homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8-132


#2490 2010-09-12 16:11:07

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

...se considera ca daca faci sex inainte de casatorie e un pacat mare si in loc de impartasanie, adica vin, iei aghiazma mare...aceea e impartasania ta cum s-ar zice...majoritatea preotilor dau asa...asa iau si eu de aproape doi ani incoace...nu m-a certat dar mi-a zis ca nu ma poate impartasi ...


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 



#2491 2010-09-12 16:28:13

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

dar nu ar trebui sa fie un tarif unic la toate bisericile? biserica nu e o institutie statului? chiar poate sa-si stabileasca fiecare preot ce tarif vrea?

Offline

 

#2492 2010-09-12 16:38:29

tymoteea_18
Sr. member
De la: Oradea
Inregistrat: 2010-06-08
Mesaje: 1131

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Helo gagicile,

Ca tot vrb de preoti si dinalea sa va povestesc ce am patit azi cu finutzii nostri: cum v-am mai spus peste o sapt vom fi nasi la niste prieteni foarte buni si am zis ca ar fi frumos sa mergem azi cu ei la biserica. finutza a auzit niste zvonuri cum ca in 18 sept ar veni in vizita la biserica unde se cununa Preafericitul Daniel. pana aici totul bine, ca doar nu ar avea cu ce sa incurce aceasta vizita cununia religioasa programata din vara la ora 16:30. la sfarsitul slujbei preotul anunta venirea Preafericitului exact sambata la ora 16:30 cand 90% din preotii din Oradea isi vor da intalnire, respectiv in tot orasul nu se vor tine slujbe decat pana in ora 12 (asa spunea preotul care urma sa ii cunune). normal reactia noastra a fost una de soc si speriati ca se da totul peste cap incercam sa vrb cu preotul sa se faca ceva, ca doar din 3 preoti unul tot i-ar putea cununa, dar nu a fost asa. raspunsul preotului a fost ca nu se poate asa ceva, ca numai de la 12, si dupa aia mireasa cu mirele merg la un film pana seara la 19:00 ce au cununia civila. Nervosi, suparati ............ skitarg  bang  box  ko incercam sa ii calmam pe fini si luam masina si fugim prin oras sa vedem daca chiar in tot orasul nu se vor mai face cununii religioase pe data de 18 sept. Tatal miresei avea o cunostinta ce era preot in cartierul unde stam noi si propune sa mergem prima data acolo. Ne primeste preoteasa care ne primeste cu mare caldura si care ne explica frumos care e situatia: defapt in fiecare cartie din oras a ramas cate un preot care sa cunune, iar in cartierul nostru sotzul ei este singurul preot care a ramas "la locul lui" pt a tine cununiile. Asa am reusit sa rezolvam marea incurcatura si sa programam cununia iubitzilor nostrii fini la ora care si-o doreau.

Ideea era ca acel preot stia ca sambata sunt programate cununii religioase inca din vara si avea si nr de contact de la miri, dar era atat de ocupat cu treburile sale incat a uitat sa ii anunte pe miri din timp ca sa gaseasca o alta solutie.

Pass imi pare rau pt cele intamplate, dar nu avem ce sa facem  puss


Avem o minune de  bebe Luca Alexandru (16.03.2011)

Bebe Daniel Fabian ne-a intregit familia (08.07.2013)

Offline

 

#2493 2010-09-12 16:42:09

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

v-am citit mesajele, ce pot sa spun..  asta cu tarif de nunta, botez, etc etc etc nu ma mira deloc, stiu ca se da shpaga pana si la WC-ul public sa iti dea tanti hartie igienica si nu frunze de brusture, aia e, suntem spagari pana la moarte lol

dar....
mama mea fumeaza si un preot a refuzat sa o impartaseasca, i-a spus ca o spovedeste dar nu ii da Sfanta impartasanie. ok, fie!
dar eu.. ca sunt gravida, bine, e "pacatul" meu, insa aproape TOATE fetele de 26-27 ani care se spovedesc si impartasesc, insa nu au burti la vedere, fac sex bine-mersi si sunt impartasite. cum vine asta?  yikes
adica burta mea e dovada suprema ca m-am cotzait, nu?  neutral

eu de acum ma rezum sa aprind o lumanare, sa ma rog si acasa cu mine! mi-a ajuns azi cat pt toata viata!   acklad  acklad

Offline

 

#2494 2010-09-12 16:44:51

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

pass, teoretic nici pe ele niciun preot nu are voie sa le impartaseasca! ti-ai inceput viata sexuala inainte de casatorie, adio impartasanie.. nu esti tu cu nimic mai "pacatoasa" decat ele

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2495 2010-09-12 16:57:03

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

aha! mersi pt lamuriri, ioana!  puss

ok, nu ma impartasesc, dar de spovedit vreau sa o fac, dar nu la acelasi preot!
si da, poate n-am avut bani sa ma marit pana acum, o nunta costa de te usuca, vb lui mirik, cu spagile bisericesti lol

fetelor, a fost chiar jenant...  lol  lol  lol  preotul ma certa "tu ai inceput de-a-ndoaselea, de ce nu te-ai maritat inainte sa ai copil?!"  aici nu am avut cum sa ii explic ca m-am straduit mult si bine sa raman, daca o faceam dupa nunta, mi-e ca natural nu mai puteam sa am copii. asa ca i-am spus pe fuga "s-a intamplat!" si zice  ( aici am ramas muta )  yikes  yikes  yikes  " cum s-a intamplat? nuuuu s-a intamplat, ati vrut! cum sa se intample asa..?"  yikes  yikes
.....  fetelor.. si chiar astepta un raspuns, sa ii spun cum de s-a intamplat.  yikes  i-am spus din nou ca "pur si simplu, nu era prevazut, s-a intamplat..."... el probabil se gandea ca as fi putut sa ma protejez da'... metodele de contraceptie nu sunt un pacat?! avortul oare nu e pacat mai mare? ca el clar imi reprosa mie ca sunt insarcinata si nu-s cununata,  yikes
inca nu imi revin, e preotul care vine la noi in casa de ani de zile, mama merge saptamanal la slujba, tine post miercuri si vineri si in posturile mari, e preotul familie si nu as fi crezut ca o sa patesc asta.

Offline

 

#2496 2010-09-12 17:04:22

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

nu ai pt ce pass puss si nu te mai necaji.. acum pe bune, inteleg ca ti-a ramas un gust amar si esti suparata, dar chiar nu e cazul sa te mai gandesti la asta. mergi la alt preot in viitor, ei nu au niciun drept sa te judece, de fapt el e de o mie de ori mai pacatos decat tine numai prin ce a facut astazi, ca si-a permis sa te judece. Ah, ca te indruma sau te intreba pe alt ton era una, dar sa te judece e contrar a ce inseamna sa fii preot!
da, din punct de vedere al dogmelor, are dreptate, nu ai ce sa ii reprosezi, doar ca aplicandu-le asa o sa ramana fara enoriasi!

Offline

 

#2497 2010-09-12 17:11:12

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

ma uitam ca era biserica plina de copii care invatau sa le pese mai mult de semenii rromi alcoolici si mineri violatori decat de un biet catel batut de unul dintre semenii de tipul asta! CE invatatura e asta?!  mad

da, nu ma mai gandesc, nu are sens, imi pun intrebari degeaba. o sa il evit, o sa evit sa discut cu el si sa ma spovedesc la el, merg la biserica asta doar pt ca mi-e f aproape ca distanta si cu asta basta.

par  kram

Offline

 

#2498 2010-09-12 17:42:57

cocof
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-22
Mesaje: 6513

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Passssss wwooowww  wow  wow  wow Nu cred ca am cuvinte sa comentez, nici nu merita , de fapt. Astfel de oameni nu pot fi numiti preoti sub nici o forma. Din cate stiu eu biserica te incurajaza sa pastrezi si sa cresti un copil nu iti sare in jurn gat ca porti unul in pantec fara sa fi primit binecuvantarea lor in prealabil. Noi, de cate ori avem ocazia, mergem la Valea Plopului cu hainute si alimente la printele Tanase care a adunat in jurul lui o gramada de copii parasiti si mamem care nu-si pot creste singura copii Dacat sa avorteze, le ofera el sprijina si le creste copii. Acesta este Preot, nu ce vad si aud in jur , brrr......


mami de cocosel din 12.11.10 hjarta
sjuk    ...O POVESTE... ...DOUA POVESTI...

Offline

 

#2499 2010-09-12 18:20:25

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

cocof a scris:

Passssss wwooowww  wow  wow  wow Nu cred ca am cuvinte sa comentez, nici nu merita , de fapt. Astfel de oameni nu pot fi numiti preoti sub nici o forma. Din cate stiu eu biserica te incurajaza sa pastrezi si sa cresti un copil nu iti sare in jurn gat ca porti unul in pantec fara sa fi primit binecuvantarea lor in prealabil. Noi, de cate ori avem ocazia, mergem la Valea Plopului cu hainute si alimente la printele Tanase care a adunat in jurul lui o gramada de copii parasiti si mamem care nu-si pot creste singura copii Dacat sa avorteze, le ofera el sprijina si le creste copii. Acesta este Preot, nu ce vad si aud in jur , brrr......

de parca preotii astia nu sau culcat cu nimeni inainte de casatorie  sau barbatii..vb vine..daca esti femeie gata esti o pacatoasa..ce oameni box


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#2500 2010-09-12 19:47:05

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Ghiciti cine a plecat acum de la noi din casa  lol  lol  lol ....preotul care a venit cu botezul  lol

L-am intrebat de impartasanie si a zis a tin post marti si miercuri si ma impartaseste.El a zis ca oricum nu ma impartaseste pe mine ci copilul  tongue si imi venea sa-l intreb cum transferam impartasania  tongue

L.E:Garga nu are cum sa fie o taxa anume pentru ca asta este spaga nu taxa, bani neimpozabili.Daca ar fi nunti, botezuri si inmormantari una la 2 luni as intelege spagile astea nesimtite dar cum ei au sambata de dimineata pana seara nunti, botezuri tot anul ca doar vad pe stada numai copii si inmormantari la greu ca ne omoara astia cu zile  skitarg ....ei bine in conditiile astea nici nu indraznesc sa fac un calcul la venitul uni popa  box  box  box  box

Ultima oara a fost editat de mirik (2010-09-12 19:53:39)


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#2501 2010-09-12 19:56:12

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Miri,  rotfl  rotfl  ai un stil de-a povesti .... asa funy  rotfl2

se vine cu botezul acum?? spranceana

sau a venit la tine sa-ti dea inapoi o parte din banii luati de colegul lui?

LE: Coco, il stiu si eu pe parintele tanase, chiar a facut o gramada de lucruri bune in zona; exista si preoti adevarati

Ultima oara a fost editat de aliy (2010-09-12 19:58:02)


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#2502 2010-09-12 20:02:05

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

A venit cu botezul  nustiu .
Ce sa faca????? Sa-mi dea bani?  forgetit Era asa mahnit ca nu-i deschide usa decat 2-3 oameni pe scara  forgetit

Ultima oara a fost editat de mirik (2010-09-12 20:06:31)


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#2503 2010-09-12 20:20:15

cocof
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-22
Mesaje: 6513

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

rotfl2  cum mai cu botezul ACUM ????


mami de cocosel din 12.11.10 hjarta
sjuk    ...O POVESTE... ...DOUA POVESTI...

Offline

 

#2504 2010-09-12 20:25:01

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Pe cuvan de onoare  nustiu
A venit cu busuiocul, cadelinita, cruce si cantaret...nu asa se numeste? Botez?


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#2505 2010-09-12 20:26:20

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

ar fi trebuit sa vina co ocazia unei sarbatori ceva ....  spranceana
hai lasa miri. i s-or fi terminat banutii smile

LE: e vreo sarbatoare si nu stiu eu?   nustiu

Ultima oara a fost editat de aliy (2010-09-12 20:27:32)


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#2506 2010-09-12 20:30:44

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Am investigat  tongue este ziua crucii marti


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#2507 2010-09-12 20:51:18

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

pass, ioana are dreptate wink


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2508 2010-09-12 22:37:42

LaviG
Insomniac member
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 5631

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

fetele, am pus poze cu burtoiu'  chicot

LE noapte buna fetelor pusspuss

Ultima oara a fost editat de LaviG (2010-09-12 22:43:53)


Mamica fericita de bebe Raul Mihai din 8.11.2010 hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.