homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare-123


#2319 2012-04-08 20:28:57

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

habar nu am, cert e ca nu mai suge, desi pune gura pe san, tine asa ca si suzeta un pic apoi o lasa. si acum la culcare la fel... desi seara e dupa baie si de regula ii e sete, acum nu mai vrea, asteapta cuminte sa ii dau ceai sau apa iar cu titi doar se alinta. sa vedem cum o fi, daca mai vrea si incepe iar, desi ma indoiesc, ca tine de cateva zile si nu a mai facut asa pana acum.. sau isi revine, si papa iar titi pana cand o vrea el.  smile

si daca mulgi un pic inainte nu merge, adica tot asa cu presiune vine?

Offline

 



#2320 2012-04-08 20:31:30

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

pass, io am vrut sa ma abtin, ca sa nu zici ca te cobesc... da' tzinca are cam multa dreptate... nu te astepta ca that was it... va avea muuuuulte faze de revenire. Si cris a avut faze de renuntare si a revenit apoi in forta maxima. Stiu copii care nu sugeau deloc cu saptamanile, mamele se gandeau ca, in sfarsit, s-au intarcat... si ei iar o luau de la capat lol nah, repet, nu vreau sa te demoralizez sau ceva, dar cam asta e de asteptat


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2321 2012-04-08 20:54:30

tzinca
Full member
Inregistrat: 2011-05-18
Mesaje: 202

Re: Totul despre alaptare

pass asa fac cand chiar nu poate face fata, nici nu trebuie sa ma mulg... tasneste efectiv. Am patit chiar azi cand nu aveam un prosop langa mine si am pus mana si s-a umplut... nu mi-a venit sa cred avand in vedere ca nici nu am apasat. Ma gandeam azi ca poate are legatura ca eu aveam sanii foarte foarte mici inainte de sarcina (chiar imi faceam probleme ca nu pot alapta cu sanii aia) si acum parca am silicoane. Daca nu as bea ceai ar fi tot timpul plini cu lapte. As putea alapta tripleti fara vreo problema.

Offline

 

#2322 2012-04-08 21:31:33

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

pai nu ma demoralizezi, ca nu vreau sa scap de el de la tzatza cu orice pret, ma buur ca daca e sa fie asta intarcarea e asa usor, smile  dar daca nu e, o fi candva, si sper ca la fel de usor. nu ma grabesc sa nu mai alaptez, in curand o iau de la capat deci nu ami vad sensul, de ce sa nu suga unul o luna cand vine urmatorul in forta si o voi tine iar asa?   vedem ce are de gand sebic.  smile

mama mia, tzinca, eu nu am avut asa ceva niciodata, eu nu umpleam bluze de lapte sau prosoape, la mine doar se uda un pic cand dormea mai mult si se umplea sanul. nu stiu ce sa zic, decat ca nu cred ca are legatura cu sanii, eu ii aveam medii inainte, si pe tot parcursul sarcinii nu au crescut niciun milimetru, si dupa nastere au crescut f putin, eu vazand ca nu cresc mi-am spus ca deci nu functioneaza si nu voi alapta, dar alaptez de atata vreme cu succes. ce sa zic, eram complexata cand mergeam in maternitate la alaptat, toate de acolo erau incredibil de dotate, eu scoteam tatica aia mica raaau prin comparatie cu ele, ma simteam stearpa si ma gandeam ca precis nu va fi lapte acolo unde cauta copilu'. big_smile deci cu umflarea sanilor nu stiu, eu zic ca nu e asa...

Offline

 

#2323 2012-04-08 21:41:05

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Tzinca, exact asa eram si eu la inceput cu...bubitele mele. hjarta hjarta Se umpleau de lapte de udam tricoul pana la genunchi si prosopul pe deasupra. smile Se regleaza in timp productia.

Passuc, m-a apucat asa o mica tristete cand mi-ai spus ca se intarca Sebicu. Ma gandesc ca se va intampla la un moment dat si la noi.


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2324 2012-04-08 21:51:00

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

si pe mine in conditii normale, dar cum vine al 2-lea si e situatia de asa natura, imi mai trece tristetea. ii va lua locul asta micu'. dar da, imi vine sa plang si mie cand ma gandesc ca poate asta e capitolul incheiat dintr-o poveste care a dat sens vietii mele, faptul ca l-am tinut la piept atatea luni si acum nu va mai fi asa...  grater  sa il alaptez pe copilul asta a fost ceva divin pt care ii multumesc lui Dumnezeu in fiecare seara.  imi amintesc la inceput cand era mai mic, 3-4 luni, plangeam in fiecare seara cand il culcam si il tineam la san pt ca acele momente sunt de o incarcatura emotionala uriasa. nu stiu alte femei dar eu asa le percep. chiar suntem una si aceeasi persoana cu bebeii nostri atata timp cat ii alaptam, mi se pare asa trist cand se rupe legatura,
sunt multe ametite pt care alaptatul nu valoreaza nimic, am aflat despre o cunostinta care are silicoane si a nascut acum 3 luni, ca a terminat cu alaptatul pt ca... ii e teama sa nu i se scurga siliconul, sa nu i atarne sanii.  sad

Ultima oara a fost editat de passenger (2012-04-08 21:54:22)

Offline

 

#2325 2012-04-08 22:11:46

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Passuc hjarta

Iar despre ametita cu silicoane, ce sa mai spun?! Nici merita sa ne gandim la ea. Pacat de bietul bebelin. sad


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#2326 2012-04-18 21:34:32

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Mamici, alaptez de 1 an si 8 lunite. big_smile hjarta Ieri s-au implinit. La inceputuri, nici nu visam ca voi ajunge pana aici.


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#2327 2012-04-18 22:58:38

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Totul despre alaptare

pass, apropo de ce spui tu...eu cand ii dau sa suga nu ma mai uit nici la tv...vreau sa ma bucur de fiecare gurita pe care o bea puiul, sa o savurez hjarta
iar acum, cand termina de papat, da drumul la tzatza si vorbeste cu ea  hjarta dar sunt niste gangureli pe care le scoate doar atunci, in rest nu le spune  hjarta


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#2328 2012-04-21 21:06:02

anca_inu
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-01-20
Mesaje: 22

Re: Totul despre alaptare

salut,
eu ma confrunt cu o problema legata de alaptarea piticul meu, are 5 luni si o saptamana si este alimentat exclusiv la san, si asa intentionam sa o tinem pana la 6 luni, dar in ultima luna mi-a luat in greutate doar 100 de grame, stiu ca au perioade de stagnare dar este oare normal? de vioi este extrem de vioi, "vorbeste" se joaca si mananca non stop ... lapte am ca de fiecare data cand ma mulg scot in jur de 100 de ml de un singur san
marti merg cu el la doctor sa facem rotrixul si sa imi spuna daca este normal sau nu, si inca ceva ... se trezeste in fiecare noapte de cel putin 4 ori sa manance, s-a mai confruntat cineva cu problema asta?
va multumesc anticipat


You're my superboy!

Offline

 

#2329 2012-04-21 23:35:19

tzinca
Full member
Inregistrat: 2011-05-18
Mesaje: 202

Re: Totul despre alaptare

eu zic sa nu iti faci griji in privinta puiului tau daca e vesel. S-a inaltat in ultima luna?

si de trezirile de noapte... mie tot normale imi sunt, noi avem 3 luni si tot asa de minim 3-4 ori cerem tzatza si nu prea vad ca o sa se dezobijnuiasca de obiceiul asta.

Offline

 

#2330 2012-04-22 07:57:01

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

anca, e f noarmal, da-i tzatzi la cerere, dintr-un singur san pe repriza... si totul va merge uns puss ref la treziri, m afci sa zambesc amar... da, sunt f normale si alea


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2331 2012-04-22 11:24:25

anca_inu
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-01-20
Mesaje: 22

Re: Totul despre alaptare

sa nu ma ingrijorez atunci, nu de alta dar eu tin piept mamei care imi tot urla sa ii dau completare, sotului care nu intelege de ce vreau musai pana la 6 luni sa ii dau exclusiv san, bine ca nu mai avem mult, suntem pe ultima suta de metri inca 3 saptamani si gata numai cu tzitzi big_smile, multumesc de raspunsuri big_smile


You're my superboy!

Offline

 

#2332 2012-04-22 14:43:05

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

avantajul e ca tu ai armele din sutien, asa incat... tu decizi big_smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2333 2012-04-22 15:38:52

anca_inu
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-01-20
Mesaje: 22

Re: Totul despre alaptare

nu mai sunt ai mei de mult lol a pus Darius stapanire pe ei, si spre fercirea mea momentan nu suporta biberonul ( o sa plang din cauza asta dupa ce incepem divesificarea) lol


You're my superboy!

Offline

 

#2334 2012-04-24 13:33:33

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Anca puss felicitari pentru faptul ca alaptezi exclusiv!
Nu te ingrijora, exact asa am patit si noi. In luna a 5-a sau a 6-a a luat doar 140g...


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#2335 2012-04-24 13:51:34

anca_inu
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-01-20
Mesaje: 22

Re: Totul despre alaptare

am fost astazi la doctor si am luat 260 de grame luna asta, mi-a spus ca suntem inca in grafic, nu mi-a spus sa incep diversificarea asa ca mi s-a luat clar o piatra de pe inima,  alaptarea este placerea mea, sa nu mi-o ia nimeni lol


You're my superboy!

Offline

 

#2336 2012-04-24 15:22:50

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Totul despre alaptare

onu  mie mi-a venit lapticul la 4-5 zile dupa nastere, si el nu a vrut sa suga (era micut si l-am pus dupa doua zile la san caci a stat in incubator - sau cum s-o numi, ca a avut probleme cu respiratia si nu mi l-au dat). sanii mei erau mari, nu am stiut sa il pun , in spital mi-au aratat in sictir (acum nu vreau sa arunc vina pe nimeni ), el urla de foame si eu ma mulgeam inainte de fiecare masa si ii dadeam in biberon. nu am reusit sa il fac sa accepte sanul. incet incet nu am mai acoperit necesarul lui si i-am bagat completare si asa a sczaut cantitatea de lapte ... si acum ma mai mulg, am luat deja a doua pompa. Ma gandesc mereu ca nu am fost o mama buna, ca nu am incercat mai mult, ma simt extrem de vinovata si nu pot si nu vreau sa renunt de tot.

a avut totusi o perioada de 1 luna in care a supt, noaptea in somn, apoi nu a mai vrut nici asa

tu incearca sa iei capsule de skinduf sau seminte de skinduf si sa faci ceai asociat cu seminte de marar.

Ultima oara a fost editat de cmin (2012-04-24 15:23:44)


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#2337 2012-04-24 16:40:51

Onutza23
Insomniac member
De la: Neamt
Inregistrat: 2007-07-09
Mesaje: 9163

Re: Totul despre alaptare

cmin nici a mea nu statea la san la inceput. laptele mi-a venit in prima noapte acasa, plesneau tzatzele. am chinuit-o pana a acceptat sanul si o vreme am papat numai tzatza. a venit apoi ecograful unde s-a vazut ca tre sa ma chiureteze, tratamentul, anestezia de la chiuretaj, iar tratament. cumulate toate si probabil in combinatia cu stresul si supararea pe care le-am simtit pana am scapat de chiuretaj au dus la scadere. si pe mine ma mustra constiinta ca nu am fost o mama buna, ca poate n-am facut ce trebuie. dar inca mai sper sa rezolv cumva si ma chinui in continuare sa-i pot da san


Un vis implinit, o familie fericită! Sunt mămică de fetiță și băiat!  hjartahjartahjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.