homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

PFA-3


#39 2010-12-09 22:11:25

elena21
Full member
Inregistrat: 2007-06-14
Mesaje: 100

Re: PFA


Barbatii au descoperit focul, dar femeile au descoperit cum sa se joace cu el.
''Daca gasesti un drum fara obstacole probabil ca drumul acela nu duce nicaieri…”

Offline

 



#40 2010-12-11 12:36:06

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: PFA

Eu nu am avut carte de munca, sunt studenta momentan.
Cat costa sa imi fac contract cu casa de pensii si cu sanatatea? Ca sa stiu la ce sa ma astept.
Si la finante pe declaratiile alea cat tre' sa platesc? Si o ultima intrebare... trebuie sa platesc impozit anticipat? sau contributii cas-cass anticipate?
Intreb pt ca luni imi scot certificatul de la RC, iar apoi cred ca aterizez direct la finante, si sa stiu daca are rost sa ma duc cu doar cativa banuti in buzunar.
Ms mult mult de ajutor smile


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#41 2010-12-11 18:17:39

elena21
Full member
Inregistrat: 2007-06-14
Mesaje: 100

Re: PFA

dak esti studenta nu ai benefiaciat de reducere la  inregistrarea la registrul comertului??? eu trebuia sa platesc 260lei si cu adeverinta de student am platit 36lei.dupa ce ti-a iesit certificatul de inregistrare te duci si iti faci stampila60-70lei ptr care ceri factura(cheltuiala deductibila) si apoi te duci in ordine:la financiar,la pensii, la sanatate. la pensii nu trebuie sa platesti nimik anticipat. doar iti faci la ei asigurare (asa se numeste),si dak nu ai avut carte de munk e si mai usor, ptr ei si ptr tn nu te costa nimik , aici poti declara ce suma vrei tu dar nu mai putin de 600lei la care platesti 188lei/luna .la finante te duci cu copii dupa contractul de comodat, dupa certificatul de inregistrare, C.I.,si acolo completezi declaratia de venit estimat (220) in care treci tu cat crezi k o sa ai venitul brut , cheltuieli deductibile si venitul net la acesta din urma ti se calculeaza impozitul. tot de la finante iei si registru de control (27lei)care trebuie stampilat la finante si de la librarie registru de incasari si plati (6lei) (care trbuie numerotatpe fiecare pg.) dar dak nu ai nici un venit luna asta ar fi mai bn sa te duci la anul sa dai declaratiile si sa iti toate actele, pt k daca te duci acum platesi si pe luna asta si  nu are rost. la sanatate faci asigurare de sanatate ptr pfa si o sa fie 5.5% + 0.85* fond concedii din venitul net declarat de tine la finante, ptr k aici la sanatate iti trebuie si copie dupa declaratia de venit estimat de la finante,. cel mai bn este sa ai tot timpul la tn mai multe copii supa toate actele primite de la registrul comertului, contractul de comodat, c.i. si declaratia de venit estimat. este important sa iei facturi acum de peste tot cu care te vei putea scadea la impozit dupa aceea. Si dak in contractul de comodat nu se specifica procentul ptr sediul tau (adik cat % din apartament poti deduce tu la facturile de intretinere, apa, gaze,etc) trebuie sa mai faci o anexa la finante in care sa  se specifice acest procent.


Barbatii au descoperit focul, dar femeile au descoperit cum sa se joace cu el.
''Daca gasesti un drum fara obstacole probabil ca drumul acela nu duce nicaieri…”

Offline

 

#42 2010-12-11 18:34:42

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: PFA

188 lei/luna la CAS???? Imens.
Eu nu am contract de comodat, ai mei mi-au dat o declaratie prin care ma lasa sa folosesc apartamentul, dar nu e specificat cat la suta din el. Cum arata contractul ala? Mai are rost sa il fac acum sau ma duc tot cu declaratia aia?
Din cate am inteles, trebuie sa imi fac stampila mai intai de toate...
La RC am platit si eu cam 38 de lei in total, sper ca nu mai trebuie sa platesc nimic luni cand ma duc dupa certificatul lui peste.

Deci la Finante mai am de platit doar vreo 30 de lei?
Si in ianuarie cum ar veni nu trebuie sa platesc nimic nici la CAS nici la CASS nici la impozit, ci doar din februarie cum ar veni (contributiile aferente lunii ianuarie)?
Scuze de intrebari, dar eu sunt maniaca cu banii.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#43 2010-12-12 12:25:37

elena21
Full member
Inregistrat: 2007-06-14
Mesaje: 100

Re: PFA

deci la ORC nu mai dai nimik atunci cand  ridici cerificatul de inregistrare, apoi  stampila aprox 60-70lei, la finante 27 + 6 lei registrele. si cam atat. dar asteapta si tu sa treaca 15 dec si dupa aia te duci peste tot ca sa nu te puna sa platesti de luna asta toate celelalte:
pensii 31.3% din suma declarata de tine mine  600 lei vine 188lei/luna
sanatate 5.5% +0.85% din venitul brut (la mine de ex din 2404 dau 152.6lei/luna)
impozit 16% sin venitul net (din venitul brut scazi cheltuieli deductibile si din ce iti ramane la ala se aplica 16% la mine ar veni cam 245 lei) P.S. deci e bn sa ai cat mai multe factuRI : de la ORC cand te-ai inregistrat, de la stampila, de la cele 2 registre, de la facturiere si chitantier (17 lei),si alte lucruri de papetarie ptr firma ta, poti sa iti treci abonamentul de tel pe PFA dar te costa undeva la 250lei si nu cred k se merita, la fel si cu nu abonament de internet dak ai care nu stiu cat te costa,poti lua ptr tn acasa orice : covoare, mobila,calculator etc toate sunt cheltuieli deductibile dak ai facturi sau in cel mai rau caz bon stampilat.
Dak in contractul de comodat nu scria nici un procent cu cat participi tiu la intretinere, gaze, apa. energ el, trebuie cant te duci la finante sa specifici acest lucru si se mai face o anexa la contractul de comodat sau in cazul tau dak nu ai aceel contract  de comodat care ar fi trebuit sa ti-l dea de la ORC cred k e buna si declaratia respectiva, dar ar fi bn sa intrebi de anexa respectiva in care trebuie specificat procentul din apartament care il ocupi tu cu firma. adik altfel nu te poti scadea cu chelt casnice enumerate mai sus.
nu stiu exact cand platesti tu  eu am am facut actele toate (ORC ,finante,pensii si sanatate pe 28 noiembrie) si de aceea trebuie sa platesc pana pe 15 dec toate darile la stat chiar dak eu emit prima factura la sf lunii dec, deci practic ink nu am luat bani dar platesc datorii, bani care ii voi recupera la sf primului trimestru. de aceea ar fi bn dak nu te obliga nimeni cu actele sa le faci rpd ia-ti doar certificatul de la orc si cand este aproape sa emiti prima factura te duci si faci contracte si cu celelate.asa cred eu k e cel mai bn, eu am fost obligata de firma ptr care prestez servicii si de aceea, acum tre sa platesc mai devreme toate darile la stat. cel mai bn intreni la fiecare institutie ( finante, sanatate si pensii)cant te duci sa faci contractele cand platesti prima data.
a si mai e ceva f imp tre sa iti faci cont intr-o banca pe pfa...big_smile care te cam costa vreo 100- 150lei dak vrei si card, eu mi-am facut la alpha bank si am dat 60 lei dar nu am vrut card momentan, am zis k prima luna pot ridica banii si de la giseu, imi voi face in ian si atunci miai dau 100lei. deci in total in cazul meu 160 lei. vezi mai intai dak firma ptr care vei presta servicii sa nu vrea sa faci  cont la o anumita bank cu care lucreaza ei.


Barbatii au descoperit focul, dar femeile au descoperit cum sa se joace cu el.
''Daca gasesti un drum fara obstacole probabil ca drumul acela nu duce nicaieri…”

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2010-12-12 19:00:25

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: PFA

pe mine nu m-a costat nimic sa-mi fac schimbarea de abonament la orange.
si cand mi-am deshcis contul pe PFA la BT am plati f putin, nu mai stiu cat dar oricum putin, ceva de genul 10 lei - taxa deschidere cont. Card pe pfa nu am, am ridicat banii de la ghiseu.


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#45 2010-12-12 19:16:38

elena21
Full member
Inregistrat: 2007-06-14
Mesaje: 100

Re: PFA

eu am abon la cosmote si vroiam sa il trec pe pfa dar iti dai seama k nu sunt nebuna sa dau 250lei degeba, bn nu creau acum sa imi fac alt abonament. vb tie cu contul poate k nu am avut eu o oferta prea buna.


Barbatii au descoperit focul, dar femeile au descoperit cum sa se joace cu el.
''Daca gasesti un drum fara obstacole probabil ca drumul acela nu duce nicaieri…”

Offline

 

#46 2010-12-13 09:10:41

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: PFA

Telefonul nu o sa-l trec pe pfa... din cate am inteles o sa primesc un telefon de serviciu, deci nu-i stres.
Ms de pontul cu banca smile
Si eu o sa incep activitatea de la 1 ianuarie. Cred ca totusi o sa ma duc anul viitor sa umblu peste tot, ca acum sunt incurcata si cu plecatul din oras, alte treburi etc etc.
Voi cu TVA-ul cum faceti? Eu cel putin am specificat ca sunt neplatitoare de TVA. Unii mi-au spus ca pot sa cer recuperarea de TVA doar cand aceasta depaseste suma de 5000 RON (ceea ce mi se pare enorm pt un amarat de PFA), altii mi-au zis ca nu se complica.
Aaa, si ms ms ms ms ms ms ms ms ms ms ms ms ms ms ms kram kram kram de rabdare fetelor smile


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#47 2010-12-13 19:24:04

elena21
Full member
Inregistrat: 2007-06-14
Mesaje: 100

Re: PFA

pai si eu sunt neplatitoare de tva, nu e nimik deosebit, doar k tre sa fii atenta k atunci cand emiti facturi sa nu treci tva, dar exsta la librarii si chitantier si facturier ptr neplatitori de tva si nu ai nici un stres. multa bafta in ce iti propui sa faci


Barbatii au descoperit focul, dar femeile au descoperit cum sa se joace cu el.
''Daca gasesti un drum fara obstacole probabil ca drumul acela nu duce nicaieri…”

Offline

 

#48 2010-12-13 20:29:58

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: PFA

Ce stiu eu despre PFA e ca nu suntem platitori de TVA. Cred ca am deveni doar daca ajungem la o anumita cifra de afaceri pe an (sau poate asta e valabil doar pt firmele care la inceputul activitatii se declara neplatitoare? ).
Oricum, Yoyolina, atata timp cat tu nu facturezi preturi cu TVA, nu ai ce TVA sa recuperezi.  big_smile
Cu facturierul si chitantierul nu ai cum sa te incurci pt ca atunci cand le cumperi / comanzi te intreaba daca vrei cu sau fara TVA.

Cat despre banci, am auzit ca si raiffeisen are comisioane cam mari. Poate n-ar strica sa ceri oferte de la mai multe ca sa te poti hotari.


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#49 2010-12-14 11:06:28

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: PFA

Ba da Kath, am ce sa recuperez. Eu cumpar chestii cu tot cu TVA, dar facturez fara. Tocmai aia e faza.
Daca facturam cu TVA si cumparam fara, trebuia sa platesc diferenta aia la stat, dar in cazul meu trebuie sa o recuperez de la stat.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#50 2010-12-14 12:44:12

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: PFA

Tu esti sigura de treaba cu TVA-ul? Ca eu din cati PFA cunosc nu am auzit de niciunul care sa fi recuperat vreodata vreun leu dat pe TVA.
Chiar am intrebat pe cineva acum cateva luni ca as fi vrut si eu sa recuperez de pe ceva mai mare ce am platit si mi s-a spus ca nu se poate.
Iar acum am intrebat un contabil care mi-a spus asa: "Daca nu facturezi cu TVA, nici nu recuperezi pentru ca se face o diferenta intra TVA-ul pe care il cumperi si cel pe care il vinzi. Si nu, nu se poate face diferenta cu 0 (ca nu vinzi niciun TVA) asa incat tu sa poti recupera tot TVA-ul pe care l-ai platit."

Eu zic sa intrebi la finante cand iti faci actele pt PFA si eventual sa intrebi si un contabil autorizat. Si daca zice ca da, sa ne spui si noua  big_smile . Apropo, ai contabila/a sau te descurci singura?


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#51 2010-12-14 15:12:27

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: PFA

kathrynn a scris:

Ce stiu eu despre PFA e ca nu suntem platitori de TVA. Cred ca am deveni doar daca ajungem la o anumita cifra de afaceri pe an (sau poate asta e valabil doar pt firmele care la inceputul activitatii se declara neplatitoare? ).
Oricum, Yoyolina, atata timp cat tu nu facturezi preturi cu TVA, nu ai ce TVA sa recuperezi.  big_smile
Cu facturierul si chitantierul nu ai cum sa te incurci pt ca atunci cand le cumperi / comanzi te intreaba daca vrei cu sau fara TVA.

Cat despre banci, am auzit ca si raiffeisen are comisioane cam mari. Poate n-ar strica sa ceri oferte de la mai multe ca sa te poti hotari.

Exista platitori de tva cei care se inregistreaza pe norma de venit( pana in 30. 000 euro pe an) si depesesc aceasta suma. in acest caz ii trece pe real si ii face platitori de tva.

Offline

 

#52 2010-12-14 18:13:06

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: PFA

Mi se pare o tampenie sa nu pot sa imi iau banii inapoi.
Ma descurc singura, ca am terminat colegiu economic si acum tot contabilitate pe paine mananc lol
O sa mai intreb si pe la faculta, si va zic. Sigur trebuie sa se poata recupera cumva, altfel logic ar fi ca platile efectuate de noi sa fie la pret fara TVA.

Am gugalit... intradevar, nu se poate recupera.
Dar imi mentin parerea ca e o tampenie chestia asta. Regret din ce in ce mai mult ca nu am insistat pt carte de munca si am acceptat sa fac PFA.

Ultima oara a fost editat de yoyolina (2010-12-14 18:19:43)


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#53 2010-12-14 18:31:37

elena21
Full member
Inregistrat: 2007-06-14
Mesaje: 100

Re: PFA

nici eu nu prea am avut de ales am cam fost obligata sa ma fac pfa... dar asta vom vedea
azi am fost la finante sa imi fac  anexa repectiva la conractul de comodat ptr a ma putea dedece cu chelt cu inretinerea, apa,gaze,etc si ce sa crezi... nu se poate decat dak esti proprietarul ap si in acelas timp al sediului pfa...cel putin asa au zis cei de la control, care vin acasa sa te contoleze cik dak scrii in registru de incasari si plati facturi de la utilitati fara sa fie pe pfa iti iei o mare amenda... nici eu nu mai stiu ce sa cred.... m-au pus sa fac contract de inchiriere ptr pfa cu parintii mei in care se specifica cati mp reprez sufrageria (sediul pfa) si suma de 50 lei chire cu care eu ma scad de la impozit, dar platesc ei, deci nici o branza:D, dar chelt cu urilitatile tot nu m-au lamut daca se pot deduce... nu mai zic k m-au plimbat de la un etaj la altul si fara nici un rezultat. bineinteles k ink nu mi-am facut contractul de inchiriere ptr k nu a fost proprietarul cu mn supa
si mai bn asa k ma mai interesez si eu ...pana in mai la noua declaratie de venit estimat.


Barbatii au descoperit focul, dar femeile au descoperit cum sa se joace cu el.
''Daca gasesti un drum fara obstacole probabil ca drumul acela nu duce nicaieri…”

Offline

 

#54 2010-12-14 18:38:19

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: PFA

Aoleu... pai si pe aia 50 de lei teoretic ai tai trebuie sa plateasca impozit, nu?
Soacra-mea isi deducea cheltuielile, desi casa nu era pe numele ei.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#55 2010-12-14 18:42:16

elena21
Full member
Inregistrat: 2007-06-14
Mesaje: 100

Re: PFA

cam asa ceva daia zik k nu e nici o branza. cumdeduce soacra ta chel???


Barbatii au descoperit focul, dar femeile au descoperit cum sa se joace cu el.
''Daca gasesti un drum fara obstacole probabil ca drumul acela nu duce nicaieri…”

Offline

 

#56 2010-12-14 18:46:55

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: PFA

Pai socru-meu si-a facut intr-o vreme pfa pt instructor auto... era pe norme de venit, bla bla.
Cand s-a facut regularizarea impozitului, soacra-mea a strans facturile de gaz + curent si le-a pus la dosar. A zis ca tipu' de la finante a facut gura ca cum adica sa ii deduca cheltuieli de intretinere? Si i-a spus ca din moment ce isi desfasoara activitatea acasa, are nevoie de curent, incalzire etc, nu? Si a tacut ala.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#57 2010-12-14 19:06:25

elena21
Full member
Inregistrat: 2007-06-14
Mesaje: 100

Re: PFA

nu stiu ce sa mai zic sunt zapacita rau de tot, sau mai bn zis m-au zapacit asta rau de tot mai mai informez,


Barbatii au descoperit focul, dar femeile au descoperit cum sa se joace cu el.
''Daca gasesti un drum fara obstacole probabil ca drumul acela nu duce nicaieri…”

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.