homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2-100


#1882 2010-09-20 20:27:15

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

flower, asa zic si eu, sa n-o fortezi, isi va reveni. ti-am zis, si al meu, dupa doar 2 zile de febra si nik altceva nu prea s-a aruncat la mancare o sapt. acum mananca bine iar

nico, ia multe perne/paturi si fa-i un "tarc" imprejur cand doarme in pat, ca sa poti si tu iesi. sau mai exista aparatorile de pat, special pt asa ceva, se gasesc pe net. noi deocamdata ne multumim cu perne, inca nu le escaladeaza, fiind moi, se afunda in ele si inoata in gol... destul de sonor chicot avand in vedere ca avem si un balcon comun celor 2 camere... eu mai si ies periodic pe balcon si verific pe geam care e situatia lol


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#1883 2010-09-20 20:47:08

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

I-am dat niste pipet de pui fiert cu morcov si pastarnac si a mancat+un pic de mango+un pic de branza cedar (cat sa rupa ea). Ma declar un pic multumita. Sper sa isi revina.
Stiti ceva? Abia astept sa fie mai mare sa am si eu timp de ceva...fug ca a dat iarasi de prize smile


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1884 2010-09-20 20:49:21

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

flower, da' cand e un pic mai mare, nu vine bebe 2 sa-ti strice afacerile ? lol la noi cam asta ar fi socoteala de acasa, acum vedem daca se va potrivi cu aia din targ rotfl


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1885 2010-09-20 20:59:41

camyelenbebe
Hero member
De la: Bucurestiul minune
Inregistrat: 2009-01-11
Mesaje: 4931

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

geasiemi06 a scris:

bun,fetitei mele i-au iesit niste cosulete pe obraji cu ce sa-i dau?si inca ceva in capatul operatiei sunt umflata si este ceva tare oare sa fie infectie?imi este si frica sa ma duc la dr,am in cap numai faptul ca trebuie sa ma descoase iar si sa ma curete

si lui tudor i-au iesit asa cand avea 1 luna si o sapt...pediatra m-a sfatuit sa-i dau cu bepanthene si dupa 2 zile s-a curatat fata......geasiemi curata bine operatia cu ser fiziologic si da-te cu betadina si fluocinolon ca e in neregula operatia ta...asa am patit si eu si mi-a supurat operatia pana aproape la 4 luni de la nastere......mie mi s-au spus ca ori corpul meu nu a suportat firele ori au fost de proasta calitate.....nu sta sub nicio forma fara sa cureti in fiecare seara ca altfel chiar ajungi sa te taie iar  goodluck

carra eu am am intrat in CIC in 9 iunie si mi-au venit banii pe 9 septembrie asa ca da, ai de asteptat nu gluma  big_smile


Dumnezeu ne-a ajutat sa avem doi pui de om exact asa cum ni i-am dorit. hjarta .... Tudor  par....11/03/2010 si Matei 21/6/2012
http://fabricutahandmade.blogspot.ro/20 … orale.html

Offline

 

#1886 2010-09-20 21:11:45

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

katami a scris:

flower, da' cand e un pic mai mare, nu vine bebe 2 sa-ti strice afacerile ? lol la noi cam asta ar fi socoteala de acasa, acum vedem daca se va potrivi cu aia din targ rotfl

Taci bre, nu imi afecta buna dispozitie. Cautam o reteta sa il hranesc pe "copchilul" celalalt ca-i mai rau decat Carol...el mananca prea mult. In livada ii venise ideea sa "avem trei copii". I-am zis sa o ia inaintea mea ca altfel ii cad niste mere in cap.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1887 2010-09-20 21:15:53

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

bre, imprumuta-mi-l mie, ca io vreau 3 copii si al meu nu rotfl

scuzili meli fata de buna ta dispozitie buga


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1888 2010-09-20 21:20:52

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

katami a scris:

flower, din pacate nu mai am linkurile, sunt undeva in topicul asta.... dar mai demult.

http://www.nou-nascuti.ro/puericultura.html?id=522
asta cred ca era unul din ele

Offline

 

#1889 2010-09-20 21:27:25

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

dap, ms kram pe mine altul m-a convins, un blog, era asha, mai la "sentiment" lol dar ca info e f ok si asta


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1890 2010-09-20 21:33:46

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

http://puiulmeu.blogspot.com/2007/05/olita-de-cand.html
asta?

am mai multe linkuri pe tema asta si nu mai stiu sigur care e de la o'hara

Offline

 

#1891 2010-09-20 21:35:06

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

dap, ala buga


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1892 2010-09-20 21:38:13

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

camy....cat de mare e diferenta intre cic si banii de pe cele 126 de zile?,...nu situ dc sa le cer o recalculare ori ba...1200 ron diferenta e cam mult...daca este cum a zis carra ca se impoziteaza si asta ....atunci incep sa dea socotelile...deci?..cu cat ne-au redus banii....plsss

nico..si noi am facut "tarc" din perne, plapuma...etc...si inca ceva....comportament ca al fetitei tale ( adica sa nu stea singur nici un minunt ) l-a avut si al meu tanar cand ne-am mutat ptr o saptamana la mama la curte...nu cunoastea casa (in fine, fusese in vizita baiatul) si ma gandeam ca poate ii eteama sa nu il "parasesc" acolo, cu toate ca avea jucariile de acasa , poate asta se intampla si cu fetita ta, nu cunoaste casa


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#1893 2010-09-20 21:41:49

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

ally, exact asa a facut si cris cand ne-am dus prima data in concediu. nici cand dormea nu puteam sa plec de langa el, era non stop cu tzatza in gura. cum a ajuns acasa s-a potolit. si la concediul nr 2 nu a mai facut deloc asa smile deci si eu cred ca e f plauzibil ce zici


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1894 2010-09-20 22:17:41

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

mi se pare enorma diferenta ally
eu stiu doar ca cele 126 de zile se platesc cu 85%din brutul pe ultimele 6 luni si ca cic se plteste cu 70%din netul pe 12luni;diferenta e,dar acum depinde de salariul avut...

spune-mi si mie,te rog,tu cand ai depus dosarul de cic?dupa terminarea postnatalului sau la 42 zile de la nastere,cum sustine secretara mea?maine ma duc peste ea,ca ma dispera;a asa convinsa ca ce stie ea e corect...


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#1895 2010-09-20 22:52:24

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

eu n u am avut nici o zi de concediu innainte de a naste...cand a inceput sesiunea eram in 8 luni, am depus dosarul dupa ce am terminst cele 126 de zile de concediu....

uffffffffff......mamici voi stiti la fel ca liliana?


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#1896 2010-09-20 23:43:00

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

fetele voi folositi saci de dormit ptr cei mici?
noi am primit si nu l-am folosit decat cand am fost la munte si a dormit in patut pliant.
acuma ca vine frigul nu stiu ce sa fac?
sa o imbrac mai gros si sa o las cu doua paturele, dar ideea e ca se roteste si o gasesc mereu dezvelita, sau sa o bag in saculet dar asa nu mai are atita libertate de miscare sa se rasuceasca, etc?
voi cum faceti?
am sac de dormit normal, adica dreptunghiular nu e din ala mai larg la picioruse cum am vazut ca mai sunt pe la ikea, etc.


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#1897 2010-09-21 00:27:07

camyelenbebe
Hero member
De la: Bucurestiul minune
Inregistrat: 2009-01-11
Mesaje: 4931

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

ally_na a scris:

camy....cat de mare e diferenta intre cic si banii de pe cele 126 de zile?,...nu situ dc sa le cer o recalculare ori ba...1200 ron diferenta e cam mult...daca este cum a zis carra ca se impoziteaza si asta ....atunci incep sa dea socotelile...deci?..cu cat ne-au redus banii....plsss

cum zice lili stiu si eu ca se procedeaza.....o sa intreb contabila zilele urmatoare si iti spun

lili tu intri in CIC dupa cele 126 de zile nu inainte......si daca ti le lasai pe toate dupa nastere tot ai dreptul la ele......medicul de familie e obligat sa-ti dea " prenatal" pana faci 126 de zile apoi a doua zi mrgi cu dosarul......mi se pare ca am mai spus ca dosarul se depune in max 30 de zile de cand ti se termina cele 126 de zile ( asa mi s-a spus cand am mers sa vad ce contine dosarul)

carra eu nu folosesc sac de dormit decat daca vreau sa urle tudor o noapte intreaga  big_smile .....ii dau o pijama mai groasa si il invelesc dar peste noapte se dezveleste clar  big_smile


Dumnezeu ne-a ajutat sa avem doi pui de om exact asa cum ni i-am dorit. hjarta .... Tudor  par....11/03/2010 si Matei 21/6/2012
http://fabricutahandmade.blogspot.ro/20 … orale.html

Offline

 

#1898 2010-09-21 09:17:41

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

neatza..m-am lamurit ...e 85%-15 % din salariul NET....si cum la mine , setul e mult mic ca brutul ( asa e invatamant )...plata cu ora, salariul de merit si sporul de doctorata se aduna dupa NET.....uite ajung la asemenea diferenta sad

noi folosim sac de dormit...andu seamana cu mine ( se dezveleste si urla de frig apoi...) asa ca in body si niste ismene scurte , sau fara....ne bagam in sac

Ultima oara a fost editat de ally_na (2010-09-21 09:19:32)


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#1899 2010-09-21 09:32:39

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

mersi mult camy!am gasit si articol din lege,numai ca am o secretara care zice ea ca stie tot...sper insa sa rezolv!ii duc concediul si pe octombrie si gata!

pai asa e ally,insa in calcularea indemnizatiei eu stiu ca intra toate sporurile,salariul 13 daca prinzi si ianuarie in cele 12 luni...de fapt asa am gasit pe net,ca am si eu 2 luni cu salariul mai mare...


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#1900 2010-09-21 09:50:34

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

am fost plecati de vineri pana ieri la Slanic..fara copii, i-am lasat la bunici, a fost un wee super, chiar ne-a prins bine, copii nu ne-au simtit lipsa deloc...bunicii i-au rasfatat si distrat non stop

lili eu am avut in ultim 12 luni si un bonus luat, care era trecut pe flutura...daca sporurile si al 13 sal sunt trecute pe fluturas atunci iti intra la calcul  par

cu sacul de dormit noi nu ne intelegem de nici o cul...de la incep au dat din picioare si nu puteau sa adorma cu picioarele in sac...asa ca le dau ceva mai gros, degeaba ma trezesc eu de 2 ori/ noapte sa-i invelesc pt ca se dezvelesc si daca le dau pantaloni lungi la cat se plimba prin pat incep sa calce pe ei si ajung numai in pampers, adk isi dau pantalonii jos  chicot ...asa ca va treb sa ma duc zilele astea la kiabi (am vazut ca au reduceri) si sa le iau o salopeta de somn, cu botosei ca sa le tina cald

dati-mi si mie o sugestie: clarisa "de fericire" knd o iei in brate incepe sa te zgarie si sa toarne la palme, ea rade si se bucura, dar nu e placut...i-am explicat ca nu-i frumos si ma doare, am incercat si faza cu lasatul jos si sa nu o bag in seama, dar nu avem succes  supa , mi-am epuizat ideile, aseara mi-a tras una peste ochi de am vazut stele verzi, m-a durut ochiul de nu mai puteam...aveti si voi probl asta?


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.