homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

PFA


#1 2010-11-08 20:28:43

elena21
Full member
Inregistrat: 2007-06-14
Mesaje: 100

PFA

va rog sa ma lamuriti si pe mine cu mai multe pb: vreau sa  ma fac PFA in domeniul protectiei mediului. si am mai multe nelamuriri:
- unde  trebuie sa ma inregistrez? la primarie sau la registrul comertului?
-ce cod caen imi trebuie?
- dak imi trebuie sau nu min 2 ani in cartea de munk in domeniul respectiv sau e suficienta diploma de  inginer in protectia mediului???
si dak are cineva  mai multe cunostinte va astept cu sugestii.... nustiu


Barbatii au descoperit focul, dar femeile au descoperit cum sa se joace cu el.
''Daca gasesti un drum fara obstacole probabil ca drumul acela nu duce nicaieri…”

Offline

 



#2 2010-11-08 21:32:00

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: PFA

te inregistrezi la registrul comertului ca orice firma. cod caen...asta nu as stii sa spun, era unul pentru colaborare cu alte firme, asta daca nu ai diploma de specializare, sau cel care iti reprezinta specializarea.
nu iti trebuie minim 2 ani, poti sa te faci fara probleme doar cu diploma.
oricum o sa ai ceva de alergat.


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#3 2010-11-08 21:44:01

elena21
Full member
Inregistrat: 2007-06-14
Mesaje: 100

Re: PFA

ms coraline ,cine mai are informatii  le astept. mai ales cu privire la cod caen : ptr analist de mediu, protectia mediului, pe diploma scrie inginer protectia mediului


Barbatii au descoperit focul, dar femeile au descoperit cum sa se joace cu el.
''Daca gasesti un drum fara obstacole probabil ca drumul acela nu duce nicaieri…”

Offline

 

#4 2010-11-08 21:47:44

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: PFA

poti sa iti cauti tu codul caen pe care il preferi
aici este lista codurilor caen din romania
http://www.codcaen.sinard.net/


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#5 2010-11-08 22:49:40

sophie
Addicted member
De la: Atlantis
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 11424

Re: PFA

Elena, dupa ce te inregistrezi ca pfa ce ai de gand sa faci?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-11-08 23:01:36

Loveable
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 51293

Re: PFA

ca sa stabilesti codul CAEN care se potriveste cel mai bine conteaza ce anume vrei sa faci in domeniul protectiei mediului


hjarta

Offline

 

#7 2010-11-09 18:17:36

elena21
Full member
Inregistrat: 2007-06-14
Mesaje: 100

Re: PFA

coraline am cautat in f multe liste caen dar nu am gasit '' analist de mediu'', daca cineva stie acest cod caen si ptr mine as fi recunoscatoare.
sophie voi semna  un contract de colaborare cu o firma in domeniul sticlei (saint gobain)  dar voi presta servicii in domeniul analizei de mediu dupa cum spune si numele postului (anlist stagiar de mediu) deci eu trebuie sa ma inregistrez ca pfa -analist de mediu.


Barbatii au descoperit focul, dar femeile au descoperit cum sa se joace cu el.
''Daca gasesti un drum fara obstacole probabil ca drumul acela nu duce nicaieri…”

Offline

 

#8 2010-11-09 19:00:21

Loveable
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 51293

Re: PFA

nu exista in caen analist de mediu. de aia am intrebat ce anume o sa faci. acum am inteles, maine cand ajung la birou ma uit prin caen sa vad.


hjarta

Offline

 

#9 2010-11-09 19:16:10

elena21
Full member
Inregistrat: 2007-06-14
Mesaje: 100

Re: PFA

deci nici eu nu am gasit vre un cod caen ptr asa ceva de aceea am tot intrebat
dar asta e jobul: analist stagiar in protectia mediului.


Barbatii au descoperit focul, dar femeile au descoperit cum sa se joace cu el.
''Daca gasesti un drum fara obstacole probabil ca drumul acela nu duce nicaieri…”

Offline

 

#10 2010-11-09 19:22:05

giullia19
Full member
Inregistrat: 2007-04-26
Mesaje: 507

Re: PFA

Informatii de pe site-ul ONRC http://www.onrc.ro/documente/ghid/1_pfa.pdf

Offline

 

#11 2010-11-09 19:48:31

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: PFA

dar codul caen nu ti-l alegi tu ci il ai in momentul in care stabilesti domeniul de activitate, ti-l dau cei de la finante...eu asa stiu
tu ca inginer ai dreptul la ceva stampila...adica ai de dat vreun examen ceva, ca sa capeti stampila? pentyru ca in cazul asta s-ar putea sa-ti fie necesara experienta.

Offline

 

#12 2010-11-09 19:59:42

elena21
Full member
Inregistrat: 2007-06-14
Mesaje: 100

Re: PFA

pai am intrebat la registrul comertului azi si le-am aratat si dilploma su specializarea respectiva si mi-a zis k e ok doar cu doploma. oricum ar trebui sa imi dea ei codul caen dak platesc o taxa nu??


Barbatii au descoperit focul, dar femeile au descoperit cum sa se joace cu el.
''Daca gasesti un drum fara obstacole probabil ca drumul acela nu duce nicaieri…”

Offline

 

#13 2010-11-09 21:31:26

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: PFA

poate nu exista cod caen pentru aceasta functie, asa cum nu exista nici pentru "office manager" desi postul este folosit des  ca denumire.
eu stiam ca iti alegi singur caen-ul, ca nu ti-l da nimeni. eventual vorbesti cu un contabil si te ajuta sa iti alegi codul


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#14 2010-11-10 14:34:22

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: PFA

ionela a scris:

dar codul caen nu ti-l alegi tu ci il ai in momentul in care stabilesti domeniul de activitate, ti-l dau cei de la finante...eu asa stiu
tu ca inginer ai dreptul la ceva stampila...adica ai de dat vreun examen ceva, ca sa capeti stampila? pentyru ca in cazul asta s-ar putea sa-ti fie necesara experienta.

asa stiu si eu. ei iti completeaza pe declaratie (070, nu ?) codul caen.

daca e cineva care are de mai mult timp pfa si stie foarte bine cu ce se mananca, as avea nevoie de niste lamuriri.
exista pe undeva un soi de ghid ? ceva care sa explice totul despre pfa. am gasit pe net numai franturi.
eu mi-am facut pfa din... intamplare  rodnar  si nu prea sunt in tema.

Offline

 

#15 2010-11-10 16:38:38

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: PFA

pai stiu ca la prietenul meu care e inginer geodez, i-au trebuit musai 2 ani de experienta ca sa dea examenul pentru stampila, ca fara stampila nu era autorizat pfa-ul
codul caen ti se atribuie in momentul in care alegi domeniul de activitate, daca nu este exact ce faci tu, te incadreaza unde merge mai bine, la ceva cu mediu in cazul tau
office manager e doar o functie intr-un domeniu de activitate, deci nu poti avea cod caen pentru functia care o detii intr-o firma. doar acel pfa,II, SRL, SA are cod caen
eu asta stiu, mai multe daca aflu scriu aici

Offline

 

#16 2010-11-15 08:00:24

elena21
Full member
Inregistrat: 2007-06-14
Mesaje: 100

Re: PFA

stie  cineva de reducere de studenti?? atunci cand te inregistrezi k mie mi-a zis sa aduc o adeverinta de la facultate si as vrea sa atiu cat ar i reducerea dak sa merita sa ma duc pana la bucuresti sau nu? asa fara nici un fel de reducere ar fi  aprox 260 lei asa mi-au zis dar cu reducere nu stiu.


Barbatii au descoperit focul, dar femeile au descoperit cum sa se joace cu el.
''Daca gasesti un drum fara obstacole probabil ca drumul acela nu duce nicaieri…”

Offline

 

#17 2010-11-15 19:17:18

Loveable
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 51293

Re: PFA

nu-ti da nimeni nici un cod caen, tre sa ti-l cauti tu, ca tre sa se regaseasca in actul pe care il depui la registru pentru infiintarea pfa


hjarta

Offline

 

#18 2010-12-01 12:45:52

elena21
Full member
Inregistrat: 2007-06-14
Mesaje: 100

Re: PFA

buna ziua, am si eu  cateva nelamuriri:
1.am un contract de prestari dervicii incheiat pe 29.11.2010 contract ce incepe pe 02.12.10 pe o peioada de un an cu un venit brut de 2244lei. sunt pfa din 25.11.2010, mi-am facut asifgurari la pensii (31.3%) unde am declarat 600lei, deci platesc 188 lei ,lunar???
2. la sanatate 5.5% + 0.85% fond de concedii unde a trebuit sa vin cu o copie de pe declarata de venit estimat 220 de la financiar unde declarasem 1200lei brut,685 chelt deductibile si ramaneam cu un venit net de 515lei, mi s-a spus k pot platii sanatatea la valoarea contactului ptr care voi emite factura adik 2244 nu la ce era pe declaratie ,si am platit pana la sfarsitul anului 143lei, sanatatea o platesc trimestrial?? deci acum ar trebui sa platesc peste 3 luni??
3.IMPOZITUL la cat timp il platesc tot trimestrial si reprezinta ventit brut-cheltuieli deductibile(din codul fiscal) in care intra si sanatatea si pensiile?
- la somaj nu mi-am facut asigurare ptr k nu era obligatoriu
4.daca doresc sa imi cumpar un leptop pot sa il trec ca si chelt deductibile???asta in conditiile in care am un cod CAEN 7120- activitati de testari si analize tehnice,
5.am un contract de comodat cu parintii mei in care spune k trebuie sa suport chelt nercesare folosintei bunului, fara a avea dreptul sa cer restituirea bunului, dar nu spune cat % sunt chelt ptr pfa, cum le deduc??
6.dak imi trec abonamentul de tel si cel de intenet pe pfa se poate? ptr a fi chelt deductibile??
Va rog ds imi raspundeti la intrebari dar nu cu trimitere la cod fiscal sau stiu eu ce legi ptr k am citit dar astea nu imi sunt clare.
Va multumesc anticipat ptr toti ce vor stradui sa imi raspunda


Barbatii au descoperit focul, dar femeile au descoperit cum sa se joace cu el.
''Daca gasesti un drum fara obstacole probabil ca drumul acela nu duce nicaieri…”

Offline

 

#19 2010-12-01 12:57:10

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: PFA

elena, eu iti raspund la ce stiu din ceea ce ai intrebat:

4. Da , poti sa il treci cu conditia ca in momentul in care il cumperi sa soliciti factura pe PFA pe care se va trece numele tau ca PFA (asa cum apare in certificatul de inregistrare), codul fiscal si alte date. La delegat te vor trece pe tine, ca persona fizica reprezentanta a PFA-ului.

5. Trebuia sa mentionezi in contact procentul. Eventual faci un act aditional in care zici ca te obligi sa platesti x % din cutare cheltuieli si pe chitantele respective faci undeva calculul (de ex. ai factura de la electrica in val de 100 lei, undeva dedesubtul soldului total faci 100 lei x 20% (daca atata te-ai obligat sa platesti) = 20 lei. Astia 20 ii introduci in conta.

6. Pt telefonul mobil eu mi-am facut cesiune de contract la Orange ca sa il pot deconta. Trebuie sa-ti apara ca e pe pers. juridica.  Internetul nu, ala era deja inclus in contractul de comodat cu ai mei.


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.