homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare-120


#2262 2012-03-22 13:42:19

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Am luat si eu 3 doze de ricinus communis ch30 si-mi pocnesc tzatzanele. lol Deci...functioneaza. happy

Blue puss

Ultima oara a fost editat de lucky777 (2012-03-22 13:45:23)


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 



#2263 2012-03-22 15:21:33

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

tzinca a scris:

am sa ma conformez, dar totusi, este o limita in ceea ce priveste cantitatile? Parca nu as renunta la musli cu lapte dimineata.
merci kata de sfaturi.

nu e, depinde de copil. la noi soltuia a fost exclus total sad degeaba am incercat sa mai "las un pic", n-a mers sad si tin sa zic ca valorile lui cris la analize NU sunt mari deloc... adica e alergic, dar "nu tare"... si, totusi, reactioneaza si acum, la 2 ani si ceva, la orice imbucatura de branza/lapte pe care o inghit EU sad

lucky big_smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2264 2012-03-22 16:21:13

tzinca
Full member
Inregistrat: 2011-05-18
Mesaje: 202

Re: Totul despre alaptare

pfoai... trist. si in cat timp ai observat ameliorarea?

Offline

 

#2265 2012-03-22 16:39:55

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

vreo 2 sapt


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2266 2012-03-22 22:30:53

pirina
Full member
Inregistrat: 2008-02-26
Mesaje: 104

Re: Totul despre alaptare

Lucky, ce e ricinus communis?

Fetelor, eu dupa o luna de zile tot am probleme cu alaptatul. De cateva zile fetita mea vomita mult. Dupa fiecare masa. Sunt pur si simplu disperata. Am fost azi si la doctor, cica are mult aer in stomacel. De cateva zile ii dau espumisan, e putin mai bine cu colicii, dar a inceput cu vomatul. Am incercat sa ii dau la un singur san, suge 20 minute, apoi adoarme. Dupa 10 minute se trezeste, se agita si incepe sa vomite. Ce sa fac? Dupaia ii e iar foame. Nu ii pot da lapte din ora in ora, ca ii sporesc colicii. Am incercat cu ceai, dar nu o calmeaza.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2267 2012-03-23 08:25:52

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Totul despre alaptare

al meu a supt din ora in ora si n-a avut colici aproape deloc.....


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#2268 2012-03-23 08:41:05

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

pirina, NU fa greseala mea grater Nu incerca sa ii distantezi mesele, MAI RAU FACI. eu si acu regret ca am ascultat acest sfat idiot de la o pediatra.si mi=-am chinuit copilul, care si asa era chinuit de dureri grater daca suge cand e epuizata de foame, ORICUM va avea mai mult aer in stomac.

da-i tot la cerere, e esential...refluxul si colicile au o maaare componenta psihica. al meu i acu, la 2 ani, face gaze daca s-a stresat. Pt reflux, TINE-O VERTICAL CONTINUU, in brate sau intr-un dispozitiv de purtare. Crede-ma ca te inteleg, al meu a facut asa intre 22 si 7 luni continuu, schimbam cate 5 bluze pe zi... minim. Dar asa-zisa solutie cu orele de masa NU e o solutie, e un chin pt copil grater

Tu cu lactatele cum te impaci? Nu e si la tine ca la tzinca si la mine (adik sa fii MARE consumatoare?)  Ca in cazul asta, primul ajutor pe care i-l poti da e sa renunti complet las ele (ezult dupa 2 sapt-1 luna de pauza)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2269 2012-03-23 09:34:51

tzinca
Full member
Inregistrat: 2011-05-18
Mesaje: 202

Re: Totul despre alaptare

copilul meu s-a comportat de minune aseara, nu a mai plans deloc. Cu suptu inca mai plange dar nu asa ca acu 2 zile. Si acum suge mai mult. Am sanii moi in sfarsit... ma simt mai bine. Am baut si mult ceai de menta poate de aia m-am ajutat sa reduc laptele. A si am redus cantitatea de lapte, dar nu am eliminat-o total. Consider ca poate fii periculos pentru mine, totusi ii sursa principala de calciu.

Pirina, nu asculta astfel de sfat. Si eu am primit sfatu asta de la asistenta unde mergem la pediatru, ca nu ii bine sa il alaptez asa frecvent ca ii fac branza in burta si il deranjeaza.  va
Mai ales daca vomita, gandeste-te ca el are stomacu gol + gust nasol in gura, si eu as plange daca nu as putea sa beau ceva  acklad Da-i sa pape cand vrea ea.

Offline

 

#2270 2012-03-23 09:50:05

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

tzinca, ma bucur ca sunteti mai bine.
in rest... alegerea ta, eu ti-am dat un sfat dupa ureche, pt ca imi seamana experinta cu a mea. Sper sa fie doar o asemanare intamplatoare si atat. Eu plang (la propriu) si acum ca nu am ascultat de sfatul asta cand l-am primit  "la vremea mea". Daaar sper ca la voi sa nu fie aceeasi situatie si sa mearga totul lin si bine! puss


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2271 2012-03-23 14:46:30

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Totul despre alaptare

Am din nou un nodul dureros la sanul stang. A aparut brusc aseara cand sanul s-a marit mult si a inceput sa curga lapte din el - este sanul mai solicitat. Banuiesc ca nemancand decat san de aproape 2 saptamani, Carol a suprastimulat sanul...nu seamana a mastita dar o sa ma i vad astazi cum o sa fie.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#2272 2012-03-23 20:30:04

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Totul despre alaptare


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#2273 2012-03-24 17:07:08

zoozie
New member
Inregistrat: 2012-02-01
Mesaje: 44

Re: Totul despre alaptare

tzinca a scris:

are 10 sapt si 5 zile
dar consumu de lapte l-am avut de la inceput asa mare... hmm chiar nu as vrea un copil alergic la lapte. Am avut si colici dar nu au tinut mai mult de 1 luna jumate... vai parca am si uitat de noptile nedormite si cat de mult plangea saracu.

din ce povesteai mai devreme e let-down puternic, fie mulgi o parte din lapte fie il pui ridicat la san  si tu putin pe spate (la 45-60 de grade).

Se simte daca a avut sensibilitate la lactate dupa 2-3 saptamani de pauza completa asa ca mare grija. Macar scoate laptele dulce din meniu, produsele fermentate sunt mai usor de digerat si mai sarace in cazeina.

flowerpot stii ce ai de facut; sanatate multa!

Ultima oara a fost editat de zoozie (2012-03-24 17:12:18)

Offline

 

#2274 2012-03-24 17:27:13

tzinca
Full member
Inregistrat: 2011-05-18
Mesaje: 202

Re: Totul despre alaptare

zoozie, da acum e mai bine, am sanii moi si astazi. Inca se mai ineaca dar nu asa de des si parca s-a obisnuit, nu se mai enerveaza asa de tare. Eu de la inceput alaptez stand pe spate. De pe vremea colicilor folosesc pozitia asta, parca imi e si mai comoda decat altele.
cu lactatele inca ma zbat sa ma abtin... ii asa de greu...  grater
produsele fermentate includ si cascavalul? aici(germania) se manaca multe feluri si am ajuns fan

Offline

 

#2275 2012-03-24 19:01:56

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

proteina se gaseste in ORICE fel de lactat. daca sensibilitatea e la cazeina si nu la alt component proteic (betalactoglobulina de ex), e cel ami nasol, ca aia e in toate lactatele (si de capra, oaie etc sad ). noi la bafta asta ne incadram sad intr-adevar laptele dulce si branza proaspata sunt cele mai "periculoase", dar cazina au toate....


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2276 2012-03-26 15:13:53

prigatel
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-09-06
Mesaje: 3945

Re: Totul despre alaptare

lucky, chiar a functionat ricinus communis ch30??? ma gandesc sa incerc ca iau si eu. poate ajuta si relactare.

Ultima oara a fost editat de prigatel (2012-03-26 15:14:14)


IOANA ALEXANDRA este in bratele noastre - 27.06.2011     http://lb2f.lilypie.com/HJICp2.png
VLAD ANDREI primul nostru pui - 20.10.2005     http://dhbf.daisypath.com/Nfqsp2.png

http://www.fertilityfriend.com/home/prigatel

Offline

 

#2277 2012-03-26 17:58:52

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Totul despre alaptare

Eu iau acum CH15, sa ma ajute cu lapticul, si da, chiar functioneaza smile


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#2278 2012-03-26 18:43:07

zoozie
New member
Inregistrat: 2012-02-01
Mesaje: 44

Re: Totul despre alaptare

katami a scris:

proteina se gaseste in ORICE fel de lactat. daca sensibilitatea e la cazeina si nu la alt component proteic (betalactoglobulina de ex), e cel ami nasol, ca aia e in toate lactatele (si de capra, oaie etc sad ). noi la bafta asta ne incadram sad intr-adevar laptele dulce si branza proaspata sunt cele mai "periculoase", dar cazina au toate....

ai dreptate dar daca nu era ceva grav macar ramanea cu restul de lactate. Ea simte, fiind mama si acolo, intr-un fel daca e groasa sau nu. Oricum, in general, dupa o perioada dispare sensibilitatea asta, trebuie doar sa le dam sansa sa isi maturizeze linistiti sistemul digestiv. smile

Voi va cam chinuiti, sanatate. Homeopatie ati incercat? Spuneai la alt topic ca va tratati si asa. Daca fiolosesti homeopatia clasica, indiferent daca pentru ceva acut sau un remediu constitutional, ar trebui sa amelioreze problema cu timpul. Anda avea ceva gen dermatita atopica, piele aspra, un fel de eczema care aparea si disparea pe piept si in cele maigrave forme si pe spate la nivelul toracelui. Din martie anul trecut am tot tratat diverse, raceli, conjunctivite, vad ca a disparut complet, are piele frumoasa. Nu e tocmai ontopic dar m-am gandit ca ajuta.

tzinca, cascavalul se face cu cheag din lapte proaspat sau pasteurizat, dupa care se topeste si se pune in forme. In multe retete se adauga si margarina asa ca mare grija la el. Fermenetate sunt sigur iaurtul, sana, kefirul, telemeaua, branza proaspata facuta din lapte lasat la prins. Pe www.totmai.ro autoarea a scris o suita de 4 sau 5 articole despre alimentele fermentate, ti le recomand cu caldura.

Prigatel, homeopatia actioneaza sistemic, orice remediu se da in functie de tabloul fiecarui pacient, este personalizat. E posibil ca remediul luat de blueeyes sa mearga dar e posibil sa si nu. Fiind in dilutie atat de mica presupun ca se merge pe homeopatia combinata nu pe cea clasica. Ar fi bine sa discuti cu un medic homaopat inainte de a lua remedii, automedicatia poate face rau chiar si in homeopatie.

Exista o serie de plante galactogoge: marar, anason, fenicul, chimen, schinduff si mai multe suplimente disponibile pe piata. De asemenea, ceapa stimuleaza productia de prolactina si unele mamici spun ca le ajuta la marirea secretiei lactate. Cel mai bun rezultat il da insa increderea in fortele proprii, linistea sufleteasca, rabdarea si intelegerea mecanismelor alaptarii precum si stimularea sanilor - in cazul tau mulsul sistematic, la program. Poti incerca sa te mulgi cate 15-20 de minute la 3-4 ore (inclusv sau mai ales noaptea cand femeia care alapteaza secreta mai multa prolactina), indiferent daca iese ceva sau nu. Incearca sa nu stai cu ochii pe sticla, pune-ti un film citeste ceva, stai de vorba si gandeste-te intruna la copil, eventual incearca sa ti-l imaginezi suparat sau plangand pentru ca asta trezeste mai usor reflexul de ejectie a laptelui - cel putin asa spun mamicile care se mulg din diverse motive.

Este foarte greu de adus la san un copilas atat de mare, imposibil insa nu. Oricum ar fi, cel putin poti avea satisfactia ca bea si laptele tau. Sunt si eu alapturi de tine in acest emers si daca ai intrebari specifice pot sa iti raspund, Didinuska este prietena mea si am invatat despre relactare alaturi de ea.

Te-ar ajuta, daca bebe e de acord sa suga, un SNS. In general dispozitivele astea de hranire alternativa sunt acceptate usor de copii mici, eu stiu o mama de copil de sase luni care a incercat sa il foloseasca dar copilul a refuzat sa puna gura pe el. Daca esti din Bucuresti iti pot imprumuta unul sa testezi terenul dupa ce copilul sta deja la san. 

Ca sa aduca bebelusii la san mamele ii poarta in brate foarte multa vreme, pe cat posibil pielea lui sa se atinga de pielea ta, sa iti resimta mirosul, sa te redescopere. Daca nu ai un sling, acum e momentul pentru unul. Baia impreuna, somnul impreuna, cat mai lipiti e iarasi de mare ajutor. Incearca totusi ca primele dati sa ii dai sanul cand este semiadormit sau chiar doarme, dar sa nu fie mort de foame ca se enerveaza. E foarte posibil ca bebe sa vea multa vreme sa suga numai la somn sau in somn iar cand e treaz sa te refuze chiar violent, incearca sa nu fii trista cand se intampla asa, ci sa iti mentii disponibilitatea ca pana atunci.

Sanatate!

Ultima oara a fost editat de zoozie (2012-03-26 19:00:09)

Offline

 

#2279 2012-03-26 19:43:44

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

zoozie, ms. da, am facut muulte tratam homeopate fara rezultat, abia cum am dat peste un dr - de care ne vom tine cu dintii - care a avut ceva efecte.

cat despre "dupa o vreme dispare"... LA NOI (si nu zic cu niciun fel de aluzie sau intentie de a speria pe careva) am tot asteptat sa "Dispara" mancand lactate in cantitate f redusa sau doar de capra sau... sau... sau. Nici acum, dupa ce le-am exclus total, nu a disparut nik, doar s-a ameliorat. In capul meu de paranoica am si ghimpele ca ar reactiona si la cazeina mea (am gasit intr-un singur studiu din muuulte citite ca unii "foarte sensibili" ar reactioa si la cazeina umana.... acu nu stiu ce sa zic, pe hartie cris e incadrat in cls 2 din 5 posibile, unde cls 2 se numeste "usor sensibil".... dar...). Oricum, chiar de e asa, nu am ce-i face, la cat de tzatzist e.... am ales intre burta si psihic pe al din urma. Macar restul sa scot....

Ultima oara a fost editat de katami (2012-03-26 19:44:55)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2280 2012-03-26 21:45:08

prigatel
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-09-06
Mesaje: 3945

Re: Totul despre alaptare

zoozie, iti multumesc din suflet. NU voi renunta si nu ma descurajez. nu accepta sanul si nici dispozitivul, dar acele picaturi care ies i le dau cu lingurita si eu continui s ama mulg. pentru moment privesc cu detasare. imi doresc din tot sufletul sa reusim, dar nu ma va demoraliza un esec.
apropo de homeopatie. medicul pediatru i-a recomandat fetitei pentru un somn mai linistit noaptea Sedatif PC CH 5. Ii poate face vreun rau?

Ultima oara a fost editat de prigatel (2012-03-26 21:47:57)


IOANA ALEXANDRA este in bratele noastre - 27.06.2011     http://lb2f.lilypie.com/HJICp2.png
VLAD ANDREI primul nostru pui - 20.10.2005     http://dhbf.daisypath.com/Nfqsp2.png

http://www.fertilityfriend.com/home/prigatel

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.