homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8-114


#2148 2010-09-09 08:20:43

tymoteea_18
Sr. member
De la: Oradea
Inregistrat: 2010-06-08
Mesaje: 1131

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

camelia83 a scris:

tymoteea_18 a scris:

Neata  cascat

Neata tymoteea.Deja ai 12 sapt?Vai ce trece timpul, parca numa acuma ne-ai anuntat de puiut  puss

Da Camelia a trecut ceva timp (chiar daca sunt 6-7 sapt mi se pare foarte mult  chicot )
Nu stiu cum sa iti spun dar de cand sunt insarcinata traiesc fiecare clipa mai intens. Bine, asta daca nu dorm  rotfl ca doar  ieri m-am pus in pat pe la 6, am adormit pe la 6 jumate, m-am mai trezit pe la 10, iar la 11 din nou somn pana azi dimineata la 7. Tot cu totul 12 ore. Inca nu e burta mare, asa ca pot dormi cat vreau si cum vreau ca toata lumea imi zice ca nu mai apuc eu asa vremuri mai incolo  supa
puss  par


Avem o minune de  bebe Luca Alexandru (16.03.2011)

Bebe Daniel Fabian ne-a intregit familia (08.07.2013)

Offline

 



#2149 2010-09-09 08:25:13

camelia83
Sr. member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2010-04-02
Mesaje: 1858

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

tymoteea_18 a scris:

camelia83 a scris:

tymoteea_18 a scris:

Neata  cascat

Neata tymoteea.Deja ai 12 sapt?Vai ce trece timpul, parca numa acuma ne-ai anuntat de puiut  puss

Da Camelia a trecut ceva timp (chiar daca sunt 6-7 sapt mi se pare foarte mult  chicot )
Nu stiu cum sa iti spun dar de cand sunt insarcinata traiesc fiecare clipa mai intens. Bine, asta daca nu dorm  rotfl ca doar  ieri m-am pus in pat pe la 6, am adormit pe la 6 jumate, m-am mai trezit pe la 10, iar la 11 din nou somn pana azi dimineata la 7. Tot cu totul 12 ore. Inca nu e burta mare, asa ca pot dormi cat vreau si cum vreau ca toata lumea imi zice ca nu mai apuc eu asa vremuri mai incolo  supa
puss  par

Tymo asa era si eu in primul trimestru, dormeam non stop.Daca obisnuiesti sa dormi pe burta dezobisnuiestete cat mai repede ca mai incolo o sa fie f naspa.Acum ce nu as da sa dorm si eu asa mult.Abea dorm de pe la 11 pana la 6 si intre ma mai si intorc si ma duc la wc.Profita cat mai poti


cea mai iubita mamaruta
Mara Irina  hjarta

Offline

 

#2150 2010-09-09 08:29:05

simona.elisa
Full member
Inregistrat: 2010-09-07
Mesaje: 342

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Buna dimineata fetelor,
am nevoie de ajutorul vostru, sunt o gravidutza in prima luna de sarcina , care este pozitionata mai aproape de col si nu am voie sa fac efort , si nici sa nu ma stresez,dar ................
Am niste colege foarte rele care ma barfesc si la prima greseala pe care o fac tot ma spun la sefu. Situatia s-a mai repetat dar acum chiar ca ma deranjeaza si merg cu scarba la servici, ieri chiar am plans de nervi, si nu pot sa ma gandesc decat ce rautaciosi sunt unii oameni. Sunt ffff suparate ca nu mai fac parte din cercul de fumatoare si pe ele le vede seful si pe mine nu ma vede. Ce ziceti adevarata nebunie..................... Gata m-am mai descarcat. Luni trebuie sa ma duc la control si am niste emotii de mor................. Sper din tot sufletul sa fie bine. De cand am aflat pana acum am avut mici dureri de spate, de burtica, si scugeri albicioase( dar nu ma plang de nici una dintre ele) Am o familie minunata si un sot care ar face totul pentru mine, dar FETELE ASTEA TOT REUSESC SA MA STRESEZE cu intrigile lor. Si ma omoara ca inca nu am anuntat pe nimeni ca sunt gravida, stiu doar eu si sotul meu
va pup pe toate


mamica super fericita ..........bebelusa vanessa 2.05.2011

Offline

 

#2151 2010-09-09 08:40:16

camelia83
Sr. member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2010-04-02
Mesaje: 1858

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

simona.elisa a scris:

Buna dimineata fetelor,
am nevoie de ajutorul vostru, sunt o gravidutza in prima luna de sarcina , care este pozitionata mai aproape de col si nu am voie sa fac efort , si nici sa nu ma stresez,dar ................
Am niste colege foarte rele care ma barfesc si la prima greseala pe care o fac tot ma spun la sefu. Situatia s-a mai repetat dar acum chiar ca ma deranjeaza si merg cu scarba la servici, ieri chiar am plans de nervi, si nu pot sa ma gandesc decat ce rautaciosi sunt unii oameni. Sunt ffff suparate ca nu mai fac parte din cercul de fumatoare si pe ele le vede seful si pe mine nu ma vede. Ce ziceti adevarata nebunie..................... Gata m-am mai descarcat. Luni trebuie sa ma duc la control si am niste emotii de mor................. Sper din tot sufletul sa fie bine. De cand am aflat pana acum am avut mici dureri de spate, de burtica, si scugeri albicioase( dar nu ma plang de nici una dintre ele) Am o familie minunata si un sot care ar face totul pentru mine, dar FETELE ASTEA TOT REUSESC SA MA STRESEZE cu intrigile lor. Si ma omoara ca inca nu am anuntat pe nimeni ca sunt gravida, stiu doar eu si sotul meu
va pup pe toate

Simona felicitari pt sarcina  majoreta  majoreta .Cel mai bine ar fi sa anunti sarcina poate se mai calmeaza umpic, daca nu, nu le baga in seama ca nu merita, e mai importanta sanatatea ta si a bebelului


cea mai iubita mamaruta
Mara Irina  hjarta

Offline

 

#2152 2010-09-09 08:42:51

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Felicitari Simona,

Cred ca nimic nu mai conteaza acum decat tu si bb, asa ca nu le mai baga in seama, daca poti.

Ce mai faci Came? Cum merge treaba ? Mai mergi la servici ?


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2153 2010-09-09 08:49:01

simona.elisa
Full member
Inregistrat: 2010-09-07
Mesaje: 342

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

imi este cam frica sa anunt sarcina, nici macar parintilor nu le-am zis, m-a speriat cand mi-a zis doctorul ca e pozitionata mai jos, si ca nu e lipita de nici un perete aL uterului , dar mi-a mai zis ca datorita pastilelor exista posibilitatea sa se pozitioneze mai bine. De fapt nici nu stiu de ce nu o anunt , ca abia astep.... voi cand ati anuntat la servici la toata lumea?


mamica super fericita ..........bebelusa vanessa 2.05.2011

Offline

 

#2154 2010-09-09 08:55:11

pucca_pucca89
Hero member
Inregistrat: 2009-08-22
Mesaje: 2957

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

buna dimi fetele puss


mamica de Liviu Andrei,din 01.05.2011

Offline

 

#2155 2010-09-09 09:05:39

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Neata buna si de la noi  cascat


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#2156 2010-09-09 09:06:19

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Neata  wave

Simona, trebuie sa fie prinsa undeva in uter sarcina.

Pucca, mergi si fa beta cum ti-a zis Kata....sigur e sarcina mai mica si de aceea se vede doar sacul, este normal.

Ultima oara a fost editat de rruxxy (2010-09-09 09:07:15)

Offline

 

#2157 2010-09-09 09:09:48

tymoteea_18
Sr. member
De la: Oradea
Inregistrat: 2010-06-08
Mesaje: 1131

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

simona.elisa a scris:

imi este cam frica sa anunt sarcina, nici macar parintilor nu le-am zis, m-a speriat cand mi-a zis doctorul ca e pozitionata mai jos, si ca nu e lipita de nici un perete aL uterului , dar mi-a mai zis ca datorita pastilelor exista posibilitatea sa se pozitioneze mai bine. De fapt nici nu stiu de ce nu o anunt , ca abia astep.... voi cand ati anuntat la servici la toata lumea?

Simona felicitari pt sarcina.

Eu zic sa incerci sa te detasezi de rautatile altora. Eu la prima mea sarcina pierduta am anuntat pe la 6 sapt, dupa primul ecograf unde mi s-a confirmat ca am bebic, iar faptul ca am pierdut sarcina nu am anuntat-o fiindca nu era necesar. La a doua sarcina a trebuit sa ii spun sefei fiindca trebuia sa plec de multe ori pe la cabinet sau la spital (ba cu sangerari, ba la control) sau sa ma invoiesc fiindca nu ma simteam bine pe la sfarsitul programului de lucru. La centrala si a doua sarcina tot pe la 6-7 sapt am anuntat. Situatia la mine era mai altfel, fiindca inainte cu o luna sefa ma tot ameninta ca risc sa mi se reduca postul.
Eu zic sa discuti cu sefa ta si sa ii spui de situatie si care sunt riscurile. Acuma nu stiu nici ce relatie de sef-angajat aveti.

Stai linistita ca toate se rezolva. TU sa ai mare grija de tine (psihic si fizic), asta conteaza foarte la inceput de sarcina.

puss


Avem o minune de  bebe Luca Alexandru (16.03.2011)

Bebe Daniel Fabian ne-a intregit familia (08.07.2013)

Offline

 

#2158 2010-09-09 09:10:59

simona.elisa
Full member
Inregistrat: 2010-09-07
Mesaje: 342

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

pai in uter e sarcina, ca asta a fost primul lucru bun pe care l-am aflat. Dar e pozitionata mai jos, si mie mi-a zis doctorul ca era mai bine sa fie mai sus si ca o sa ma vada mai des. Si asa m-am speriat de nu am mai anuntatt pe nimeni, ca am zis ca daca se intampla ceva,,,,,,,,,,,,,,,. Poate ar trebui sa anunt, nici nu stiu
si sunt si foarte emotiva, m-am suparat asa tare ieri, ca ma tot chinuiam sa nu ma mai stresez si nu imi reusea

Ultima oara a fost editat de simona.elisa (2010-09-09 09:13:05)


mamica super fericita ..........bebelusa vanessa 2.05.2011

Offline

 

#2159 2010-09-09 09:16:31

pucca_pucca89
Hero member
Inregistrat: 2009-08-22
Mesaje: 2957

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

pfff noroc ca sunteti voi care m-ati linistit aseara smile eram asa de suparata....ma gandeam daca e ceva rau....dar eu stiu k totul e bine si nu ma mai stresez aiurea


mamica de Liviu Andrei,din 01.05.2011

Offline

 

#2160 2010-09-09 09:21:16

camelia83
Sr. member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2010-04-02
Mesaje: 1858

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

timean86 a scris:

Felicitari Simona,

Cred ca nimic nu mai conteaza acum decat tu si bb, asa ca nu le mai baga in seama, daca poti.

Ce mai faci Came? Cum merge treaba ? Mai mergi la servici ?

Timea sunt la servici.Sper sa pot veni pana in 12 nov, asa mi-am propus, deocamdata ma simt bine cu putine dureri de spate


cea mai iubita mamaruta
Mara Irina  hjarta

Offline

 

#2161 2010-09-09 09:29:32

simona.elisa
Full member
Inregistrat: 2010-09-07
Mesaje: 342

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

mersi frumos camelia, sper ca totul sa fie bine


mamica super fericita ..........bebelusa vanessa 2.05.2011

Offline

 

#2162 2010-09-09 09:36:18

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Neata, gagici!
Blue, foarte faine achizitiile! Mai ales saculetul de dormit, parca la suprafata ar fi de plus, dar la ei pe site nu se vede asa... Sa le purtati sanatosi!

Azi bebe a fost foarte activ si s-a miscat mult cand am ajuns dimineata la servici. Aproape toate fetele din departamentul meu au pus mana pe burtica si pe toate le-a salutat, a miscat puternic...
Foarte happy suntem! Deja avem succes la gagici! big_smile
De abia astept sa il vad la 4D... Mi-e asa drag de el!!! hjarta

Offline

 

#2163 2010-09-09 09:36:35

fany
Sr. member
Inregistrat: 2009-02-13
Mesaje: 1993

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

neata  wave

simona felicitari ! sa ai o  sarcina cat mai usoara si un bebe sanatos
eu as zice sa iti iei cateva zile de concediu medical daca poti ,sa stai macar 2 sap. acasa linistita pana se pozitioneaza bebe cum trebuie

pucca stai linistita nu te stresa ca bebe e bine ,nici la mine nu sa vazut bebe de la prima eco ,ca si la tine sa vazut doar sacu si am fost si am facut si beta si nici asta nu sa dublat si am fost asa stresata dar doamne doamne a fost alaturi de noi si uite ca mai avem putin si o sa il tinem pe bebe in brate
asa ca fii cat mai increzatoare si ai sa vezi ca totul o sa fie bine

pup restul burticilor si mamicile puss  puss  puss  puss  puss  puss  puss  puss  puss  puss  puss  puss  puss

Ultima oara a fost editat de fany (2010-09-09 09:37:39)


minunea din pantec acum e in brate la mami ,galusca mica si iubita
http://www.fertilityfriend.com/home/269b55

Offline

 

#2164 2010-09-09 09:41:19

camelia83
Sr. member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2010-04-02
Mesaje: 1858

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

simona.elisa a scris:

mersi frumos camelia, sper ca totul sa fie bine

Si la mine era destul de strsant la munca, dar de cand au aflat ca sunt insarcinata m-au lasat mai usurel si e ok, cand ma enerveaza nu mai vin, exista si concediu medical


cea mai iubita mamaruta
Mara Irina  hjarta

Offline

 

#2165 2010-09-09 09:42:40

stefany
Sr. member
Inregistrat: 2007-07-22
Mesaje: 1922

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Neata burtici si mamici  puss

Lavi felicitari ptr grasunelul tau! Sa creasca mare si sanatos  majoreta

Blue ce minunatii ai luat tu acolo  hjarta Sacul ala de dormit ma omoara, clar imi comand si eu  drool

Pucca sper ca te-au linistit fetele, nu ai de ce sa-ti faci probleme  puss Cand sarcina e mica , la echo nu se vede decat sacul gestational iar ala e pozitionat intrauterin ceea ce e ffff bine ,daca era extrauterin atunci erau probleme.

Simona, in legatura cu colegele si eu am trait o experienta similara. Ma simteam data la o parte  nustiu Dar eu nu mai faceam fata la atata volum de munca,stat in picioare(avand o sarcina cu risc) si au incercat sa ma protejeze cumva. Intr-un final pe la 4 luni jumate cand nu mai dadeam randament max ma tot intrebau eu cand intru in prenatal? cu mine,fara mine...le era cam la fel. Sefa ar fii dat orice sa mai vin la munca, dar medicul gineco mi-a dat prenatal de risc si a considerat ca e mai bine sa stau acasa. Nu-mi pare rau, bebe e mai important decat oricine si orice.
La munca au aflat din prima zi, fiindca eu mi-am facut testul de sarcina la munca  chicot Stiau inainte sa apuc sa le spun si alor mei, fiindca nu mi-am putut ascunde emotia cand am iesit din baie. Aveam o fata  lol
Stai linistita, nu te mai stresa, nu fa efort si ia utrogestanul in fiecare zi cum ti-a zis medicul. Incearca sa gandesti pozitiv, nu are ce sa fie rau daca te menajezi si nu te stresezi la orice vorba in 2 peri aruncata de altii  puss


Din 9.12.2010 viata mea s-a schimbat

Offline

 

#2166 2010-09-09 09:44:08

pucca_pucca89
Hero member
Inregistrat: 2009-08-22
Mesaje: 2957

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

pai doctorul ala m-a speriat...k cik ori e prea mica ori e oprita din evolutie si mi a cazut cerul in cap aseara ... orikm azi am inceput sa iau acidul folic si elevitul:)


ce inseamna GS 14.2 mm...marimea sacului???

Ultima oara a fost editat de pucca_pucca89 (2010-09-09 09:47:52)


mamica de Liviu Andrei,din 01.05.2011

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.