homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare-12


#210 2010-12-29 13:09:51

stefany
Sr. member
Inregistrat: 2007-07-22
Mesaje: 1922

Re: Totul despre alaptare

Neata  wave
Vin si eu cu o nelamurire...e normal sa-mi curga sanii toata ziua bunaziua? am udat toate tricourile..si ale mele si ale sotului,ca sutien nu prea imi vine sa port in casa,e tare incomod forgetit
Si o frica mai veche de a mea...eu nu prea pot manca mare lucru, o masa calda pe zi,iaurturi,banane,vreo 2l de ceai babycalm si cam atat...sper sa nu-mi afecteze lapticul  supa Bebe e un mancacios...dar mai mult de 30 de min nu sta la san,adoarme de obicei.Cateodata sta si 10,15 min si mai papa dupa o ora,doua cand se trezeste. O fii normal? Citisem undeva ca alaptatul ar trebui sa dureze si cate o ora...Ianis n-a stat niciodata o ora la san.
Kata poate ma poti ajuta  par
Le A luat cca 400g de cand am iesit din spital(adica in 2 sapt) Am iesit din spital cu 2750g(a scazut de la 2920)

Ultima oara a fost editat de stefany (2010-12-29 13:12:24)


Din 9.12.2010 viata mea s-a schimbat

Offline

 



#211 2010-12-29 13:58:36

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

stef:
1. e f normal, semn ca ai lapte mult wink
2. nu afecteaza
3. NOROCUL TAU big_smile zic io, al meu sta cu orele la san, nu e tocmai comod pt mine si nici pt el prea grozav (baga in el ami multa lactoza decat poate digera sad )
4. minunat a crescut iannis applause


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#212 2010-12-29 14:07:42

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

stef, mie nu imi urge niciun san, uneori abia storc cateva picaturi si totusi bb trage ff bine si gaseste laptic la greu. smile

mie in 2 saptamani si jumatate mi-a luat .... 770 grame  spranceana  nu e cam mult??  nu zic ca nu ma bucur, sunt ff fericita ca mananca asa mult si se ingrasa, insa am citit ca pe luna ar tb sa ia vreo 850, ma insel?

stef, al meu sta 10-15 min la un san dupa care il mut la celalalt si sta si acolo tot atat, 10 min.
apoi mai vrea si il pun la primul si adoarme dupa asta.

eu tin regim ca asa mi-a spus pediatra si am constatat si eu asta pe pielea mea,,, am mancat mai multe alimente insa nu varza , mazare si fasole sau ceva interzis,, si 2 zile mi-a urlat in continuu sad ... asa ca m-am intors la o masa pe zi, vai de capul meu, orez si piept de pui la gratar... si dimi putina branza cu paine.. atat! cu asta traiesc eu de cand am iesit din spital sad  bb a pus f bine in greutate, deci laptele e ok, nu afecteaza, insa eu sunt terminata, am slabit mult si abia ma mai tin


fetele, am o problema: m-am stors aseara mai mult si m-am masat pe sani cu forta si cu multa apa fiarta, in speranta ca voi avea si eu lapte sa curga pe jos big_smile (am un fix, cum ca dc nu sare laptele rauri-rauri din sani, nu e destul big_smile ) si m-am trezit azi cu dureri infernale de sani, spre subrat asa... doare rau de tot. ce sa fac acum? sad

Offline

 

#213 2010-12-29 14:10:44

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

pass, io vin pana la tine sa te bat... fata draga, iti ia in greutate dublu fata de medie (750 e MEDIA, dunt care iau mai mult sau mai putin... cris a luat 1,2 kile in prima luna, tot atata in a doua, de ex) si tu te plangi ca nu ai destul lapte si-ti nenorocesti biberoanele degeaba? box

din pacate nu stiu ce sa zic... poate frunze de varza zdrobite si aplicate pe sani sa ajute sad (da' nu maifa dintr-astea)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#214 2010-12-29 14:16:27

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

nu mai fac, ma omoara durerea asa ca m-am lecuit. nu stiu ce e in mintea mea uneori, am zis sa fie mai mult ca stiu si de la cumnata mea ca avea mereu ude tricourile, semn ca ii curgea din belsug. eu nu am asa ceva.
m-am lecuit oricum!
lol sa incerc cu varza desi cred ca o mananc, asa pofta mi-e de varza  drool

Offline

 

 Publicitate


loading...

#215 2010-12-29 14:18:50

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

sa stii ca si cand e prea mult strica, io asa am, mereu tricourile ude... si pe langa faptul ca doare cand se umplu tzatzele si dumnealui n-are chef de ele, face si colici mai usor de la reflexul de ejectie super strong sad asa ca tu ai bafta, e numa bun cum ai

(la mine matza lingea prin casa pe unde treceam io in primele luni rotfl )


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#216 2010-12-29 14:22:05

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Totul despre alaptare

stef...a mea manca 15 minute si ii faceam proba suptului si avea in ea 140 mai mult...prea mult cica..si apoi vomita.....o ora nu a stat niciodata..acuma ma mea sta si numai 5 minute...deci  eu zic ca papa bine bebe tau..fa proba suptului sa te convingi..eu m-am lasat pagubasa...
pass a mea a facut azi 1 luna si a pus pe ea 700g..eu imi fac griji ca nu prea pune.. sad

Ultima oara a fost editat de czuky (2010-12-29 14:25:06)


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#217 2010-12-29 14:34:52

stefany
Sr. member
Inregistrat: 2007-07-22
Mesaje: 1922

Re: Totul despre alaptare

Kata sarumana mult de lamuriri  puss Ieri ne-a vizitat si pediatra,care e pro alaptare  tummenupp si m-a incurajat sa continui cat de mult pot  rugaciune
Czuky e f bine 700g...pediatra mi-a zis ca media e cam de 750g intr-o luna  puss
Pass dar a luat suuper bine Sebicu...nu-ti fa griji inutile  puss si cum a zis si Kata bucura-te ca ai lapic fara sa-ti dea pe dinafara smile
Kata  rotfl inseamna ca ai lapticul bun de facea pisica curat dupa tine  lol

Ultima oara a fost editat de stefany (2010-12-29 14:41:17)


Din 9.12.2010 viata mea s-a schimbat

Offline

 

#218 2010-12-29 15:28:29

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Totul despre alaptare

katami  rotfl

eu nu mi-am udat niciodata, nici o bluza   nustiu  si eu imi faceam griji pe tema asta, mai ales dupa episodul din spital, cand inca era doar colostru, cand a supt de la ambii sani si apoi a inceput sa planga de foame.  acum m-am mai calmat, mi-a luat 370g intr-o saptamana  wink

eu mananc absolut normal. n-am vazut nici o modificare in intensitatea colicilor in functie de cum mananc.  m-am chinuit degeaba sa mananc corect cateva zile. si ma gandesc ca el are colici de cand eram in spital  si eu eram pe supa si iaurt...

Offline

 

#219 2010-12-29 15:55:37

geasiemi06
Full member
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 903

Re: Totul despre alaptare

passenger a scris:

stef, mie nu imi urge niciun san, uneori abia storc cateva picaturi si totusi bb trage ff bine si gaseste laptic la greu. smile

mie in 2 saptamani si jumatate mi-a luat .... 770 grame  spranceana  nu e cam mult??  nu zic ca nu ma bucur, sunt ff fericita ca mananca asa mult si se ingrasa, insa am citit ca pe luna ar tb sa ia vreo 850, ma insel?

stef, al meu sta 10-15 min la un san dupa care il mut la celalalt si sta si acolo tot atat, 10 min.
apoi mai vrea si il pun la primul si adoarme dupa asta.

eu tin regim ca asa mi-a spus pediatra si am constatat si eu asta pe pielea mea,,, am mancat mai multe alimente insa nu varza , mazare si fasole sau ceva interzis,, si 2 zile mi-a urlat in continuu sad ... asa ca m-am intors la o masa pe zi, vai de capul meu, orez si piept de pui la gratar... si dimi putina branza cu paine.. atat! cu asta traiesc eu de cand am iesit din spital sad  bb a pus f bine in greutate, deci laptele e ok, nu afecteaza, insa eu sunt terminata, am slabit mult si abia ma mai tin


fetele, am o problema: m-am stors aseara mai mult si m-am masat pe sani cu forta si cu multa apa fiarta, in speranta ca voi avea si eu lapte sa curga pe jos big_smile (am un fix, cum ca dc nu sare laptele rauri-rauri din sani, nu e destul big_smile ) si m-am trezit azi cu dureri infernale de sani, spre subrat asa... doare rau de tot. ce sa fac acum? sad

pass de ce nu il pui o masa la un san o masa la un san,mie in maternitate mi-au zis 10 min la un san 10 min la celalat,dar fetele de aici au zis ca e mai bine o masa cu o masa ,ajunga si la laptele gras nustiu
de udat bluza si eu o ud,in special inainte sa-i dau sa suga,tasneste,doamne ajuta sa fie asa pana la un an rugaciune

Ultima oara a fost editat de geasiemi06 (2010-12-29 15:56:47)


Alexia-Ioana 25 august 2010

Offline

 

#220 2010-12-29 18:18:32

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Stef, Passuc, Garga...pai voi stati fff bine la capitolul luat in greutate bebelini. Excelent!  hjarta

Nu va stresati ca nu curge laptele ca Somesul big_smile Cum spunea si Kata...si eu sufar de dureri de sani cand se umplu si pusca de plini ce sunt. sad Ma trezesc cu tricoul ud leorca si ce?!Bebelinul meu a luat in primele 3 luni cate 750g si-n luna a patra...450g...
Deci...concluzia o trageti voi. puss


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#221 2010-12-29 18:35:22

geasiemi06
Full member
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 903

Re: Totul despre alaptare

si la mine in a 4 a luna la fel a luat,450-500 gr


Alexia-Ioana 25 august 2010

Offline

 

#222 2010-12-29 18:54:53

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Geasiemi...big_smile hjarta
Of si ce m-am mai stresat eu pe tema asta. rotfl


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#223 2010-12-29 19:00:37

geasiemi06
Full member
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 903

Re: Totul despre alaptare

eu si acum ma gandesc ca nu mai e laptele bun,degeaba e mult,de a luat doar atat,sau ca trebuie sa incep diversificarea sad ,stiam ca ar fi trebuit sa-si dubleze greutatea

Ultima oara a fost editat de geasiemi06 (2010-12-29 19:02:24)


Alexia-Ioana 25 august 2010

Offline

 

#224 2010-12-29 19:28:12

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Daca ne prinde Kata cu ganduri din astea pe aici ne bate. rotfl

Nici Tudor nu si-a dublat greutatea. Aseara, mi-am luat inima-n dinti si l-am cantarit. Are 6060g si 64 cm.
Si eu ma gandesc de multe ori ca a luat cam putin in greutate micutul meu atata timp cat eu am lapte mult si-l ofer la discretie, fara program de alaptat, etc.
Dar pe de alta parte nici eu nu am 2 m si nici taica-so...deci cu cine sa semene mare?! Nici nu mai stiu ce sa zic.


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#225 2010-12-29 19:31:24

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

am inteles ca pt colici e bine sa alternam sanii, sa il punem sa suga de la ambii la o masa, cate putin din fiecare.  nustiu  asa e sau ma chinui eu degeaba?

garga, mananci si cioco? eu mooooorrrr de pofta de ciocolata, am frigiderul plin si ma uit la ea si plang... nu am voie, nu ma ating de ea ... e tare greu, de cand sunt gravida as manca asa ceva non stop. si mananci si ciorbe acre? eu numai supe crema si supe de lgume sau pui...  supa  ce mai mananci? mie pediatra mi-a zis clar sa nu ma ating decat de ce mi-a dat ea voie, mi-a facut o lista si sa stii ca intr-adevar dc mananc ce am voie bb nu mai e asa isteric ca atunci cand mai dau iama si in ciorba acra sau o sarmalutza big_smile .. deci cu parere de rau zic, trebe sa ma tin de regim   grater  grater  grater  grater  chiar acum ma duc sa mananc inca o portie de ...PILAF  acklad  acklad


apropo, am febra... sad cred ca dau in mastita.. stiti cumva dc afecteaza calitatea laptelui febra mea?  supa

Offline

 

#226 2010-12-29 19:35:52

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Passuc, daca suge cate putin din fiecare la o masa, bebelinul tau nu va apuca sa goleasca un san si sa ajunga la lapticul gras. Va suge din ambii sani doar laptele de inceput.
De ce crezi ca ai mastita?!
Ce temperatura ai?


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#227 2010-12-29 19:43:10

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

mai devreme 38 dar e abia debutul, simt ca ard toata drept pt care era sa oparesc si copilu', i-am pus apa sa il spal si mie mi se parea rece, fiindca frig eu, insa era prea fierbinte pt el  supa
ma simt f rau, am avut frison pana acum..

am masat aseara mai puternic sanii ca sa vina mai mult lapte,  cesafac  stiu, stiu ca-s dusa cu pluta.. si azi m-am trezit cu dureri mari de piept, abbia respir de durere si cand suge bb simt ca mor

ahaaaaaa, deci de aia cere lapte din ora in ora/??? ca nu se satura supa ... ce fraiera sunt , deci eu ii dau laptele diluat..  bang  bang  bang

Offline

 

#228 2010-12-29 19:49:23

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Pass, eu stiu ca e recomandat sa incepi alaptarea cu sanul din care ai alaptat data trecuta. Tocmai ca sa prinda bebelinul si laptele grasun. smile Eu asa procedez.

Chiar daca te dor sanii sa continui sa alaptezi cat mai des, mai ales acum.
Te dor sanii, sau mameloanele? Daca te dor sanii, fa-le cate un dusulet cu apa calda inainte de alaptare.
Poti sa alaptezi chiar daca ai febra. Alaptarea este interzisa in cazul mastitelor purulente. (nu va fi cazul tau)

Si eu am facut intr-o dimineata febra 39+frison. Am chemat ambulanta pt ca la 9 dimineata nu-mi raspundea nici un dr la tel...
In fine, m-au consultat si mi-au recomandat sa iau Paracetamol, cate o tb la 6 ore. Am luat cred maxim 2 tablete in ziua aceea si febra a trecut. Era de la...epuizare/oboseala.

Ultima oara a fost editat de lucky777 (2010-12-29 19:52:38)


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.