homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ce se schimba in viata unui cuplu odata ce apare un copilas?-2


#20 2010-10-14 15:32:51

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Ce se schimba in viata unui cuplu odata ce apare un copilas?

ani tummenupp

eu uitasem sa zic... copilul meu a venit "accidental". adica neprogramat de noi, programat de Dumnezeu wink a fost cel mai frumos si mai DORIT accident din viata mea smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#21 2010-10-17 23:14:28

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Ce se schimba in viata unui cuplu odata ce apare un copilas?

un copil iti schimba f mult viata, dar conteaza cum vrei tu sa ai viata din momentul in care apare copilul..adik tu ca si mama iei deciziile ce si cum vrei...copilul e pe pr loc, din momentul in care il tii in brate el e viata ta, sotul (un om cu capul pe umeri, normal si nu absurd) va intelege acest lucru si nu va fi gelos ca nu-i acorzi destul atentie....am auzit si eu de cazuri de genul asta, eu nu pot sa inteleg...un copil are nevoie de multa atentie si afectiune, cum poti sa pui un om in toata firea pe acelasi plan?!...imi iubesc copii mai mult decat orice pe lumea asta si as face lucruri nebanuite pt ei,ii pup non stop...cu toate astea de cand am venit acasa nu au dormit langa noi (decat f putin, cred ca intr-un an de 4-5ori) ... nu ii iau de fiecare data in brate cand plang, incerc sa-i linistesc vorbindu-le si sa-i mangai...in felul asta am vrut si vreau sa nu ma leg complet de ei, am copii, dar nu sa stau legata de ei toata ziua...ii acord atentie sotului, putem sa avem viata sexuala (mai putin ce e adev, dar e f bine atunci cand e) si nu deranjam si nu ne deranjeaza copii...avem o pisica cu care ma joc destul, asa ca viata nu se termina cand apare un copil, doar se schimba...pt mine s-a schimbat in bine, eu ma joc si ma distez alaturi de ei, ma simt plina de energie cand ii vad pe ei  smile

adina cu hainele la fel fac si eu..."stai ca nu se asorteaza, trebuie sa-i schimb"...pe luci (sotul) il apuca pandaliile, o data mi-a spus "auzi? tu esti cu capu'?"...stiu ca are dreptate, dar daca am zi eu nebunii  chicot ...asa ca adina nu esti singura  par

Ultima oara a fost editat de fleurette (2010-10-17 23:16:31)


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#22 2010-10-18 14:13:07

cleopatr@
Full member
Inregistrat: 2010-01-19
Mesaje: 632

Re: Ce se schimba in viata unui cuplu odata ce apare un copilas?

Fleurette pisicuta o tineti in casa langa copilasi?Nu ai temeri de astea cu parul de pisica sau microbi?Sau o tineti afara?

Offline

 

#23 2010-10-18 14:20:25

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Ce se schimba in viata unui cuplu odata ce apare un copilas?

katami a scris:

mie nu-mi vine sa cred ca exista femeie care sa regrete ca si-a nascut copilul:O nu stiu, mi se pare impotriva instinctului matern. or fi barbati care zic asa, dar femei...mie, repet, mi se pare imposibil

ca anumite chestii sunt grele, ca exista momente dificile si de sacrificiu... asa e. Dar de aici pana la chestii patetice precum "li s-a terminat viata"... come on, cred ca cine ti-a zis asa era fie deprimata, fie exagera voit ca sa apara in lumina de "mama eroina".

pe de alta parte, evident, cred ca cea mai sintetica expresie a schimbarilor care apar odata cu un copil e ca... PRIORITATILE SE SCHIMBA. asa ca pt tine, ca mama, pe locul 1 n-or sa mai fie nici sotul, nici prietenii, nici rudele, nici cariera sau scoala... va fi copilul. Si da, vor fi momente dificile cu carul... totul depinde de modul tau de raportare fata de diversele solicitari (adica daca tu crezi te frustreaza faptul ca bebe doarme la ora in care tu ti-ai dat intalnire cu o prietena si nu poti iesi din casa... mai asteapta nitel pana sa ai un copil smile ).

uite ca lazarev zice altceva smile familia este reprezentarea lui Dumnezeu si a Bisericii. barbatul este Dumnezeu iar femeia Biserica. copiii - enoriasii. astfel incat Sfanta Treime este pe locul 1 apoi sotul si apoi copilul. este f important ca fiecare sa isi stie f bine locul si femeia sa ii aseze la locul potrivit. nu trebuie sa uitam ca fara barbat copiii nu erau si deci el are nevoie de atentia noastra la fel ca si copiii.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#24 2010-10-18 14:39:53

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Ce se schimba in viata unui cuplu odata ce apare un copilas?

viata sociala - exista in continuare. ori iesim fiecare cu gasca de baieti/ fete, ori vin prietenii in vizita la noi. noi inca nu am iesit in vizite ca cel mic nu e inca botezat dar urmeaza si asta.

cu cea mare am iesit si la mare si la munte inca de cand avea 6 saptamani asa ca si concediile exista in continuare si inca mai faine decat in 2 big_smile

studii - ne ocupam si de asta in continuare desi mai fara chef acu big_smile

seara dupa ce amandoi is imbaiati, hraniti, pupati, adormiti avem timp si de noi. adica de pe la 9-10 pana la primul biberon din noapte big_smile

viata sexuala - exista si aia - mai rapida si mai intensa insa rotfl

asa ca - schimbari? da! dar in bine smile acum suntem o gasca hjarta


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2010-10-18 15:26:11

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Ce se schimba in viata unui cuplu odata ce apare un copilas?

fleurette a scris:

imi iubesc copii mai mult decat orice pe lumea asta si as face lucruri nebanuite pt ei,ii pup non stop...cu toate astea de cand am venit acasa nu au dormit langa noi (decat f putin, cred ca intr-un an de 4-5ori) ... nu ii iau de fiecare data in brate cand plang, incerc sa-i linistesc vorbindu-le si sa-i mangai...in felul asta am vrut si vreau sa nu ma leg complet de ei, am copii, dar nu sa stau legata de ei toata ziua...ii acord atentie sotului, putem sa avem viata sexuala (mai putin ce e adev, dar e f bine atunci cand e) si nu deranjam si nu ne deranjeaza copii...avem o pisica cu care ma joc destul, asa ca viata nu se termina cand apare un copil, doar se schimba...pt mine s-a schimbat in bine, eu ma joc si ma distez alaturi de ei, ma simt plina de energie cand ii vad pe ei  smile

parcă aș fi vorbit eu smile
mai puțin la partea cu viața sexuală, dar ?ncă n-au trecut cele 6 săptăm?ni de repaus impuse de medic, ?nsă c?nd vor trece, chit că nu va fi chef, chit că o să pic de oboseală, tot am să fac un efort să ne reluăm activitatea, pt că pofta vine m?nc?nd  chicot
iar cu dormitul, o singură dată am făcut greșeala s-o luăm cu noi ?n pat, că voia taică-său să doarmă cu ea, iar eu n-am ?nchis un ochi p?nă la 4 dimineașa, c?nd am mutat-o, că tresăream la cel mai mic sunet pe care-l scotea ?n somn, ori ei scot muuuulte sunete ?n primele luni de viață smile

Offline

 

#26 2010-10-18 15:26:51

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Ce se schimba in viata unui cuplu odata ce apare un copilas?

o'hara a scris:

katami a scris:

mie nu-mi vine sa cred ca exista femeie care sa regrete ca si-a nascut copilul:O nu stiu, mi se pare impotriva instinctului matern. or fi barbati care zic asa, dar femei...mie, repet, mi se pare imposibil

ca anumite chestii sunt grele, ca exista momente dificile si de sacrificiu... asa e. Dar de aici pana la chestii patetice precum "li s-a terminat viata"... come on, cred ca cine ti-a zis asa era fie deprimata, fie exagera voit ca sa apara in lumina de "mama eroina".

pe de alta parte, evident, cred ca cea mai sintetica expresie a schimbarilor care apar odata cu un copil e ca... PRIORITATILE SE SCHIMBA. asa ca pt tine, ca mama, pe locul 1 n-or sa mai fie nici sotul, nici prietenii, nici rudele, nici cariera sau scoala... va fi copilul. Si da, vor fi momente dificile cu carul... totul depinde de modul tau de raportare fata de diversele solicitari (adica daca tu crezi te frustreaza faptul ca bebe doarme la ora in care tu ti-ai dat intalnire cu o prietena si nu poti iesi din casa... mai asteapta nitel pana sa ai un copil smile ).

uite ca lazarev zice altceva smile familia este reprezentarea lui Dumnezeu si a Bisericii. barbatul este Dumnezeu iar femeia Biserica. copiii - enoriasii. astfel incat Sfanta Treime este pe locul 1 apoi sotul si apoi copilul. este f important ca fiecare sa isi stie f bine locul si femeia sa ii aseze la locul potrivit. nu trebuie sa uitam ca fara barbat copiii nu erau si deci el are nevoie de atentia noastra la fel ca si copiii.

teoretic stiu si asa e. practic... bravo cui poate, nu-s eu aia smile

ramona, si noi avem pisica... primii pasi de-a busilea ai lui Cris au fost dupa ea... primul ridicat in picioare tinandu-se de mobila au fost dupa ea... si muuulte zambete cand plangea au fost pt ea smile (pacat ca nu e prea reciproca treaba sad )


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#27 2010-10-18 16:11:22

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Ce se schimba in viata unui cuplu odata ce apare un copilas?

nici la noi nu e reciproc cu pisi kata  forgetit ...mereu vor sa o prinda si ea e crispata toata  chicot ...in pr 2 luni nu avea acces in camera lor, si in alta camera nu stateau langa ea...dar acum o trag de coada, o epileaza...nu mi-e teama de par, afara pun mana pe dif lucruri si apoi baga in gura...asa ca pisica noastra e curata, vaccintata nu am de ce sa-mi fac griji...in plus pediatra a vazut-o si nu a spus nik de ea, adk sa-o izolez de copii..oricum fuge ea  big_smile ...prin casa spalam 1 data pe zi

o'hara asa e, fara barbat nu am fi avut copii, deci trebuie sa le acordam si lor f multa atentie, ca in sine sunt si ei ca niste copilasi  wink

ana sa stii ca asa e...pofta vine mancand  visslar


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#28 2010-10-18 17:05:29

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Ce se schimba in viata unui cuplu odata ce apare un copilas?

aoleu, fleur... imi inchipui ce stresata e a voastra cu 2 surse de atac rotfl

inca o schimbare:odata cu venirea lui bebe, pisica devine stresata rotfl


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#29 2010-10-18 17:32:44

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Ce se schimba in viata unui cuplu odata ce apare un copilas?

offtopic  asta deja e alta treaba, Cum se schimba viata animalelor de casa odata cu aparitia unui copil lol

nepotelul nostru a crescut cu noi in apartament pana la 1 an. si motanul meu, care la inceput a fost foarte senin, treptat a devenit extrem de stresat de prezenta copiilor. la cat a fost de jumulit si calcat in picioare...  supa

Offline

 

#30 2010-10-19 10:32:57

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Ce se schimba in viata unui cuplu odata ce apare un copilas?

offtopic sa nu mai zic sambata toti copii o fugareau...dupa 1 ora o cautam prin toata casa, am zis ca a fugit, dar saraca era pe sifonier, se ascundea acolo  rotfl2 ...asa e, un stres imens copilul pt pisi  chicot


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#31 2010-10-19 10:38:35

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Ce se schimba in viata unui cuplu odata ce apare un copilas?

bietele pisici sad

Offline

 

#32 2010-10-29 09:18:25

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Ce se schimba in viata unui cuplu odata ce apare un copilas?

anabella_n a scris:

nici un fel de chef de sex, deși e ?ncă prematur să spun asta, dar nu văd ce s-ar schimba ?n următoarele săptăm?ni, pt că oboseala e f mare

rectific: de o săptăm?nă de c?nd fie-mea se culcă și ea ca un copil normal, la 21-21.30, ne-am reluat și noi constant viața sexuală (nici unul dintre noi nu mai era dispus să aștepte 6 săptăm?ni, nu după at?tea luni de pauză  chicot ) și pot spune că nimic nu s-a schimbat din punctul ăsta de vedere  rodnar

Offline

 

#33 2010-11-01 15:24:39

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Ce se schimba in viata unui cuplu odata ce apare un copilas?

ma bucur ana sa aud, e un aspect f imp intr-o casnicie  par ... la noi dupa 1an de cand avem copii e super din punctul asta de ved  wink


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#34 2010-11-03 09:30:01

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Ce se schimba in viata unui cuplu odata ce apare un copilas?

așa zic și eu, fleur smile
nu mai e ca ?nainte dpdv al frecvenței, că nu se mai poate, dar măcar de 3 ori pe săptăm?nă tot ne facem timp și pt asta  rodnar

Offline

 

#35 2010-11-03 17:41:37

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Ce se schimba in viata unui cuplu odata ce apare un copilas?

ce bine de voi smile
Eu nici nu vreau sa aud...habar n-am ce e cu mine, o fi de la oboseala? De la lipsa suportului?


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#36 2010-11-03 18:04:48

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Ce se schimba in viata unui cuplu odata ce apare un copilas?

mai ... sa zic si eu ceva .. eu nu prea mai sunt asa .. receptiva ... si gravidutza eram tare nebunatica ... dar desi am nascut ceza ceva nu prea mai e cum era .. e cam seceta pe plaiuri dc intelegeti ... sad un pic deprimant, astept sa imi treaca


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#37 2010-11-03 18:38:15

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Ce se schimba in viata unui cuplu odata ce apare un copilas?

Geo, inteleg perfect. smile
La mine e seceta cumplita rotfl de vreo 9 luni+inca 3 de la nastere.


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#38 2010-11-03 21:01:01

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Ce se schimba in viata unui cuplu odata ce apare un copilas?

Noua ni s-a schimbat viata complet, prioritatea este fata acum , amandoi facem tot ce putem ca ea sa fie multumita si sa radieze de fericire. Am avut momente de suparare, nervozitate, oboseala...dar totul este trecator...ce avem acum langa noi este VIATA, radiem prin toti pori cand ne zambeste, chiuie, face nebunii....etc

Viata sociala exista insa iesirile sunt mai limitate, mai rare. Nu mai este acelasi chef...

Pentru mine indiferent ce spune Lazarev, eu recunosc sincer ca Daria este persoana cea mai importanta, o iubesc mai mult decat ma iubesc pe mine.

In viata de cuplu, este din ce in ce mai bine, ne completam si ne ajutam mai mult. Despre viata sexuala, nu imi place sa discut cu nimeni in afara de sotul meu, insa pentru curiozitatea ta, nu simtim nici o diferenta, nu ne-a afectat cu nimic viata sexuala nasterea Dariei.


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.