homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare-108


#2034 2012-02-10 10:19:06

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

multumesc frumos fetelor pt incurajari si info utile!  buga

zoozie, am abia 5 sapt de sarcina, iar primul bebe are 14 luni.

eu sex in timpul primei sarcini nu am facut tocmai de teama acelor contractii, pe care din pacate le-am avut si cu si fara.. sad
imi e teama sa nu am iar, pt ca atunci cand se contracta uterul asa, stiu ca se scurteaza si colul si este destul de periculos. mai ales ca am citit ca sarcina a 2-a se instaleaza undeva mai jos, deci col si mai scurt ca la prima. cesafac  si Sebicul suge atat de des, burta doare...

Offline

 



#2035 2012-02-10 10:40:08

tymoteea_18
Sr. member
De la: Oradea
Inregistrat: 2010-06-08
Mesaje: 1131

Re: Totul despre alaptare

Zoozie multumesc din suflet pt informatii. M-ai linistit cu totul  puss  par  kram


Avem o minune de  bebe Luca Alexandru (16.03.2011)

Bebe Daniel Fabian ne-a intregit familia (08.07.2013)

Offline

 

#2036 2012-02-10 11:35:54

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Totul despre alaptare

pass iti doresc multa sanatate, sarcina usoara si fara contractii sa il poti alapta pe Sebi fara probleme puss


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#2037 2012-02-10 14:46:04

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

zozie, cand mai intri pe aci, am o intrebare... ziceai undeva, nu mai stiu unde citisem, ca, la un moment dat, toddlerii isi pierd din reflexul de supt si incep sa "chinuie" tzatzele, ziceai ca tu ai facut ragade cu A. la ce vasrta s-a intampat asta la voi? ca la noi beneficiarul a inceput sa ma "roada" f enervant.... si nu stiu daca e de la sarcina (nu-i vb doar de sensibilitatea mea de la sarcina, ci, efectiv, prinde cu dintii, roade, n-a facut asa nici cand ii ieseau dintii), de la scaderea productiei sau de la... varsta lui. 15 sapt de sarcina io, 2 ani si 1 luna sugativa. Saru-mana!


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2038 2012-02-10 19:12:16

zoozie
New member
Inregistrat: 2012-02-01
Mesaje: 44

Re: Totul despre alaptare

flowerpot a scris:

Zoozie   hjarta am dat linkul de la siteul tau si doamnelor care imi ametesc mama cu povesti aiurea despre alaptarea peste 2 ani.

eh, nu cred a o sa le impresioneze, o sa zica "da asta cine mai e? o nebuna, noi stim mai bine" big_smile Atitudinea ta conteaza, cand vorbesti cu ele. In plus nu e nevoie sa tii piept nimenui, poti sa le spuic a ti-a zis doctorul sa alaptei in continuare ca e pasibil de vreo alergie ceva. In general cand bagi doctorul la inaintare nu mai zic nimic.

Katami, mie mi se pare mereu ca ma apuca cu dintii dar am dovezi clare ca nu e asa, saraca mi-a si aratat "mami nu ditii, a ticut mimba" - e si sensibilitatea de care vorbeai, sunt zile si zile. 

Reflexul de supt dispare treptat dupa luni de folosit sippy cups - canutele alea cu scurgere sau pai cand se obisnuiesc sa le roada, dar si in mod natural (ceva mai tarziu decat cand ii ajutam cu canile si alte dispozitive cu gura de silicon, sa zicem un 3-4 ani, dar niciodata nu poti sti, depinde de bebeloi). Eu ragade de la supt acrobatic am facut cand avea fata doi ani si ceva, nu eram gravida.

Passenger, atunci ce resimti tu drept contractii pot fi durerile pe care le ai cand se fixeaza sarcina. Repet, nicio sarcina nu e la fel, la aceeasi femeie, asa ca temerile din prima nu au motive sa se propage la a doua. Nu fii atat de drastica cu tine, mergi la control cand simti ca nu e totul in regula si doctorul iti poate spune daca s-a micsorat colul sau nu. Colul se poate micsora si isi revine la loc, zau daca trebuie sa te otrturezi toata sarcina cu abstinenta daca doctorul nu declara iminenta de avort. Ai putina incredere si in puiul ala mic. Sarcina e o conditie, nu o patologie. Normal si recomandabil este sa iti continui obiceiurile sanatoase si in aceste noua luni. Iti doresc multa liniste. Copilul tau nenascut are in primul rand nevoie de asa ceva.

A propos, despre pregnancy si tandem nursing, poate te ajuta linkurile de pe kellymom, dar si astea de aici:

http://www.llli.org/search?cx=001203639 … %2Fnb.html

(am dat search intr-o doara dupa pregnancy)

Ultima oara a fost editat de zoozie (2012-02-10 19:13:31)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2039 2012-02-10 19:39:19

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

bang  prima parere naspa vizavi de sarcina si alaptat peste ea. .... Dr gineco la care am mers in seara asta

"daca se confirma sarcina, va trebui sa interupi alaptatul, si, oricum... ajunge 14 luni." 

zoozie, multumesc, incerc sa gandesc asa si poate voi fi mai linistita. e adevarat ca nu trebuie sa compar cele 2 sarcini, niciuna nu este asemanatoare celeilalte.  smile

Offline

 

#2040 2012-02-10 19:46:45

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Totul despre alaptare

Desi am citit mult despre alaptare am lasat deoparte ceva: ce facem cand copilul suge din ce in ce mai putin? Stiu ca lactaria este in fnctie de cerere si oferta dar am sanii foarte plini si Carol se serveste mai rar ziua si noaptea numai o data sau de doua ori. Nu fortez intarcarea, mi-as dori sa mai alaptez macar pana in aprilie ca sa scapam de operatie, las intarcarea sa vina natural.
Intrebarea mea este: este posibil sa fac mastita din nou?


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#2041 2012-02-10 19:47:20

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Ghiciti cine m-a incurajat azi sa continuu alaptatul? big_smile Un barbat!
Discutam cu un amic azi despre una, despre alta, despre oboseala si nesomn, despre alaptat la cerere si m-a intrebat la un moment dat cat am de gand sa-l alaptez pe pui. I-am raspuns ca intentionez sa fac asta cat ma vor tine puterile si mi-a spus "EXCELENT! sa-l alaptezi cat mai mult! E un lucru extraordinar pentru copil." smile Nu e nici cadru medical, nu are nici o pregatire in domenu, e doar un tatic oarecare. smile


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#2042 2012-02-10 20:08:25

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Totul despre alaptare

zoozie a scris:

adina84 a scris:

zoozie, sa ne spui mai multe despre tine, despre bebele/bebeii tai, sa ne arati poze ! smile

aici sunt copiii mei smile

Si ceva frumos, frumos, de aratat oricaror viitori parinti.

smile
zoozie, a doua fata care apare in videoclip este o prietena buna de a mea . lumea e mica smile


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#2043 2012-02-10 20:20:43

zoozie
New member
Inregistrat: 2012-02-01
Mesaje: 44

Re: Totul despre alaptare

flowerpot a scris:

Intrebarea mea este: este posibil sa fac mastita din nou?

Da, daca vezi ca se ingroasa gluma mulge cat sa detensionezi sanii. Nu scoate mult lapte ca stimulezi productia lactata. Daca se va razgandi in cateva ore - pana la doua zile vei vedea ca va regla productia la loc.

GeoGeo, ma bucur tare de cunostinta. Si eu sunt in clip, cu fi-mea in brate smile.

Ultima oara a fost editat de zoozie (2012-02-10 20:22:32)

Offline

 

#2044 2012-02-10 20:44:20

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

zoozie, ms puss

pass, da' de ce ar tb medicul gineco sa stie ca alaptezi? big_smile lasa-l in banii lui. io i-am zis dr mele, dar stiu ca ea nu se baga peste alegerile omului


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2045 2012-02-11 19:39:11

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

pai nu trebuie sa stie?  nustiu  mai ales daca Doamne fereste ramane bebe mic in urma cu cresterea, din cauza ca nu se mai duce tot grosul la el, fiindca organismul meu e ocupat sa "fabrice" lapte..?

Offline

 

#2046 2012-02-12 10:00:57

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

pass, NU se intampla asta, relax smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2047 2012-02-12 10:51:22

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

incerc...  tongue

Offline

 

#2048 2012-02-12 12:33:16

zoozie
New member
Inregistrat: 2012-02-01
Mesaje: 44

Re: Totul despre alaptare

poate n-ar fi rau sa citesti cu atentie macar cateva din documentatiile pe care le-ai primit zilele trecute. Asta pentru ca in general medicii sunt prost informatui sau daca nu sunt prost informati au tendinta oricum sa recomande intreruperea alaptarii pentruc a sunt focusati pe gravida nu pe copil si pentru ca in general sunt foarte putini medici informati corect privind alaptarea. La scoala invata doar despre alimentarea artificiala, pentru restul ar avea nevoie de specializari sau cel putin actualizari periodice a informatiei si nu sunt asa interesati de capitolul cu pricina.

Organismul tau va da cat poate da, nimeni nu poate spune care din cei trei, mama fat sau copil alaptat constitnuie prioritate pentru nutrienti la un moment dat, insa in general lactatia scade peste sarcina, numai chestia asta singura e un argument pentru ce spuneam mai sus. Daca te alimentezi suficient si SANATOS (cat mai variat) nu ai motive sa ai vreo problema.

Cazul meu: am alaptat toata sarcina la cererea, copilul mare si-a rarit simtitor perioadele supt, cantitatea de LM a scazut dramatic; am dus greutati (inclusiv copil in brate) pana acum; chiar sia seara mi-am dus fata in sling prin casa, era agitata si obosita si ducea lipsa lui de vreo trei saptamai). Nu am luat macar un no-spa sau alte medicamente contra contractiilor. Contractii (functionale) am simtit de la inceput (cum e si normal). Pot numara pe degete si niste contractii dureroase, la un mom dat (11 saptamani) la un control pe masa avusesem colul scurtat, dar la ecograf s-a dovedit ca a crescut la loc, avea spre 4 cm. 

Am dormit cu intreruperi, am lucrat toata sarcina, cand am simtit nevoia am stat seara in pat, am evuitat oboseala excesiva dar am dus o viata perfect normala. Si nu am luat niciun supliment alimentar pana recent, cand am inceput sa inghit niste spirulina si niste vitamina D3. Si surpriza, sarcina asta nu am avut carceii si neplacerile de la prima.

Nu zic ca toata lumea trebuie sas faca asa, dar daca te mentii intr-o stare de spirit pozitiva se "rezolva" si restul. E pacat sa stai 9 luni cu drobuil de sare, e o perioada mult prea frumoasa in viata oricarei femei sa o consumi asa.

Ce-i drept, acum tu esti si sub schimbarile hormonale, e normal sa te simti aiurea si stresata, dar in primul rand documenteaza-te, orie decizie ai lua sa fie informata. Daca ai nevoie de surse credibile, acreditate si de calitate (le poti da si medicului la o adica) sunt aici.

Offline

 

#2049 2012-02-12 13:47:47

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

zoozie hjarta (tu cand tre sa nasti? stiu ca mai e putin putin... ).
exact la fel sunt si eu, ref la alaptare, suplimente, activitate etc... cu diferenta ca al meu si-a CRESCUT ritmul de supt, nu l-a scazut lol


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2050 2012-02-12 21:34:03

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

zoozie a scris:

Daca te alimentezi suficient si SANATOS (cat mai variat) nu ai motive sa ai vreo problema.
.

aici e problema mea, mananc f prost, din cauza unei hepatite banale cand eram copil am ramas cu sensibilitate la ou, ficat,  acklad  nu pot manca asa ceva. Lactate - cu chiu cu vai le accept, nu mi-au placut niciodata; legume crude si verdeturi, nu pot. ce mananc, ca e mai simplu sa scriu, pt ca sunt mai putine alimente sad  : piept de pui ( alta carne nu), salata, supe si ciorbe (de pui sau legume ), fructe, cereale dimineata. Cam atat.
Voi mancati f bine, banuiesc, de aveti analize ok si fara suplimente, si cresteti 2 deodata din rezervele proprii. Eu una inca nici nu m-am pus pe picioare dupa prima sarcina si alaptat ( am ameteala, stari de lesin, palpitatii, senzatie de greata - asta inainte sa fiu gravida iar ), ca acum am intrat brusc intr-o alta sarcina, nu ma simt bine deloc fizic. De asta am inceput sa iau elevit, si la prima sarcina mi-a recomandat medicul sa iau. si la toate astea daca imi zice un medic ca trebuie sa inchei alaptatul ca sa fie ok si bebedoi-ul, iti dai seama ca inclin sa il cred, chiar daca stiu ca ei nu au fost scoliti in ale alaptatului si mai ales alaptat peste sarcina, a.i. sa sustina ca nu exista nimic rau in asta pt cei 3 implicati in poveste big_smile, eu, in teama mea si sanatatea mai zgaltaita un pic, il cred si ma sperii si mai tare.

Eu la prima sarcina am avut invers, am numarat pe degete contractiile nedureroase, in schimb am experimentat dureroase din abundenta.  La 16 sapt de sarcina am fost la un pas de cerclaj, colul se scurtase, a trebuit sa stau la pat cu no-spa la 6 ore pt 2 saptamani, ca sa se lungeasca la loc si sa scap de "cusut". De asta sunt speriata acum cand simt cate o durere pe jos, si mai ales dupa ce suge S cate o ora si incepe sa doara burta...

Eh, sa trec de primul trim si ma de-stresez. big_smile
A, am uitat: ce primul trimestru?? intai sa ajung la eco si sa vad ca bbele e bine unde trebuie in uter, si apoi ma de-stresez.

Mersi pt link-urile cu info.!

Offline

 

#2051 2012-02-13 10:59:53

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

pass, e f simplu asa... tu "nu poti" manca, asa incat solutia cea mai la indemana e sa il intarci pe sebi neutral (STIU ca NU asa gandesti, dar, din ce-ai scris, asta reiese si am vrut doar sa-ti atrag atentia smile ). gandeste-te ca femeile din "lumea a treia" POT smile nasc, sunt gravide, alapteaza....bine, poate ca nu le ies analize pefecte dup-aia, dar SE POATE smile si ele nu mananca, totusi, cat tine wink asa ca poti si tu... fie sa te fortezi sa mananci/iei vitamine/ambele, fie sa te faci cu o carentaica acolo... dar lasand copilul sa suga smile puss


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2052 2012-02-13 13:12:03

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

eu nici nu am luat in calcul varianta intarcarii.  neutral am spus de mai multe ori pe forum, eu nu-mi intarc copilul ci se intarca singur cand doreste el.
stresul meu e ca a venit aceasta noua sarcina peste mine asa slabita cum sunt- urmare a nasterii si alaptarii, in conditiile in care mananc destul de aiurea. nu am avut intentia de a-l intarca. ma intrebam cat de "naspa" va fi situatia pt mine sau bebe mic din burta, ca Sebi stiu ca nu depinde de mine in sensul ca e mai maricel si diversificat, nu depinde de cantitatea aia de lapte pe care i-o dau eu. ( doar psihic si emotional big_smile )
am citit mai demult pe ceva site ca alaptatul peste o sarcina noua o va lasa pe mama "o carcasa fara dinti, par si unghii " sau ceva in genul asta era.  neutral
kata, ma fac cu o "carentica"?? lol  pai.. carentica am acum, ca mi se crapa unghiile, imi cade parul si am pielea uscata rau, parca sunt sarpe. mai incolo... om vedea,..  disperat

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.