homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8-115


#2167 2010-09-09 09:45:33

simona.elisa
Full member
Inregistrat: 2010-09-07
Mesaje: 342

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

da cred ca pentru inceput maine imi iau o zi de concediu sa nu ma mai stresez si sa stau linistita pana luni cand ma duc la doctor, cred ca as e cel mai bine


mamica super fericita ..........bebelusa vanessa 2.05.2011

Offline

 



#2168 2010-09-09 09:46:25

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Intr-adevar saculetul de dormit are plus pe dinafara, si bumbac moale pe dinauntru. Si este un pic captusit, deci ideal pentru sezonul rece, chiar si pentru pus in carucior  smile

Legat de munca - si pe mine ma menajeaza de cand am anuntat sarcina, parca ma si plictisesc un pic, dar nu-i bai, mai bine asa, decat cum era inainte  forgetit 

Se pare ca puiului meu nu-i place la munca, e asa linistit si plictisit, noroc ca-mi mai da cate un sut din cand in cand, altfel as urca pe pereti de ingrijorare  disperat

Azi am primul curs de scoala mamei  happy


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#2169 2010-09-09 09:51:53

n_loredana2008
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-07-20
Mesaje: 2953

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

neata fetelor.....pucca o analiza beta hcg costa 38 de lei. Si eu am sa ma duc astazi sa o fac ca mi-a zis dr. sa o repet. Oricum stai linistita, nu te stresesa ca e mai rau.


Iannis-04.05.2011
Dominic- dpn 31.12.2017
Daca vreodata ma vei intreba ce am simtit in momentul in care ai venit pe lume, nu am sa iti pot spune, pentru ca sentimentul e unic si nu se poate descrie in cuvinte! Pentru ca tu, copilul meu, esti cel mai mare dintre toti si toate!!

Offline

 

#2170 2010-09-09 09:52:58

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

pucca, asa cred ca inseamna

simona, sarcina usoara!! si fetele au dreptate, baga-ti tot ce poti in colege si sef si vezi-ti de bebe big_smile

blue, uitasem ssa zic, faaine chestii! tummenupp


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2171 2010-09-09 09:54:38

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

offtopic  katami, azi noapte am visat ca ai fost in vizita la noi, in Brasov. Era iarna, ninsoare, Crisu maricel deja (arata de cam 1 an), si voi stiati exact ce autobuz sa luati ca sa ajungeti inapoi la gara  dumbom


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2172 2010-09-09 09:55:10

tymoteea_18
Sr. member
De la: Oradea
Inregistrat: 2010-06-08
Mesaje: 1131

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

pucca_pucca89 a scris:

pai doctorul ala m-a speriat...k cik ori e prea mica ori e oprita din evolutie si mi a cazut cerul in cap aseara ... orikm azi am inceput sa iau acidul folic si elevitul:)


ce inseamna GS 14.2 mm...marimea sacului???

Pucca exact asa am ajuns si eu dupa primul consult facut la urgente, cand dr mi-a spus ca am test slab pozitiv si ca asta poate din cauza ca e prea mica sarcina sau in curs de pierdere. Si uite ca nu a fost asa. Sapt trecuta mi-am vazut puiutzul meu mic de nici 5 cm cum da din picioare si manutze. Atunci mi-a dat sa iau duphaston si acid folic. Am vrb cu dr mea despre elevit si mi-a spus ca alea sa le las deocamdata si sa iau doar acid folic (am luat elevit 2 luna inainte de a ramane insarcinata)
Nu te mai gandi la rele ca le si atragi.

Pucca si Simona aveti mare grija de voi pe vremea asta sa nu raciti si lasati stresul deoparte. Eu am pierdut o sarcina exact din aceste cauze si sa va rugati la Doamne Doamne sa va ajute sa va fie alaturi.

puss  puss


Avem o minune de  bebe Luca Alexandru (16.03.2011)

Bebe Daniel Fabian ne-a intregit familia (08.07.2013)

Offline

 

#2173 2010-09-09 09:57:57

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

neața, mă duc să recuperez din urmă că iar n-am mai ținut pasul cu voi ieri  chicot

p?nă atunci eu am o problemă: am slăbit un kg ?n spital. luni, c?nd ?ncă mai aveam retenție de lichide m-a arătat de 63,7, dar de marți ?ncolo mă arată numai de 62,8, ?n fiecare dimineață. sper ca numai la mine să se simtă greutatea pierdută, nu și la copil  cesafac

Offline

 

#2174 2010-09-09 10:00:57

simona.elisa
Full member
Inregistrat: 2010-09-07
Mesaje: 342

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Mersi frumos fetelor pentru incurajari, o sa incerc sa fac tot posibilul, de fapt nu o sa incerc chiar asa o sa fac. o sa arunc toate rautatile la cos, si o sa am grija ca minunea mea sa se intample. Nu le mai vreau sa fie nici macar puncte pe harta mea.important este ca sunt gravidutza cam in 4 saptamani si abia astept sa spun parintilor mei , si am sa le fac cea mai mare bucurie. Acum sunt la lucru, dar daca e obicei am foarte foarte mult de lucru, azi se pare ca nu prea am si de aceea mai stau cu voi la povesti. Si ma tot inteapa sub buric, sper ca nu e nici o problema. Auuuuuuuuuuuuuuu. Gata vreau sa termin si cu paranoia, ca de fiecare data cand ma doare ceva"vai de ce nu ma doare", sau daca nu ma doare " de ce nu ma doare",
Sunt o persoana strersata nu?????


mamica super fericita ..........bebelusa vanessa 2.05.2011

Offline

 

#2175 2010-09-09 10:05:53

camelia83
Sr. member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2010-04-02
Mesaje: 1858

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

blueeyes a scris:

offtopic  katami, azi noapte am visat ca ai fost in vizita la noi, in Brasov. Era iarna, ninsoare, Crisu maricel deja (arata de cam 1 an), si voi stiati exact ce autobuz sa luati ca sa ajungeti inapoi la gara  dumbom

Chiar Blue f frumoase hainutele.Asa ca sunt ok in raport calitate pret?Eu unt multumita, deocamdata big_smile

Ultima oara a fost editat de camelia83 (2010-09-09 10:11:38)


cea mai iubita mamaruta
Mara Irina  hjarta

Offline

 

#2176 2010-09-09 10:07:20

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Da camelia, eu sunt foarte multumita cu raportul calitate-pret. M-a enervat duda de la curier, ca a venit cu o zi mai tarziu si nu a vrut sa-mi aduca pachetul la munca. lol


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#2177 2010-09-09 10:10:42

tymoteea_18
Sr. member
De la: Oradea
Inregistrat: 2010-06-08
Mesaje: 1131

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

simona.elisa a scris:

Mersi frumos fetelor pentru incurajari, o sa incerc sa fac tot posibilul, de fapt nu o sa incerc chiar asa o sa fac. o sa arunc toate rautatile la cos, si o sa am grija ca minunea mea sa se intample. Nu le mai vreau sa fie nici macar puncte pe harta mea.important este ca sunt gravidutza cam in 4 saptamani si abia astept sa spun parintilor mei , si am sa le fac cea mai mare bucurie. Acum sunt la lucru, dar daca e obicei am foarte foarte mult de lucru, azi se pare ca nu prea am si de aceea mai stau cu voi la povesti. Si ma tot inteapa sub buric, sper ca nu e nici o problema. Auuuuuuuuuuuuuuu. Gata vreau sa termin si cu paranoia, ca de fiecare data cand ma doare ceva"vai de ce nu ma doare", sau daca nu ma doare " de ce nu ma doare",
Sunt o persoana strersata nu?????

Mai asteapta putin sa vezi ce iti vei stresa sotzul. Nopti in care te trezesti si te simt atat de bine incat o sa ai senzatia ca nu esti insarcinata. Eu fugeam la medic la toate simptomele pierdute de la o zi la alta ca aveam impresia ca mi s-a oprit sarcina in evolutie.
Abia astept si eu sa trec de perioada de risc maxim sa nu mai stau pe ace cesafac


Avem o minune de  bebe Luca Alexandru (16.03.2011)

Bebe Daniel Fabian ne-a intregit familia (08.07.2013)

Offline

 

#2178 2010-09-09 10:15:48

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8


lucky
, mulțumesc cu ?nt?rziere de urări  puss , n-am mai intrat pe forum după-amiază

Lavi,
mă bucur mult că sunteți bine, că Raul ia cum trebuie ?n greutate și că e un lungan hjarta

rain și eu vreau poze cu tine și copiii tăi hjarta

pass, ieftine lenjeriile puse de tine și f frumoase. noi am luat din carrefour cu 24,5 lei bucata, dar nu prea sunt mulțumită de ele, au calitatea cam proastă și s-au și decolorat puțin la spălat și călcat

blue, super toate, mai ales sacul de dormit și salopețica aia cu glugă hjarta hjarta hjarta
ieri ne-a luat și nouă soacră-mea o salopetă de iarnă de un an și o bluzică tot de un an, primele lucruri achiziționate de ea, care e super-superstițioasă și n-ar fi luat nimic ?nainte de naștere. cred totuși că nu mai are răbdare și-i e drag

pucca, nu-ți mai repet și eu tot ce-au zis fetele, pt că au dreptate. tu doar liniștește-te și mergi ?nainte, fă ce ți-a zis kata și apoi ne anunți cum e.

simona, lasă colegele să vorbească, totul trebuie să treacă de acum ?ncolo pe l?ngă tine. nu e nimic mai adevărat dec?t că (,) cu c?t te stresezi tu mai tare, cu at?t superi copilul mai mult și dacă te consumi din orice nimic pe toată durata sarcinii vei avea un copilaș mult prea afectat. așa că vezi-ți de treaba ta și anunță sarcina c?nd veți considera voi de cuviință, dar anunț-o, poate se mai risipesc din răutăți ?n felul ăsta
sarcina mea e tot jos, asta nu ?nseamnă că nu o vei duce la capăt, ci că te va monitoriza mai des (felicitări, ai dat peste un doctor bun), ca să se asigure că totul merge bine. nu vreau să te sperii, probleme vor fi pe parcurs datorită acestui aspect, dar nimic tragic sau de nedepășit

tymo, baftă multă și ție, să treci cu bine de orice hop, de data asta  goodluck

Offline

 

#2179 2010-09-09 10:20:34

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

neatza  cascat  asa o vreme e la noi ca tot as dormi  chicot
Lavi  applause  bravo pt bebe Raul cuminte care creste frumos tummenupp  acusica acusica vine vremea sa-l vezi  hjarta
Blue   ff frumoase lucrusoarele  hjarta  salopeta de iarna e misto tare...dc ar fi si pe galben sau rosu sau ceva de fete as lua si eu . Si sacul si paturica  hjarta  sa le poarte sanatos bebe!
Pupici la toate fetele!

Offline

 

#2180 2010-09-09 10:29:28

camelia83
Sr. member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2010-04-02
Mesaje: 1858

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

dana82 a scris:

neatza  cascat  asa o vreme e la noi ca tot as dormi  chicot
Lavi  applause  bravo pt bebe Raul cuminte care creste frumos tummenupp  acusica acusica vine vremea sa-l vezi  hjarta
Blue   ff frumoase lucrusoarele  hjarta  salopeta de iarna e misto tare...dc ar fi si pe galben sau rosu sau ceva de fete as lua si eu . Si sacul si paturica  hjarta  sa le poarte sanatos bebe!
Pupici la toate fetele!

Dana asa e si la noi.Nu e rece dar ploua marunt, vreme de dormit, sau vb aia de facut copii chicot


cea mai iubita mamaruta
Mara Irina  hjarta

Offline

 

#2181 2010-09-09 10:33:28

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

și la mine e ur?t și frig, după ce ieri au fost 29 grade sad
cum copii nu mai pot face, măcar un pui de somn trag azi lol

Offline

 

#2182 2010-09-09 10:38:46

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

ana, fa o eco sa afli greutatea copilului daca esti atat de ingrijorata, macar nu mai stai sub semnul intrebarii...parca ziceai ca oricum le poti face gratuit puss

Offline

 

#2183 2010-09-09 10:41:46

simona.elisa
Full member
Inregistrat: 2010-09-07
Mesaje: 342

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

fetelor este normal sa te doara sau sa te intepe inghinal?
m-am cam speriat acum si am dat fuga la baie sa vad daca nu am alta culoare la scurgere , clar o sa innebunesc.........................
oare toate gravidutele sunt asa stresate ca mine? sau doar eu sunt sefa paranoicelor?toata ziua imi palpez sanii sa vad daca sunt tot tari, cum simt o scurgere dau fuga la baie sa vad ...........
poate nici n-ar trebuii sa mai scriu pe acest forum ca nu fac decat sa va stresez si pe voi . pupici

Ultima oara a fost editat de simona.elisa (2010-09-09 10:44:42)


mamica super fericita ..........bebelusa vanessa 2.05.2011

Offline

 

#2184 2010-09-09 10:44:29

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

sleeping_beauty, plănuiesc să fac una c?t mai aproape de naștere, pt că sunt curioasă c?t e de mare, mai ales cu lipsa mea constantă de poftă de m?ncare

simona, e normal la ?nceput, dacă sunt ca durerile de menstruație. iar ?nțepăturile pot proveni de la ?ntinderea ligamentelor uterului, pt că el de acum ?ncepe să crească
sunt destule graviduțe stresate, nu ești singura. dar mai bine să vii aici să pui ?ntrebări, ca să te liniștești, pt că ceea ce trăiești acum e perfect normal

Ultima oara a fost editat de anabella_n (2010-09-09 10:46:19)

Offline

 

#2185 2010-09-09 10:47:32

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

simona.elisa a scris:

fetelor este normal sa te doara sau sa te intepe inghinal?
m-am cam speriat acum si am dat fuga la baie sa vad daca nu am alta culoare la scurgere , clar o sa innebunesc.........................

Simona eu si acuma cand curge chestia aia...fug la baie sa vad dc nu e alta culoare dumbom  si nu am avut probleme toata sarcina  da no  dumbom  Si chestia cu intepatul e normala....si pe mine ma segeta ceva acolo jos...luam un no spa ....ideea e sa nu stai asa dc ai dureri mari insuportabile puss  O sa fie bine! puss
Ana lol  aia zic si eu...copii nu mai pot face mai bine dorm de numa  forgetit  Eu zic ca e ok bebe...dc ar fi sa ma iau dupa cat am pus pe mine pana acuma si dupa ce imi zic altii cand le zic ca mai maxim 1 luna juma si nasc as  disperat  dispera . E ok bebe...si la mine e desvolatata normal chiar dc pana acuma tot 6 kile am puse pe mine  va deci n-are nimic ca ai slabit un kg...dar dc te ingrjorezi prea tare fugi la un eco si ai sa vezi ca e bine puss LE nici eu n-am pofta de mancare  storstark  neutral  o-m fi surori? rotfl2
Came  puss  ....ai comandat papuceii? chicot

Ultima oara a fost editat de dana82 (2010-09-09 10:49:45)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.