homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare-14


#248 2010-12-31 11:44:28

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

miri, ti-am dat bip si mesaj, suna-ma cand poti puss

le poti combina, dar coco are drpetate, si cam aceeasi branza


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#249 2010-12-31 12:06:01

camelia83
Sr. member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2010-04-02
Mesaje: 1858

Re: Totul despre alaptare

fetele am reusit sa intru si eu putin ca ma descurc destul de greu cu pitica.Nu are cine sa ma ajute si cand doarme abea reusesc sa fac prin casa treburile.
Voi ce le dati pt colici, a mea are colici f mari dimineata


cea mai iubita mamaruta
Mara Irina  hjarta

Offline

 

#250 2010-12-31 16:38:11

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

FALSURI
"Să nu credeţi că:

Femeile blonde şi cu piele albă fac mai des ragade.
Nu e nici o evidenţă ?n acest sens.Ataşarea şi poziţionarea incorectă a copilului la s?n sunt cauzele ragadelor!

Mameloanele trebuie pregătite din timpul sarcinii pentru a nu se răni la supt.
Cercetările au arătat că nu este nevoie de o pregătire prealabilă a mameloanelor ci doar de evitarea spălării cu săpun şi expunerea s?nilor la aer!

Fiecare trebuie să se aştepte la durere ?n mamelon ?n timpul suptului.
Fals, dacă doare mamelonul va fi rănit. Suptul nu trebuie să doară!

Ragadele se produc pentru că lăsaţi copilul pre mult la s?n.
Dacă este ataşat corect la s?n poate sta la s?n c?t vrea. ?ntreruperea suptului ?nainte de a lăsa s?nul fără să ne ?ntroducem degetul ?n guriţa lui poate cauza răni!

Cremele şi unguentele pot preveni ragadele.
Fals! Doar ataşarea corectă previne ragadele!

"Laptele meu este prea slab."
Fiecare are lapte adecvat copilului ei! Nu există lapte slab. Laptele matur este mai subţire, alb-albastru faţă de primul lapte (colostru) dar are toate substanţele nutritive necesare pentru copil!

S?nii sunt goi după alăptat.
Fals. Producţia de lapte este un proces continui şi ?ntotdeauna mai vine lapte pe canale. Oricum deobicei copilul nu suge doar 40-60% din laptele disponibil.

Este mai puţin lapte seara.
Este obişnuit ca spre seară copilul pare să nu se liniştească la s?n (suge apoi după puţin timp iară vrea fără să poată adormi). Producţia de lapte continuă normal, agitaţia copilului nu este legată de producţia "insuficientă" de lapte. Mama trebuie să ştie de posibilitatea apariţiei acestei perioade, să aibă răbdare, să alăpteze relaxată. Suptul ?n exces face parte din stimularea normală a lactaţiei.

Cantitatea de lapte poate fi simţită după plenitudinea sănilor.
Nu se poate stabili cantitatea de lapte după senzaţia "c?t" de plini sunt s?nii. După 3 săptăm?ni după naştere s?nul revine  aproape la dimensiunea dinainte de naştere , lactaţia se stabilizează trece "umflarea" sau angorjarea s?nului din primele săptăm?ni, s?nul va produce at?ta lapte c?t are nevoie copilul.

Angorjarea s?nului este normală c?nd "vine" laptele.
Angorjarea nu este un lucru normal. Majoritatea femeilor dacă alăptează corect şi des (10-12x) ?n primele zile nu simt doar o "umflare minimă" a s?nului. Unele femei ?n ciuda alăptării dese pot acuza angorjare din cauza unei lactaţiifoarte bune şi atunci este nevoie să se mulgă!

"Reflexul de ejecţie a laptelui" nu se declanşează datorită tensiunii sau stressului.
Reflexul nu este ?mpiedicat doar de stress şi tensiuni grave. ?ncercarea de a se relaxa (lu?nd aer ad?nc ?n piept sau lăs?nd umerii ?n jos) ?n timpul alăptării poate fi de ajuns pentru secreţia ocitocinei care declanşează reflexul de ejectare a laptelui.

Mama trebuie să bea multe lichide pentru a face lapte.
Fals. Mama trebuie să bea at?ta lichide c?t ?i este sete. Dacă nu bea laptele nu scade doar ea va urina mai puţin şi mai concentrat.

Mama trebuie să m?nănce mult pentru a avea lapte.
Fals. Mama trebuie să m?nănce dieta ei obijnuită ( un pic hipercalorică ca ?n timpul sarcini)şi echilibrată, nu ?n cantităţi exagerate! Subnutriţia mamei afectează prima dată corpul ei cu mult ?nainte de ai afecta laptele.

B?nd  mult lapte de vacă se face mai mult lapte.
Fals. Laptele de vacă este necesar fiind o sursă de calciu dar consumul insuficient de lactate va afecta organizmul mamei nu şi calitatea sau cantitatea laptelui. Prea mult lapte de vacă poate fi cauza "colicii infantile" datorită dezvoltării unei alergii la proteinele laptelui de vacă.

Mama nu este voie să consume unele alimente pentru că provoacă colici copilului.
Fals. Mama poate consuma orice fel de aliment ?n cantitate moderată, dar trebuie să observe care alimente ?n cousum repetat produce discomfort copilului şi pe aceastea să le evite. Mamele cu antecedente de alergie trebuie să evite alimentele alergizante ( ouă, nuci, peşte, căpşuni).

Copilul foloseşte mamelonul pe post de suzetă.
Copii au nevoie să sugă at?t pentru alimentaţie c?t şi pentru comfort, pentru a se linişti. Şi ?n acest caz producţia de prolactină (hormonul care produce laptele) este stimulată de supt. Este mai natural să sugă s?nul ca să se liniştească dec?t suseta!

Dacă copilul pl?nge ?nseamnă că mama nu are suficient lapte sau laptele este slab.
Sunt multe cauze pentru care copilul poate să pl?ngă. Este foarte rar laptele insuficient dacă copilul este alăptat fără restricţii. Laptele de mamă ?ntotdeauna este "perfect" pentru copil.

Copilul alăptat la s?n are nevoie de apă dacă este prea cald.
Fals. Laptele de mamă este at?t o băutură c?t şi un aliment. Copilul poate să sugă mai fercvent pentru a stinge setea (suge primul lapte care iasă din s?n , mai apos; suge puţin dar des).

O să-l răsfăţaţi dacă ?l luaţi ?n braţe şi ?l alăptaţi ori de c?te ori pl?nge.
Bebeluşii au nevoi fizice şi emoţionale vor să se simtă ?n siguranţ? şi iubiţi. Este normal să necesite contactul st?ns şi m?ngăierea. După Jelliffe coplul este un "f?t extrauterin" p?nă la 9 luni fiind total dependent de mama sa. ?n societăţile unde tradiţional mama ?ţi poartă ?n permanenţă copilul cu ea, copiii nu pl?ng!

Pl?nsul este bun pentru pl?măni.
Fals! Pl?nsul este un mod de comunicare a copilului pentru a spune că are o problemă, ?i foame, este ud, e prea cald, prea frig, e obosit, e singur ori e plictisit. Rar pl?nge pentru că e bolnav .

Dacă aveţi s?ni mici sau plaţi nu o să aveţi destul lapte.
Fals. Mărimea s?nului nu este legată de funcţie şi s?nii mici pot produce mult lapte.

După alăptare s?nii nu vor mai fi niciodată normali.
?n timpul sarcinii s?nii se tripleaz? ca şi greutate. După ce lactaţia se stabilizează la majoritatea femeilor revin la normal. Alte studii arată că la jumătate din femeile luate ?n studiu li s-au micşorat s?nii după ?nţărcare iar la jumătate s-au mărit.

Nu poţi răm?ne gravidă c?t timp alăptezi.
Dacă alăptaţi exclusiv, fără alte lichide date copilului (ceai, lapte) şi sub 6 luni după naştere nu răm?neţi gravidă (şansa este de 2%). Dacă completaţi alăptarea cu alte alimente şansa de a răm?ne gravidă creşte. "

Ultima oara a fost editat de lucky777 (2010-12-31 21:31:13)


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#251 2010-12-31 18:21:49

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

minunate, lucky, ma ung pe suflet big_smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#252 2010-12-31 18:31:18

stefany
Sr. member
Inregistrat: 2007-07-22
Mesaje: 1922

Re: Totul despre alaptare

Fetelor LA MULTI ANI si tot ce va doriti! Sa va aduca noul an multa fericire in casa si in suflete si muulte bucurii si zambete de la bebeii vostri  hjarta Va pupam cu drag  puss  puss
Lucky  buga ce m-au calmat sfaturile astea daca-i stii par Sarumana  puss


Din 9.12.2010 viata mea s-a schimbat

Offline

 

 Publicitate


loading...

#253 2010-12-31 19:52:29

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Totul despre alaptare

La multi ani, mamici! Sa fiti sanatoase si sanatate multa si puilor nostri. Numai impliniri si bucurii in anul ce vine. Sa fie cel mai bun!


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#254 2011-01-01 00:55:34

ruby_shop
New member
Inregistrat: 2010-12-14
Mesaje: 25

Re: Totul despre alaptare

adinagrig a scris:

la 3 luni, 8kg..OMG...a mea nici la 6 luni nu o sa aiba aceasta greutate....
cu cat s-a nascut??????????

Nu f. mare!  3.350 kg. 53 cm , dar si fetita avea aprox. aceiasi greutate la 3 luni, pe ea am nascut-o cu 3.150 cm si 50 cm. Dar copii mei nu au avut program de alaptat.... non stop titi si somn:)..., fara colici, sunt o norocoasa!

Offline

 

#255 2011-01-01 10:07:41

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Totul despre alaptare

Trezire baiiiii  trombon  trombon  trombon  trombon ce daca este 1 ian  trombon trezireaaaa trombon ca eu sunt laptoasa si trebuie sa ma laud  partydance  partydance  partydance  partydance  partydance  partydance  partydance  partydance  partydance


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#256 2011-01-01 10:38:15

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Miiiiriiiiik! hjarta puss Doamne ajuta!
P.S. te-am sunat sa te felicit de "lapte-n tzatza" rotfl
YUUUUUUUUUUUUPIIIIIIIIIIIII!


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#257 2011-01-01 10:47:28

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Totul despre alaptare

mirik a scris:

Trezire baiiiii  trombon  trombon  trombon  trombon ce daca este 1 ian  trombon trezireaaaa trombon ca eu sunt laptoasa si trebuie sa ma laud  partydance  partydance  partydance  partydance  partydance  partydance  partydance  partydance  partydance

rotfl2  felicitari pt lapte, iti urez sa fii laptoasa cel putin un an puss

Offline

 

#258 2011-01-01 11:14:29

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

baaai, io vriau dovezi PALPABILE diablo (hai macar o pozica mica lol de tzatze furioase )


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#259 2011-01-01 12:14:35

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Totul despre alaptare

felicitari mirik..ce bine ca avenit happy


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#260 2011-01-01 12:34:48

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Totul despre alaptare

katami a scris:

baaai, io vriau dovezi PALPABILE diablo (hai macar o pozica mica lol de tzatze furioase )

Nu nu  visslar la ce dotari am  big_smile astept oferte de la playboy  lol nu asa pe gratis  angel


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#261 2011-01-01 12:40:21

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Totul despre alaptare

mirik a scris:

astept oferte de la playboy  lol nu asa pe gratis  angel

rotfl2  mirik esti totala  lol

Offline

 

#262 2011-01-01 12:44:16

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

mirik a scris:

katami a scris:

baaai, io vriau dovezi PALPABILE diablo (hai macar o pozica mica lol de tzatze furioase )

Nu nu  visslar la ce dotari am  big_smile astept oferte de la playboy  lol nu asa pe gratis  angel

bineee... io ofer sa inchid call centeru daca nu vaz rezultatu' rotfl


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#263 2011-01-01 12:49:16

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Totul despre alaptare

katami a scris:

mirik a scris:

katami a scris:

baaai, io vriau dovezi PALPABILE diablo (hai macar o pozica mica lol de tzatze furioase )

Nu nu  visslar la ce dotari am  big_smile astept oferte de la playboy  lol nu asa pe gratis  angel

bineee... io ofer sa inchid call centeru daca nu vaz rezultatu' rotfl

Fataaaa vezi ca ma duc la OPC  spranceana
Vrei sa bage barbatu' divort de mine? Zice ca trimit poze nud la amanti  lol

Apropo nici lui Dragos nu i-am aratat tatele cat le-am aratat de cand am nascut pana acum  lol  am stat non stop numai cu ele pe afara.Nu credeam ca o sa stau de vorba cu cineva(sotul unei colege de salon) cu ambele tzatze la expozitie  big_smile dar sa mor eu daca mi s-a parut deplasat  nustiu


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#264 2011-01-01 12:52:41

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

io una inteleg perfect big_smile

trimite cu tzatze nud si cupilu in prelungire, ca asa sigur ii sar amantii din schema rotfl


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#265 2011-01-01 12:57:04

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Totul despre alaptare

doamneee, radeam si inainte cand scriai tu miri pe forum insa de cand esti mamica rad in hohote rotfl2
ps: am salvat in pc morcovul ala imens care il puneai tu inainte rotfl2)

Offline

 

#266 2011-01-01 13:00:21

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

mirik, felicitari in primul rand pe laptic! sa fie cel putin un an de acum incolo.
de sani la vedere eu ce sa mai zic  neutral  ..... sunt ff pudica din fire si nici mama nu mi-a mai vazut sanii din adolescenta, da' de cand am nascut, mai ales in primele zile cand eram lesinata de dureri si abia ma taram, umblam cu sanii pe afara prin casa fara nicio jena. plus ca am alaptat afara cum am iesit pe usa maternitatii ca Sebi a inceput sa urle si ce era sa fac  neutral ... 


la noi azi noapte a fost cea mai urata noapte de pana acum.  grater  nu a pus geana pe geana si la ora 2 dim i-am dat biberon cu formula!!!!  supa  ... sa va zic de ce. el manca de la ora 8 seara si la ora 2 dim deja nu mai putea sa traga, ii tremura maxilarul pe tzatza si urlaaa de foame ( cel putin asa credeam eu ) . i-am facut 90 ml de formula si a ras-o toata in 20 sec. apoi a adormit linistit pt... yikes FIX 20 minute  grater 
nu mai pot , nu mai stiu ce sa fac, credeam ca laptele meu nu il satura si de asta nu doarme legat macar o ora intreaga, da' de unde..  nu mai stiu incotro sa o iau. deci apelam la formula in situatii extreme cum ar fi copilu' nu mai are putere sa traga din san de oboseala, da' se pare ca nici asa nu m-a ajutat biberonul, drept pt care nu ma mai ating de el ever!!   si sa nu mai zic ca mi-a vomitat la 4 dimineata tot ce a mancat cu chiu cu vai seara, a udat tot patul. sad    m-a prins ora 12 alaptand in pat, nu am putut sa ma ridic sa vad si eu o pocnitoare macar. da' asta e bine, inseamna ca asa va fi tot anu', eu alaptandu-l pe Sebica big_smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.