homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare-112


#2110 2012-03-07 14:44:43

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

da-i dintr-un singur san pe repriza si vezi daca e mai bine (oricum, dimensiunea stomacului unui nou nascut e cat... o nuca smile ). e normal sa ceara de papa des smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#2111 2012-03-07 15:10:33

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Totul despre alaptare

pirina, e normal sa pape des, sau sa stea mult (uneori foarte mult) la san.acum este cel mai greu pentru tine dar cu timpul o sa devina din ce in ce mai usor si frumos smile

Offline

 

#2112 2012-03-07 19:08:17

zoozie
New member
Inregistrat: 2012-02-01
Mesaje: 44

Re: Totul despre alaptare

pirina e normal sa planga, la varsta asta vor numai in brate sau lipiti de mama si iti recomand sa te urci in varful patului si sa tii copilul pe tine cat de mult smile

Cum spune kata, alaptarea la cerere e solutia si renuntarea la a te mai uita la ceas. Uneori bebelusii au nevoie sa eructeze, daca vezi ca se agita ridica-l pe umar si tine-l asa. Al meu maraie si cand il trece pipi. smile

Offline

 

#2113 2012-03-08 00:12:07

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Totul despre alaptare

pirina, ce varsta ar bebe ?

si fetita mea facea la fel in primele zile si chiar sapt. papa 5 min, adormea la san, dormea 10 min si apoi iar tipete si iar la san si tot asa. e normal la inceput. apoi in cateva sapt s-a "reglat". mai sus ai primit sfaturi ff bune. nu schimba sanul la un supt !!!! mare prostie, pe care si eu  faceam si nu intelegeam de ce se trezeste iar dupa o ora. nu se satura bine doar cu laptele slab.

Offline

 

#2114 2012-03-09 21:57:18

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Totul despre alaptare

Kata sau oricine altcinvea se pricepe, aveti idee daca e posibil ca la varsta asta bebe sa se autointarce? Eu mai am un pic si ma duc la nebuni supa . Mai demult ma tot plangeam ca fi-miu face nazuri cu un san. Inainte reuseam sa-l pacalesc cumva (cantat, jucat cu el; in timp ce maninca, tac-su strambat in 15 feluri ) si oarecum mai manca din el. Acum nu-l mai vrea sub nicio forma.  daca il pun la el nici nu deschide macar gura. Oricat as incerca cu frumosul, cu forta, cu oriceee si nu-l vrea. Asta n-ar fi cine stie ce daca ar manca dihn celalat . Dar marea pb e ca nu mai vrea deloc. Nu sta nici 5 min la san. Productia s-a diminuat mulllttt de tot. Ma mulg dupa ce papa el ca sa fie lapte si iasa tot diluat.  Nu mai stiu ce sa fac sa pape si el ceva. Dijn biberon cel mai mult maninca 60 ml forgetit . Sa nu-mi spuneti ca de la san maninca de 3 ori pe atat, ca e imposibil in 5 min sa traga atat. Toata treaba asta dureaza de vreo 2 sau maxim 3 sapt si nu mai stiu ce sa ma fac. Doc zice sa incerc la o masa cu lp sa vad cum face sau sa incerc sa-i dau un pic de supa. Nu vreau sa-l intep aiurea sa-i fac analize. El e tare vioi , ne face praf pe amandoi si tot s-ar mai juca. Deci se poate sa nu mai vrea sa suga de-acum?

Ultima oara a fost editat de smart lady (2012-03-09 21:57:53)


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2115 2012-03-09 22:30:09

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Totul despre alaptare

Smart poate e greva suptului, e prea mic pentru autointarcare
Uite aici un articol http://www.llli.org/faq/strike.html


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#2116 2012-03-09 22:38:23

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Totul despre alaptare

smart, sa stii ca bebe al meu nu suge mai mult de 10 minute decat noaptea.
dar suge bine, iese lapte galbu dupa ce termina el si din sanii pietroi ajung sosete.
oricum, altceva vroiam sa zic....ia in greutate? se lungeste? daca da, eu zic sa nu iti faci griji (stiu ca suna ca naiba) dar inseamna ca atat ii trebuie lui.
daca nu creste ok, eu una nu as putea sa stau, as incerca si lp si supa daca nu ar vrea lapticul...
mi s-ar parea periculos sa isi incetineasca extrem de tare cresterea


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#2117 2012-03-10 08:00:17

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

subscriu si eu la poke.

si eu cred cu toata convingerea ca fiecare mama are laptele perfect pt copilul sau, desi uite sunt cazuri cand nu e deloc asa, Crys de pe forum,...  nustiu  ambii bebei nu au pus un gram numai din lapticul ei, si dupa 3 luni ambii au inceput sa scada in greutate. deci.... in astfel de situatii lasi naibii teoria chibritului si iei masuri, nu poti sta asa in inconstienta.  neutral

smartuc, daca ia bine in greutate, eu iti zic doar sa bei tu mai mult ceai de lactatie sau sa iei galactogil, mie de la ala mi-a crescut productia cand in luna 9 sebi nu mai voia sanul si intr-o saptamana cam 'secase fantana". poate fiindca nu a supt ca de obicei s-a diminuat productia ta si curgand mai greu il irita si nu are rabdare la san. Ia pompa si mulge-te ca sa cresti productia si sa ii curga lui mai mult si mai usor.
Daca nu ia in greutate,... eu zic ca nu are niciun rost sa chinui copilul, da-i lapte pt ca nu e otrava!!!!  va  ( n-am inteles niciodata inversunarea asta a mamicilor care alapteaza exclusiv, fatza de formulele de LAPTE- caci e lapte de vaca, nu otrava, repet !!!  ) 
si eu am incercat ( cel putin in primele luni de viata ) tot posibilul sa nu ii dau lp atata timp cat aveam mult si bine in tzatze, dar daca ar fi fost pb cu asimilarea si nu vedeam crestere pe cantar eu nu stateam pe ganduri!

Offline

 

#2118 2012-03-10 08:54:05

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

pokemon a scris:

oricum, altceva vroiam sa zic....ia in greutate? se lungeste? daca da, eu zic sa nu iti faci griji (stiu ca suna ca naiba) dar inseamna ca atat ii trebuie lui.

+face caca si pisu destul si regulat?
ca daca da... no stress. NU CONTEAZA daca isi scade ritmul de crescut... conteaza SA CREASCA, in lungime SAU greutate, cat de cat.

daca nu (si ai exlus si motive medicale precum rosu in gat, colici, stomatite etc etc), e clar greva suptului, cum a zis emylia... NU exista autointarcare la varsta asta. caz in care (de la un consultant acredtat LLL citire) tre sa ii cauti CONTEXTUL in care vrea sa suga. Al meu, spre ex, tot pe la varsta asta a inceput sa se agite la san, iar solutia a fost... alaptatul din mers... am defilat asa pana dupa 1 an big_smile alti copilasi prefera sa suga in deplina liniste, de ex. sau nu vor culcati, doar la verticala. tre sa gasesti solutia buna pt voi puss

pass, ce mult mi-ar placea sa nu mai dam exemple in care nu stim datele problemei (tehnica de alaptare, modul de atasare la san al bebeilor, suplimnetarea sau nu cu apa/ceai ETC ETC ETC)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2119 2012-03-10 09:27:48

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

conteaza SA CREASCA, in lungime SAU greutate, cat de cat

bang  mor cand vad asa ceva.....  bang

Offline

 

#2120 2012-03-10 09:45:10

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

si io mor cand citesc ce ai scris tu mai sus rotfl deci suntem chit smile 2 mamo-gravide moarte storstark


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2121 2012-03-10 09:57:21

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

rotfl2

Offline

 

#2122 2012-03-10 09:59:45

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Totul despre alaptare

em...groaznica faza cu aeroportul

cat despre suptul la 8 ani...nu stiu ce sa zic...not for me...eu vad alaptatul normal pana undeva inspre 3 ani-3 ani si ceva...poate voi gandi allftel cand voi avea si eu copil...pana atunci insa eu pt mine o gandesc cam asa: alaptat aia 2 ani cat stau acasa cu bebe iar dupa ce incep munca redusa alaptatul doar dimi si seara apoi seara apoi intarcare...dar treba asta intinsa pana spre un an de zile nu brusc...

Offline

 

#2123 2012-03-10 10:00:05

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Totul despre alaptare

imi sunteti tare dragi amandoua chiar daca va mai impungeti kram


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#2124 2012-03-10 10:03:25

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Totul despre alaptare

si mie imi sunt dragi amundoua insa...draga mea mama a avut obsesia sa ma indoape...eu nu sunt de acord ci bagatul pe sub nas cu pacalit&co...inca am traume serioase pe tema asta...atata timp cat copilul e vioi chiar daca mie mi se pare ca  e cam flamand nu am de gand sa misc un deget chit ca imi spune toata lumea diverse

Offline

 

#2125 2012-03-10 10:05:41

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

pai si mie imi e f draga Kata  hjarta  desi ma impung cu ea pe cateva teme. cred ca singura asupra careia cadem amandoua 100% de acord este in sfera animalelor fara stapan.  big_smile  (a, si asupra purtatului de bebe, sunt nu 100% ci 10000% de acord cu tot ce spune ea  buga  )
referitor la ce scrisesem mai sus, eu nu stiu altele cum sunt lol dar eu daca mi-ar lua copilul numai 30 g pe luna in primele luni si ar arata ca si un nou nascut la varsta de 4-5 luni,... as muri de infarct.  disperat
ursul meu lua 1400g pe luna, si tin minte ca undeva pe la 6 luni a luat doar vreo 800 g, am stat cu un morcov in fund ceva vreme sa nu fie ceva aiurea, pana cand mi-am dat seama ca era din cauza diversificarii.

beauty, nici eu nu il indop pe al meu, daca nu vrea papa il las in treaba lui, mananca fix atunci cand imi cere el. nu sunt pt indopat, insa mai sus era vb oarecum de altceva.
si pe mine m-a indopat mama si acum nu prea mananc mai nimic, am pb cu mancarea.

Ultima oara a fost editat de passenger (2012-03-10 10:09:29)

Offline

 

#2126 2012-03-10 10:10:31

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Totul despre alaptare

pass atata timp cat a luat in greutate sau s-a lungit eu chiar nu vad unde e problema...este alegerea ta pt copilul tau, eu pt copilul meu voi avea alt etalon. Daaa..cu diversificarea am invatat si eu pe pielea voastra...si tu ai avut noroc ca ti-a luat in greutate, multi bebei stagnau sau scadeau  la inceput de diversificare...nu ma dau desteapta ca multe concluzii le-am tras pe carca voastra si va multumesc si va iubesc ptr asta puss

Offline

 

#2127 2012-03-10 10:10:50

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Totul despre alaptare

eu cred ca alaptarea extinsa e privita in general un picut gresit si anume: copilul de 3-4-5 ani suge la fel de des ca un unul de cateva luni

Uite ce zice site-ul de AP

La noi, ?nţărcarea este ?n general impusă ?n paralel cu introducerea alimentelor solide, adică ?nainte de un an (atunci c?nd totul merge bine); suntem convinşi că copiii nu se vor ?nţărca niciodată, că ?nţărcarea trebuie să fie un lucru făcut şi condus inevitabil de către un adult, că va fi dificil, că cel ?nţărcat ? copilaşul - va opune rezistenţă. Toate acestea sunt adevărate ?n cazul ?n care renunţarea la s?nul matern ?i este impusă copilului cu luni sau ani ?nainte de momentul ?n care el ar fi pregătit.

Din contră, ziua ?n care interesul pentru supt scade, iar cel mic pur şi simplu nici nu se mai g?ndeşte la s?n, soseşte pentru toţi copiii, chiar dacă este greu de crezut. Dar c?nd se ?nt?mplă acest lucru? Dacă ne bazăm pe experienţele culturilor unde nu se face nimic deosebit pentru a ?nţărca copilul, auto-?nţărcarea are loc ?n general ?ntre 3 şi 7 ani, perioadă ?n care sistemul imunitar este complet dezvoltat, iar dinţii de lapte şi alte aspecte ale fiziologiei sunt ajunse la maturitate. De altfel, nevoia de sucţiune (care variază foarte mult de la copil la copil) se reduce tocmai ?n acest interval de timp: fie s?n, biberon, suzetă sau deget, copiii ?şi pierd interesul pentru supt, toţi cam ?n acelaşi mod.

vreau să povestesc cum se ?nt?mplă de fapt acest abandon gradual al s?nului, c?nd mama (?n ciuda criticilor şi a perplexităţii apropiaţilor) decide să se ?ncreadă ?n propiul copil şi să-l lase pe el să o ghideze pe acest drum.

?nţărcarea naturală ?nseamnă că ?ntr-o zi ?ţi dai seama că piciul tău de 2 sau 3 sau 5 ani poate s-a ?nţărcat ... poate! Mă rog, vine ziua ?n care la aceeaşi ?ntrebare ??ncă mai suge?? vei răspunde ?nu ştiu?.

Cum este posibil? Chiar aşa e. Pentru că ?n ultimele zile sau săptăm?ni sau luni de ?nţărcare spontană, copilul nu mai suge ?n fiecare zi, ci la modul cel mai lejer; pot trece zile la r?nd fără să ceară s?nul, poate trece o săptăm?nă sau chiar mai mult; dar vine un moment de tristeţe sau duioşie, ori copilul cade şi se loveşte şi iată că cere din nou... Şi mama-şi spune: ?ah, credeam că se ?nţărcase!?

Dar ?n cele din urmă vine şi momentul ?n care ?ntr-adevăr ?următorul supt? nu mai are loc. Şi ?ntr-un final, la ?ntrebarea explicită dacă vrea să sugă, copilul răspunde linştit că nu: nu ?l mai interesează.

E ca şi atunci c?nd copilul nu mai are nevoie de scutec: cine a trecut prin asta ştie de pachetul ?nceput de scutece care stă ?n casă luni de zile, ?pentru siguranţă?, ?nainte ca mama să decidă să-l dea unei prietene care ?ncă are nevoie. Dar ?ntr-un final ne dăm seama că a crescut copilul şi se dedică altor lucruri: are ?ncă nevoie de noi, dar nu şi de s?nul nostru.


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#2128 2012-03-10 10:13:05

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Totul despre alaptare

eii pass...pe mine m-a deranjat cand citeam ca ii bagi lp noaptea cand e semiadormit pt ca altfel ti-l refuza....stiu si ca ai facut-o doar de cateva ori...insa...mie nu mi-a placut deloc procedeul....dar nu te judec nici pe tie nici pe celelalte fete, doar aleg sa procedez diferit cand voi avea si eu un bebe

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.