homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare-121


#2281 2012-03-26 22:52:24

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Totul despre alaptare

priga sedativ pc foloseam noi la un copil de la lucru.Eu inainte sa nasc lucram la un ong cu copii cu probleme.Copilul de care zic era foarte grav sad eu una nu i-as da. Sincer.


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 



#2282 2012-03-26 23:07:49

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Totul despre alaptare

prigatel, este homeopat, deci in teorie nu-i face nimic rau. Dar, este foate posibil sa nu aiba nici un efect, caci tu vrei sa tratezi efectul dar cauza tot ramane...


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#2283 2012-03-26 23:29:15

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Totul despre alaptare

mie mi-a mai fost recomandat de homeopata, pt alaptat  si am luat multe luni :
lac caninium ch7 sau 9 nu mai retin exact : luam doar dimineata
ricinus ch7 parca : seara

eu pe schema asta am mers mult si bine, adica luni buni, acum sper ca m-a ajutat, ca la cat sugea mata mea, imi scadea de tot, asa am reusit sa ajungem la aproape 1 an(fara 1 sapt), choar daca dupa 9 luni , sugea din ce in ce mai putin.


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#2284 2012-03-27 09:20:08

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

blueeyes a scris:

prigatel, este homeopat, deci in teorie nu-i face nimic rau. Dar, este foate posibil sa nu aiba nici un efect, caci tu vrei sa tratezi efectul dar cauza tot ramane...

subscriu.... nici eu nu as da


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2285 2012-03-27 10:32:53

prigatel
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-09-06
Mesaje: 3945

Re: Totul despre alaptare

medicul nu a identificat nici o cauza. ea zicea ca doar denumirea e dura, ca e natural, ca e foarte posibil sa nu schimbe nimic, dar solutii miraculoase nu are. culmea e ca functioneaza. nu se mai foieste, iar de la 5-6 treziri si mult zbucium, se trezeste doar de 2 ori papa, isi ia suzeta si adoarme imediat. am inceput sa ma trezesc si eu om. dar m-a cam speriat ce ziceti. sa aiba si efecte adverse? ca prefer sa ma chinui eu decat sa ii fac rau. sa nu-i mai dau?


IOANA ALEXANDRA este in bratele noastre - 27.06.2011     http://lb2f.lilypie.com/HJICp2.png
VLAD ANDREI primul nostru pui - 20.10.2005     http://dhbf.daisypath.com/Nfqsp2.png

http://www.fertilityfriend.com/home/prigatel

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2286 2012-03-27 14:59:33

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

priga, nu. nu are efecte adverse, cel putin nu in sensul clasic. dar ea are o pb, care dpdv homeopatic se traduce intr-un dezechilibru energetic in constitutia ei, da? ori tu, dandu-i un tratament care actioneaza EXCLUSIV ASUPRA EFECTULUI, cum a scris si blue, nu rezolvi cauza. Adica dezechilibrul. Da, e natural, adica nu-ti buseste ficatul ca un antibiotic, de ex. Dar NU REZOLVA PB.... si se poate intampla ca pb sa "erupa" altfel, sub alta forma, adica

(ex: eu voiam sa-l dau pe cris pe eczemele lui atopice cu o crema care se lauda ca ar fi "cortizon natural". e 100% naturala, din culturi bio. am intrebat homeopata si a spus ca nu, nu conteaza ca e naturala, TOT SUPRIMA O MANIFESTARE si baga pb reala mai adanc. Noi gresim gandind ca ratam naturale sunt "usoare".... nu le luam in serios, adica. Dar ele sunt serioase smile )


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2287 2012-03-28 21:15:39

zoozie
New member
Inregistrat: 2012-02-01
Mesaje: 44

Re: Totul despre alaptare

katami a scris:

am si ghimpele ca ar reactiona si la cazeina mea (am gasit intr-un singur studiu din muuulte citite ca unii "foarte sensibili" ar reactioa si la cazeina umana.... acu nu stiu ce sa zic, pe hartie cris e incadrat in cls 2 din 5 posibile, unde cls 2 se numeste "usor sensibil".... dar...). Oricum, chiar de e asa, nu am ce-i face, la cat de tzatzist e.... am ales intre burta si psihic pe al din urma. Macar restul sa scot....

eu as merge si pe a scoate glutenul 2-3 saptamani

prigatel, medicul tau e homeopat cu acte in regula sau e doar pediatru? In general cei care practica homaopatia combinata au o viziune cam "alopata" asupra tratamentelor in maniera descrisa de katami. E mult de discutat pe subiect. Poate copilul tau e in plina eruptie dentara sau traieste o faza mai acuta a anxietatii de separare...

Ultima oara a fost editat de zoozie (2012-03-28 22:02:30)

Offline

 

#2288 2012-03-29 17:15:33

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

nu e alergic la gluten si ncii celiac, am facut analize si pt astea


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2289 2012-03-29 19:03:25

zoozie
New member
Inregistrat: 2012-02-01
Mesaje: 44

Re: Totul despre alaptare

as incerca oricum. Nu cred ca are oricum treaba cu cazeina facuta de tine, altceva e sigur cauza, nu stiu ce sa zic... asta cred eu. smile

Offline

 

#2290 2012-03-29 19:19:10

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

am si exclus mai demult glutenul, inainte de a face analizele (ce-i drept, nu mai mult de 2 sapt). dar daca is si negative analizele... nu vad de ce.
ref la cazeina, si mie mi se pare greu de crezut, a avut perioade de "alaptat exclusiv" asta vara si a fost BINE (la fel si cand era alaptat exclusiv cu acte-n regula, adica inainte de 6 luni). avea el ceva manifestari, dar nah, si eu haleam lactate la greu. pe de alta parte, zic sincer, cat sunt io de pro alaptat... starea i se inrautateste clar daca suge mult/des. FOARTE clar. o fi chestie de amestecuri/cantitate.... altfel nu-mi explic... ms, oricum puss


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2291 2012-03-31 20:15:46

pirina
Full member
Inregistrat: 2008-02-26
Mesaje: 104

Re: Totul despre alaptare

Buna fetelor, am si eu nevoie de un sfat.
Ieri, pt prima oara,i-am dat fetitei lapte praf. Seara am mereu probleme cu ea. ieri alaptasem 3 ore, cu pauze si tot nu se linistea. Dupa 30 ml de BEBA, a adormit. Aproape 10 ore nu a vrut sa mai manance. Ce sa ma fac? Nu mai am lapte suficient? Un san e mai mereu gol. Am folosit pompa, dupa alaptare, nu iese mare lucru, 10,20, maxim 40 ml. Cu ce gresesc? Niciodata nu mi se pare satula, doarme jumatate de ora si dupa incepe sa se foiasca si vomita, apoi iar plange de foame.

Offline

 

#2292 2012-03-31 20:19:32

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

pirina a scris:

Buna fetelor, am si eu nevoie de un sfat.
Ieri, pt prima oara,i-am dat fetitei lapte praf. Seara am mereu probleme cu ea. ieri alaptasem 3 ore, cu pauze si tot nu se linistea. Dupa 30 ml de BEBA, a adormit. Aproape 10 ore nu a vrut sa mai manance. Ce sa ma fac? Nu mai am lapte suficient? Un san e mai mereu gol. Am folosit pompa, dupa alaptare, nu iese mare lucru, 10,20, maxim 40 ml. Cu ce gresesc? Niciodata nu mi se pare satula, doarme jumatate de ora si dupa incepe sa se foiasca si vomita, apoi iar plange de foame.

cu faptul ca inca stai si masori cat iese la pompa, cand se stie ca e total irelevant, muuulte feemi nu au let-down la pompa (nici io nu aveam, am mai scris aici ca maximul meu a fost de 20 ml la pompa).
cu faptul ca te stresezi
cu faptul (poate) ca nu-i scoti aerul eficient, ca o tii culcata prea mult si prea putin la verticala

cat depsre cei 30 ml lp... pai dupa o masa "grea" toti suntem somnolenti si dormiiiiiiim... da' nu e o solutie tocma sanatoasa smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2293 2012-03-31 20:25:32

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Pirina, stomacelul ei e obisnuit cu laptele tau, usor digerabil. Laptele praf e mai greu digerabil. Ramane muuult mai multe ore in stomacel.
Sa stii ca nici mie nu-mi iesea mare lucru cu pompa. Mai tare ma stresam si-mi raneam mameloanele. sad
Scoate-i f bine aerul dupa supt, cum spune Katami. Si incearca sa nu te mai stresezi.
Cum ea in greutate?


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#2294 2012-03-31 20:26:50

pirina
Full member
Inregistrat: 2008-02-26
Mesaje: 104

Re: Totul despre alaptare

Multumesc katami. Ce sa fac atunci? La un san am mai putin lapte. Niciodata nu e satula dupa masa, mereu mai cauta si e agitata, se zbate. Am ajuns sa alaptez o ora si nu doarme in ora aia, la final trage cu putere si se enerveaza.
S-a nascut cu 2700 gr, iar acum la o luna, are 3500 gr.  Aerul il scot si de 3,4 ori in timpul mesei, pt ca e foarte agitata si aud cum inghite aer.

Ultima oara a fost editat de pirina (2012-03-31 20:29:00)

Offline

 

#2295 2012-04-01 15:55:57

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Totul despre alaptare

katami, tu iei ceva homeopatic pentru durerea de sfarcuri? Pe mine de ieri ma dor foarte tare, am ragade pe ambele, doctorita mi-a zis sa iau Arnica si Chamomilla...


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#2296 2012-04-01 17:19:53

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

eu am inghitit si am rabdat, n-am luat nimic, mai injuram printre dinti chiar cand punea gura si durea cel mai tare. am avut si eu rani sangerande la un san pana de curand.
la mine mai rau decat usturimea si rana locala, a fost durerea din profunzimea sanului, simteam ca imi trage tot din mine cand sugea,  ca imi iese sufletul pe acolo, e presiune si o durere surda f ciudata si urata. kata zicea ca e cam normal.

Offline

 

#2297 2012-04-01 19:40:07

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

pirina, la cat a luat in greutate, SIGUR nu foamea e pb. daca suge cu atata pofta (been there), incearca sa-i "citesti" semnalele de foame mai repede si sa-i dai sa suga INAINTE de a ajunge sa planga, cand, deja, e in faza de maxima foame si agitatie.

blue, n-am luat nimic... si "distractia adevarata" incepe mult mai incolo sad si tineee... pe mine m-a tinut pana la 16 sapt.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2298 2012-04-01 19:44:54

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Totul despre alaptare

Offf sad Eu am luat azi o doza de Chamomilla, si e mai bine smile Nu ma mai injunghie si nu mai simt nici arsurile alea aiurea din sfarc. Naspa e, ca ziua David suge 3 guri dintr-un san, 3 dintr-altul, deci se ataseaza la san de multe ori si de fiecare data e naspa bang


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#2299 2012-04-01 21:18:26

pirina
Full member
Inregistrat: 2008-02-26
Mesaje: 104

Re: Totul despre alaptare

Azi noapte iar i-am dat biberonul dupa ultima masa, pur si simplu nu se linistea si eu nu mai aveam nicio picatura. Am ajuns sa folosesc pompa dupa alaptat si sa pun la pastrare, sa ma pot odihni noaptea. Acum am alaptat-o o ora, iar la final urla si tragea cu putere. Atata s-a zbatut... Iar eu iar nu mai aveam lapte. Acum a adormit de atata plans. Nu stiu ce sa ma mai fac. E posibil sa raman fara lapte....sau ce se intampla? Nu reusesc sa o satur, la final, in loc sa se linisteasca, cauta cu disperare si plange, se agita.
Asa discutii am avut cu mama zilele astea, ma invinovateste ca nu am suficient lapte pt ca nu mananc destul. Asa ca ma tot indoapa. Am ajuns sa imi fie sila de mancare. Am momente cand asa mi-as dori sa renunt la alaptat, e prea multa presiune asupra mea. Am ajuns sa ma simt vinovata ca nu ma descurc. Zilele astea voi reveni la stilul meu de viata ( numai natural, nimic preparat termic ), gata cu indopatul.

Ultima oara a fost editat de pirina (2012-04-01 21:29:51)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.