homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare-110


#2072 2012-02-23 18:56:19

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

angel_sweety a scris:

asa si ca tot suntem la alaptat , mie imi vine rau de tot sa vomit cand alaptez , oare de la ce o fi ?

yikes yikes exact asta pateam eu cand era sebi mai mic, vreo 3-4 luni. mi se intampla in fiecare seara dupa ce il spalam, cand il bagam la somn si ii dadeam taztza. a tinut vreo luna de zile, dar seara de seara de ii ingrijorasem pe toti din familie. in timpul zilei nu mi se facea rau. nici pana azi nu am aflat ce a fost.

si eu am sa fiu depresiva cand va veni vremea intarcatului, clar. am tot plans la gandul ca acum gravida fiind o sa il tot dau la o parte , ca sa ma menajez. dar nu am ce face.
in timpul zilei il fentez sa nu mai suga big_smile vine la mine si ma trage de bluza si face semn cu buzele ca vrea titzi, si ii arat ceva interesant si uita . big_smile asta e, am gasit o solutie de compromis, nu vreau sa il intarc pt ca asa brusc este traumatizant si dureros pt cel mic, dar si pt mine, si in plus nici nu ma gandesc sa ii iau eu asta, e dreptul lui si natura si Dumnezeu mi-au dat mie asta pt el, nu hotarasc eu ca nu mai primeste. dar nici sa il las sa suga pana ma stoarce de vlaga nu pot, EU nu pot, sunt mult prea slabita cu tot cu vitamine! sad asa ca ii dau sa suga seara la culcare si toata noaptea, f des, ii mai dau si ziua dar il pacalesc de multe ori si ii distrag atentia de la titi.
daca s-ar intarca singur ar fi perfect!!!  tummenupp  adica sa nu mai vrea pur si simplu, sa nu ii mai placa si gata... ( desi cand m-am gandit la varianta asta m-a luat plansul din nou la gandul ca nu il voi mai culca eu la piept si ca se termina) dar nu cred ca va face el asta prea curand, este mult prea atasat.
grea treaba cu alaptatul asta, creeaza o legatura intre mama si copil fantastica, ce nu exista la cei pe lapte praf.
v-am zis, eu am plans in hohote numai cand mi l-am imaginat sa imi refuze sanul si sa incheiem capitolul asta.  grater  dar odata si odata va veni si vremea intarcatului...... eu inainte sa fiu gravida speram sa il pot alapta si pana la 10 ani, de acum ma gandesc si la cel mic din burta si incerc sa impac capra si varza. o sa le dau la amandoi doar ca sebi nu va mai fi primul si nu va mai beneficia in totalitate de ce a fost a lui cu atata daruire. grater offff micutul.
( plang iar, ce-o fi cu mine de cand am ramas gravida ma macina f tare ca nu sunt in stare si construita asa bine incat sa il pot alapta la fel de mult cum il voi alapta pe bb2 grater(( ori hormonii de sarcina ori depresie numai la gandul intarcarii, habar n-am ce e...  )

Ultima oara a fost editat de passenger (2012-02-23 18:58:43)

Offline

 



#2073 2012-02-23 19:00:54

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

angel, e normal, dpdv energetic ei chiar ne "mananca" smile trag de la noi wink mai ales cand sunt micuti si alaptati exclusiv. mie nu mi se facea rau, dar simteam ca un ghem in stomac, ca si cum cineva ar "trage" ceva de acolo smile a trecut dupa primele luni smile

flow, e si hormonala treaba, alaptatul produce "hormonul fericirii", prolactina big_smile deci e normal ca atunci cand e gata, sa ne simtitm mai... putin fericite lol


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2074 2012-02-23 19:23:57

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Totul despre alaptare

kata m-am mai linistit atunci, incepusem sa imi pun semne de intrebare , multam de raspuns
pass nu imi vine mereu sa vomit , acum fac legatura la ceea ce a zis Kata, imi e mai rau sau mai putin rau, depinde cat de mult ma suge mandra in ziua respectiva, acum se invarte casa cu mine si am senzatia ca o sa imbratisez wc-ul, dar azi a stat mufata toata ziua , a avut nervi si doar tzatza o calma , asa ca am lasat-o


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#2075 2012-02-23 22:51:17

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Totul despre alaptare

mi se intampla si mie ceva super frumos de ceva vreme hjarta  : ne tot uitam pe reviste mami si sunt diverse mame cu bebei la san, ana ii spune ,, titzi,, ...mi-a descoperit de ceva vreme sanii, cand ma dezbracam si acum e inebunita, stam in pat si ea imi ridica bluza si zice,, titzi,, se uita la mine si rade asa pe sub ,, mustati,, si pune incetisor gurita, apoi o ia repede, insa in seara asta a si infipt putin dintii(auuuuu)...oricum abia pot sa o fac sa mii lase in pace...

imi pare rau ca nu mai are ce sa suga, imi pare rau ca nu am insistat eu cand trebuia, imi pare rau ca topicul asta nu a fost deschis mai demult, dar asta e, prea tarziu, ma consolez si ma bucur ca a supt si alea 12 luni (apoape) .


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#2076 2012-02-23 22:59:44

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Totul despre alaptare

tocmai intram sa va scriu deapre Ana care suge mai rar si cum asta ma face sa ma simt...ciudat. neutral si am vazut si discutiile..
sunt zile si zile...dar s au inmultit zilele in care suge mai rar. dupa masa nu mai trage de bluza repede sa ii dau. ma duc eu la ea mai tarziu cand simt ca mi se umfla sanul si ii dau.
azi i am si aratat tzitzi si n a vrut, a plecat in treaba ei... supa e ciudat, parca ma simt..."parasita". o fi cum zic kata, cu hormonii..

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2077 2012-02-24 09:22:33

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

adina(grig), eu am pierdut faptul ca ana ta nu mai suge.
sa va zic si eu... intr-o seara am coborat pana la magazin, cris a raas cu tati (cel racit)... la intoarcere, cand intru in casa, amandoi erau "calare" pe mulajul pt acupunctura al lui tati (o tipa, la vreo 50 cm, din plastic, cu punctele de acuip pe ea), iar copilul arata lu ta-su "tzi stanga, tzi d(r)iapta" rotfl2)

oricum, mai avem pan la faza in care intram in biserica, bb vede pe Iisus pe cruce si striga "mamiii, tzatzucaaaa" rotfl (faza reala)

adina, la voi oate fi si autointarcare, dar si "greva suptului". acu nu stiu ce sa-ti zic... io n-as insista, dar... nush cum e mai bine la 11 luni...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2078 2012-02-24 09:48:13

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Totul despre alaptare

kata vroiam sa te intreb de mai demult, care sunt sansele ca o femeie sa nu aiba lapte? Gen deloc? Soacra-mea trambiteaza ca ea nu a avut picatura de lapte roll


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#2079 2012-02-24 09:55:12

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

foaaaaarte rar... 1% sau asa ceva. si cu motive medicale clare in background


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2080 2012-02-24 09:56:13

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Totul despre alaptare

aha ... productia de lapte poate disparea si pe motive de stress?


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#2081 2012-02-24 10:24:48

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

da, dar nu de azi pe maine si nu complet....mai degraba poate scadea de la stress


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2082 2012-02-24 10:27:38

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Totul despre alaptare

de la stres, da, se poate de azi pe maine , dar la fata de zic eu a fost un stres/soc mai mare asa


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#2083 2012-02-24 11:21:04

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

eu cred ca e fff greu sa dispara lactatia de la stres,. Cand m-am externat eram cu copilu' in brate in fata maternitatii si am primit vestea ca mama are cancer, chiar in acea zi a sosit rezultatul biopsiei. am stat cu ea si cu bebe in Buc. cat a facut tratam. si am vazut-o fiindu-i atat de rau,.. plans, nopti nedormite, tristete, soc, stres.. Va puteti imagina, si totusi lactatia a fost mai mult decat suficienta mereu.  nustiu nu stiu ce soc mai mare poti avea ca sa dispara laptele.

Ultima oara a fost editat de passenger (2012-02-24 11:24:16)

Offline

 

#2084 2012-02-24 12:20:40

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Totul despre alaptare

pass moartea , e mult mai mare
in rest , la un stres mic nici eu nu cred


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#2085 2012-02-24 12:22:28

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

da, am vrut sa scriu asta,  sad  grater

Offline

 

#2086 2012-02-24 12:24:25

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Totul despre alaptare

eu acum 3 saptamani mi-am pierdut bunicul si productia mea a scazut considerabil
treptat, nu dintr-o data
insa sper sa ne revenim


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#2087 2012-02-24 12:35:51

tymoteea_18
Sr. member
De la: Oradea
Inregistrat: 2010-06-08
Mesaje: 1131

Re: Totul despre alaptare

Noi din nou ne bucuram de niste momente minunate intr-ale alaptatului. Azi de dimineata Luca se tot stramba la mine ori de cate ori imi aranjam pijamaua ca imi era frig. nu stiam ce vrea pana nu mi-am ridicat din nou bluza si l-am vazut ca pune mana pe maieu sa ii scot tzatza si dai la distractie. A adoptat niste pozitii de nedescris, dar ma prapadeam de ras cand il vedeam si imi e atat de drag.
pana la urma mi-a mai crescut productia de lapte cu LAPTE DE VACA   rotfl respectiv asa am observat. beau lapte si am si eu mai mult.
Adina, Luca niciodata nu a fost dependent de tzatza, adica nu l-am vazut  niciodata sa alerge dupa mine prin casa si sa ma traga de haine sa ii dau tzatza. el suge doar seara la culcare si noaptea cand se trezeste. mai rar zi in care sa ceara tzitzi sa il culc la amiaza. Cu toate acestea si eu am avut sentimentul ca prin faptul ca nu suge mai des si mai mult se indeparteaza de mine, sa nu mai spun ca ii cu ta-ta in gura toata ziua (si ma-ma zice dar mai rar).
In aceste momente tre sa ne amintim de clipa in care i-am adus pe lume si sa nu uitam ca si ei cresc si intr-o zi isi vor lua zborul de langa noi (atunci va fi si mai naspa moment)  chicot


Avem o minune de  bebe Luca Alexandru (16.03.2011)

Bebe Daniel Fabian ne-a intregit familia (08.07.2013)

Offline

 

#2088 2012-02-24 13:46:58

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Totul despre alaptare

Bubuta, imi pare rau supa Iti vei reveni, incetisor, ai sa vezi! par


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#2089 2012-02-24 14:57:41

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Totul despre alaptare

katami, da din pacate ea nu mai suge demult, de dinainte de a implini 1 an cu o sapt, si asta ca nu a mai vrut, e adevarat ca nu mai era , tot din aceelasi motiv, asta e, ma bucur si cu atat

un articol frumos despre alaptare, l*am citit si mi*a placut mult
http://www.qbebe.ro/bebelusul/alaptarea … from_qbebe


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#2090 2012-02-24 15:17:51

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Totul despre alaptare

blue puss


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.