homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare-99


#1863 2012-01-13 16:26:53

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

cmin, eu imi menin ideea. gandeste-te ca au fost si copii RELACTATI (deci x luni NU au mai supt DELOC, apoi au fost reobisnuiti). deci rabdare si vointa smile se poate. bafta!


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#1864 2012-01-13 20:17:22

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Totul despre alaptare

Cmin din bibe/seringa curge mai usor. Daca lasi numai tzitzi vreo trei zile (nu te speria, nu o sa fie infometat) o sa vrea numai tzitzi dupa aceea. Poti s aincerci pt inceput si asa tu stai pe o parte, el sta in pat si tu stai o idee mai ridicata decat el --imagineaza-ti ca sanul ar fi ca o sticla pe care el o tine in manuta. Eu garantez ca in cateva zile o sa se reobisnuiasca numai cu tzizti. In toate cartile pe care le-am citit se spune ca daca bb se obisnuieste cu biberolul o sa vrea bibe caci curge mult mai usor de acolo.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1865 2012-01-14 21:33:13

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Flower hjarta

Cmin, curaj si incredere in tine. puss Vei reusi sa-l alaptezi exclusiv! Eu sunt convinsa de treaba asta. Bebelinul va invata repede ce e mai bine/bun pentru el.


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#1866 2012-01-15 10:18:34

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

mamici

aseara tocmai am vb cu o rezidenta stomatolog. si spunea ca nu e ok sa alaptez si acum la 1 an in ritmul asta noaptea, pt ca bebeii care fac asa vor avea carii pe dintucii de lapte.  sad  si nici ceai indulcit nu e ok sa bea din bibe, nici lp peste noapte, nici SAN peste noapte. dupa ultima masa, cea de seara, trebuie curatati dintii cu tifon sau periuta, si gata, pauza cateva ore bune, ca sa nu se iveasca acele carii. Asa invata ei in fac., asta mi-a spus si mie. Eu am vazut copilasi mici ( 2-3 ani ) cu carii in gura, mi-e frica sa nu aiba si sebicu.  supa asa micuti si cu dintii stricati.

Ultima oara a fost editat de passenger (2012-01-15 10:19:22)

Offline

 

#1867 2012-01-15 10:25:37

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

mai vb si cu alt dr, pt ca ce ti-a zis e total aiurea. cariile alea nu secheama degeaba 'de biberon"... daca te gandesti, de altfel, cu intra un san in gura, ai sa-ti dai seama ca leptele de tzatza nici nu ajunge la dinti, ci mult mi in spate.

cris are carii (de nespalare, ca nu sta sub nicio forma la spalat bang ) si cand am fost cu el la dr, prima intrebare a fost ce lapte ii dau. i-am zis ca san., iar el mi-a zis ca asta nu se pune, doar dac ii mai dau si completare din biberon. i-am zis ca nu si a trecut peste cauza asta smile

deci vb si cu alt medic smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1868 2012-01-15 10:32:25

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Totul despre alaptare

wave buna ziua, mamici!
vin si eu cu o intrebare, sa ma sfatuiti.
bebe al meu e cam papacios  hjarta  si noi avem o masa care consta in: papat o tzatza pana se face moale, sau pana se agita si o cauta ii scapa, iar o cauta si tot asa. in timpul asta facem si caca, luam pauza de ragait, ne schimbam, dupa care vine la rand laptaria nr 2.
pe asta n-o goleste mereu, dar trage destul de mult.
intrebarea mea e: e gresit ca papa 2 tzatze la o masa? aia prima care se inmoaie mai produce ceva sau nu? cum fac?


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#1869 2012-01-15 10:39:02

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

poke puss bun venit oficial la mamici!

mie mi-e greu sa cred ca la varsta lui are nevoie de 2 tzatze pe repriza (de obicei laptele e mult excedentar la vasrsta voastra), DAR daca tu crezi ca "goleste" bine un san (stii ca nu-l goleste efectiv, ci produce laptic contnuu, nu?), adica esti sigura ca a ajuns la LAPTELE GRAS, SATIOS... poti sa schimbi tzatza.

baiurile cu schimbat tzatza prea repede is 2:
1. exista riscul sa apuce doar lapele slab si, in consecinta, sa urle repede de foame/sa ia prost in greutate, iar mama sa primesca "sfaturi bune" precum "nu a lapte destul/desul de bun".
2. laptelew slab, de la inceput, e mai bogat in lactoza. prea mult de sa favorizeaza colicile

daca esti sigura ca e ok din astea 2 pdv, schimba-it tzatzanul. daca nu, lasa-l pe unul, corpul tau se va adapta la regmul asta in cateva zile/sapt, iarel isi va lua doza de tztza hranitoare puss


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1870 2012-01-15 10:46:12

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Totul despre alaptare

kata, am muls un pic dupa ce a papat el si era laptele galbui, deci cred ca ajunge la el. stiu ca producem continuu, dar cred ca se enerveaza ca nu mai tasneste ca la inceput... nustiu
ca il apuca o disperare de zici ca n-a mancat de-o saptamana lol
o sa incerc sa il pun la aceeasi tzatza, poate il pacalesc.
multumesc pt primire  par

Ultima oara a fost editat de pokemon (2012-01-15 10:46:35)


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#1871 2012-01-15 10:49:31

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

da, e posibil sa se enerveze... poti sa-l schimbi, atunci smile

si un articolfain pt topicul asta: http://blogulmeumediocru.blogspot.com/2 … de-ce.html


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1872 2012-01-15 14:04:00

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Passuc, la faza cu ceaiurile indulcite cu zahar sunt de acord cu dra dr. Dar in rest...nu.

Nici Tudi nu sta sa-l spal pe dinti. grater Face un circ de zici ca-l...omor. sad Si deja are ceva depuneri pe incisivii de sus. grater


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#1873 2012-01-15 14:52:43

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Totul despre alaptare

pass ai fost cu el la medicul stomatolog pentru copii?

eu de la 1 an si pana acum 1 luna si ceva o spalam eu cat de cat pe dintii, acum nu mai sta, i dau periuta cu pasta pe ea si se spala singura, adica mai bine zic suge pasta asa si se mai freaca putin, ....

eu am vazut o fetita de 3 ani asta vara cu niste dintii care m-au socat, erau plini de carii, toti dar absolut toti si parca si mancati asa, negricioasi, horrror, .....

eu nu cred ca de la san poate sa faca carii , clar nu, dar de la restul da, si de la suptul din biberon noaptea la fel, de aia nu i-am dat nicodata bibe in timpul noptii ,asta de cand am trecut la bibe, ceai nu bea de fel, asa ca doar cu apa ne hidratam, seara e adevarar nici eu nu-i curat dintii, poate ar trebui dar nu cred ca as reusi, de spalat ne spalam dimineata dupa ce bem lapticul, vine dupa mine la baie, eu ma spal si ea la fel, asta si ca sa se obisnuiasca cu ritualul


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1874 2012-01-15 15:02:59

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

lucky, incearca sa faci ceva... la cris exact asa a inceput, iar acum are 2 carii, exact la contactul dintre dinti, unde depunerea e mai mare grater (bine, io zic sa faci ceva, da stiu cum e cand NU vrea si pace sad )


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1875 2012-01-15 16:08:55

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Kata, pe cuvant ca as face ceva. Dar ce?! Sunt disperata cand il vad cu dintisorii galbeni. sad


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#1876 2012-01-15 16:32:23

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Totul despre alaptare

Am vb si eu cu o mamica ce a intrerupt alaptarea ca ii aprausera fetitei ei doua carii. Eu nu vad nicio carie la Carol dar nu stiu daca are sau nu. Insa nu o pot spala pe dinti. Ea stie ce inseamna sa te speli pe dinti numai ca face ca si Ana, suge pasta de dinti si nu isi freaca decat 2 dinti din fatza. Nu stiu cum sa procedez cu ea ca nu ma lasa sa o spal eu.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1877 2012-01-15 16:38:21

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

flowerpot a scris:

Am vb si eu cu o mamica ce a intrerupt alaptarea ca ii aprausera fetitei ei doua carii. Eu nu vad nicio carie la Carol dar nu stiu daca are sau nu. Insa nu o pot spala pe dinti. Ea stie ce inseamna sa te speli pe dinti numai ca face ca si Ana, suge pasta de dinti si nu isi freaca decat 2 dinti din fatza. Nu stiu cum sa procedez cu ea ca nu ma lasa sa o spal eu.

asa si cris sad


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1878 2012-01-15 17:25:49

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

nu, cum sa il duc la stomatolog de la un an? nu, nici vorba, am discutat eu cu tipa respectiva si printre altele mi-a spus si de treaba asta. imi e f frica, am vazut destui copii mici cu carii. acum ziceti si voi ca au si bebeii vostri. vai ce frica imi e !!!!  grater 


adina, nici nu ai voie sa o speli pe dinti cu pasta pana cand are 3 ani si stie sa scuipe si are reflexul asta.
cu tifon si apa distilata sau ser, sau glicerina, se curata si limba si dintii seara de seara. si apoi pauza de la mancare pana dimineata, sau doar apa...

da, le-o zice carii de biberon kata dar uite si Cris zici ca are si el nu a avut biberon.  sad

ba sa stii ca si de la san pot face carii, pentru ca este lapte si laptele este aliment, si ceaiul tot aliment este. si noi daca mancam noaptea din ora in ora fara sa spalam dintii ii cariem. singura bautura este apa. peste noapte ar trebui doar apa, sad dar la cum suge al meu noaptea............ imi e frica acum sa nu aiba dintii stricati, Doamne  grater
pana aseara cand am vb cu stomato respectiva nici nu ma gandisem la asp[ectul asta, eu am vazut carii la bebei mici de 2 anisori dar ma gandeam ca mamele lor le dau ciocolata si alte dulciuri, sau ca au igiena precara, nu ii spala pe dinti etc  sad nu mi-ar fi trecut prin cap ca pot fi de la alaptat noaptea

Ultima oara a fost editat de passenger (2012-01-15 17:29:40)

Offline

 

#1879 2012-01-15 19:39:41

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Totul despre alaptare

pass, sa nu te superi pe mine, insa esti speriata fix degeaba! Tu te panichezi asa de repede si iei de bune instant ceea ce ti se spune (mai ales de medici) din cate am observat... De ce? nustiu

Daca vrei sa-l speli pe dinti, poti de pe-acuma, exista paste de dinti naturale care se potrivesc si la bebei, da o cautare pe google si vei gasi exemple smile

LE. Uite aici exemplu: http://www.chicbebe.ro/products/1690-de … ntbaby.mbs

Si aici: http://www.hopa-sus.ro/magazin-produse- … -1-so.aspx

Ultima oara a fost editat de blueeyes (2012-01-15 19:44:48)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1880 2012-01-15 20:09:25

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

pai in general oamenii aia au studiat ce intreb eu pe aici si de asta inclin sa ii cred, e domeniul lor, ciorba lor.  neutral
mersi de link-uri, o sa ma documentez sa vad ce pot face sa previn ceva asa urat/.  sad

Offline

 

#1881 2012-01-15 20:19:04

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Totul despre alaptare

Offf pass, ma faci sa rad (legat de nivelul de studiu al medicilor) lol


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.