homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare-100


#1882 2012-01-15 23:56:44

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

offtopic
blue, imi pare rau ca tu ai experiente atat de triste cu medicii si nu stii decat medici incompetenti. totusi, nu ii baga pe toti in aceeasi oala. tu unde te tratezi daca Doamne feri te imbolnavesti, la shamani?

Offline

 



#1883 2012-01-16 10:16:09

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

passenger a scris:

da, le-o zice carii de biberon kata dar uite si Cris zici ca are si el nu a avut biberon.  sad

cris are pe fond de lipsa de calciu si, ami ales, nespalare, care duce la depunere de tartru, in spatele careia se formeaza carii (explicate tot de la un dr stomato tongue acelasi care mi-a zis ca sanul NU are treaba cu cariile).

ba sa stii ca si de la san pot face carii, pentru ca este lapte si laptele este aliment, si ceaiul tot aliment este. si noi daca mancam noaptea din ora in ora fara sa spalam dintii ii cariem.

ba sa stii ca nu tongue
bai omule, calmeaza-te, baga o tzatza in gura (dca merge lol ) si vezi cam pe unde ajunge laptele si ca nu are nicio treaba cu dintii smile da, daca BEI lapte de tzatza dn cana is de acor dcu tine. dar cand bby suge, laptele NU i ajunge pe dinti smile

nu mi-ar fi trecut prin cap ca pot fi de la alaptat noaptea

pai nu poate fi, clar! smile in schimb POATE fi de la nespalare, is sanse maxime, deci, daca te lasa, fa cum zice blue, baga splat la greu

Ultima oara a fost editat de katami (2012-01-16 10:16:31)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1884 2012-01-16 12:54:30

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Kata, te rog sa nu razi in momentele urmatoare. big_smile

Urmeaza o intrebare de...2 bani: pot sa dorm pe burta daca alaptez?
In mintea mea obosita se zbat niste ganduri: daca fac compresie pe sani mai produc la capacitate?

Am remarcat ca de vreo cateva zile bune, desi ma hidratez zic eu binisor, nu mai produc la fel ca inainte. Poate fi si din cauza ca nu mai alaptez de 1000 de ori pe noapte (cu siguranta), dar ma macina si intrebarea legata de dormitul pe burta. (pozitia mea favorita, la care visez inca de cand am ramas insarcinata)


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#1885 2012-01-16 13:12:07

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Totul despre alaptare

Si eu intreb acelasi lucru caci am citit undeva ca nu e bun dormitul pe burta.
Cate lichide ar trb baute pe zi si cate mese, pt a produce lapte ca capacitate ok? E adev ca hrana influenteaza lactatia?


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#1886 2012-01-16 13:16:54

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Totul despre alaptare

passenger a scris:

offtopic
blue, imi pare rau ca tu ai experiente atat de triste cu medicii si nu stii decat medici incompetenti. totusi, nu ii baga pe toti in aceeasi oala. tu unde te tratezi daca Doamne feri te imbolnavesti, la shamani?

Pai SUNT aproape toti in aceiasi oala  lol

Eu nu am fost la medic de 1 an, si in timpul sarcinii mai mult de rutina, pentru eco am fost, pana m-am imbolnavit. Cand m-am dus pentru David, sa ma tratez, NU pentru mine.  smile  Nici pe David nu-l duc, nici la bilant  chicot  (eventual la homeopat, da, dar la pediatru, medic de familie nu avem ce cauta)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1887 2012-01-16 13:18:10

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Blue, nici noi. lol


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#1888 2012-01-16 14:03:31

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Totul despre alaptare

eu nu inteleg cum de laptele de san ajunge in alta parte decat cel din tetina.si tetina tot undeva mai in spatele gurii ii ajunge dar asta nu inseamna ca il inghite mereu instant, ii mai ajunge si in restul guritei si pe la dintisori si sunt sigura ca se intampla la fel si in cazul sanului.

Offline

 

#1889 2012-01-16 14:05:30

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Totul despre alaptare

Cred ca laptele din san vine cu presiune, de aia (la noi cel putin asa e) lol


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1890 2012-01-16 14:44:27

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

garga, tetina NU umple gura, sanul o face... din tetina curge, din san tre sa traga cu forta.... o tetina se baga in gura aprox 1 cm, o tztatza aprox 5 etc. si, din contra, daca curge cu presiune e risc mai mare sa nu apuce sa inghita si sa-i ajunga si prin gura. cand sunt f mici, de ex, nu fac fata presiunii si le curge si laptele pe langa... ceea ce, odata reglata productia, NU mai e cazul smile

lucky, io dormeam pe burta bine mersi inainte de srcina (acu nu mai pot, de durere) si n-am sesizat dif. nu stiuce sa zic, dar io cred ca e vb de redusul suptului de noapte.
cmin, mancarea influenteaz, dar nu definitoriu (adica daca halesti super-bine faci PUTIN mai mult lapte, dar nu cat s fie o dif semnificativa)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1891 2012-01-16 15:11:40

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Totul despre alaptare

kata, esti sigura de ce spui despre bibe  tongue ?
eu continui sa cred ca in ceea ce priveste contactul laptelui cu dintii este acelasi lucru fie ca e vorba de bibe sau de san. n-am idee daca laptele praf e mai daunator pentru dinti decat laptele de san. la ce contine, mi s-ar parea foarte probabil.

Offline

 

#1892 2012-01-16 15:19:38

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

garga, sunt super-sigura, ce nu ar fi adevarat? smile

NU e vb de compozitie, poate fi cum zici, poate sa nu fie. dar eu zic ca ORICE, INCLUSIV LAPTE DE SAN, dat cu ORICE recipient artificial (cana/lingura/biberon etc) poate produce carii.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1893 2012-01-16 15:54:11

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Totul despre alaptare

pai nu prea mi se pare conform cu realitatea:

tetina NU umple gura, sanul o face

la nuk de ex, tetina pt bibe cu gat larg, copilul apuca serios din tetina. nu stiu daca ii umple gura dar oricum... nu e valabil pentru toate felurile de tetine, nici macar pentru toate cele pt bibe cu gat larg ( la avent de ex chiar nu ar putea, e siliconul prea rigid si nici forma nu avantajeaza).

din tetina curge, din san tre sa traga cu forta

si din tetina trebuie tras cu oarece forta. Stef are brobonele de transpiratie pe frunte dupa ce termina bibe. nu curge pur si simplu... ca doar nu i-l servesc cu tetina in jos, si chiar si asa, picura cate un pic, nu curge in jet.

o tetina se baga in gura aprox 1 cm, o tztatza aprox 5 etc.

asta nu stiu cum s-o contra-argumentez. nu mai stiu daca intrau 5 cm de san in gurita lui stef cand alaptam dar tetina sigur intra mult mai mult de 1 cm, tocmai i-am servit lapticul si am vazut smile

Offline

 

#1894 2012-01-16 16:03:43

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

gargarita a scris:

pai nu prea mi se pare conform cu realitatea:

tetina NU umple gura, sanul o face

la nuk de ex, tetina pt bibe cu gat larg, copilul apuca serios din tetina. nu stiu daca ii umple gura dar oricum... nu e valabil pentru toate felurile de tetine, nici macar pentru toate cele pt bibe cu gat larg ( la avent de ex chiar nu ar putea, e siliconul prea rigid si nici forma nu avantajeaza).

oircat "gat larg" are, e clar mai micut ca o tzatza

din tetina curge, din san tre sa traga cu forta

si din tetina trebuie tras cu oarece forta. Stef are brobonele de transpiratie pe frunte dupa ce termina bibe. nu curge pur si simplu... ca doar nu i-l servesc cu tetina in jos, si chiar si asa, picura cate un pic, nu curge in jet.

dn tzatza nu picura (dect daca esti intr-un exces de laptic)... daca el nu VREA laptele ala, nu-l suge. si daca il vrea si-l suge, apoi il inghite, nu-l plimba prin gura

o tetina se baga in gura aprox 1 cm, o tztatza aprox 5 etc.

asta nu stiu cum s-o contra-argumentez. nu mai stiu daca intrau 5 cm de san in gurita lui stef cand alaptam dar tetina sigur intra mult mai mult de 1 cm, tocmai i-am servit lapticul si am vazut smile

io nu-s tocma buna la cifre, dar cam asta e, sa zicem, raportul (ideea e ca tzatza "arunca" laptele MULT mai in spate ca bibe)

acu sa nu ma intelegi gresit... io sunt sigura ca, daca n-as alapta si copilul mi-ar cere bibe noaptea, I-AS DA. raspunsul meu era pt pass, ca sa o linistesc cu tzatza, NU ca sa "ma iau" de biberoane


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1895 2012-01-16 16:03:56

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Totul despre alaptare

pass, eu cu pasta din linkul pus de blue o spal pe ana, e speciala pt copii mici , adica se poate inghiti...eu sper ca totusi sa o mai ajute cat de cat...o sa incerc de maine si varianta cu periuta de deget, poate sta asa sa o spal...ea acum are periuta ei si nu vrea deloc sa o mai spal eu....

eu zic ca putea merge la stomatolog, chiar daca are 1 an, stiu ca exista stomatologi pentru copii, si chiar am auzit copii care au mers, de control normal.


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1896 2012-01-16 16:21:22

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Totul despre alaptare

nici eu nu am scris ca sa iau apararea biberoanelor lol ( ar fi culmea)
aveam o nelamurire, de-aia am intervenit.

Offline

 

#1897 2012-01-16 18:38:22

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Re: Totul despre alaptare

Nici eu ce scriu nu scriu ca sa iau apararea bibelor, dar legat de ce ai zis kata ca "apoi il inghite, nu-l plimba prin gura"
nici a mea chiar daca bea din  bibe n-am vazut-o niciodata plimband laptele prin gura  .Cand nu mai vrea soate biba si gata

Offline

 

#1898 2012-01-16 20:26:30

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Pai, Dana, nici nu ai cum sa vezi laptele plimbandu-se prin gurita. smile Ideea era "traseu" al laptelui de la orificiul biberonului pana la a fi inghitit.


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#1899 2012-01-16 20:34:30

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

sebi de multe ori tine titi in gura doar cu buzele, asa ca vrabiutele, deci lapte din san ajunge categoric pe dinti de cele mai multe ori, daca nu chiar de fiecare data. deci nu stiu ce sa cred, ideea e ca il spal eu seara pe dinti cu tifon dar noaptea... suge in ritmul lui nebun,  sad  deci spalatul ala de seara e fix degeaba, adica asa cat sa ia placa depusa pe timpul zilei. sa speram ca nu va avea prbleme de genul asta,  rugaciune

blue, nici eu nu calc pe la medicul de familie, pediatru sau nu; pe al meu nici nu il cunosc  lol  ,.. eu ma refeream la mersul la doc in caz de nevoie, boala.  sad medicii astia incompetenti si tratamentele lor ne fac pe noi bine cand avem nevoie, nu roua diminetii. Eu personal stiu cativa medici de exceptie, umani si veterinari, sa le dea D-zeu sanatate si putere de munca  lol  big_smile

Offline

 

#1900 2012-01-16 20:55:32

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Passuc, veterinari de exceptie cunosc si eu smile wink


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.