homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

PFA-4


#58 2010-12-14 19:21:26

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: PFA

Nici eu nu stiu ce sa cred.
Nu cred ca se obosesc saracii de ei sa faca controale la fiecare PFA si sa verifice registrele cuvant cu cuvant, dar na...
Oricum o sa trec la chirie minim 100 lei, ca sa ies cat de cat "pe plus". O sa ma pun intr-o zi sa verific cam cat ar trebui sa fie "chiria" ca sa fie apropiate sumele de cele care erau in cazul in care mi se deduceau 30% din facturi.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 



#59 2010-12-14 19:45:15

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: PFA

elena21 a scris:

nici eu nu prea am avut de ales am cam fost obligata sa ma fac pfa... dar asta vom vedea
azi am fost la finante sa imi fac  anexa repectiva la conractul de comodat ptr a ma putea dedece cu chelt cu inretinerea, apa,gaze,etc si ce sa crezi... nu se poate decat dak esti proprietarul ap si in acelas timp al sediului pfa...cel putin asa au zis cei de la control, care vin acasa sa te contoleze cik dak scrii in registru de incasari si plati facturi de la utilitati fara sa fie pe pfa iti iei o mare amenda... nici eu nu mai stiu ce sa cred.... m-au pus sa fac contract de inchiriere ptr pfa cu parintii mei in care se specifica cati mp reprez sufrageria (sediul pfa) si suma de 50 lei chire cu care eu ma scad de la impozit, dar platesc ei, deci nici o branza:D, dar chelt cu urilitatile tot nu m-au lamut daca se pot deduce... nu mai zic k m-au plimbat de la un etaj la altul si fara nici un rezultat. bineinteles k ink nu mi-am facut contractul de inchiriere ptr k nu a fost proprietarul cu mn supa
si mai bn asa k ma mai interesez si eu ...pana in mai la noua declaratie de venit estimat.

eu de aici nu inteleg niste chestii:
1. care vin acasa sa te contoleze cik dak scrii in registru de incasari si plati facturi de la utilitati fara sa fie pe pfa iti iei o mare amenda... - mi se pare logic ce-a zis Yoyolina despre soacra-sa , cum a procedat. Ai nevoie de chestiile alea ca sa poti lucra.
Eu, pe de alta parte nu tin minte sa fi mers la finante cu anexa aia ...

2. suma de 50 lei chire cu care eu ma scad de la impozit, - ca poti sa deduci suma asta, trebuie sa primesti o chitanta pe ea, un document justificativ al platii, pe care sa-l capsezi la un loc cu celelalte. Eu asa stiu ca orice plata / cheltuiala din registru trebuie justificata cu hartia aferenta. Nu poti deduce bani dati pe neve, la fel cum nu poti sa-ti pui pe incasari bani luati la negru (fara factura & chitanta).

Oricum de faza cu chiria nu am mai auzit ... nu zic ca nu se poate doar ca nu am mai auzit.

Yoyolina, treaba cu TVA-ul e ca toata lumea trebuie sa-l plateasca. Nu exista sa cumperi ceva sa nu platesti TVA (ca unii il recupereaza uneori e alta poveste). Dar cum ar fi ca o persoana care e un simplu angajat sa pretinda sa cumpere chestii fara TVA pe motiv ca nici el nu-si incaseaza salariul cu TVA? Pai asa toata tara ar cere  big_smile

Mie mi-e o groaza de un posibil control de la aia de numa-numa. Imi trantesc niste amenzi de nu le platesc nici in 5 ani ca sigur nu am totul in regula. Am auzit ca se leaga si de greselile facute in facturier, in sensul ca ai scris 2009 si apoi ai corectat in 2010. Tre sa anulezi toata factura pt orice mazgalitura.


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#60 2010-12-14 20:38:50

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: PFA

Good point Kath... dar totusi, noi suntem mini-firme lol In fine forgetit
Si eu ma gandeam ca e cam aiurea sa dovedesti ca ai platit chiria.
Tu pana la urma iti deduci utilitatile?


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#61 2010-12-14 21:05:38

elena21
Full member
Inregistrat: 2007-06-14
Mesaje: 100

Re: PFA

deci v-am zis k m-au zapacit astia de tot nu stiu cum trebuie pana la urma cu chelt deductibile cu utilitatile si dak  se merita f mult k sa nu te risti.
eu azi in contractul de inchiriere (pe care nu l-am depus) trebuia sa specific o suma si asa am pus eu 50 lei nu e musai, si dak ar fi asa cum ziceti voi k parintii ar fi trebuit sa imi dea factura atunci d c de ex un magazin  plateste chirie la cineva anume , credeti k proprietatul ii da factura??? sa fim serioase. oricum cel mai bn sa ne rugam sa nu avem controale....big_smile


Barbatii au descoperit focul, dar femeile au descoperit cum sa se joace cu el.
''Daca gasesti un drum fara obstacole probabil ca drumul acela nu duce nicaieri…”

Offline

 

#62 2010-12-14 21:11:30

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: PFA

lol nu cred ca vine nici dracu' in control.
atata timp cat ne platim darile la timp si nu suntem luate in vizor, nu avem probleme.
au ei alti "evazionisti" pe cap lol


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2010-12-14 22:51:13

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: PFA

Elena, eu zic ca ar fi bine sa vorbesti cu un contabil ca nici eu nu stiu toate dedesubturile problemei.

Dar uite in cazul unui magazin care plateste chirie, de cele mai multe ori spatiul este al unei alte firme si platile se efectueaza prin banca, iar extrasul de cont serveste ca document justificativ de plata / incasare pt ambele parti. Iar magazinele deschise la parterurile blocurilor de multe ori sunt in spatii proprietate personala. Daca esti in chirie nu stiu exact cum functioneaza cand proprietarul e persoana fizica, dar nu zice nimeni ca nu poti sa-i platesti cash doar ca nu poti sa deduci suma aia din cheltuielile firmei.

La chestia cu contractul de inchiriere pt PFA nu stiu ce sa zic, nici de asta nu am auzit, ci doar de comodat (= drept de folosire gratuita, deci nu platesti nicio chirie) si acolo specifici de exemplu ca in schimbul comodatului tu te obligi sa platesti cutare utilitati sau procent din ele. Acuma sper sa nu vb prostii dar eu asa am facut. 

Yoyo, eu am stabilit ca platesc telefonul fix si cota pate din impozitul pe casa (30%).

Asa am zis si eu despre control, ca au ei pesti mai mari de prins...
Sper ca in curand sa-mi pot permite sa platesc o contabila sa nu mai aud de contabilitate.


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#64 2011-01-12 18:56:38

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: PFA

fetelor, stampilele voastre ce contin? e de ajuns sa scriu "x P.F.A." ?


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#65 2011-01-16 20:59:02

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: PFA

Contul bancar l-ati deschis in numele PFA sau folositi un cont propriu, pe persoana fizica?
Aaa, si Kath, contractul tau cu CAS pe ce suma e? Stiu ca Elena l-a facut pe 600, dar eu nu imi permit luxul asta, din moment ce 600 primesc brut.

Ultima oara a fost editat de yoyolina (2011-01-16 21:03:26)


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#66 2011-01-16 21:30:32

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: PFA

Da, contul bancar l-am facut pe PFA, ca asa trebuie, separat de cel de persoana fizica.

Pe stampila scrie exact denumirea din codul fiscal - Paraschiva Popescu - Reparator televizoare (exemplu pur fictiv  rotfl2  ).
La mine nu scrie si PFA in fata, la altii da. Te duci cu codul fiscal acolo la stampile si le spui sa-ti scrie ca acolo.

Contractul cu CAS cica e pe salariul minim, asa mi-a zis tanti aia de acolo ca mi-a facut, nu stiu de ce si nu stiu cum functioneaza, cert e ca imi tot cere declaratiile de la finante ca sa imi calculeze cat am de platit.


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#67 2011-01-17 08:36:45

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: PFA

Oooof... asta e... ma risc si fac contul pe persoana fizica, la urma urmei doar pt PFA il voi folosi.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#68 2011-01-17 17:31:13

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: PFA

cine ma lamureste si pe mine cu declaratia cu veniturile si cheltuielile pt un pfa?
dar decalratia estimata pt 2011 ? parca 220

m-a rugat cineva sa o ajut sa le intocmeasca si eu nu prea am habar de ele....sunt economist, dar am lucrat la societate comerciala


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#69 2011-01-18 14:28:13

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: PFA

Nu e mare branza in completarea declaratiei... la venit brut estimat se trece cam cat crede ca o sa incaseze pe parcursul anului 2011 (eu de ex am 600 lei/luna => vb estimat 600 x 12). Nu este obligata sa treaca suma reala, eu de exemplu am trecut 4000 lei, ca sa platesc impozit mai putin anul acesta. Oricum anull viitor se va face regularizarea impozitului prin compararea veniturilor si cheltuielilor estimate, declarate in 220, cu cele reale. Daca persoana respectiva nu vrea sa se supuna regularizarii, este bine sa declare exact cat va incasa (in cazul meu ar fi trebuit sa declar 7200 lei).
Cu cheltuielile deductibile estimate este exact aceeasi mancare de peste. Cu cat va declara cheltuieli mai mari, cu atat va plati anul acesta impozit mai mic (daca la sfarsitul anului rezulta cheltuieli mai mici decat cele estimate => impozitul real datorat e mai mare => se va supune regularizarii prin plata unui rest; daca sunt mai mari, venitul net scade =>scade si impozitul =>la regularizare isi va cere banii platiti in plus la impozit inapoi)
Venitul net estimat este diferenta intre vb estimat si ch ded estimate, si pe baza lui se calculeaza impozitul datorat pe anul 2011 smile
Scuze daca am fost incoerenta in explicatii, dar mi-am facut azi un milion de draci la casa de pensii...


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#70 2011-01-19 12:33:16

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: PFA

Iar mai am intrebari, ca ala de la Finante inafara de faptul ca mi-a repetat de vreo 3 ori ca nu stiu despre ce vorbesc nu a stiut ce sa-mi zica.
Daca incasez banii prin banca imi trebuie chitantier?
Cu numerele si mai ales seriile de factura pana la urma cum ramane? Voi emiteti facturi pe calculator sau din alea tiparite?


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#71 2011-01-19 15:04:21

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: PFA

Eu le am tiparite si personalizate, comandate la ceva tipografie. Nu le mai fac acolo ca nu mi-au placut cum au iesit dar tot de astea o sa-mi fac cand se termina.
Numarul si seria mi s-au generat automat de la aia care mi le-au facut.
Nu iti trebuie chitantier daca iei banii prin banca. Ala e doar daca ii primesti cash.


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#72 2011-01-19 15:07:44

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: PFA

Ms puss
Eu vreau sa le fac pe calculator, ca oricum prin mail tre' sa le trimit la firma, ca e din alt oras.
Si daca le cumpar gata tiparite, ce fac cu exemplarul albastru? Tot trebuie sa-l scanez si tot prin mail il trimit.
Cu chitantierul asa stiam si eu, dar ala se credea atat de destept si superior mie incat nu am mai comentat.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#73 2011-01-19 16:54:48

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: PFA

Exemplarul albastru trebuie sa ajunga la ei, eu le trimit prin posta celor din alte orase carora nu le pot da personal. Dar da, in prima faza il poti trimite scanat ca sa nu astepti prea mult sa-ti faca plata.
Unora s-ar putea sa li se ceara de la contabilitate factura in original, altora nu. Vezi tu cum ti se cere.


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#74 2011-01-30 18:25:14

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: PFA

fetelor, eu vreau sa imi fac facturile pe calc, si nu m-am prins cum e cu numarul seriei si numarul facturii; am citit pe undeva ca acestea coincid, dar nu am inteles ce si cum.
kath, ziceai ca ale tale sunt gata numerotate; numarul seriei e acelasi pe toate facturile?

LE: aveti CIF? mie nu mi s-a zis de asa ceva, si chiar si pe stampila am doar CUI; pe unele forumuri am inteles ca e ok CUI, pe altele ca trebuie CIF doar daca esti platitor de TVA, pe altele ca trebuie CIF doar la anumite coduri CAEN.

Ultima oara a fost editat de yoyolina (2011-01-30 19:24:13)


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#75 2011-01-30 20:25:36

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: PFA

Da, yoyo, seria e aceeasi. Eu stiu pe cineva care si-a luat facturile in alb si si-a facut serie din initialele numelui si apoi 3 cifre. De ex daca te cheama Paraschiva Getuta Popescu ai seria PGP 001, PGP 002, etc. (SPer ca nu te cheama asa  rotfl2  )Asa cred ca functioneaza cand nu ai o serie data de undeva, dar nu sunt sigura 100%.

In legatura cu CIF-ul si CUI-ul, eu stiu asa. CIF-ul e dat de finante atunci cand te inregistrezi la ei, iar CUI-ul de Registrul Comertului, dar ai dreptate ca nu toate profesiile trebuie sa se inscrie la registrul comertului, de aceea unii n-au CUI, ci doar CIF. Nu stiu daca se poate sa ai doar CUI (de la Reg Com.) fara sa treci si pe la finante sa-ti dea CIF.
Tu de unde ai CUI-ul?


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#76 2011-01-31 07:47:15

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: PFA

De la Registrul Comertului. La Finante mi-a zis un destept mai intai ca am nevoie, dupa care a zis ca sunt ok si m-a lasat balta forgetit


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.