homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare-109


#2053 2012-02-13 14:00:57

zoozie
New member
Inregistrat: 2012-02-01
Mesaje: 44

Re: Totul despre alaptare

katami, ce dur suna ce ai scris. Indiferent ce credem noi, decizia este numai a mamei, iar ingrijorarea ei este legitima.

Passenger, hai sa-ti spun si eu povestea mea, ca mi se pare teribil de asemanatoare. O sa inserez niste informatii privind nutritia care sunt putin mai pe langa mainstream, in speranta ca poate gasesti pe-acolo cate ceva care sa te poata ajuta.

Am avut si eu heptatita la 5 ani, stiu ca raman niste mici leziuni la nivelul ficatului, vindecate, care au afectat terminatiile nervoase locale, ceea ce face ca ficatul, respectiv fierea sa fie lenese sau sa reactioineze in contratimp cu mesele tale. Eu in jur de 20 si ceva de ani aveam niste crize cumplite, cu greturi, care treceau initial in 2-3 zile. Trebuia sa iau metoclopramid. Am descoperit ceaiul hepatic II, ala cu anghinare, amar ca noaptea, care parea sa ma dreaga mai repede decat pastilele si lipsa mancarii. E amar ca noaptea dar in crize amareala asta era ca un pansament pentru greturile mele.

Mi se recomandasera cure profilactice cu colebil parca primavara si toamna.

Am descoperit niste tablete cu aceeasi compozitie ca si ceaiul asta, Hepatobil V - sunt facute cred de plantavorel. Nu sunt scumpe, ele sunt destinate unei cure profilactice, se iau ture de 10 zile inainte de masa (vezi prospect). Eu insa le luam in criza si am ajuns sa le reduc si la jumatate de zi iar simptomele au devenit mult mai suportabile.

Cu timpul s-au rarit. Dupa prima nastere am mai avut doar una sau doua, cred. Am icneput sa mananc mai putine alimente procesate, am scos compelt delikatul, margarina, mezelurilede supermarket, cam tot ce este ambalat (eu inca mai folosesc unele de la sibienii din piata, in principiu un muschi fiert si putin afumat, cascaval rar, mai ales in pizza, carnati facut si carne si grasime, cam ca aia de casa, deci nu am renuntat complet. Nu am tinut niciun fel de regim, pur si simplu au disparut.

Nu stiu cat esti de familiara cu weston a. price si dieta care-i poarta numele. Tipul era medic prin perioada interbelica si recomanda o alimentatie traditionala, din care sa nu lipseasca grasimile de calitate. Eu cam asa mananc. (cauta google dupa weston a. price si gasesti situl undatiei cu acelasi nume, sunt multe articole ok acolo, cu o singura rezerva privind alaptarea, dar nimeni nu e perfect si nicio teorie general-valabila).

Prospectul medicamentului de care vorbeam: http://www.musetel.ro/prospect.php?id=2066

vad ca are rostopasca, am gasit ca asta ar fi contraindicata in sarcina (http://www.desprecopii.com/info-id-637- … rcinii.htm) dar cel putin tine cont de remediul asta ppentru dupa ce nasti, il poti folosi cand alaptezi.

Ce vroiam de fapt sa subliniez este ca nu e nevoie sa mananci carne si organe daca nu poti; poate reusesti sa mananci oua de tara, un unt de calitate si in general sa mananci lucruri cat mai aproape de starea lor naturala, pe cat posibil incearca sa scoti (treptat) din dieta zaharul si faina alba in orice forma ar veni ea.

Orice alimente fermentate s-au dovedit foarte bune in alimentatia gravidei si in general: iaurt, kefir, muraturi in sare (NU otet) - pe www.totmai.ro a pus autoarea 4 articole foaret bine documentate despre ele (o cunosc, este foarte echilibrata si bine documentata).  Iaurtul de casa se face extrem de usor; daca ai acces la un tonomat cu lapte si vrei reteta spune-mi, se face efectiv singur.

Poti sa cauti sa mananci peste in loc de carne (atentie la cel oceanic, ca poate fi infestat cu metale grele, totusi), iar pentru acizi grasi (omega3, DHA, EPA), poti folosi ulei de ficat de cod. Unul fermentat este cel mai des recomandat, dar la noi nu se gaseste, astet sa vad daca il importa cineva, este cel facut prin metoda traditionala, lasat in butoi cam un an smile. O varianta buna - mai naturala si neimbogatit cu vitamine sintetice ca restul este de la Childlife essentials, Cod liver Oil. Online se gaseste mai ieftin decat in famacie.

Multe vitamine sunt liposolubile, deci o combinatie ca legume trase in unt e chiar recomandabila. [eu am gasit unt care pare OK la sibienii de care vorbeam mai sus, au si branzeturi ok].

Inainte de a trece la suplimente sintetice, incearca sa iti revizuiesti putin modul de a manca, pentru ca ... cel putin o parte din compozitia acelor vitamine vine din surse de foarte proasta calitate, in plus contin retinol, de multe ori derivat din ulei de palmier -0 cea mai proasta sursa posibila  (vitamina A), care e contraindicat femeilor gravide.

Spui ca ai semne de carenta de calciu deja: niste vitamina D3 ajuta la fixarea calciului (pe suplimente.ro se gaseste una e la NOW din surse naturale, e singura de care stiu la noi, dar in fond poti lua si din vigantolul lui Sebi daca ii mai dai). Ti-ar trebui cam 1000 UI/zi, dar daca ti se pare ult ia o doza mai mica. Si fa un mic research sa vezi ce alimente sunt mai bogate in calciu.

Am aflat ca o sursa foarte buna de minerale este supa din oase fiert mult la foc mic, in stil bunica. Are gust bun, e foarte usor asimilabila, poti s-o faci din orice rasol dde la macelarie, din aripi de pui, orice bucata cu oase si este indicata si copiilor. Uite cateva argumente pro: http://www.westonaprice.org/food-featur … -beautiful

Alta sursa de minerale sunt algele, spirulina, chlorella, am inteles ca variante praf, bio sunt chiar mai ieftine decatc e gasesti la plafar, eu am uitat sa-mi comand si ma indop acum cu ceva cumparat de la coltul blocului. Previn carenta de fier, dar nu trebuie luate tot timpul e neaparat nevoie de pauze pentru ca, de exemplu, spirulina blocheaza absortia de vitamina B12 (continue ceva asemanator care actioneaza oarecum ca b12 dar NU e b12). Ceaiul de urzica iarasi e bogat in fier, dar si in alte minerale si nu e contraindicat ins arcina, poti bea din cand in cand in loc de apa.

A propos de carente, eu am observat la mine ca apar in valuri si corespund unor puseuri de crestere ale bebelusului din burtica si ca se regleaza repede ulterior. Sunt foarte improtante dorintele tale autentiece de a manca un aliment sau altul - decid aca ai chef de dulciuri poate e vorba de o chestie emotionala, nu de un semnal al organismului lol. La un moemnt dat in sarcina mamele simt si nevoia e carbohidrati - implicit dulce - asta se intampla de regula in a doua parte a sarcinii cand bebelusul creste repede si necesitatile energetice sunt mai mari pe termen scurt.

Inca o data, sper sa te ajute cu ceva, astea nu sunt nici sfaturi, nici recomandari, sunt niste chestii pe care le-am aflat si eu in timp si par sa aiba sens.

Ultima oara a fost editat de zoozie (2012-02-13 14:13:37)

Offline

 



#2054 2012-02-13 15:27:17

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

zoozie a scris:

katami, ce dur suna ce ai scris. Indiferent ce credem noi, decizia este numai a mamei, iar ingrijorarea ei este legitima.

mai, o fi, eu n-am sustinut niciodata ca-s pe locul I in ceea ce priveste diplomatia tongue sunt de felul meu o pers mai dura, asa gandesc, asa simt... asa ma exprim.
doar ca pass ma "stie" de suficient timp incat (sper ca) a inteles ca, in felul meu bolovanos, era doar o incurajare smile si, la fel, i-am spus ce i-am spus TOCMAI ca sa-i starnesc reactia pe care am starnit-o ("nici n-am luat in calcul intarcatul, is doar ingrijorata") smile Pt ca stiam ca asa-i si o stiu pe pass, nu e omul care sa-si faca puiul sa sufere aiurea wink Mie nu-mi pare rau ca i-am sus ce/cum i-am spus... din start, cum am si scris, de altfel, in mesaj, era numai un scenariu rupt de context smile Stiu ca NU asa gandeste pass in modul ei "normal", asa ca, TOCMAI de asta, putin "scuturat" (zic eu ca) nu strica, in momentele in care ingrijorarea (legitima, de acord) ia proportii mai mari decat... increderea smile

(deci passuc, daca si tu ai inteles altceva, scuzili meli si acilea-i erata puss )


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2055 2012-02-13 20:22:41

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

zoozie, zoozie,  buga  multumesc MULT de tot pt ce ai scris aici! e minunat ca pot gasi atatea informatii la un loc! ma pun pe lecturat pe indelete si pe gugalit. sa ne traiesti!  storstark

kata!!! deci ma cunosti f bine!  wink  cum sa ma supar pt ce ai scris?????????  nici vorba. am inteles perfect ce ai vrut sa zici, asa cum si tu stii bine ca eu nu as putea vreodata sa pun oboseala mea sau alte mofturi personale inaintea iubirii lui S pt "sisi".  smile  doar ca intervine un boboc mic in poveste si pt el imi faceam griji ( inutile, se pare big_smile ).

Offline

 

#2056 2012-02-13 20:56:22

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

ma bucur ca ai inteles corect puss si chiar sper sa mearga lin si la voi acum puss


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2057 2012-02-13 20:59:49

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

pana acum nu au fost turbulente  lol   puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2058 2012-02-14 12:52:44

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

of, de asta va iubesc eu pe voi puss puss puss


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#2059 2012-02-21 23:56:32

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Totul despre alaptare

dance am terminat de citit tot topicul. foarte utile discutiile.
zoozie, esti o sursa de info super utile tummenupp multumim.

pass, nu ai mai zis nic sper ca sunteti bine si alaptatul merge bine.

ca tot vorbeati voi, m au "prins" discutiile despre tandem si acum devorez info despre asta. sper sa nu fie vreun semn. nu de alta dar dau in judecata firma de anticonceptionale. (stiu ca nu s tocmai bune peste alaptat dar "better safe, than sorry". nu vad nicio schimbare in niciun aspect -cantitate sau calitate (?) a laptelui... de cand le iau. o sa fac un research mai aprofundat.. desi nu le as lasa, in ruptul capului popa )

Ultima oara a fost editat de adina84 (2012-02-21 23:58:23)

Offline

 

#2060 2012-02-22 11:19:30

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

suntem bine, doar ca sebi suge mai mult ca inainte,e fff obositor, toata noaptea se urca [e mine, ma loveste in burta cu picioarele, in timp ce suge se joaca cu mana cu celalalt san si ma trage de mamelon si doare de mor, il intinde ca pe jeleu. am sanii ff sensibili si imi vine sa tip de durere si usturime cand pune gura pt prima data. e tare greu, imi imaginam ca asa va fi.  supa

Offline

 

#2061 2012-02-22 11:35:35

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Passuc puss


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#2062 2012-02-22 11:39:33

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

vai, pass, deja? sad la mine faza asta a inceut dupa 11 sapt... si inca tine tongue


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2063 2012-02-22 11:41:36

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

la mine a inceput la cateva zile dupa ovulatie, si atunci mi-a incoltit in minte gandul ca as putea fi gravida. pt ca nu mai avusesem sani asa sensibili si durerosi de la furia laptelui. deci era ceva putred.
lucky  puss

Ultima oara a fost editat de passenger (2012-02-22 11:42:48)

Offline

 

#2064 2012-02-22 11:52:22

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

si la mine erau sensibili de la inceut, dar sa ma doara de sa sar... abia tarziu


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2065 2012-02-22 12:51:09

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

dragele de voi hjarta hjarta


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#2066 2012-02-22 13:10:18

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Totul despre alaptare

Eu va admir  applause   applause   applause  (si as zice ca as vrea sa am curajul vostru, dar stiu ca ati ramas neplanificat  lol  )


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#2067 2012-02-22 13:50:29

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

blue rotfl2 rotfl2


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2068 2012-02-22 14:51:16

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2069 2012-02-22 22:38:03

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Totul despre alaptare

Am fost o binecuvantata cand am nascut caci nu am fost depresiva; am avut noroc caci la cat de singura am fost nu stiu cum as fi rezistat. Insa am citit ca depresia (posibila) atunci cand bb se intarca (sau cand il intarci tu) este si mai "adanca" decat cea post=partum si (mai) posibila.
Stiti ceva resurse de unde sa ma mai informez despre asta?


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#2070 2012-02-22 23:31:16

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Totul despre alaptare

Eu nu am info despre asta, am citit un pic de pe kellymom, dar atat: http://www.kellymom.com/bf/weaning/weaning_mom.html

(eu inca nu l-am intarcat dar sunt depresiva deja lol Sau o fi inca post-partum? neutral )


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#2071 2012-02-23 18:30:51

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Totul despre alaptare

blue sa stiti ca eu am trecut prin depresia de intarcat, fata (cea mare zic) s-a intarcat singura, eu am lasat-o ca doar nu o obligam, dar plangeam ca proasta cand adormea , eu adoram sa ii dau sa suga, erau momentele noastre speciale , am avut sprijin din partea sotului foarte mult si mi-a trecut intr-un final

asa si ca tot suntem la alaptat , mie imi vine rau de tot sa vomit cand alaptez , oare de la ce o fi ?


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.