cineva m-ar refuza, sau cat as suferi eu dc i-as cere ceva mamei si ea imi intoarce spatele.
E adevarat , am noroc ca el sa se mai joace si singurel 10-15 min, timp in care pot fugi sa bag o masina la spalat, sau sa ii fierb niste leguma ( care oricum nu le mananca big_smile), mi s-a intamplat sa planga in timp ce sunt pe wc, atunci m-am grabit big_smile sau noaptea strig dupa sot tongue....si da...am facut pipi cu el in marsupiu...tongue

De 7 luni ( 6 luni si 1/2 ) avem aceleasi probleme, nu adoarme singur....a adormit e drept atunci cand a urlat 20 min...dar....toata seara a oftat in somn si m-am simtit ca naiba..Apoi am avut si episodul atac de ifiorare si adio lasa copilul sa planga.
Nu zic ca la fiecare marrrrrrrrr...gata sar ...dar am invatat care ii sunt supararile si daca de ex e obosit si vreau s ail schimb el plange, atunci ma grabesc ca sa nu planga prea mult

Ne-am 'certat" si noi ( eu cu Andu ) ptr ca nu mananca legume, am incercat sa insist si apoi mi-ama dus aminte ca eu URASC urzicile....si dc cineva mi le baga pe gat.....vomit....
Cam asta e politica mea de a imi educa copilul...sa nu fac ...sa nu ii fac ceea ce mie nu mi-ar place, s ail tratez ca pe egalul meu...un pitic dependent de mine ( ca tzatzica..) dar care sta si cu bunica ( mama ) sau tata lui daca e cazul, si mai mult...sa nu vreau sa faca ceea ce eu nu as face..
Dc gresesc....acum timpul si viata o sa imi arate....

offtopic    cat la suta s-a redus idemnizatia? Diferenta intre ce  am primit in primele 126de zile din Politehnica si ce mi-a dat primaria este de 1200 ron ( 12 mil ) e normal...sau ma pacaleste primaria???   diablo

ally asa fac si eu. cat doarme ea fac una alta. sunt de acord cu tine. ai scris f bine

Ultima oara a fost editat de Alina Elena (2010-09-20 18:11:03)


Avem doua printese minunate - Alisia Georgiana - 25 aprilie 2010
                                            - Luiza Petronela - 22 iunie 2012
Dumnezeu sa le ocroteasca sa fie mereu sanatoase

Offline

 

#1874 2010-09-20 18:17:50

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Sa speram ca e doar o perioada...frate nici 5 sec nu pot pleca ca incepe sa planga, copilul meu nu a fost asa pana acum o saptamana, asa dintr-o data sa se intample toate astea??? Fetita mea de cand am nascut-o nu a plans 40 minute in 8 luni de zile, nu stiu dar parca mai povesteam ...si doua ore se juca singurica in patut. Am o verisoara care imi povestea de fiicasa ca nu poate face nimic fara ea...si sa dea naibi de o credeam...


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#1875 2010-09-20 18:30:22

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

puss  multam de votul de incredre Alina....nu stiu cat e bine si cat e rau....dar ma repet...asta imi e politica....nu vreau sa ii fac nimic din ceea ce pe mine ma deranjeaza...sau sa il privez de lucrurile care si mie imi plac...smile...si da..cand doarme ,dc nu sunt f obosita ( andu dupa cum m-am plans...nu prea doarme full time noaptea )..fac ce e de facut prin casa....

eu am si exemplu sotul si parimtii lui, care din cauza lipsei de comunicare dintre el si tatal sau..si politica " eu te-am facut , eu te omor< eu sunt parinte eu am drepate, tu esti copil te supui, sau ..NU iti dau, nu imi dai......" sotul nu isi vb cu tatal lui...decat buna ziua , buna ziua....mai mult ieri ( ca o paranateza la aceasta discutie ), a mea soacra imi explica ca , copilului caruia ii dai ( gen meditatii, si tinut la facultate in bucuresti ) trebuie sa ia note mari in faculate ( la scoala) ptr a se revansa.....o idiotenie..vb sotului "ptr fiecare suta de lei in plus, ei doreau un punct in plus la nota".

Sincer...chiar imi este teama de felul in care o sa fiu ( si prin prisma meseriei mele...) dar recunosc ca am momente in care imi vine sa il las sa urle si sa fug...( mai ales cand refuza sa manance , sau cand vrea NUMAI in brate ), dar incerc sa ma calmez gandidu-ma...ca si eu ma simt ca naiba dc tanjesc dupa o imbratisare de la sot si fiind prea ocupat cu serviciul uita sa mi-o dea....


nico chiar imi pare rau ptr ce ti se intampla...poate ///nu situ o doare ceva...poate are nevoie de ceva si nu poate saracuta sa iti zica....chiar imi pare rau...imi dau seama ca nu e usor ptr tine sad                nu stiu ce sa iti zic


mamici...revin la  offtopic ..e normala diferenta de bani?....

Ultima oara a fost editat de ally_na (2010-09-20 18:32:30)


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#1876 2010-09-20 18:36:16

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

eu stiu ca s-a ajuns la 70%=85%-15%(reducerea).
din cate stiu suma era neimpozitata dar tare ma tem ca de-acum inainte o sa se impoziteze.
puss
eu de-abia am depus dosarul. ma astept sa primesc primii bani abia de Sarbatori.  big_smile  big_smile  big_smile  big_smile

Ultima oara a fost editat de carra_verona (2010-09-20 18:37:41)


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#1877 2010-09-20 19:07:06

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

off, pai asta cu dormitul in patut e o alta problema, de dormit saracuta doarme dar doar in pat asa ca trebuie sa stau langa ea si uite asa alea doua ore care le doarme dupa masa, nu pot sa fac nimic ca imi e teama sa nu cumva sa se trezeasca si sa pice din pat.

Alli_na nu o doare nimic pentru ca atunci cand sunt in camera cu ea, fie si daca stau la calc sau ma uit la tv nu are treaba, sta in tarc sau pe jos pe langa mine mergand de-a busilea fara sa zica car, problema este daca ies din camera...atunci plange in a doua sec de cum m-am ridicat sa plec.


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#1878 2010-09-20 19:11:11

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Kata da-mi si mie linkurile despre olita ca aici vad ca fetele se streseaza cu olita de pe la 8 luni.

Sunt necajita ca nu mananca fata decat san si acela cu greutate caci se sufoca de la mucisori. Ii scot cu o pompita (aspir eu). Abia acum ca inteleg cand spuneati cat de mult mai scoateti din nasucul lor. Oare isi va reveni cu pofat de mancare? Ce sa fac? Sa o fortez? Cum? Sa o las asa, cum vrea ea? Mi-e ca nu o sa mai vrea sa manance deloc nici dupa ce ii trece raceala  grater


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1879 2010-09-20 19:33:23

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Am pus poze cu Daria, le las pana diseara. Kata, mi-am mai revenit, nu mai sunt asa stresata , mai m-am relaxat. puss


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#1880 2010-09-20 19:57:19

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

nico12345 a scris:

Am pus poze cu Daria, le las pana diseara. Kata, mi-am mai revenit, nu mai sunt asa stresata , mai m-am relaxat. puss

puss back. no acu ce sa zic, ca asta a fost in prgramul rugaciunii mele de seara? lol

(adevaru e ca gluma e gluma, dar aici ultimul lucru pe care ar tb sa il facem e sa ne contrazicem la infinit smile asa ca din partea mea... sorry daca am parut incisiva. nu asta era intentia, deloc puss )


flower, din pacate nu mai am linkurile, sunt undeva in topicul asta.... dar mai demult.

ally, alina kram


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1881 2010-09-20 20:10:29

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Mie mi se pare o prostie faza cu olita la doar 8 luni. Eu o sa-l pun pe olita mult mai incolo.

Flow, daca o fortezi cu mancarea nu rezolvi nimic ba cred ca fcai si mai rau. Las-o sa pape cat vrea ea chiar daca e putin, cred ca e asa de la raceala.

Fug sa o vad si eu pe Daria a lui Nico smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.