homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2-97


#1825 2010-09-19 17:35:35

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Da, kata, fiecare face cum vrea, eu am spus doar prin ce situatie trec. Multe ma pot condamna, nu ma intereseaza prea mult asta, eu am gresit ca am ajuns in situatia asta, eu trebuie sa indrept lucrul asta, pentru ca vreau sa imi cresc copilul cu zambetul pe buze, nu sa fiu nervoasa, obosita ca daca nu stau 5 minute fara ea, nu are aer. Ce face ea acum se numeste manipulare, nu nevoie de afectiune...e o diferenta de la cer la pamant..acum  sunt obosita, chiauna, nervoasa. Ma gandesc ca sunt mama dar in acelasi timp sunt si om si am nevoie de putin timp si pentru mine si pentru sot


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 



#1826 2010-09-19 18:34:35

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

mamici care ati avut copii raciti...le-a mai revenit pofta de mancare??? Ca eu-s disperata ca nu vrea sa manance. I-a mai trecut. febra nu mai face deloc, este un pic ragusita si scoatem mucisori cu tona (de unde face atata de multi ca are nasucul cat o zmeura?) dar are o energie de ma termina. Si-a dereglat si programul pe care il avea...Oare isi mai revine cu mancarea?

Stiu ca sunt exagerata dar mi-e ciuda ca stiu si de la cine a luat virusul asta: de la fetita vecinei mele. Fetita asta a fost mereu bolnavicioasa de cand s-a nascut si mi-ar fi placut ca vecina sa imi zica, ca fetita are simptome de raceala, dar nu a facut-o. In fine, acum este prea tarziu.

Am tot citit pe net ca cei mici racesc de mai multe ori pe an. V-ati confruntat cu asa ceva? Va pup si vin mai diseara sa postez niste poze. Am scos-o ieri afara ca asa ne-a zis pediatrul ei


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1827 2010-09-19 18:39:21

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

flower, lui cris dupa febra(care nu suntem siguri ca a fost sau nu un inceput de viroza) i-a revenit pofta de mncare cam dupa o sapt (la solide ma refer, ca tzatza manca muulta cand avea febra). sanatati si lasa pozele pan le prind si io, plssss puss


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1828 2010-09-19 18:44:21

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Saru' mana, Kata. Sper sa isi revina ca tare bine mai manca.
Si las pozele, nicio grija


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1829 2010-09-19 19:41:03

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

apropo de ce spune nico, nici mie nu mi se pare inuman ca o sa imi doresc cu disperare 5 minutele pt mine din cand in cand.  rodnar
daca deja bebele e in situatia in care zice nico, cum il putem dezobisnui ?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1830 2010-09-19 22:13:05

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

nico intr-un fel te inteleg...si Andu e dependent de mine, eu am patit'o s afac pipi cu el in brate...Am noroc ca mai are momente;e lui in care vrea sa se joaca 10 min singur..si atunci pot sa fierb 2 legume.....Dar am momente in care invidiez mamicile ce au copii care se culca singurei in patut....Al meu.in 6 luni cred ca de 2 ori a reusit perfomanta asta...in rest.....adormim ba la san , ba leganat, ba in maisna, ba in carut, ba in leagan.....au fost 2 sau 3 mimentekle de adormit in scunul de masa.....dar in rest...tzatza sa traiasca....dar,,,recunosc, dac ala inceput am avut puterea sa il las sa planga...dupa acel atac ....nu il mai las....imi este pur si simplu frica...sad....
Eu iti doresc sa ai putere si sa se rezolve ...cum doresti tu


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#1831 2010-09-19 22:38:50

camyelenbebe
Hero member
De la: Bucurestiul minune
Inregistrat: 2009-01-11
Mesaje: 4931

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

kata tu ai dreptate in felul tau dar sunt cazuri si cazuri......tudor cand avea 3 luni am plecat la socrii si mai bine de 3 sapt am stat non stop cu el ....pana atunci nu s-a pus problema ca nu sta singur sau ca plange dupa mine ca ziceam ca e prea mic dar dupa ce ne-am intors acasa parca nu mai era copilul meu......daca inainte se juca singur, dormea singur si eu mai faceam si ceva treaba ca tot omul dupa ce am stat bot in bot cu el 3 sapt s-a schimbat placa.....daca plecam din camera urla, daca nu ma vedea urla......ajunsesem sa plang ca nu puteam nici la baie sa merg ca tipa de ziceai ca-l bate careva......si l-am lasat sa planga ( nu mult e adevarat) azi un pic maine un pic iar dupa 2 sapt a redevenit copilul de dinainte de plecare iar acum imi fac treaba prin casa, imi fac un dus, etc iar el se joaca singur......cand sunt in bucatarie vorbesc cu el si se comporta ca si cand as fi in camera.............stiu ca nu e toata lumea de acord cu mine sau cu modul asta de a creste un copil dar avem nevoie si noi de momente de respiro..........stiu ca e greu sa te faci ca nu-l auzi sau sa iti vina sa plangi de mila lui dar eu nu consider normal sa nu te poti duce la wc ca plange puiul sau sa stai nemancata daca esti singura cu el ca urla.......ok, ii acorzi afectiune, te joci cu el dar cand vezi clar ca momentul respectiv e manipulare iei atitudine......si aici pe forum sunt fete care nu fac un pas fara copil.....nu vreau sa supar pe nimeni sau sa dau sfaturi dar mie nu mi se pare normal sa stai non stop langa copil.....intrebarea mea e : dupa ce trec ce-i 2 ani daca puiul tau nu sta decat cu tine ce o sa faca? nu e mai bine sa nu fie asa dependent de tine? la 2 ani realizeaza mult mai bine lipsa ta decat acum......nu o sa te doara sufletul de mila lui cand o sa planga toata ziua dupa tine si nu o sa manance?.......nepotul nasilor mei are 2 ani si un pic iar cand a plecat mama lui la munca nu a mancat cateva zile decat seara cu ea ( asa era obisnuit...sa-i dea numai ea) si ii speriase pe toti.......parerea mea e ca fiecare isi creste copilul cum simte si cum crede.....ideea e sa fie sanatos si sociabil iar noi sa avem intelepciune sa-ieducam asa cum trebuie

kata sa nu te superi pe mine ca monologul asta nu e special pentru tine ci la modul general


Dumnezeu ne-a ajutat sa avem doi pui de om exact asa cum ni i-am dorit. hjarta .... Tudor  par....11/03/2010 si Matei 21/6/2012
http://fabricutahandmade.blogspot.ro/20 … orale.html

Offline

 

#1832 2010-09-20 04:58:34

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Am citit ce ati scris despre cum sa facem cu bb-ii nostri...grele vremuri. Eu merg dupa aceleasi principii ca si Kata, dar am inceput job-ul si am si de invatat si sunt si singura. Sotul meu lucreaza pana tarziu (chiar daca o face de acasa, dar are ceva de lucru pt cateva luni foarte greu) si trebuie sa fac cam totul singura. Simt ca nu mai pot. Este un "nu mai pot" fizic, nu mai am control asupra timpului, nu mai rezist sa stiu ca ma duc in fatza unor studenti nepregatita si ei simt asta ca-s an terminal si sunt destepti. Cat a fost Carol bolnava parca am avut parte de un paradox: avea 39-39,5 C si era plina de energie. Ii dadeam picaturi sa ii scada febra si era de nestapanit...se culca la 10-11 noaptea, nu dormea ziua deloc...ma credeti ca s-a urcat pe un hard si tragea de cablurile de pe acolo? sau ca a gasit un prelungitor (bagat in priza) si era cu el in gura de am zis ca lesin? sau ca intra in dulapul meu cu haine si trage hainele de pe umerase si nu zice nimic cand o strig? Mai am din lista  chicot Trec peste toate si stau ziua cu ea, dar astazi hotarasem sa o pun la somn la 8 seara si sa aplic metoda cry it out. A adormit fara sa mai aplic metoda ca era obosita tare, dar nu as fi ezitat sa o aplic pt ca nu mai pot sa ma descurc. Sunt singura! Stiu ca mi-am mai lasat copilul sa planga odata si am zis ca nu o sa o mai fac, dar cum sa procedez sa ma descurc cumva cu toate?


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1833 2010-09-20 08:15:26

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

camy, nu ma suoar si repet, fiecare face cum CREDE ca e mai bine pt copilul sau. e vorba de alegere.

las linkurile alea acolo si nu mai spun nimic, desi s-ar scrie romane... decat ca si cris e EXACT cum spuneti voi si eu nu vad in asta un "comportament problema", ci o stare absolut normala la un copil de varsta lui. am o cunostinta a carei fetita sta (DE LA SINE, fara urlete si alte tratamente din partea mamei), numai singura,numai in carut, plange cand o ia in brate, e pe lp ca a refuzat sanul, desi mama avea.... ok, o fi comod, dar eu serios daca nu mi-as pune pb (de fapt, si mama ei isi pune) de ce copilul ma respinge la doar 7 luni cat are fetita aia... nu mi se pare deloc normal

si inca ceva... anu se intelege ca fac pe "mama eroina" (o stiti voi, aia perfecta, cu copii zambitori si bucalati in jur, ea mereu aranjata, casa mereu curata, mancare mereu gatita, niciodata obosita si dormica de sex lol si, evident, cu o slujba buna ).  noo, am si eu momentele mele - si nu tocmai putine - de epuizare, de cearta cu barbatu', de nervi, de plans cu copilul plangand in brate si mancarea arzand pe foc, restantele in catastif si casa cu curu in sus... ma rog, pieptanata incerc sa fiu mereu lol nu am pretentia ca "reteta mea" e aducatoare de satisfactii depline si de imaginea stralucitoare a mamei ideale si a copilului mereu fericit. dar tot sustin ca e the right, hard way smile

cu asta eu promit solemn ca fac tot ce pot sa ma abtin a mai comenta kram

Ultima oara a fost editat de katami (2010-09-20 08:53:47)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1834 2010-09-20 10:16:15

camyelenbebe
Hero member
De la: Bucurestiul minune
Inregistrat: 2009-01-11
Mesaje: 4931

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

kata  par


Dumnezeu ne-a ajutat sa avem doi pui de om exact asa cum ni i-am dorit. hjarta .... Tudor  par....11/03/2010 si Matei 21/6/2012
http://fabricutahandmade.blogspot.ro/20 … orale.html

Offline

 

#1835 2010-09-20 11:19:33

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Am o prietena care are o fetita de varsta lui Vlad. De fiecare data cand ma intalnesc cu ea este nepensata, nevopsita cu minichiura nefacuta in conditiile in care inainte de a naste era tot timpul aranjata. Mi-a zis ca isi iubeste foarte mult copilul si este dispusa sa ubmle asa nearanjata pentru ca are grija de fetita si ii acorda toata atentia. Oare este normal? Daca iti inveti copilul sa stea sa se joace si singurel pentru a avea putin timp sa-ti faci un dus, sa-ti aranjezi parul si sa te machiezi putin inseamna ca nu ii oferi toata atentia ta? Eu am timp pentru toate astea pentru ca asa mi-am dorit de la inceput si l-am invatat pe Vlad sa stea si singurel, l-am mai dus cate o zi si la mama ca sa se invete sa-i dea si altcineva de mancare si sa nu fie doar in prezenta mea. Sincer imi e atat de drag de el incat as sta numai cu el in brate dar nu fac asta pentru ca in afara de faptul ca am si eu nevoie de cateva minute pe zi pentru mine, ma gandesc si la cum va fi el dupa 2 ani cand voi incepe serviciul.
Eu il cresc singura si nu pentru ca nu ar fi putut sa o faca mama sau soacra ci pentru ca asa am vrut si asa mi se pare normal.
Si nu vreau deloc sa ma laud dar eu sunt si aranjata, am si curatenie tot timpul in casa si gatesc si ii acord si toata atentia copilului meu. Depinde de fiecare ce alege sa faca eu doar spun cum fac eu fara a incerca sa conving pe cineva ca este bine ca mine sau fara sa spun ca altcineva nu face bine.

Si inca ceva....fetita prietenei mele urla cat o tin plamanii cand ea se duce pana la toaleta sau sa manace repede ceva. Ea nu mai stie ce este aia sa mai pleci la plimbare o zi sau sa mearga sa-si cumpere ceva pentru ea.

Ultima oara a fost editat de rruxxy (2010-09-20 11:20:41)

Offline

 

#1836 2010-09-20 11:26:29

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

hmmm ... interesanta discutia voastra.
momentan iau doar aminte, dar imi doresc ca dupa ce se naste puiul meu sa pot merge la baie sau sa fac un dus, etc, fara sa urle. o sa vad ce-o sa reusesc.

o intrebare: ar fi bine sa ma dau cu Garmastan pe sani de pe acum? am tot citit, dar nu stiu daca sa-mi iau sau nu


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#1837 2010-09-20 11:37:29

NafNaf
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 1781

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Buna mamici wave

Citesc cu mare interes tot ce spuneti voi, si eu tot singura trebuie sa ma descurc, dimineata dupa o noapte in care dorm daca am noroc 2 ore cand ma uit in oglinda nu imi vine sa cred ca persoana ciufulita care ma priveste sant eu lol  big_smile mda,..am primit sfaturi sa il mai las pe cel mic sa se obisnuiasca si singurel,...fara mine si fara tatzuca atat de mult pe cat ii dau, este fff dificil sa nu ai 5 min pt tine si eu am patit faza cu wc-ul big_smile stiu cum e dar totusi e atat de mic, momentan nici nu ma gandesc sa ii aplic un tratament atat de dur si nefiesc pt el,... noroc cu sling-ul ca altfel mi-ar rupe bratele, avem deja mai mult de 4 kg implinite bis  il pun in el si imi adoarme instant iar eu am o mana libera sa beau sau sa mananc,... acum santem fericiti asa

Ii dau dreptate si lui Cata, puiul in modul cel mai bun pt el se va detasa singur de langa mama cand va fi el pregatit nu bruscat si fortat de alte imprejurari.

Aliy eu am avut Garmastanul cu mine in maternitate si cand am hranit pt prima oara puiul atunci am si aplicat crema si cred ca m-a si ajutat f mult pt ca eu nu am avut rani desi al meu puiut nu a apucat mereu regulamentar de sfarc

Ultima oara a fost editat de NafNaf (2010-09-20 11:40:36)


hjarta M&M=S

Offline

 

#1838 2010-09-20 11:40:45

geasiemi06
Full member
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 903

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

bun,fetitei mele i-au iesit niste cosulete pe obraji cu ce sa-i dau?si inca ceva in capatul operatiei sunt umflata si este ceva tare oare sa fie infectie?imi este si frica sa ma duc la dr,am in cap numai faptul ca trebuie sa ma descoase iar si sa ma curete


Alexia-Ioana 25 august 2010

Offline

 

#1839 2010-09-20 11:51:57

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Naf, e clar ca acum e prea mic si in niciun caz nu are nevoie de un asemenea tratament. Eu nu i-am aplicat niciun tratament de genul ci de la inceput l-am lasat si cate 5 minute singurel bineinteles fiind cu ochii pe el. Acum se joaca de zor in centrul de activitate sau cu jucariile lui si eu pot face treaba prin casa sau sa stau putin pe forum tongue Oricum depinde si de felul copilului.....si mai cred ca e diferenta intre cei alaptati si cei care papa cu bibele. Cei alaptati e clar ca sunt mult mai mult timp in bratele mamei decat ceilalti.

Geasimi, mie mi-a zis doctorita mea sa ma dau cu lioton pentru umflatura de la operatie si s-a tras foarte repede.

Offline

 

#1840 2010-09-20 12:03:50

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Mda...interesante discutii pe aici pe la mamici puss Eu sper din tot sufletul sa pot sa povestesc ca si Ruxxy peste cateva luni bune  chicot  ca si Alessia sta cuminte ca si Vlad  applause  si se stie juca si cu mine si cu altii dar si singurica(atunci cand e nevoie) si ca eu pot fi si cu casa curata si cu mancarea facut si pot fi si aranjata  chicot Sperrrr sa reusesc si eu  big_smile  dar daca Ruxxy si altele au reusit mi-o da Dumnezeu si mie intelepciune sa pot sa fac toate astea, nu?
Tre sa-mi iau si eu gramastan  visslar

Offline

 

#1841 2010-09-20 12:06:25

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

geasiemi, cosuletele alea sunt hormonale, normale, trec de la sine, din pacate nu prea ai ce le face, trec cu timpul

in rest... copiii mai si dorm smile

io garmastanu l-am luat fix degeaba.

naf puss

Ultima oara a fost editat de katami (2010-09-20 12:07:11)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1842 2010-09-20 12:11:27

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

neata fetelor ...
interesanta discutie ... noi stam cu bunica sotului si, daca am nevoie, o mai rog sa stea 10-15 min cu ea ... dar in restul timpului sta cu mine . copilu meu sta cu mine, ca de asta l-am crosetat 9 luni ... daca plange o tin in brate, o alint, ca plange daca o supara ceva , daca e linistita sta frumos pe un prosopel si ne mai jucam ...asta e, copilu plange ca nu stie sa vb .. e ce sa ii fac, sa o las asa ? dc esti singur si fugi la buda, asta e , o pupi cand te intorci (eu nu as lua copilu la toaleta din motive de igiena ...) sa fii parinte nu e usor si cu siguranta nu e ca in reclame, dar eu cred ca siguranta pe care o simte langa mama face ca un copil sa fie indraznet apoi ... ce rost are sa planga sa se umfle pt ca apoi sa verse tot ce a mancat ? nu are oricum destule motive de maraiala -colici, constipatie, etc .. tot ce putem face este sa ii alinam ... oricum nu vor mai ramane multa vreme mici si o sa ne curga buza dupa o imbratisare sau un pupic ... cand o zice " lasa-ma , ce sunt copil de tzatza ? " ... si pentru mine unele zile trec greu  (week asta iar a tinut-o intr-un plans din cauza ca s-a constipat .. iar ... ) dar nu pot pur si simplu - e o nevoie a mea sa o stiu aproape - nu neaparat in brate, acum de ex e pe prosopel , langa mine, ma vede , ii mai vorbesc ... ne jucam ...

off topic : uraa ! a facut caca ... eee  !!! dau de baut !!! lol

in alta ordine de idei : stiti ceva de andrea ?

editez : geasemi, pe mine m-a dusrut rau intr-o parte ( dreapta) cateva satpamani bune ... ma ustura pe sub piele ca am avut si eu impresia ca e ceva, o infectie ceva ) dar a trecut de la sine

Ultima oara a fost editat de GeoGeo (2010-09-20 12:25:45)


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#1843 2010-09-20 12:15:23

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Sincer, nu am cerut sa mi se dea dreptate sau sa condamne cineva pentru ceea ce fac, am spus doar ceea ce nu se intampla si punct. Daria, aseara a adormit singurica in tarcul ei dupa ce a marait 10 minute. Astazi, am pus-o in tarc i-am facut mancare, am dat cu aspiratorul, am facut curatenie, sterilizare, spalat vase , lucruri care au durat in jur de doua ore si ea a stat cumintica si m-a asteptat cumintica fara nici o criza de plans... asa ca mai devreme de ceea ce ma asteptam eu...a mers. Copilul meu este normal, isi doreste ca orice alt copil de varsta lui, atentie insa pana la manipulare. Si nu, nu vreau sa ajung sa fac pipi cu ea in brate... ii dau liberatate, atentie, afectiune, ma joc cu ea, o scot afara, nu are de ce sa duca nevoie de altceva...


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.