homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8-131


#2471 2010-09-12 15:06:06

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

mulțumim, lavi puss

aliy, chiar că ?n sf?rșit. ai reușit pur și simplu? pe aici nu s-a mai discutat nimic azi, din c?te știu eu

rectific: se pare că s-a remediat problema, acum am citit

Ultima oara a fost editat de anabella_n (2010-09-12 15:08:13)

Offline

 



#2472 2010-09-12 15:10:59

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Ana,  puss mersi de ajutor, esti o scumpa  kram

da, am mai incercat o data, fiind convinsa ca da eroare si ... surpriza a mers wink


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#2473 2010-09-12 15:11:09

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Salutare!  par

Eu am fost dimineata la biserica... si mi-am amintit de ce nu o prea faceam inainte....!  bang
NU mai merg, fetelor, decat sa ma rog, nu mai discut cu orice preot pt ca ma enervez in zadar! Am sa imi caut un preot in adevaratul inteles al cuvantului, nu orice purtator de straie bisericesti se poate numi preot!!!

Sa va zic pe scurt: am fost sa vorbesc daca imi poate sfinti verighetele, asta pana la cununia religioasa, ca as vrea sa o am sfintita si sa o port asa. Mi-a vorbit urat, mi-a spus ca NU, deorece sunt gravida si asta inseamna ca am trait in pacat, in preacurvie, mi-a cerut socoteala de ce sunt gravida fara sa fiu maritata, mi-a spus ca am facut de-a-ndoaselea si ca nici nu vrea sa ma impartaseasca, desi eu maine aveam de gand sa tin post si sa merg la spovedit, dar NU ma impartaseste. A refuzat categoric!  yikes  Este posibil asa ceva?! Dupa spovedanie sa refuze sa ma impartaseasca?! Dar am comis o crima, cumva, ca am vrut sa am bebe inainte sa ma marit cu acte si fandoseala?
Era inca un preot in biserica, asta era si mai si, tipala o baba ca de ce nu a tinut post , ca postul a tinut 2 saptamani si ca ce, nu murea daca il tinea. Apoi i-a zis altei babe "tu ai tinut post?!" aia ii zice speriata ca da, si zice "Tu nu ai murit ca ai tinut, vezi..!"  yikes
Sa nu va zic de slujba si de ce a spus la sfarsitul ei, despre faptul ca noua ar trebui sa nu ne pese de cainii si pisicile de pe strada, mai degraba sa ne pese de un cersetor ( care bea si fumeaza banii pe care ii strange  acklad  )  ... acklad   acklad  acklad  acklad  acklad  acklad
Si de ce ne e mila de porcul care se taie de Craciun, de gaina care se taie pt mancare..... Pai, daca asa-s eu, miloasa?!!! E pacat si asta, sa iti fie mila de toate vietatile, si nu doar de alea bipede?!?!

FRUMOS!!!

Ultima oara a fost editat de passenger (2010-09-12 15:12:05)

Offline

 

#2474 2010-09-12 15:18:06

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

yikes  yikes  yikes  yikes
Ce ai spus in prima parte nu m-a uimit deloc insa la faza cu pisicile si cu cainii m-ai lasat masca  yikes  yikes  yikes


Din cate stiu eu preotul hotaraste daca este pregatita sa fi impartasita  nustiu si chiar daca te spovedesti poate refuza sa te impartaseasca.


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#2475 2010-09-12 15:18:20

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Pass, calm, calm... asa procedeaza ei. si eu am patit la fel  supa si n-am mai mers sa incerc.
Oricum, ma pot ruga si pot crede in dumnezeu si daca sunt acasa.

puss


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2476 2010-09-12 15:19:38

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

off Pass, scuze ca ma bag in seama, dar cred ca te pot lamuri un pic.
in primul rand, preotii ar trebui sa fie si niste buni psihologi, in sensul de cunoscator al sufletului omului, astfel incat unei femei gravide NU ii vorbesti urat orice ar fi.
Acum sa o luam pe rand. De sfintit verighetele nu avea cum sa o faca, dar trebuia sa iti explice de ce. Ele nu se sfintesc decat in timpul slujbei de cununie si nu se poarta pana atunci. Asta iti zic din punct de vedere al ortodoxismului. De asemenea, nu e obligat sa te impartaseasca dupa spovedanie, ramane la dorinta lui(dupa anumite canoane) daca primesti impartasania sau nu. Si da, trebuie sa tii post minim 3 zile inainte, dar iarasi, tu fiind gravida, esti scutita de la postit.
Iar cu sacrificatul animalelelor, de exemplul mielul taiat de paste(de care mie una mi se rupe sufletul) il intruchipeaza pe Hristos cel sacrficat si omorat pe cruce, de asta exista traditia asta de Paste.
Sfatul meu e sa mai cauti, sa iti gasesti un duhovnic care sa te inteleaga cu adevarat si daca iti refuza ceva sa iti explice cu calm si de ce o face, nu sa te jigneasca!

Offline

 

#2477 2010-09-12 15:20:01

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

aliy, n-ai pt ce, nici n-am făcut mare lucru, dec?t am raportat și eu problema ca să se știe de ea puss

vai, pass, ce am putut citi  wow  wow  wow  wow  wow
eu de asta nu calc ?n biserică dec?t la nunți și botezuri, pt că mi-e silă de ceea ce pot g?ndi și debita unii preoți. prefer să răm?n cu credința din sufletul meu, să fac așa cum ?mi dictează mie conștiința că e corect, dec?t să ascult ce pot zice unii și să-mi vină să mă dau cu capul de pereți apoi
ba vreau să spun că atunci c?nd am cununat, am aplecat puțin lum?narea peste masa aia a lor, că trebuia să punem m?na pe capul finilor și preotul ?mi zice răutăcios, ?n șoaptă: "nașă, mai ușor cu lum?narea aia că te pun să-mi plătești cădelnița"

Offline

 

#2478 2010-09-12 15:25:46

LaviG
Insomniac member
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 5631

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

ana  rotfl2 erai si buna de plata, mda nu e de ras lol

pass urat e comportamentul lor fata de un credincios, fata de o femeie gravida, fata  de un om, nu ii inteleg, sa vb fara sa jigneasca, e greu  yikes ?


Mamica fericita de bebe Raul Mihai din 8.11.2010 hjarta

Offline

 

#2479 2010-09-12 15:25:51

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Ana trebuia sa-i zici ca ii ajung banii pe care ii lua pe cununie ilegal
Noi ieri am nasit si ne-au cerut de la obraz dupa ce in prealabil te intreaba unde lucrezi  skitarg iar suma mi se pare uriasaaaaaa 600 lei  bang  bang  bang  bang aaa si a mai platit si finu 150 cand a programat nunta  skitarg


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#2480 2010-09-12 15:27:08

LaviG
Insomniac member
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 5631

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

miri atatia bani  wow  wow  wow  wow ?????? jalnic


Mamica fericita de bebe Raul Mihai din 8.11.2010 hjarta

Offline

 

#2481 2010-09-12 15:29:42

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

passenger a scris:

Sa va zic pe scurt: am fost sa vorbesc daca imi poate sfinti verighetele, asta pana la cununia religioasa, ca as vrea sa o am sfintita si sa o port asa. Mi-a vorbit urat, mi-a spus ca NU, deorece sunt gravida si asta inseamna ca am trait in pacat, in preacurvie, mi-a cerut socoteala de ce sunt gravida fara sa fiu maritata, mi-a spus ca am facut de-a-ndoaselea si ca nici nu vrea sa ma impartaseasca, desi eu maine aveam de gand sa tin post si sa merg la spovedit, dar NU ma impartaseste. A refuzat categoric!  yikes  Este posibil asa ceva?! Dupa spovedanie sa refuze sa ma impartaseasca?! Dar am comis o crima, cumva, ca am vrut sa am bebe inainte sa ma marit cu acte si fandoseala?
Era inca un preot in biserica, asta era si mai si, tipala o baba ca de ce nu a tinut post , ca postul a tinut 2 saptamani si ca ce, nu murea daca il tinea. Apoi i-a zis altei babe "tu ai tinut post?!" aia ii zice speriata ca da, si zice "Tu nu ai murit ca ai tinut, vezi..!"  yikes
Sa nu va zic de slujba si de ce a spus la sfarsitul ei, despre faptul ca noua ar trebui sa nu ne pese de cainii si pisicile de pe strada, mai degraba sa ne pese de un cersetor ( care bea si fumeaza banii pe care ii strange  acklad  )  ... acklad   acklad  acklad  acklad  acklad  acklad

diablo     diablo   skitarg

anabella_n a scris:

ba vreau să spun că atunci c?nd am cununat, am aplecat puțin lum?narea peste masa aia a lor, că trebuia să punem m?na pe capul finilor și preotul ?mi zice răutăcios, ?n șoaptă: "nașă, mai ușor cu lum?narea aia că te pun să-mi plătești cădelnița"

mad   skitarg

Offline

 

#2482 2010-09-12 15:30:18

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

da Lavi pentru ceva ce ar trebuii sa fie gratis din punctul meu de vedere  box  box  box  box

Aaaa si inca 100 de lei petru cantareti  box  box  box deci in total 850 lei asa ca Pass trebuia sa-i zici ca nu ai avut  bani sa te cununi, sa le dai lo spaga


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#2483 2010-09-12 15:30:27

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

da, eram bună de plată, după ce că le-am ?ndesat ?n buzunare 400 lei, acum 2 ani, la o bisericuță de țară (că at?t au cerut, de la obraz). iar bărbatu-meu, de ofticat ce a fost, că nașii noștri plătiseră pt noi, la catedrala din oraș, 300 lei, cu 2 săptăm?ni ?nainte, le-a cerut chitanță și n-a plecat de acolo fără ea lol

oricum, nu toți preoții sunt la fel, asta e clar, iar pass trebuie să caute unul care să aibă și calitatea de om, pe l?ngă meseria de preot

miri, la fel de nesimțite sunt și la noi prețurile acum. 500 lei un botez la catedrala unde m-am cununat eu și 200 lei corul, care a rămas la același tarif, că banii ăia le intră c?ntăreților ?n buzunar, nu nesătulilor de preoți de acolo

Ultima oara a fost editat de anabella_n (2010-09-12 15:37:28)

Offline

 

#2484 2010-09-12 15:41:45

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

mirik, la fel am patit si eu anul trecut cand am botezat: a cerut de la nasi 600 lei  si la parinti 200 (cica taxa de nu stiu ce); pana la urma am platit noi tot, ca ne-a spus ca asta inseamna pomana adevarata  bang si era botez., nu vreau sa ma gandesc daca era cununie religioasa.
la sf a venit preotul la al meu si i-a zis daca lasa ceva si pt cutia milei.
noi sa fim sanatosi!

LE: ana, chiar ... 37+  wow   rugaciune

Ultima oara a fost editat de aliy (2010-09-12 15:43:20)


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#2485 2010-09-12 15:58:30

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

salutare!

am intrat sa va citesc,dar m-am enervt cand am citit de ce preturi sunt la botez la biserica


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#2486 2010-09-12 16:01:07

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

eu nu ma mai sochez de ce citesc... cunosc  neutral

atat costa biserica la un botez?  disperat

Offline

 

#2487 2010-09-12 16:04:29

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Lili, depinde tare mult de preot.
de ex, am o prietena care sta intr-un orasel mai micut si au dat 200 lei la biserica.


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#2488 2010-09-12 16:09:19

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

aliy și eu tot ?n orășel mic stau și nu e posibil să dai at?t la botez. așa a dat o prietenă, acum pe 4, la catedrală.poate la biserica unde facem noi o fi mai ieftin

Offline

 

#2489 2010-09-12 16:10:30

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Ana, speram ca preturile astea nesimtite sunt doar la bucuresti  supa dar vad ca s-a extins "afaverea". ca sa-i zic asa...


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.