homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare-113


#2129 2012-03-10 10:28:49

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

ne-am lamurit la partea cu dragul... si voi imi sunteti dragi (pass, aia cu jivinele pt mine conteaza, adica io nu pot sa am "ciuda" pe cineva care tine la jivine ca tine tongue da' in domeniu de copchii... moama ce te-as bate, periodic rotfl kram )

emy puss tummenupp

beauty puss nu te-am ai vazut demult pe la mamici smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#2130 2012-03-10 10:30:31

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

de ce? big_smile daca asa dormea si el linistit si reuseam si eu sa dorm... e ok, poti linistita sa ma judeci , absolut niciodata nu m-a interesat ce cred alte persoane despre mine.  puss   
in anumite momente cand era si el chiaun de atata sculat din ora in ora si era obosit si ziua marait ( adica sa imi zica persoane straine pe strada, vai, dar nu doarme, are cearcane...) , eu sa nu mai zic in ce hal de epava ajunsesem, categoric un biberon cu lapte daca ii linistea burta si somnul era o binecuvantare.  buga  eu nu vad nimic rau in laptele ala, asa cum nici in faptul ca i-l dadeam cand nu stia practic ce suge daca din san sau tetina, atata timp cat refuzul era psihologic, el refuza cu inversunare orice alta metoda de hranit decat sanul. deci nu era vorba ca nu ii place si il fortez saracul de el si uite-l cat pe-aci sa verse ca nu ii place gustul, nicidecum! era vorba ca daca nu e tzatza, nu e nimic! parerea lui...  rotfl


kata, si eu te-as bate daca ti-ai fi lasat copilul sa aiba la varsta de 5 luni 3800g.  rotfl
a, mi-am amintit ca suntem pe aceeasi lungime de,,, saltea lol si la dormitul bebe+parinti in aceeasi vizuina  puss

Ultima oara a fost editat de passenger (2012-03-10 10:33:58)

Offline

 

#2131 2012-03-10 10:44:02

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Totul despre alaptare

mda, iar isc polemici ca de obicei...

Emy multu de articol. Am citit cu engleza mea stalcita si vad ca greva aia dureaza zile si nu sapt  hmm

De crescut, creste. Luna asta a luat 1.5 cm si 200 g . Sunt niste cifre care pe mine ma lasa rece. Si luna trecuta am avut aceeasi pb, dar luase dublu in greutate.
Kata am incercat toate pozitiile, obtin acelasi rezultat. Dupa cateva minute isi gaseste altceva de facut. A venit doc la el, pe 3 martie, a facut un control, n-a fost nimic in neregula. Stie ca tin mult la alaptat exclusiv, dar a subliniat ca ea in locul meu , ar face ce-am scris mai sus. Are si ea o fetita de 3 ani si un copil de vreo 11 parca.
Nu-i vorba ca vreau sa-l indop, dar nici normal  nu mi se pare ca la 4 si 5 luni sa ia asa de putin in greutate. Din ce sa-si ia ce are nevoie dacael nu mai suge nici cat era nou nascut? Cu ce sa se dezvolte normal daca nu are tot ce-i trebe in organism? Mama ei de teorie ca bine mai suna... . Pacat ca ma termina practica  butter


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#2132 2012-03-10 10:45:55

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Totul despre alaptare

emm...nu ma intereseaza moralitatea societatii privind varsta pana la care pot alege ca mama sa imi alaptez copilul...ce am scris eu mai sus este alegerea mea si cam atat...eu Nu vreau sa alaptez peste 3 ani siceva...punct!...tine de alegerea personala



kata puss mi-am cam pierdut interesul...de fapt e gresit spus insa s-au schimbat niste chestiuni in viata mea...si copilul pare o idee abstracta acuma...mi-l doresc din tot sufletul...insa in anumite conditii si ...offf...cate ar fi de spus acuma....sa zicem ca incepuse sa imi faca rau sa stau printre mamici....plus ca pe majoritatea le urmaresc pe fb...probabil de aici ruptura de forum dar mai arunc un ochi si pe aici din cand in cand...poate iti scriu un mail...daca ma urnesc rotfl cred ca ai priceput totul si nimic lol

...ca si rezumat...bebe e in plan insa de abia peste un an incolo in anumite conditii sad neutral

Offline

 

#2133 2012-03-10 10:50:12

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

smart, io una l-as lasa in pace... niciun copil sanatos nu moare de foame smile puss

beauty puss


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2134 2012-03-10 10:55:14

pirina
Full member
Inregistrat: 2008-02-26
Mesaje: 104

Re: Totul despre alaptare

Fetita mea a facut 10 zile astazi. Daca pina ieri udam toate tricourile, azi nu prea am avut lapte. Ce sa fac? Ar putea fi ceva trecator? Sa iau o pompa de san? Ceva ceaiuri, gen fenicul, anason, chimen? Sau o fi din cauza ca sunt mereu stresata, nedormita si nu am timp nici sa mananc? Exista alimente care sporesc lactatia?
Aseara am alaptat-o, am culcat-o, apoi in jumatate de ora s-a trezit urland. Am alaptat-o iar. Dar s-a repetat povestea. A adormit dupa vreo 3 ore, obosita de la plans. Parca nici nu suge asa bine. O fi laptele meu de vina? Colici? Ce sa fac in situatia asta? Tot alaptez, dar nu mereu reusesc sa o adorm dupa. Uneori urla si nimic nu o calmeaza. Daca are colici, ce fac?

Offline

 

#2135 2012-03-10 10:58:20

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

lapte ai, dar incepe sa se regleze dupa cerere, e normal... n-o sa uzi tricourile cativa ani, daca alaptezi big_smile
ref la nesomn grater pot fi colici... tine-o vertical at mai mult, in contact cu tine... probabil fetele iti vor recomanda siropuri, al noi nu au avut efect, dar, daca tot incerci, incpe cu alea naturale (bonisan, gripe water, colief etc). Numai ca, retine... colicile au o putermnica componenta PSIHICA...

aaa.. si tot anti colici alapteaza DINTR-UN SINGUR SAN PE REPRIZA


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2136 2012-03-10 11:16:37

pirina
Full member
Inregistrat: 2008-02-26
Mesaje: 104

Re: Totul despre alaptare

Multumesc katami. Cu alaptatul la un singur san inca nu reusesc mereu, pt ca suge foarte mult uneori, aproape o ora. Si am senzatia ca s-a golit sanul. Alteori, dupa 10 minute doarme tun. Asa mila imi e sa o culc, am senzatia ca e nemancata. Nu ar trebui sa mai scot din lapte, cu o pompa eventual, sa se secrete mai mult? Mai ales daca alaptez la un singur san pe repriza.  Siropuri nu am de unde, in germania nu se prea dau. Beau in schimb ceai de chimen, anason si fenicul. I-as da si ei cateva lingurite. Vertical o tin, dar nu reusesc mereu sa o fac sa eructeze. Poate si din cauza asta are colici.

Offline

 

#2137 2012-03-10 12:39:55

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

pai din cauza asta are colici, ca nu eructeaza. tine-o vertical MULT (jum de ora pana la... continuu).
ideea cu un singur san e ca laptele de inceput are mai multa lactoza, a carei digestie incompleta poate da colici... daca ii dai din ambii sani, ii dai doza dubla de lactoza.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2138 2012-03-10 13:00:06

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/16527_picasso-maternity.gif


cand i-am pozat lui Picasso??? ca nu-mi amintesc  rotfl

Offline

 

#2139 2012-03-10 18:21:08

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

pass rotfl


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2140 2012-03-11 12:24:26

pirina
Full member
Inregistrat: 2008-02-26
Mesaje: 104

Re: Totul despre alaptare

Buna fetelor. Sunt pe cale sa renunt la alaptat. De cand cu febra laptelui, la un san am mai putin lapte. De ieri, nici nu mai imi pocnesc sanii de lapte. Am txot mai putin. Nu stiu ce sa mai fac. Pt supt folosesc caciulite de silicon, fara nu vrea, apuca si da drumul. Cu ele, inghite foarte mult aer. Fiecare alaptat imi ia 3 ore, cu tot cu vomat, sughituri,o crize de plans. Ce sa fac?

Offline

 

#2141 2012-03-11 12:32:25

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Totul despre alaptare

pirina pune bebele cat mai mult la san ca sa stimulezi productia, e cea mai buna cale...si renunta la protectiile de silicon mai ales ca bebe e si micut si nu are forta sa traga ca unul de cateva luni...probabil se enerveaza ca nu curge cat ar vrea el si de asta da drumul la san, daca daca insisti eu zic ca o scoti la capat
Hai curaj si nu renunta, e pacat kram


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#2142 2012-03-11 12:33:12

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

renunta la cauciucurile alea, mulge sanul inainte de supt si lasa lapte pe mamelon ca sa il simta, si ajut-o cand suge stoarce sanul sa curga mai usor. Of, e ff greu la inceput, imi amintesc si eu, dar NU RENUNTA! e aiurea ce scriu acum poate dar las-o sa se chinuie un pic pana invata ea cum sta treaba, las-o sa invete singura cum sa suga. Bea muuulte lichide si dormi cand doarme ea, lactatia se reface in timpul somnului, eu dupa ce ma trezeam aveam f mult lapte.
Succes, nu renunta, in curand va fi din ce in ce mai bine si mai natural, ai sa vezi!  kram

Offline

 

#2143 2012-03-11 13:18:37

pirina
Full member
Inregistrat: 2008-02-26
Mesaje: 104

Re: Totul despre alaptare

Multumesc pt raspunsuri. Am incercat si fara caciulite, dar nu prea are de ce prinde,nu sunt suficient de mari mameloanele. Ma gandeam sa iau o pompa, poate daca le tot golesc vine mai mult lapte. Acum grija mea e sa nu planga de foame. Foarte greu o adorm...

Offline

 

#2144 2012-03-11 13:51:44

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Totul despre alaptare

mameloanele se dormeaza in timp. Incearca sa te mulgi manual, nu da banii pe pompa, sunt multe fete care su pompa si pana la urma tot manual au reusit


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#2145 2012-03-11 14:12:15

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

daca poti, ia o pompa manuala dar de firma mai buna. eu cu pompa scoteam mult dar fara ea niciun strop.
da, daca mulgi vine mai mult si cu flux mai rapid, ii e mai usor sa suga. e greu pana se invata, dar apoi va fi o placere.

Offline

 

#2146 2012-03-11 14:40:42

pirina
Full member
Inregistrat: 2008-02-26
Mesaje: 104

Re: Totul despre alaptare

Imi doresc foarte mult sa mai pot alapta. Si sa scap de cauciucurile astea. Acum caut pompe manuale. Nu prea ma pricep. Imi puteti recomanda voi ceva? Pina iau, o sa incerc sa scot eu. Dupa urmatorul alaptat ii golesc pe amandoi.

Offline

 

#2147 2012-03-11 14:42:41

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

arunca silicoanele, tine-o la san cat mai mult si NU TE STRESA (e NORMAL sa devina sanii moi smile ).
io n-as mulge nik INAINTE daca sanii sunt moi (as mulge PUTIN daca is tari piatra si nu poate apuca bine). daca vrei sa mulgi, fa-o DUPA, ca sa te asiguri ca ea a beneficiat de toate fazele lapticului
in rest de acord cu fetele... inceputul e mai greu smile curaj! puss


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.